LXV6d_fol_207

.. PRO-DECANUS-

OLLEGIUM FACULTATIS

-

THEOLOGICE TUBINGENSIS

NS

m

Sx

&l

[2

-

p[VWV/

f

Iem lztitize & gaudii, diem nemþc nativitatis boäinicæ proximé inftantem cüm vobishoc prográmmate an-

(2

( W

M

Y

*/)/

nunciamus, 4adezici , Abrahamus , Pater credentium , 1n memoriam nobis venit, Optimique Salvatoris , ad

(;

X/

M2

à

xparentur , memorabile effatum , quo Ju-

X)

2

cujus nativitatem pié recolendam animi noftri par eft, ut jafn pr

N

l

/

dxis olim teftatum fecit , Cabrabamum, diem fuum ut. videret , defiderá

if

e plurimum , c& vidiffe quoque e& exultaviffe.

N

7

Y

ZA

Joh. VIIL 56. Mira effe Interpretum circa horum verborum explicationem divortia, nórunt , qui exegefi

7

S

$

(

d

fcripturz fanétioris acroamaticz operam dedere. Sunt ex Socini grege, qui verba Grzeca ita, fed perperam &

2

abíque omni ratione vertunt: $i 4rez meum vidiffet , exultáffet Abrabamus. — Alius ex Remonftrantium coetu ita ea-

dem zeeadeáfa. — dbrabamus gentium vicinarum fuperflitione idololatrià preffus plurimim defideraverat exoptaveratque,

(

7)

7

)

Deuws ut dottorem , divinà ornatum afflatumque fapientiA , qualis Ego fum , mitteret , qui [uperflitionum illarum feditatem viam-

2

TNSSIM A GL

7

que ad falutem gentibus dotfrina fautoris cal

€

efli/que predicatione. monflraret. — Et cim Deus boc ipfí revelaffet , fe wiffurum ta-

lem , pre gaudio exultavit tripudiavitque. Rurfus alius ejusdem feCtz, fed antiquior ille Abrahamum putat vidiffe

diem hunc , cim lfaacum

fflium quaft & mortuis reciperet Ebr. XI. 19.

Scilicet fupponi debet hicIfaacus typus Chrifti, & dies Chrifti dies re-

furre&tionis ipfius, quem fic, ita funt, qui exiftimant , in typo lfaaci quafi é mortuis refurgentis confpexit Abrahamus. Alii diem

ztternitatis Meffiz intelligunt , quem cognoverit tanto cum gaudio Abrahamus, alii diem crucisejuídem & mortis, alii diem nati Ifaaci ,typum

Chrifti & ratione nativitatis fuz gerentis, alii rurfus diem nativitatis Meffiz

, quem Abrahamus , Propheta idem, in fide confpexerit,

Mefliam incarnandum fic intuitus, vel diem illum , quo in formá Angeli vel hominis , incarnationi fuz. fic przlufurus , Abrahamo

Filius Dei apparuerit praftantiffimafque ipfi promiffiones nunciaverit, quo & in facrificiis Chriftum , agnum Dei illum , peccata mundi

tollentem typicé adumbratum Abrahamus contemplatus fuerit, vel eum diem, quo Melchifedechus, hunc enim ipfum Filium Dei fuifie

multi exiftimant, Abrahamo obviaverit, Sunt & , qui afferant , Abrahamo Filium Dei peculiaris favoris teftandi ergó , eà aliquando fa-

cie , eo corporis habitu adparuiffe , quo deinceps, cüm humanam naturam affümfiffet, inter homines verfatus fuerit. Sed hz qui-

dem fententiz omnes cüm nobis haud videantur literz verborum , fatis quod eft , facere , clariorem & faciliorem eorundem interpreta-

tionem przferre nulli dubitamus. . Diem itaque C/z;//; exiftimamus effe diez zati eb imcarnati Chriflt ,

uo is tripudiante & applaudente An-

d

iem qui anhelaverit Abrahamus, qui

lorum , imó omnium coclitum choro, carne noftrá veftitus in mundum hunc prodiit. Et hunc

&

confpexerit , facile jam indicatu fuerit. Scilicet omnes veteris Teftamenti fideles, quibus promiffus erat Meffias , incarnationem ipfius

atque adventum magno anhcelitu & denfatis defideriorum votis exfpeCtabant, rogabantque Dominum, ut vel tandem coelum perrumpe-

ret & ex illo defcenderet hzc omnium gentium falus , ut vel tandem Salvator hic terrz appareret vinctumque populum fuum liberaret

ex carcere & auxilio Sioni effet, ut templum fuum vifitaret Dominus veniretque foederis Angelus pacem rebus plenamque falutem allatu-

tus , atque ut hunc diem adventantis incarnatique Meffiz oculhifce fuis confpicerent ipfi, fuáque ztatz attingerent. Hoc , uti omnium

Patriarcharum , ita maximé Abrahami votum defideriumque omnium maximum exftitit. Secneque hic nequce illi voti fui, dum viverent,

damnati fuere. Etfi enim non folus Abrahamus fed omnes V. T. fideles Chriftum, mediante divinà revelatione, in fide & de longinquo

confpicerent , olim carnem adfumturum, etfi & eum confpiceret magna parsin apparitionibus illis, quo füz Is przlufit in V. T. incarnatio-

ni, in carne tamen eum vidiffe ipfis nunquam contigit, & ne quidem Abrahamo. Matth. XIII. 17. Luc.X.24. Itaque ergó tüm demüm

diem Chrifti, quem videre anhelavit, Abrabamus cum illis vidit, cüm nafceretur Ille , viditque , non quidem é limbo , quem Romanen-

fes fomniant, fed é coelo beatotum, in quem tranf(latus fuit Abrahamus, cüm moriens ad beatos Patres tranfmigraret. FHic Chriftum na-

fcentem cum choro Angelorum , eundem canticis fuis evehentium dilaudantiumque , confpicatus fuit Patriarcha & prz gaudio exulta-

vit tüm tripudiavitque. ' Quid veró jam, textu fic explicato enodatoque, 4aZemii, veftri, quzfumus, hoc ipfo tempore efle creditis offi-

cii? Imitari, ( ita arbitramur , hzc vobis & monita, hoc fpirituale calcar addimus, ) imitari, inquam, Patrem credentium , cujus filii fpiri-

tuales ut exiftamus,, ut evadamus, par eft, & exultare & gaudere & fpirituali lztitià efferri imbuique , ubi jam penitior nativitatis Domini-

cx & incarnationis illius fané quàm falutiferz & immen(íam bonorum czleftium atque nunquam intermoriturorum zternorumque fe-

getem fecum ve&ture confideratio mentibus veftris inftillabitur. Gaudete itaque in hoc Domino , Deo & Salvatore veítro, & iterum

dicimus, di&tumque pulchrum repetimus , gaudete & exultate in hác, qux vobis offertur & praftatur , falute! Confpicitis hic Infantem

Redemtorem, qui, ut vos ex inferno & damnatione redimeret , naturamque humanam per lapfum illum pravum ad incitas redactam ex-

piaret & cum Deco reconciliaret atque in confortium divinitatis affumeret, ut nos fui cohzredes , ut gratiz divinz omnigenz , ut falutis

zternz, ut ipfius Dei nos compotes faceret , ut plenam rebus noftris lucem , plenam fummamque nobis falutem adferret, carnis & fan-

guinis noftri particeps eft factus atque noftram ad imaginem fimilitudinemque, excepto faltem peccato, exinanitus. Abundantiffima, ita

credimus & luculenta prorfus exultandi hzec materies eft , ampliffimus lztitiZ campus, ubi gaudiis fpiritualibus mens noftra ut inebrietur

& in plaufüs & jubila tota diffluat, par eft. Videmus, videmus jam diem Optimi Salvatoris, falutis diem illum & acceptum tempus , ad-

volvimur cunis ipfis , confpicimus Verbum vitz in illis vagiens, contrectamus ipfius fafcias, adoramus infantem recens natum , fed &

irituali

confpicimus admiramurque ipfius gloriam tanquàm unigeniti Patris filii , qui plenus gratiz & veritatiseft. Aít, qui ita gaudio

cum Abrahamo perfundimur & lztamur in terris cum illo , qui in coelis jubila Salvatori recens nato exultabundus cecinit ,

id utique

d

agendum nobis , in id jugiter incumbendum putamus , ut verá quoque & mafculà fide Ipfum amplectamur , ut pio fan&toque amore

Ipfum cordicitüs profequamur, ut fanctiore converfatione morumque noftrorum emendatione gratos nos atque acceptos Eidem prafte-

mus, ut , abnegato quovis pravo affectu & profligatà impietate omni, veftigia JESULI noftri, bumilitatem Ipfius, manfuetudinem, fim-

plicitatem , obedientiam, charitatem virtutefquealias quaífvisalacres imitemur. Hacveró quo minüs latiüs jam & prolixiüs efferamus hic

& commendemus, facit oratio , proximo die XXIV. Dec. in Senaculo Univerfitatis horà IX. ante meridiem recitanda à Viro fummé

Reverendo, Ampliffimo Excellentiffimoque , Domino CHRISTIANO EBERHARDO WEISMANNO, S. Theol. Doctore & Pro-

feffore Ordinario celeberrimo , Ecclefim noftre Paftore vigilantiffimo , Facultatis noftrz Decano hoc tempore ípectatiffimo,

Collegá & Fautore noftro conjunctiffimo , qui ad exequenda tàm pulchra , quz recens nato Salvatori noftro nobis przftanda incum-

bunt , officia amplius nobis calcar addet , de glorià Chrifto Infanti à Spiritu Dei veré , falfó autem ab hominibus tributà verba facturus.

Hunc Oratorem noftrum cüm & res ipía digniffimumque & facrum , quod ediflereg; argumentum , & fanctioris eloquentiz flumen

argutaque & pra:ftans dicendi ratio, quà pollet, plurimüm commendent, nil jam nobisteftat , quàm ut Magnificum Dominum Recto-

rem caterofque Senatüs Academici Proceres, omnefque noftros, quibus animos fuos pià confideratione nativitatis Dominicz fanctifi-

care animus eft, ad hunc a&um decenter invitemus. lId quod ícriptà hác tabulà eà, quà par eft, pictate facimus.

Scripfimus

veró hác IV. Adventüs Dominicà A. MDCCXXVI.

x

TUBING.£ imprefft GEORGIUS FRIDERICUS PFLICKE.

A

*

*

"

4

-

"-

-

:

^f

h

a

"

-

[

":

s

^

A

«d,

w r

A

H

n d

-

i

W

T2

w..

z

m

"

-

a

*

yerkse

i

-

x

.. PRO-DECANUS-

OLLEGIUM FACULTATIS

^C

THEOLOGIC TUBINGENSIS

fj

NS

[«

'7/7;'!/

Iem la&titiæ & gaudii, diem nemprc nativitatis Dominicz: proximé inftantem cüm vobishoc programmate an-

(2

,(»J

fj

( W

N

W

nunciamus , Jademici , Abrahamus , Pater credentium , in memoriam nobis venit, Optimique Salvatoris , ad

N

Y

M

NG

cujus nativitatem pié recolendam animi noftri par eft, ut jatn przparentur , memorabile effatüm , quo Ju-

M

f

7

j

dzis olim teftatum fecit , G4brabamum , diem fuum ut. videres , defiderdfe plurimm, cf: vidiffe quoque & exultavifft.

^

Y

V

Joh. VIIL $6. Mira effe Interpretum circa horum verborum explicationem divortia, nórunt , qui exegefi

Q*'

fcripturz fan&tioris acroamaticz operam dedere. Sunt ex Socini grege, qui verba Grzca ita, fed perperam &

n

h

W

g

abfque omni ratione vertunt: Síd/em meum vidiffet , exult4ffet Abrabamus. — Alius ex Remonftrantium coetu ita ea-

7)

dem meeadeáfa. — CAbrabamus gentium vicinarum fuperflitione e? idololatriA pre[fus plurimum defideraverat exoptaveratque,

$: m»

Deus ut dotforem , diviná ornatum efflatumque fapienttá , qualis Ego fum , amitteret , qui [uperflitionum illarum feditatem viam-

,/

NS

n 7

)

25

o

TN

z

que ad falutem gentibus dotfrine fantoris celeffi[que pradicatione. monfiraret.

Et cur Deus boc ipfi revelaffet , fe miffurum ta-

lem , pre gaudio exultavit tripudiavitque. Rurfus alius ejusdem fectz,

fed antiquior ille Abrahamum putat vidifTe

Pal ii o La L GLHEMER

diem hunc , cum Ifaacum filium quaft martuis reciperet Ebr. XL. 19.

Scilicet fupponi debet hic [faacus typus Chrifti, & |—-

furredionis ipfius, quem fic, itafunt, qui exiftimant , in typo Ifaaci quafi € mortuis refürgentis confpexit Abr

zternitatis Meffiz intelligunt , quem cognoverit tanto cum gaudio Abrahamus,

alii diem crucisejuídem & mortis, alii die

Chrifti & ratione nativitatis fuz gerentis , alii rurfus diem nativitatis Meffiz , quem Abrahamus , Propheta idem , -

Mefüiam incarnandum fic intuitus, vel diem illum , quo in formáà Angeli vel hominis , incarnationi fuz fic prz.

Filius Dei apparuerit pra'ftantiffimafque ipfi promifliones nunciaverit , quo & in facrificiis Chriftum , agnum Dei illi -

tollentem typicé adumbratum Abrahamus contemplatus fuerit, vel eum diem , quo Melchifedechus, hunc enim ipfi

Euroskala Offset

multiexiftimant, Abrahamo obviaverit. Sunt &, qui afferant , Abrahamo Filium Dei peculiaris favoris teftandi erg -

xX

Cie , co corporis habitu adparuiffe , quo deinceps, cüm humanam naturam affumfiffet , inter homines verfatus :

dem fententiz omnes cüm nobis haud videantur literz verborum, fatis quod eft , facere , clariorem & faciliorem ec«

tionem przferre nulli dubitamus. . Diem itaque C//E exiftimamus effe diem nati c? tncarnati ChrifHi ,

uo is tripudiante -

-

1

lorum, imó omnium coclitum choro, carne noftrá veftitus in mundum hunc prodiit. Et hunc

iem qui anhelav

&

confpexerit , facile jam indicatu fuerit. Scilicet omnes veteris Teftamenti fideles, quibus promiffus erat Meffias , i^

o

atque adventum magno anhelitu & denfatis defideriorum votis exfpectabant, rogabantque Dominum, ut vel tander

VierFarbSelector Standard *

ret & ex illo defcenderet hzc omnium gentium falus , ut vel tandem Salvator hic terrz appareret vinctumque popt-

ex carcere & auxilio Sioni effet , ut templum fuum vifitaret Domninus veniretque foederis Angelus pacem rebus plenat

tus , atque ut hunc diem adventantis incarnatique Meffiz oculhifce fuis confpicerent ipfi, füàque ztatz attingerent. —

Patriarcharum , ita maximé Abrahami votum defideriumque omnium maximum exítitit. Secneque hic neque illi vot

damnati fuere. Etfi enim non folus Abrahamus fed omnes V. T. fideles Chriftum , mediante divinà revelatione, in 1-

confpicerent , olim carnem adfumturum, etfi & eum confpiceret magna pars in apparitionibus illis, quo fuz Is pradlufit

ni, in carne tamen eum vidiffe ipfis nunquam contigit, & ne quidem Abrahamo. Matth.XIIL 17. Luc.X.24. Itaqus

ä

diem Chrifti, quem videre anhelavit, Abrahamus cum illis vidit, cüm nafceretur Ille , viditque , non quidem e limbc

fes fomniant, fed é coelo beatotum, in quem tranfílatus fuit Abrahamus, cüm moriens ad beatos Patres tranfmigraret. -

fcentem cum choro Angelorum, eundem canticis füis evehentium dilaudantiumque , confpicatus fuit Patriarcha &

ä

ä

H

ä

vit tüm tripudiavitque. " Quid veró jam, textu fic explicato enodatoque, 4cademici, veftri, quxfumus, hoc ipfo tempc -

cii? Imitari, ( ita arbitramur , hzc vobis & monita, hoc fpirituale calcar addimus, ) imitari, inquam, Patrem credent

14

tuales ut exiftamus , ut evadamus, par eft, & exultare & gaudere & fpirituali ltitià efferri imbuique , ubi jam penitior

cx & incarnationis illius fané quàtn falutiferz & immenfam bonorum czleftium atque nunquam intermoriturorur -

ä

getem fecum vecturz confideratio mentibus veftris inftillabitur. Gaudete itaque in hoc Domino, Deo & Salvato

dicimus, dictumque pulchrum repetimus , gaudete & exultate in hác, quz vobis offertur & praíftatur , falute! Coni-

Redemtorem, qui, ut vos ex inferno & damnatione redimeret , naturamque humanam per lapfum illum pravum ad ;

piaret & cum Dco reconciliaret atque in confortium divinitatis affümeret, ut nos fui coharedes , ut gratiz: divinz c*

12

ztternz, ut ipfius Dei nos compotes faceret , ut plenam rebus noftris lucem , plenam fummamque nobis falutem ad:

guinis noftri particeps. eft factus atque noftram ad imaginem fimilitudinemque, excepto faltem peccato, exinanitus. —

11

credimus & luculenta prorfus exultandi hzc materies eft , ampliffimus lztitie campus, ubi gaudiis fpiritualibus mens

& in plaufus & jubila tota diffluat, par eft. Videmus, videmus jam diem Optimi Salvatoris, falutis diem illum & ac«..

volvimur cunis ipfis , confpicimus Verbum vitz in illis vagiens, contre&amus ipfius fafcias, adoramus infantem re:

10

confpicimus admiramurque ipfius gloriam tanquàm unigeniti Patris filii , qui plenus gratiz & veritatis eft. Aft, qui-

cum Abrahamo perfundimur & lztamur in terris cum illo, qui in coclis jubila Salvatori recens nato exultabundu

agendum nobis , in id jugiter incumbendum putamus , ut verà quoque & mafculà fide Ipfum amplectamur , ut p

Ipfum cordicitüs profequamur, ut fanctiore converfatione morumque noftrorum emendatione gratos nos atque accé-

mus, ut, abnegato quovis pravo affectu & profligatà impietate omni, veftigia JESULI noftri, bumilitatem Ipfius, mi .

plicitatem , obedientiam , charitatem virtutefquealias quaívisalacres imitemur. Hacveró quó minüs latius jam & prq*

& commendemus , facit oratio , proximo die XXIV. Dec. in Senaculo Univerfitatis horá IX. ante meridiem recite

Reverendo, Ampliffimo Excellentiffimoque , Domino CHRISTIANO EBERHARDO WEISMANNO, S. Thei-

feffore Ordinario celeberrimo , Ecclefiz noftre Paftore vigilantiffimo , Facultatis noftre Decano hoc tem

Collegá & Fautore noftro conjun&tiffimo , qui ad exequenda tàm pulchra , quz recens nato Salvatori noftro nob|-

bunt , officia amplius nobis calcar addet , de gloriá Chrifto Infanti à Spiritu Dei veré , falfó autem ab hominibus tri

Hunc Oratorem noftrum cüm & res ipía digniffimumque & facrum , quod edifleregg argumentum , & fanctiorit -

argutaque & pra:ftans dicendi ratio, quà pollet; plurimüm commendent, nil jam nobisteftat , quàm ut Magnificum

rem cxterofque Senatüs Academici Proceres, omnefque noftros, quibus animos fuos pià confideratione nativitati| -

care animus eft, ad hunc a&tum decenter invitemus.

ä

ld quod fcriptáà hác tabulà ;ä, quá par eft, pietate fac

veró hàc IV. Adventüs Dominicà A. MDCCXXVI.

-

TUBING E impreffit GEORGIUS FRIDERICUS PFLICKE.

*

3

1

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com