LXV6d_fol_206
author: Salzmann, Johann Gottfried

BENEUOLO LECTO

$.. PLX

RI

ANNES GODOFREDUS

E

SALTZMANNUS,

L

RECTOR Paed, Efsling. & Coll. Alumn. Ephorus.

Icut, qui parentum munia folicite exequuntur , omni

quidem tempore liberos fuos adhortando erudiunt ;

tunc tamen potiffimum officii eos commonent,quan-

do , paternis laribus relidis, in terras alio fole calentes

iter parant: ita quoque a magiftris parentum vicem geren-

tibus muneris ratio exigit, vt iuuenes , quos do&rina ac

praeceptis excoiuere, tunc in primis cohortationibus prae-

muniant, vbi, e diíciplina fua iamiam dimittendi , in Aca-

demias abitum meditantur.

Ad peregrinas nationes

excurrentibus fuggeri folent confilia, aut remedia, quo-

rum praefidio in alieni aéris, vt vt per fe falubris, infolen-

tia corporis fanitatem tueri, ac fartam te&am conferuare

pofint: quidni etiam iis confilio fübueniamus, qui adhuc

fcholafticis parietibus inclufi, iam tandem liberiori aurae

Academiarum fe committunt? Ceterum ficut itinera cer-

tis quibusdam men(uris ac interuallis diftinguuntur: ita

quoque vita humana fuas habet aetates, fuas periodos, ar-

&o-tamen nexu ita copulatas , vt ex conftitutione vnius,

alterius conditio plerumque fit aeftimanda. E fcholis in-

ferioribus in Academias concedentes periodum vitae in-

grediuntur admodum momentofam, a qua, fi futurae vi-

tae fortunam magnam partem pendere affirmauero, nihil

Suo illud ma-

a veritate recedens me dicturum, arbitror.

lo experti funt, quibus tempus in Academiis ita trans-

adum, vt ibi initium ponerent infelicitatis per reliquum vi-

tac fpatium durantis, & vix exitu eius terminatae: cum alii

in iisdem fundamentum iacerent, cui perennis felicitatis

t.-]a-

—

gc-difïciLim, diuina benignitatc adiuti, fuperftruxerun

r

uenis 3

Z

(

&

uenis igitur in Academiam dimiffüs, in Herculis biuio qua-

ficonftitutuseft. Ei fe offerunt ibi illuftria virrutum exeni-

pla: videt iuuenes ad folidam laudem graffantes, quorum

veftigia perfequi fas eft : reperit alios, negle&o virtutis tra-

mite, in deuia ruentes, qui non Mufis, fed Baccho, fed Ve-

neri, fed Vacunae litant, & hoc ipfo fibi ac ordini fuo tur-

pifimam maculam adfpergunt. Meum quidem non eft

eorum mores, qui in Academiis aut perdite, aut parum

prudenter viuunt, caftigare, velatro carbone notare: fe-

cerunt illud dudum eZMeyfarti , Schuppii , Fritfcbii , Spmeri,.'aliiæ

que viri ingenii laude, & pietatis ftudio commendatifiimi ,

quos enumerare longum eft, & quorum fuper hac re gra-

uiftimae querelae pafim extant. Eos tamen, qui e noftra

difciplina prodeunt, paterne monitos volo , ne talium

prauis exemplis moueantur; fed animum gerant contra

fedu&ionem & faeculi corruptionem diuina gratiaobfirma-

tum: qua admonitione eo magis opus efle cenfeo, cum

proh dolor! fieri faepe foleat, vt, qui in Scholis vitae funt

non illaudatae , vbi in Academiam veniunt , a fe ipfis de-

ficiant, moresque induant a priftino vitae inftituto plane

alienos , . quando falfae libertatis fpecie inefcati, iuuenili

aeftu abftrahi fe, ac in transuerfum agi patiuntur. Verum

cum fapientis fit in omni negotio icopum fibi pracfixum

habere, & ad eum a&iones dirigere: non minus quoque

*

fanaratio iubet , earum fpeQare exitum & effedus. Jam

j

tibi finge fic di&um Studiofum in omnem proteruiam effu-

fum; ordinis fui beneficio ac priuilegio quodam quiduis fibi

licere putantem; ftrenue pergraecantem;rei tantum diflipan.

tem , quantum fortaffe nunquam faciet ; ac dum flagitiofe

viuit, neque DEI, neque honeftorum hominum iudicia

extimefcentem. Ecquod pretium ille feret a&ionum füa-

rum ? brevem & mox perituram voluptatem, ac forte ali-

nem

quam , fed imaginariam & inconftantem exiftimatio

apud

apud aequales, quibus vel nondum plena iudicii maturi-

tas conftat, vel qui in eodem vitiorum luto haerent. His

coniun&a fünt ira fupremi Numinis , confcientia mala,

aeris temporisque ia&tura, corporis & animae periculum.

Se ipfos tales in. contemtum adducunt honeftorum homi-

num , parentum indignationem & gemitus prouocant, ad

oflicia olim cum laude adminiftranda fe ineptos reddunt.

Quos , vbi ex Academiis rediere in patriam, non interro-

abunt Patroni, a quibus fortunam fuam fingi cupiunt ,

quam belle ibi genio indulferint? quam magnas pecuniae

fümmas expenderint ?. qua gratia floruerint apud virgines?

quam fortiter rem gefferint in digladiationibus? fed quan-

tum eruditionis ex Academia reportauerint? quam com-

mode iam muneribus publicis adhiberi pofint? tunc, qui

parum eft inftru&us ab iis, quae ad munus pro dignitate or-

nandum requiruntur , vitam inglorius aget , & trifti, vti-

nam non fera, ftultitiae fuae poenitentia adficietur. E

contrario fi litterarum ftudiofum intueor ita fe gerentem ,

vt in eum non quadret odiofa illa definitio, Srediofum eff ani-

mal aut nibil agens , aut aliud , quam quod debebat, qui officii ra-

tionem rebus omnibus anteponit, qui vitam a vitiorum

labe feiungens morum caftimoniam & fan&itatem colit, ac

ita ad litterarum decus etiam honeftatis & probitatis glo-

"ä?*

riam addit, ei quidem nonnihil laboris fuperandum; fed

quod largo foenore compenfatur. Nam DEUM fibi reddit

propitium ; laetae confcientiae.thefaurum inaeftimabilem

fibi acquirit; parentum & cognatorum amorem fibi adiun-

it; Patronorum gratiam ac favorem colligit; eruditionis

folidae opesíibi parat, & virtutis praemia eum manent

certifima , cum futurae fene&utis folatio , quod e iuuen-

tute bene tranfaQa hauritur.

O ! quam felix eft, qui

;n Academiam abiens haec penfi habet, firmumque pro-

pofitil

m capefiit, Litterarum ftudiofi iuimeros omnes exade

coin-

$

complendi,ac, DEO auxiliante occafione,& tempore opti-

me utendi. De 2uchardo Baxtero, magno nominis inter Anglos

'Theologo, memoratur, dixiffe eum faepius, /i z virum be-

zum caderet inuidia , [e tuuenum fe/icitati inuifurum : qm'öus tantum

temporis veftaret ad Lene.agendum , quod aetate longius prouectis effluxxifet.

O! felices, fi fua bona norint , & laudabili auaritia thefauri

teneantur,, ubi femel periit, nullo pretio redimendi. : N-

que tamen adeo tri(tis & feuerus fum , vt iuuenem ftudio-

fum ab omni laetitia abhorrere velim : licet illi animum

dare hilaritati, fed ita, vt, ex monito Salomonis, non Crea-

toris niemoriam deponat; poteft vti mentis remifione,

modo non illa honeftati & diligentiae officiat, ad quam

praeftandam Magiftratui Academico , qui Studioforuri

numero adícribuntur , folenni formula fidem obftringunt.

Haec in vfum eorum, qui e L.yceo noftro Academias adire

volunt, differendi occafionem dedit thema Orationis va-

ledi&oriae,quod tradtandum fibi elegit Iuuenis politifimus

ac eleganter moratus, JoawNEs GEonGius FRibERICUS

Howorp, Viri Excellentifimi & Confultifimi , Dwr.

AsRAHAMI Howorpr, U. J. L. & Reipublicae Giengenfis

Syndici grauifimi, optimae tpeifilius. Is enim in Acade-

miam profe&urus, verba facere inftituit , 4e Offcio uuenis

Mwufis deffinati.

Excipiet eum Ornatifiimus Adoleícens ,

quem, ob praeftantem eius indolem, per feptem fere an-

nos difciplinae meae alumnum habuiffe laetor,PAurus Fni-

pERICus Nagzrius. Parentem is habuit Virum, dum viue-

ret, Confultifimum & Nobilifimum, DNux. GEogGIUM

FuipgRIcuM NaGELiuM, LI. J. L. & Reipubl. Efllingenfis

Archigramateum meritif'imum. Differet vero 4e ratione, qua

Veteres Romani liberos (uos Mufis deffinatos educabant , ac inflitucbant.

Has orationes recitandas i» aedibus publicis nobiliorum ciuium con-

uentibus dicatis, futura die xxv Februarii, ab hora rix ante-

meridiana, vt litterarum PArRoNi & Fauronks patienter

ac beneuole audiant , demiffe & amanter eos obíecramus.

ERE »Dominic/. Sexagef. À. ci0 10 coxxvr.

ESSLING, re "Theophili Maentleri,

BENEUOLO LECTORI

$00 8p; i

-

Z

ANNES GODOI

m ]

-

| joH

SALTZMANNTI

l-

x

RECTOR Paed, Efsling, & Coll. Alun;

Icut, qui parentum munia folicite ex

quidem tempore liberos fuos adhor-

R

o

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

tunc tamen potiftimum officii eos Cc-

-

do , paternis laribus relidis, in terras &

iter parant: ita quoque a magiftris parenti

n

tibus muneris ratio exigit , vt iuuenes ,

praeceptis excoiuere, tunc in primis coho*

O Baane Q

o

muniant, Vbi, e difciplina fua iamiam dim.

demias abitum meditantur.

Ad perc

&H

isja[e[sf

Focus

D

excurrentibus fuggeri folent confilia, av

N

t

ä

rum praefidio in alieni aéris, vt vt per fe f-

z

tia corporis fanitatem tueri, ac fartam te-

pofint: quidni etiam iis confilio fubueniz,

Ícholafticis parietibus inclufi, iam tande.

Academiarum fe committunt? Ceterum -

;h)

tis quibusdam men(uris ac interuallis d.

10

quoque vita humana fuas habet aetates, fl

&o-tamen nexu ita copulatas , vt €x COT

alterius conditio plerumque fit aeftimanc

ferioribus in Academias concedentes pe:

ä

grediuntur admodum momentofam, a q

tae fortunam magnam partem pendere aj

a veritate recedens me di&urum, arbitror

lo experti funt, quibus tempus in Aca-

adum, vt ibi initium ponerent infelicitatis

mE-

tae fpatium durantis, & vix exitu eius terr

in iisdem fundamentum iacerent, cui pe*

a

aedificium, diuina benignitate adiuti, fupe.

E

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com