LXV6d_fol_205

PRO-DECANHS-

ET COL

GIUM FACULTATIS THEOLOGICJE

IN

UNIVERSITATE TUBINGENSI

PIO LæEC:'lORl J.AL'OTEM!

ho r

u

Uod Bafilius M, Patrum Gracorum praftantifimus de Joanne Evangelifta graviter olim pronuncia-

E as

T

A d

49 «

:

*'5

-

vit, extitiffe eum inter omnes Evangelii przcones ueyaAeQuyonery 494 7026 jv axone peiLoyas vrámue 0s duneias vqiMenoa Q9 vyza-

3

N N»?

d

péror, d. e. eloquio omtium maxime fablimem, & qui res omnibus, quz unquam auditz funt; majores, omnique cogitatione

?

--

Ed

[

»

ac intelle&u celíiores effatus fuerit, id ex ipfo Evangelii Johannzi exordio quammaxime elucet, quando Epopta ille divinus

:

€- 1. V. 14, àit: O Aey(O9. eaj£ eyesre. VERBUM CARO FACTUM EST. Ecquid enim inauditum magis, quid fublimius , quid

ii

)

Je-—

ab omni ratione humana remotius, quid excelíius & auguftius effe poteft mylterio Incarnationis Filii DEI, cujus fummam

z

".

i

E

M

3

-ï['('

£

tervofa brevitate, tribus fcilicet verbis, complexus eft Evangelifta.

Quorum primum vetam atque zternam Jefu Chrifti Dei-

s

Y^

PU

2

tatem: 4/rerum affumtam in tempore humanitatem: zerzius denique ar&tiffimam utriusque ac ineffabilem &cu feu unionem,

*s

EY

WE

Ri a

3-

s

quam vocant, perfonalem defignat, — Quor igitur verba, tot my(teria! imotot tonitrua contra Ebionem & Cépinthum ex ore

lh

-

*

b

n

a

o

vs u Tü£ porrae- heic prodierunt. De quo Hipponenfium Przíul; Cwm Jego, inquit, Verbum caro factum eff,intélligo ip Verbo ve-

M

-

N

RUT

yum DEI Filium: lp catne agnofco verum bominis Filums 1n eo autems quod verbum caro fa&um dicitur , utrumque (imul , Deum

& o

min

€

», 1

aid hod

a arliffimo «vinculo conjunctum deprebendo. — Quis enim eft Aoroz ille, de quo D, Joannes heic loquitur? Procul omni dubio idem

ille, qui fai£ p principio , qui fuit apud Deumy, qui fuit Deus ipfe, per quem omnia facta fumt , C fine quo factum «fl nibil eorum , qua. fatla funt. — Quod (ane

Verbum non eít tranfitorium hominis verbum , in auras evanefícens , fed eternum & fubftantiale DEI. Verbum , Aey G9 vzeezrizec, Filius BEIex effentia Pa-

tris ab zterno genitus , quem Judzi per " 21 Chaldzi per 1 &yn. & Helleniftz per Aeyoy xoj e«Qiav defignare diu ante. Joannenr coníucverunt,

Cujus

appellationis tationem fi forte exquiras, duz potiffimum allegari folent ; quarum prior zternam Filii DEJ generationem , pofterior officium Meffiz Prophe-

ticum refpicit. Quanquam enim Aey ille aternus & increatus cum nulla re creata per omnia conferri queat, aliqualem tamen.convenientiam & fimili-

tudinem habet, partim cum Aeyo noftro &diatero , quem. nonnulli zgo; «avz» appellant: partim. cum — Aeye hoftro zpedvpixo, quemtf alli zpo; &re;ey vocant.

£« de priori quidem re(pectu argute Baülius: Cur verbum? quarit & refpondet, st o/fendat, qued ex mente proce[ferit. Cur verbum? quia citrapa[ffanem gemitus eff. Cur ver.

bum? quia eft. imago genitoris, totum in feifo genitorem offendens & perfeitus in [éipfofubfiftens. Ad pofteriorem vero, quem folum Socinrani, acerrimi divinitatis

Chriíti hoftes, Arianis veceribus longe pejores, admittunt, digirum intendit Epiphanius, dum Fu/ss, ait, Perbum vecatur , quoniam interpres eff voluntatis DEL,

Imo & ipíe [oannes inquiens: Dea semo vidit unquam At fílius unigenitus, qui ia Patris fenu efk , expofuit. nobis. . Cum 1gitur nomen hoc tam originem,

uam officium Filii DEI fignificanrer exprimat, & in Synagogis Judazorum jam pridem ufitatum fuerit, ideo D. Joannes ad hiftoriam Mofis, qui Deum

Vetbo fuo omnia condidife ait; & ad morem loquendi Judzis, Targumiftis & Helleniftis familiarem refpiciens, Filium DEI Acyoy appellare maluit, ut

innueret, Jefum Nazarenum 'eífe ipfum illum Aeyo , qui Patribus in V, T. füb hoc nomine notus fuerit; id quod HaMwoxpus . cum Gnorto aliisque

Viris do&tis e Chaldzorum paraphraftarum aliisque teftimoniis re&e colligit.

uanquam & alii hanc quoque rationem adGgnent; quareS, Joannes in princi-

pio Evangelii fui vocabulum Aeya potius ufurpare voluerit, quod nomenillud non Judais folum,fed & Gentilibus Philofophis, Platonicis prz(ertim, jam antea cogni.

tum fuetit. Ulade Auguftinus non veretur pronunciate £, Copféff' c.. fein Platonicorum libtis totum procemium Evangelii Joannis legifle, quando ait: Procuraffi mi-

Jl , Dsmine, per quendam bominem immaniffrmo zypbo turgidum , quosdam Platonitorum libros ex qraca. lngua in. latinam ver[os, & sbi legi non quidem bis verbis,

fed tamen idem omnino muliplicibus [uaderà rationibus, quod im principio erat Verbum, ( Verbum erat apud Deum, C Deus. erat Verbum. — Ex (ane Ammelius, Pla.

tonis fedator przcipuus , le&o hoc procemio, Joannem Evangeliftam idem prorfus cum Platone fuo his verbis edixiffe arbitratus: Per 7ovem, inquit,

Barbarus ifle cum nofiro Platone fentit , C verbum DELl ia principii ordine d dignitate conflituit , imo & Deum fémul effe pronunciat. — At quamvis negati non poffit,

multa in Platone de Aeyo mundi- opifice legi, exiftimamus tamen & multis argumeatis perfuafiffimum habemus, longe aliud Platonem per Acyor intellexif-

Íc, nimirum ideam in mente DEl conceptam, & zternum ejus de mündo creando confilium; id quod ex Fhiloue pawc, dc quo' veteres dicere. foliti funt,

Pt

q mAaio) Qu , 9 Qu mAarance — Is enim Aeyo mundum.Antelligibilem , archetypum feu exemplum , ideam idearum C paffim appellat , adeoque perfo.

nam a Patre di(tindam minime intelligit. Ut adeo multo verifimilior it Irenzi aliorumque vetuftiffimorum Patrum traditio, quod $. Joannes Evangelium

faum Gerintho, vivo adhuc & fuperftite Apoftolo Ecclefiam tutbanti, oppofuerit, quam CreR1ci conjectura, qui putat, Evangcliftam id potius heic cgiffe,

ut, quz de »»ya dixerat Philo ,

Philofophus Alexandrinus Platonizans, obiter quafi emendaret , &, cum ifta neque omnia falfa fint, neque omnia

vera, paucis oítenderet, quousque ea vel repudianda vel admittenda effent. Cujus fententiz vanitatem nuper admodum erudita Diifertatione 7É TE Aoya

folide ex veterum. monumentis oftendit Theologus Ulmenfium celeberrimus, & in fcriptis Patrum verfatiffimus, To, FmiKtus, Fawtor (» amicus moffer bono-

ratiffimus. — Jam. vero de hoc iplo 222 S, Joannes ait, quod CARO fa&us fuerit, eoque innuit, quod aternus DEI Filius carnem noftram affumendo ve.

rus factus fit homo, nobisper omnia fimilis, excepto peccato, particeps carnis & fanguinis noftri, æä,Sy-mMawg fimiliter, uti pueri alias per generationem na-

turalem ejusdem participes fiunt. — Nihil enim ufiratius eft in $. Codice, quam ut, loquutione fynecdochica, caro denotet hominem , adeoque pars fumatur

pro toto, pro integra natura humana, quam azternus DEI Filius affumfit fibique perfonaliter univit in tempore, quando, juxta Symbolum Athanafianum,

€

&us bomo ex fub[lantia matris ia (cculo tiatus efl , e& anima rationali éy carne bumana [ubfiflens, Et quanquam de cztero negari non poffit, per carnem

o

mitatem quoque & fragilitatem humanz narurz paílim connotari in S. literis, nufpiam tamen hanc folitarie & in abftrado, uti in fcholis loquimur, fed

ubique in concreto ipfam naturam hominis variis imbecillitatibus obnoxiam denotare folet. — Et proinde perperam contendunt Sociniani, folam hcic fragilita.

tem indigitari, quafi fenfus verborum hic fit: Verbus DEI, hoc eft, Chriftas, qui voluntatem Patris nobis revelavit, fuiz bomo, variis mifcriis & calamitati-

bus per omnem vitam obnoxius & multis modis vexatus, Quin potius utrumque hac phrafi innuere voluit divinus Scriptor, videlicet, quod 1«j (8 itaaffumferit natu-

ram humanam, ut una in ftatu humiliationis fuz fubje&us fuerit infirmitatibus ejusdem , & habitu repertus ut homo, P/i/, ZI. . absque peccato tamen Zr.

IK:4s. Denique FACTUS dicitur caro, in plenitudine temporis, Ga/, 1. 4« qui DEUS erat in principio temporis, ltaenim verbum sye«ro non per fuiit, ed

per facfus eff , heic vertendum effe, contra Socinianos dudum evicerunt Interpretes, e quibus unum heic allegamus B. Donscr&uM in Peszad. p. ?606. — Fa.

&us autem eft caro, hoc eft, homo, ut Chryfoftomi verbis utar, non 2/a seas pemeDoNi, i, a, cnpx (f ao Dwoe ayaAipw ,. h. e. non per quandam effen-

tix mutationem, abfic! talis enim in Deum immutabilem non cadit; íed per verz carnis affumtionem. T4 yap tr/sce xgj 15 euvaQpes, vv tcw . 6 Gs(B- AC ) 9

eapl, cvyxuTEdG ytVoHeytG , xde adpancqs Twp Scwy , AX er:DG copyTE tG. «j 4dp2s2; Unione fiquidem & conjun&ione unum eft Deus Verbum & Caro,

neque confu(ione naturarum , neque alterius abforptione aut difparitione, verum unione quadam arcana & prorfusineffabili/| Ecquis enim magnitudinem my-

fterii hujus fando affequi, aut verbis digne fatis exprimere poffit, de quo illuminatiffimus Gentium Apoftolus aperte profitetur , quod fit soAeysuoos ueya

gwuespies 1. Tim, HL 16.. mmyflerium citra controverfiam G omuium confefffone magnum, imo maximum , in quod ctiam beati Angeli, qui faciem DEI continuo videnr,

penitius introfpicere defiderant. r.Perr. 1. 72. — Hilarius, Pidavorum Epifcopus, ubi impias hzreticórum voces, & execranda adveríus Deitatem Chrifti dog-

mata invito quafi & relu&tante calamo recenfuit, exclamavit olim ; O miferas aures meas , quz tam funeftz vocis fonum audierunt! Nos au

tepn

LA

ài ex adverío,

quibus feitali hoc tempore a Majoribus noftris facris meditationibus deftinato, lztum illad nuncium de reparata per Filiam DEI incarnatum, falute generis

humani audire licet, merito nunc exclamamus: O beatas aures noftras, quz fuaviffimum dulciffimumque Evangelii hujus fonum audiunt! Audient vero , & fingu-

lari cum voluptate, uti nulli dubitamus , audient ,

uotquot Reverendiffimum Univer[itatis. moffra Cancellarium ,. e& Ecclefie Prapofitum , Viram. Magnificum ac-

ue Excellentiffimum, DN. CHRISTOPHORUM MATTHA/EUM PFAFFIUM , $. Z/]esl. Decforem ( Profefforem Primarium, Patronum noffrum fénaulariter

eolendum , craftino die, horaante meridiem nona, in Senaculo Uaivetfitatis dehoe myfterio graviter ac pie differentem, & vaticinium Jacobi: Nes rereder

fieptrum a juda, donec veniat SCHILOH, C« erudite explicantem audite haud gravabuntur, — Nemo autem , ita fperamus, gravabitur, cui quidem integrum eric

concioni huic facrz intereffe, fuamque erga optimum Servatorem pictatem,uti omnino par eft,hoc modo publice declarare. Accurrite ergo, Preceresc? Cives

vAÁcademici , atque ex difertiffimo Oratoris graviflimi ore percipite , quz Is de diviniffimo hoc dicendi argumento verba ad vos fa&turus eft, verba vitz , verba

falutis, verba communis gaudii & lztitiz , qualia Reges & Propheta olim audire defiderarunt quidem , nectamen audirepotuerunt. lpfe vero IMMANUEL

nofter & SCHILOH, cwi eff adbafio populorum, faxic per Spiritum füuum San&um, ut & nos omnesac finguli conftanter El adhzreamus, uniee EUM ame.

mus, fincere colamus, & zternum in EO lxtemur ! PP, fub Sigillo Facult, noftrz. Dom. IV. Adv. Anno a Acya incarnato MDCCXXV.

Id

TUBINGvwZ Litris HIOBI FRANCKII,

s

*

s

aC

s

&

[1

*

$5

)kv

".

A

N

PRO-.DECANHIHS

GIUM FACULTA TIS THEOLOGIC. £

ET COLLE:

—UNIVER SITATE TUBINGENSI

PIO *LWECFIORI SAL'OTEM!

I*w.

V

E

üod Bafilius M, Patrum Gracorum praftandffimus de Joanne Evangclifta eraviter olim pronuncia-

3

"a

r

s

à

N

N i

vit, extitiffe eum inter omnes Evangelii precones jeyaAeQayentro 19 zracse tv auore poettoya, trürqs 0s duneias uuDoroa QOeyLa-

i

- d ï-i*?

pv , i.e. eloquio omnium maxime fublimem , & qui res omnibus, qu& unquam auditz funt,; majores, omnique cogitatione

]

;*f &

E oJn

M

ac intelle&u celfiores effatus fuerit, id ex ipfo Evangelii Johannzi exordio quammiaxime elucet, quando Epopta ille divinus

s*

C- 1. V. i4, áit: O Aoy G9 ees£ eyacre. VERBUM CARO FACTUM EST. Ecquid enim inauditum magis, quid fublimius , quid

L.

S

N5

Afl

.I

ab omni ratione humana remotius, quid excelfius & auguftius effe poteft mylterio Incarnationis Filii DEI, cujus fummam

e

M

w&ï:

£

nervofa brevitate, tribus fcilicet verbis, complexus eft Evangelifta.

Quorum primum vetam atque zternam Jefu Chrifti Dei-

.(.'

';'.(

N

s

tatem : 4/rerum affumtam in tempore humanitatem: zerziym denique arctiffimam utriusque ac ineffabilem &c» feu unionem,

*

Bd &

)

p s

quam vocant, perfonalem defignat, — Quot igitur verba, tot my(teria! imotot tonitrua contra Ebionem & Césinthum ex ore

*

ERIxedewts

C

o

-a

h

M

sw yg Tt& porrie heic prodierunt, — De quo Hipponenfium Praíul; Cum Jego, inquit, Verbum caro factum eff,intéligo in Verbo ve-

4

.

D

7

d

G

yum DEI Filium: Ip carne agnofco verum bominis Filums 1n eo autemy quod verbum caro fa&dum dicitur, utrumque. (ímul , Deum

un

ér bomin

",

i

äpe?fbh): aréliffima vinculo conjunttum deprebendo. — Quis enim eft Aoroz ille, de quo D, Joannes heicloquitur? Procdl omni dubio idem

ille, qui faui£ j principio ; qui fuit apud Deum, qui fuit Deus ipfe,

per quem emnia fatta funt , d fine quo fatfum «fl nibil eorum , qua. faita funr.

uod fane

fed eternum & fubftantiale DEI Verbum , Aey(&» vzeezrixoc, Filius BEI ex effentia Pa-

Verbum hon eft tranfitorium hominis verbum , in auras evaneícens ,

tris ab zterno genitus , quem Judzi pe

r^*133 Chaldzi per " &»»n & Hellenifte per Aeyo xoj eoduay defignare diu ante. Joannenr confucverunt,

Cujus

appellationis tationem fi forte exquiras, duz potiffimum allegari folent ;

quarum prior zternam Filii DEJ genetrationem , pofterior officium Meffiz Prophe-

ticum refpicit.

Quanquam enim Aey 9- ille zternus & increatus cum nulla re creata per omnia confetri queat, aliqualem tamen-convenientiam & fimili-

partim cum ye hoftro zpeQepxo, quemt alfi v ereoen vecant.

tudinem habet, partim cum Aeya noftro &dialero , quem. nonnulli spec savz» appellant:

£t de priori quidem refpectu argate Baálius:

Cur verbunp quatit & refpondet, ut offendat, quod ex mente proce[ferit. Cur verbum? quia citrapaffionem gi $

bum? quia &ff imaga geuitoris, totum in feipfo gen

'torem offlendens & perfectus in [éipfo fubfiffens. Ad pofteriorem vero, quem folum Sociniani, ac

Chriíti hoftes, Arianis veceribus longe pejotes, admittunt, digirum intendit Epiphanius,

dum £Zss, ait, Ferbum vecatur , quoniam interpres

Cum igitur nomen ho

Imo & ipfe Joannes inquiens:

Deum nemo vidit unquams. At filius umigenitus, qui ia Patris finu eff , expofuit mobis.

quam officium Filii DEI fignificanrer exprimat, & in Synago

gis Judzorum jam pridem ufitatum fuerit, ideo D. Joaunes ad hiftoriam N-

Verbo fuo omnia condidiffe ait« & ad morem loquendi Judzis,

Targumiftis & Helleniftis familiarem refpiciens, Filium DEI Aeyey app:

innueret, Jefum Nazarenum effe ipfum illam Aeyo ,

qui Patribus in V, T. füb hoc nomine notus fuerit; id quod HawMwoNpus cum

X

Euroskala Offset

eftimoniis rede colligit.

Quanquam & alii hanc quoque rationem adügnent, quateS, ] -

Viris dodis e Chaldzorum paraphraftarum aliisque t

pio Evangelii füi vocabulum Aeya potius ufutpare voluer

it, quod nomenillud non Judais folum,fed & Gentilibus Philofophis,Platonicis prafertim,

Eu

s

n Platonicorum libtis totum procemium Evangelii Joannis legiffe, quando

tum fuetit. Llade Auguftinusnon veretur pronunciate L? . Copfeff. c.o. fei

W

hi , Dsmine , per quendam baminem immani[fimo typho turgidum, quosdam Platonito

rum libros ex araca hngua in. latinam ver[oss &

zbi leg! uon 9

:

rationibus , quod in principio erat Verbum , & Verbum erat apud, Deum,

C Deus erat Verbum.

Et fan-

fed. tamen idem omuino muliiplisibus [uaderi

19

tonis fedator przcipuus ,

le&o hoc procemio,

Joannem Evangeliftam idem prorfus cum Platone fuo his verbis edixiffe arbitratus: Pe

ä

VierFarbSelector Standard *

( verbum DEL in principii ordine d dignitateconflituit , imo & Dium [Emul e[fé pronunciat. — At quamvis n -

Barbarus iffe cum nofíro Platone fentit ,

multa in Platone de Aeyo mundi- opifice legi ,

exiftimamus tamen & multis atgumentis perfuafiffimum habemus, longe aliud Platonem pet

18

am ,

& zternum ejus de mühdo cteando confilium; 1d quod ex Philoue patet, de quo' vetercs «

T

fc, nimirum idcam in mentre DEI concept

e mÀat9) QuAwn(e , 9 Qu vAaruwQe. ]l

s enim Aeyoy mundam.int

elligibilem , archetypum feu exemplum , ideam idearum cyc. paffim appellat

Ut adeo multo verifimilior fit Irenzi aliorumque vetuftiffimorum Patrum traditio, quod $. Joai

Ed

17

nam a Patre diftin&am minime intelligit.

fuum GCerintho, vivo adhuc & fuperftite A

poftolo Ecclefiam turbanti, oppofuerit, quam CrER1Ci conjectura, qui putat, Evangeliftam id p

Philofophus Alexandrinus Platonizans ,

Obiter qua(i emendaret , &, cum ifta neque omnia falfa fin .

ut, quz de ^eys dixerat Philo ,

vera, paucis oítenderet ,

quousque ea

vel repudianda vel admittenda effent. Cujus fententiz vanitatem nuper admodum erudita Diifertati

O Baane Q

16

Theologus Ulmenfium celeberrimus, & in fcriptis Patrum verfatiffimus, Jo, FaiKtus , Fawtr & am.

ä

folide ex veterum monumentis oftendit

[

ratiffimus. — Jam. vero de hoc iplo 2eyo S, Joannes ait,

quod CARO fa&us fuerit, eoque innuit, quod aternus DEI Filius carnem noftrac-

ia fimilis, excepto pe

Ccato, particeps carnis & (anguinis noftri, & z Asnur fimiliter, uti pueri alias per g

ä :

I

15

rus fa&tus fit homo, nobis per omn

[

ä

turalem ejusdem participes fi

unt.

Nihil enim ufitatius eft in S. Codice, quam ut, loquutione fynecdochica, caro denotet hominem , adeoq-

humana, quam zternus DEI Filius affumfit fibique perfonaliter univit in tempore, quando, juxta Symbolum:

pro toto, pro integra natura

N

14

per €

Zus bomo ex fubflantia matris in

féculo tiatus efl , ex anima rationali d carme bumana fübfiffens. Et quanquam de cztero negari non poí-

J CENN

humanz narurz paffim connotari in S. literis, nufpiam tamen hanc folitarie & in abftradto, uti in fcholi

infirmitatem quoque & fragilitatem

ubique in concreto i

pfam naturam h

ominis variis imbecillitatibus obnoxiam denotare folet. — Et proinde perperam contendunt Sociniani, fola -

13

borum hic fit:

Verbum DEI, hoc eft, Chriftas, qui voluntatem Pattis nobis revelavit, fui boemo, variis mifc.

tem indigitari, quafi fenfus ver

bus per omnem vitam obn

oxius

& multis modis vexatus, Quin potius utrumque hac phrafi innuere voluit divinus Scriptor, videlicet, quod A« 89 itz »

ftatu humiliationis fuz fubje&us fuerit infirmitatibus ejusdem , & habitu repertus ut homo, PAi/. Zl. 7. absque pecc

12

ram humanam, ut unà in

IF.1j. Denique FACTUS dicitur caro

, in plenitudine temporis, Ga/, 1. 4 qui DEUS erat in principio temporis. Itaenim verbum tyerro :

heic vertendum effe, contra Socinianos dudum evicerunt Interpretes ,

e quibus unum heic allegamus B. DoascuaeuM in Pes; -

per facfus eff ,

11

3

&us autem eft caro, hoc eft,

thOs ut Chryfoüomi verbis utar, non 2/a seac (W'?*!BOMV; eTe , ao a-agx,QA aA Oae æmML!/tv , b.e non per

tix mutationem, abfic! talis enim in

Deum immutabilem non cadit ; fed per verz carnis affumtionem. T yap t/sce xej 71 evyaQpeis, e» scw 0 & —

eapl, S cvyxurtd6 ytVoueyte ,

xós adpavcqs Tw? sowwy , aDM eyuv:6 copuTE

19 xa) edpass; Unione fiquidem &€ conjun&ione unum eft Deus V«

10

neque confu(íione naturarum , neque alterius a

bforptione aut difparitione, verum unione quadam arcana & pror(usincffabili. Ecquis enim maj-

fterii hujus fando affequi, aut vetbis digne faris exprimere poffit ,

de quo illuminatiffimus Gentium Apoftolus aperte profitetur , quod fit oj

m eromuium confefffone magnum, imo maximum

, in quod etiam beati Angeli, qui faciem DEI c.-

qoeqpioy 1. Tim, H 16. myfterium citra contro verfi.

penitius introfpicere defiderant. 1. Perr. . 12.

Hilarius, Pidavorum Epifcopus, ubi impias hrreticórum voces, & execranda adveríus Deitate

2

exclamavit olim ; O miferas aures meas, qua tam funeftz vocis fonum audierunt! Nos au:

mata invito quafi & relu&ante calamo recenfuit ,

uibus feftali hoc tempore a Majoribus noftris facris meditationi

bus deftinato, lztum illad nuncium de reparata per Filium DEI incarnatum

humani audire licet, merito nunc exclamamus:

O beatas aures noftras, quz fuaviffimum dulciffimumque Evangelii hujus fonum audiun

t! Audient

lati cum voluptate,

uti nulli dubitamus, audient, quotquot Reverendi/ffmum Univer[itatis noffra Cancellarium ,

e* Eclefia Prapofitum , Virum ]

4

ue Excellentiffimum,

DN. CHRISTOPHORUM MATTH./EUM PFAFFIUM , $. 7//ed. Detfrem ( Profefforem Primarium , Patronum mofl

D

b*

colendum , craftino die,

horaante meridiem nona, in Senaculo Uaivetfitatis dehoc myfterio graviter ac pie differentem, & vaticinium Jaco

P

,

LOH, &« eruditeexplicantem audite haud gravabuntur, — Nemo autem , ita fperamus, gravabitur, cui quiden—

féeptrum a. ]uda, donec veniat SCH.

concioni huic facrz intereffe, fü

amque erga optimum Servatorem pietatem, uti omnino par eft, hoc modo publice declarare. Accurrite ergo, i

viffimi ore percipite , quz ls de diviniffimo hoc dicendi argumento verba ad vos fa&turus eft, ve

vAÁcademici, atque ex difertiffimo Oratoris gra

Lää: :

5

falutis, verba communis gaudii & lztitiz , qua

lia Reges & Propheta olim audire defiderarunt quidem , nectamen audire potuerunt. lpfe vero|-

ä

nofter & SCHILOH, cwi eff adbafio populorum ,

faxit per Spiritum fuum San&dum, ut & nos omnesac finguli conftanter EL adhzreamus, uni

E

mus, fincere colamus, & zternum in EO lztemur! Pp.

fub Sigillo Facult, noftrz. Dom, IV. Adv. Anno a A4cy« incarnato MDCCXXY.

4

-

TUBINGv£ Literis HIOBI FRANCKII,

3

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

——