LXV6d_fol_203
author: Hallwachs, Johann Michael

JOHANNES MICHAELIS

HALLWACHSILUS,

IN PERANTIQUA EBERHARDINA

Hiftoriarum , Eloq.ac Poéíeos P. P. O.

L.

$. c O.

Xv URNE

^

"

3

Uemadmodum loco fane meliori meliores in vniuerfum omnes litterae iam

UO

^

funt , cultioresque , ac veram ad vtilitatem compofitae magis florent, at-

CA

)(5,7

O ZX

Ls

que füperioribus maiorum noftrorum aetatibus: ita & ifli, qui, vene &

(tE

ipfi & alii pueri femper exfiftant, & vtilisma rerum poft homines natos

2

?

3

O

[

vbiuis locorum geftarum obferuatarumque memoria aeterna fepeliatur ob-

p

(e

e

$

]iuione , magna contentione ac duraturis monumentis efficere Ítudent, lae-

£2

-

-

tisfimi trium;hant , quod felici admodum feculo hocce fua etiam largisfi-

á

w,

mé irrigari arua, fuam copiofis(ime fuccrefcere amplificarique mesfem, fuos

:)&!

T

-

TA

latisfimé proferri limites , fuam denique bellisfime coli exornarique Iunonem,

/9?1'*

vbique conf»icantur. Nonenim le&ores tantüm multos noítraaetate naCta

eft hiftoria omnis ; fed patronos etiam & excultores fui veneratur innumerabiles , eosdemque inter,

quae fumma temporum noftrorum fclicitas eft, Viros aptisümos , cultisfimos , felicistimos. — Nulla

quidern umquam , dum tempora fluunt, aetas fuit , qua nullo

prorfus loce numeroque habita dici pos-

fit illa praeftantisfima vitae magiftra atque temporum teítis, hilloria: vti fuos femper inueniunt aeftu-

J

metores, fiue plu»res , fiue pauciores, quae vtilitate , quae praeüantia, quae elegantia & iucunditate

Íeíe fua commendare apta nata funt.

Non vacat iam, nec ad praefens inflitutum pertinet, inde à

primis rerum originibus , per fingulaftilo noflro fecula ire, atque, quod nullo certe negotio praeftari

poteft, data id opera probare. "Tantum enim abeít, vt negle&ta prorfum hiítoria umquam iacue-

zit, vt potius diuturnae rem operae adgrediantur , quotquot tantum eorum pertexere indicem in-

[tituunt, queis omni aeuo cultura eiusdem & conferuatio curae potisfimum fuit, atque cordi, Fidem.

di&lis facete liceret, fi vel folum adpellare illum fan&ioris adflatu fpiritus perculfum Virum , Mofen,

litterarum hiftoriaeque omnis au&orem , fi Berofi, Ctefiae, Megafthenis, DiodoriSiculi, Tulii Africani ;

Si Herodoti Halicarnasfei, Xenophontis ; Si "Thucydidis , Plutarchi, Arriani, Polybii , Appiani , Pau-

faniae ; Si Dionyfii Halicarnasfenfis , Dionis Casfii , Liuii, Flori, Paterculi , Aurelii, Eutropii, Spar-

tiani, Capitolini, Trebellii, Vopifci, Caefaris, Salluftii , Suetonii, Taciti, Marcellini, Iuftini , alio-

rumque ex veteribus feré innumeris decantatisíima repetere nomina colliberet.

Quibus adiicienda,

ad producendam redé feriem , non tantum Zonarae , Nicetae Acominati , Nicephori Gregorae ,

Laonici Chalcocondylae, Syncelli , 'Theophanis , Scylitzae , Leonis Grammatici , Cedreni, Glycae,

Nicephori , Malalae, Eufebii, Procopii , Agathiae , Menandri , Theophyla&ti Simocattae , Nicephori

Brycnnii , loannis Cinnami, Acropolitae , Pachymeris , Cantacutzeni , Ducae, Phrantzae, plu-

riumque aliorum forent nomina ; fed & corum fingulorum , quorum monumenta , vtilisfimo plané

inflituto, in pauca volumina fuía coniun&im exhibent Cl. Viri , Suzez SCHARDIUS, le. PISTO-

RIUS , Iuflus REUBERUS , Marqnardus FREHERUS, AMelchier GOLDASTUS , .Henricus CANF-

SIUS, Erpoldus LINDENBROGIUS , Chriflianus V RSTISIUS , Jo. SCHILTERUS , Henricus MEF:

BOAMIUS, Godofridus Guilielmus LEIBNITIUS, (a) Io. Petrus à LUDEIVIG ( b.) Jo. Georgius ECCAR-

DUS(c,) &ali. Verum enim vero , i à diuiniori, quem primo laudauimus loco , diícedas fcripto-

re,atque curatius fingulorum reliquorum excutias monumenta, facere profecto non poteris, quin follicité

collatis fubdu&tisque , quae expendi heic merentur , rationibus, meliora tamen multo noflra aetate

fata hifloriae esfe, quam olim, exiftumes. Deftituti videlicet praeftantes cetera Viri , quales inter anti-

uisfimos inprimis numeramus haud paucos , iis fuere fubfidiis atque adiumentis , ab quibus qui in-

Átructiores non fünthiftoriarum conditores, ion poffunt non hiulca confarcinare, incerta multa tradere,

plurima etiam à vero, quam quae maxumé , aliena vendere commenta.

Cenferi hac. clasfe inprimis

;debent , quos medii aeui vulgo Scriptores ( vt, qui Sanctorum Sanctarumque a&ta & vitas, Patrum-

que Bibliothecas dederunt, iam taceamus , ) : vocant, & quorum .Hifforias , ZAnnales , Chronica , fa-

Jféiculos && fleres temporum , Fitas, G/q/fa, draditioues , JAntiquitates , Diaria , Catalogos , Depofitiones ,

Conpi-

(8) Dequibus, eorumque colletionibus , praeter. alios , vid. Ci. Vir , Buxcard Gotthelff STRUUIUS i» Selecf. Bibliotb. Hff.

C.VII. p. 109. f2q.

(b) 4p exeniis Scripterum Nl'ürzburgenfium & Bambergenfium Voluminibus , ac i. Rcliquiarum Manufcriptorum ezesis

ueni diplomaium ac mouumentorum ineditorum adbuc Tomis , alibique.

(e) dnprimis i& corpore Hiltorico médii ücui Zoris II. nperiori anno edsto.

:

j

fä

ie

»

E

Compilationes j Cofmodromia, paucis fafcibus complexi funt conferuantque , fummi , quos paullo ai:

nominauimus, Viri. Quamuis enim , qui rerum harum expertes non funt , centonibus iftis fuum

metito ftatuant pretium , atque impenfe laetentur vcl hafce lacinias , füorum temporum qualescumque

j

telles, tinearum blattarumque iniuriae fubductas ac in publicos vfus meritisfimorum virorum opera

luci feliciter expofitas esfe: tam male tamen confüta in iis omnia funt, tam inepte collata & incondité

prolata ( 4), vt non, nifi limato iudicio, non, nifi ferrea patientia & Herculeo labore , aurum ex

jis, ac quod infignius momentum operaeque pretium praeftantius ferat, eruere atque colligere fas fit.

Quod res cít,de iis fcribit magni iudicii & nominis Vir, Cl. LUDEIWIGIUS : Paucisfimis , zzquiens,

exceptis , noflri hiftorici , inferioris pracfertim aeui, funt infimae fortis , barbari , monachi, myltae,

homines rerum confiliorumque expertes , qui. fabulis indulgent ;.qui nubem pro Iunone habent ; qui

in facris fuperftitioni immeríi in clericos & pontificem ; qui formulam reipublicae , cuius ignari funt,

turbant, polluunt & maculant ; qui naeniis & rebus nauci capiuntur , illis, quae iurium momenta

fecum trahunt, negle&tis aut puerili iudicio aeftumatis ; qui ftrages, clades, caedes, proelia, pugnas

commemorant , fed earumdem non produnt causfas, confilia, exitus, nequc pacis aperiunt tabulas & ar-

gumenta. Atque haec causfa eft, quarc patriae hiftorici idonei non. fint ad fontes iuris & aequi in

Germania recludendos , tantum abeít, eosdem fufficere his rerum inítitutis (e). ' Sed & infelicium

oppido temporum iniuria adcufanda tamen heic venit, quibus vixerunt viri boni, ac quae pleraque

ómnia , quae in contexendis re&te , prudenter ac folide, fcribendisque commodeé hiftoriis vtramque fa-

ciunt paginam , penitus ignorarunt. Nimirum, quod meliora iftis iam dare noftri hiftoriarum . cul-

tores conditoresque pos(unt, inftructiori etiam abiis, quae ad rem hiftoricam faciunt, íeculo acce-

ptum ferendum eft.— Aciumenta omnia, queis hiftoria perficitur mirifice, cultiora longé atque plura

in medio pofita, & fontes, ex quibus hauritur & efficitur eadem , reclufi copiofiores limpidioresque

funt, atque olim. — Pedibus in noftram ibit fententiam , quem clam non eft, quae heic veniant im

cenfum difciplinae & quam feliciter elaborauerint noftris temporibus in expolienda Geograpbia ( liceat

breuitatis causfa fuo quamque, quo notae in vulgus funt , compellare nomine ) Ortelii, Bertii, lan-

fonii, Mercatores , Hondii, Blaeuii, Sanfonii, Magini, Brietii , Mulleri, Hahnii, Apiani , Stabii ,

Frifii , Glareani, Muníleri, Cluuerii, Schikardi, Varenii, Becmanni, Hugenii , Cellarii , alii : in Chre-

aologia Yvnccii, Eucbm:enni , Crameri, Bucholzeri, Scaligeri , Petauii, Caluifii , Heluici , Alftedii ,

Boxhornii, Genebrardi, Riccioli , Pagii, alii : In Gezealogia , Henningefii , Reusneri, Albizii, Ritters-

hufii, Bucellini, Speneri, Imhofii , alii: In/Heraldica Hoepingii , Sibmacheri , Spelmanni, Gibbo-

.

ni , Colombierii , Gelioti, Speneri, alii

.

in ANwmismatica , Sadoleti , Stradae, Vici , Golzii, Ur»

fini, Occoncs , Parutae, Biaei, Hemmelarii , Spanhemii, "Waillantii , Oyfelii, Begeri, alii : in re fgil-

laria, Hopingkii, Mabillonii, Vredii, Heineccii , alii: in exhibendis denique, reftituendis & explie

candis Zzfcriptionibus Gruteri , Seldeni, Fleedwodi, aliique m

agno numero à Petro Burmanno in praee.

n

fatione ad nouam Gruteri editionem & Morhofio in Polyhiftore laudati. Sed fontes quoque hifto-

riarum noftris patent, & copiofiores & limpidiores. Duorum tantum , reliquos ficco tranfituris pede,

mentionem heic facere animus eft : Diplomatum , quae vocantur , variorumque fingularium de praecipuis

locorum coetuumque facrorum praefidibus monumentorum. Dici non poteft , quantae hiítoriis in

vniueríum omnibu: fa&tae fint accesfiones, quanta etiam adfufalux, ad vera à falfis felicius interno-

fcenda, ad dubiacertius definienda & confirmanda, ad temporum rationes perfonarumque origines

feries luculentius expediendas, ad iura momentofisfima facilius inueftiganda & folidius adferenda; ex quo

tàm copiofam mesíem publicarum id genus, de collatis priuilegiis beneficiisue teftantium , litterarum ,

chartarum pontificiarum, epifcopalium , praeftariarum, precariarum , identatarum , teftamentalium,

ambaginalium , aliarumque plurimarum ex teterrimo dirisfimorum carcerum fqualore, vel iam tum

protraxerunt , vel etiam nunc producere omni contentione adlaborant antiquitatis totius confültisfi-

mi Viri, zubertus MMIRAEUS , Stephbanus PERARDUS , Daniel de NESSEL , "Thomas RTMERUS,

Edmundus MARTENE ac Urfisus DURANDUS , Lucas DACHERIUS , Antonius MATIHAEI ,

Philippus LABBEUS , Io. 4 BOSCO , Martinus AMMARRIERIUS & Andreas CHESNEUS ,. Melchior

GOLD ASTUS , Stephanus BALUZIUS , Chriflephorss BESOLDVS, NNicolaus ZYLLESIUS , 1o. M.ABIL-

LONIUS, lacobus SIRAMONDUS , Godofridus Guilielpus LEIBNITIUS , Io. Petrus à LUDEIFIG,

Philibertus HUEBERUS, .DEZII , aliique oppido multi, vel ex inftituto id fibi operae fumentes, vcl

fua firmioribus ac vndequaque conquifitis fundamentis diligenter adílru&tum euntes.

Quantum vcró

ad exornandas non minus , quam & amplificandas colluftrandasque omnis generis hiftorias conferant,

peculiaria illa monumenta , vel epifcopatibus , quos adpellant , vel epifcopis , vel monafteriis , vel

prafülibus certis defcribendis fpeciatim deftinata, ii demum penitius intelligunt, qui quam ar&é cum

republica numquam non copulata fuerit ecclefia , quam multa porro inter homines in hac illaque

agentes perpetuo intercesferint negotia, quàm denique frequenter vnus idemque homo duplicem & fa-

cram

-

(d) De hirj;ï;ra'(ä» ffrigofo iflborum bominum [cribendi genere "vno omnes elegnntiorum ligserarum . cultores ore COX querum-

tur, Interim memorari bac de ve meretur Chriftiani VRSTISII iudicium,etj/idi/þ'teri,fcribentis,nema queat bes C alies

anediae aetatis fcriptores eiusmodi fermone *vti , qui delicatis ( politis. auribus faflidiofus esfe poyit : "vt twmen in-

fantes laceris aui fordidis fafciis inuolmios non. abiicimus , fic neque illos , quantumuis -verborum cultti €» ernatu de-

füitutos , quisquam patriae gloriae. [indiofus. adfpernabitur. ^ Guod igitur Cicero L. I. Finium de Pbile[opho dixit: Se

eum , [i adferat eloquentiam, non ad[pernari: Si non adferat , baud admodum flagitare ; idem nobis de Hifloricis , qui

zoagna [uperiorum Jeculorum barbarie laborarunt , pronunciandum. — In cibis fic «ft , vut fordidius paratos rSlicinmus;

In numis autem -veteribus, t pondus &i materia potius , quam Jculpturae elegantia [pectetur: Sic in auttoribus illorsm

feculorum ,. bonis alioquin ( caflis , quorum "virtus tetmmporum iniquitate presía fuit , rerum momenta mAgis) quam

dicionis vvel puritas , vel lenocinium ponderanda. 1n cpittola

7

ger Quy«miyy T. 1. praemiffa,

(e)In eruditisima praefatione ad veliquins Mynuferipternm , $. l, p.s

.

cram & fecularem gesferit perfonam, perfpeCtumhabent,exploratumque, — Merito igitur laudantur,qui in

iis exponendis operam pofuere fuam,quo nomine' Gallia celebrat frarresSammartbanos,Claudium Rober-

T

t Yalia Ferdizandum. Vrhellum ; Vifpania dugelum Manriquium, Antonium de Jepes; Britannia Fraz-

eifcum Gedvvinum , Rogerum Dodsvvorthbum , Guilielnum Dugd:zlium , Jacobusm Psferium ,. Henricum

Whartonum , Michalem Alfordium, Guilelpsaum Lyndvvodum: Miybernia lLacobum IMlaraen ; Bclgii

prouinciae Zderozigm Sanderum , loaunem C/mpmimillum » "egidium Bucherium , Aruoldum Raisfium $

Suecia Joannem AMagnum , Ioannnem Mesfenium , Claudium. Oerniclmum, loangem | Baazium ; Dania

Haroldam Huitfeldum & "Torphaesm s; Polonia Srephanum Damaleuiceum , Chriflepberum Coubium ,

Jeannem Dlugosfum,qui regnorum ifthorum vel epifcopatus,vel epifcopos fcripferunt, idqueex inítituto X

ftudio fingulari.

Vbi quidem malé admodum cordatos illud tantum habet, quod laudatis Viris tan-

tum ha&tenus concesferint Germani, (f^) qui in eodem argumento & fuam curatius exercere diligen-

tiam & potuisfent & debuisfent : maxumé, quum peculiaris prorfus Germaniae praefulum ratio fit, vt epi-

fcopatuum noflrorum & monafteriorum iuíta hiftoria longe praeflantiores fperare liceat fru&us,quam ad

iftos omnes ex tot lucubrationibus rediit. Scilicet Germaniae praefules ad principale faftigium confcende-

1

runt, non vani honoris aut dignitatis, quos apices etiam in aliis regnis tenent quidam anti

iil

(

tes; fed

potentatus & fupremi in republica imperii. Unde in patria noftra non folum ecclefiam in republica

offendimus , fed rempublicam in fingulis fere ecclefiis , vt adeo prima ab vltimis, exemplo in omni

memoria omnino inaudito , fuo quodammodo iure pendere vidcatur.

Quo rerum ítatu facile ad in-

telligendum , Germaniae facros antiftites duplicem perfonam fuftinere , vnam praefulis, alteram prin-

cipis: à facerdotio heic pendere imperium : alios limites & iura dioecefeos esfe, alios iterum terri-

torii: baculo gladium cedere: purpuram inuolui pallio: coronam obtegi facra mitrella : templum im-

perare curiae: diuina ac humana iura verfariin manibus atque imperio antiflitis vnius. — Et quemad-

modum antiquioris aeui exempla aliqua funt , quod ex principibus fa&i facerdotes : ita contra eue-

nit in Germania noflra, in qua facerdotes na&ti funt potentisíimos Romani Imperii principatus, qui

Imperium & Sacerdotium amicisfimo vinculo coniungerefolent atque continere. Nonalio &nehaec

fcribo(g), quam.hoc , vt causfae pateant, quare fingulares Germaniae Epifcopatus, id eft , principa-

tus facrifingulares, eosque rerum gnaros Scriptores exigant mereanturque.

Quum inillis diuina &

humana, leges atque canones; publica & priuata ; ciuilia & clientelaria iura concurrant , quac in-

ftruere posfunt vtriusque iurisprudentiae infignia momenta.

Et fane pudeat Germanos huius dcfidiae,

idque ideo etiam , quoniam omnia alia regna orbis chriftiani veré vniuerfi tantam ac vere ftupendam

m defcribendis epifcopatibus & facris collegiis curam , impenfas , operas, artes adhibuerunt, licet illi

cum patriae facris principatibus nulla ratione mereantur conferri, quum omnes potentatu careant, quo

Eri-

noflri antiflites funt inflru&i , gaudentque ita veré in facris ac. humanis quodam Dei.vicariatu.

gunt tamen noftra nos tempora illam quoque in fpem certisfimam, fore, vt & noflrates inter huic

pracftantisfimae hiftoriarum parti propediem ex voto confulatur melius. De die enim in diem libera-

lius panduntur Collegiorum facrorum in Germaniatabularia: Chronica Monaíleriorum, chartae , vitae,

catalogi (id quod C. ECCARDUS nuper optauit )praefulum frequentius confpiciuntur, publicosquein

víus typis etiam vulgantur. — Et fané maiorem in modum rogandi , etiam atque etiam vellicandi atque

vrgendi vehementer fünt, quos penes eft eiusce generis documenta fuis liberare vinculis : vt litterariae

reipublicz copiam illorum ambabus , quod aiunt,manibus promptisfimi faciant. Qui autem fua id ponte

iam praeftant, nullique in conquirendis talibus emaculandisque operae parcunt,eo majori laudegratiisque

iudicandi funt digni. Quo nomineiure meritoque hocce nobis loco laudandus exNoftratibus eft lirterar;;-

Jimus , idemque egregiis omnino, a plu[iulis inde anuis,in fFudio[am Inuentutem pariter , atque. rem ecclefiae

aoftrae publicam, meritis dudwum florentisfmns , autiquisfmi , vnumque vix ab vrbe noflra diffantis lapidem

AMonaflerii Bebenhu[ani Abbas, Vir maxume Reuerendus, Amplisfimusque,Dn. Chriffjanus Hochffettergs ,

Ccleberrimi Zzdreae Adami olim eheu ! Noffri Germanus, & magni Parentis , B. Jo. ZAudreae Hocbffet-

zeri, Profesforis quondam apudnos Theologi,atque eiusdem Coenobii deinceps vltra triginta vertentes

annos Praefulis de vniuerfa ecclefia & patria noftra longe. meritisfimi , filies digzisfimnus, nec non Prae-

eeptor etiam olim nofter ac Patronus patris infítar per omnem vitam grato pioque animo deuenerandus,

qui non. Ipfe tantum, quo eft in litteras etiam hasce amore , chartaceis, quaede rebus ad Mona-

us ac,

&erium füum pertinentibus temporum reliquit iniuria, monumentis (7) puluerem detergit fedul

vt In

T f) Ver? nuþr Celeberrimus ECCARDUS: Hiftoria epifcoporumGermaniae adhuc omnino exfpectat virum doétum ,

qui Vghelli Itali exemplo fsngulorurm epifcopatuum res notabiliores , diplomata , chartasque colligat , ordinemque l'rac*

fulum fecundum Chronologiae normam digerat €» ex veru[fisfimis fabulas eliminer. — Vcteres cpifcoporum voius-

cuiusque ecclefiae catalegi ante omuia fedulo colligi mezentur, licet fint breuieres. .la pracf. ad T. II. Co,p.

Hift. s. XXII.

(g) Efferimus baec Sammi Viri , Dn. LUDEWIGII verbis in praef. ad Scriprores rerum Bambergenfium $. I.

() In promptu penes Diginisfimum Virum fuis fa[cibus compreben[a nunerijque

fignata baec potisfumiam [unr : Num.I.

Diploma Fundationis Monaflerii , fatae à Rudolpbo Com. Pal. Tubéng. 1:91.. l. Henrici IV. Inp. Rom. Confirmatio

Fundationis & prinilegiorum. Bebenbu[anorum. A. C.1193.

IIl. Henrici VI. Priuilegium de legandis Coenobtio. bonis

-4. C.ios..— YV. lnnocentii lll Pontif. Max. Varia priuilegia Monafferio Bebenhu[ano conces[a. A. C. 1204..— V.

Gregorii IX« Pentif. Max. Bulla de defendendo Coenobio Bebenbu[ano. Vl. VIL. VIil. 1X. Alid priacipum Dmperi

prinilegia.

X. Liberatio Coenobii &b Exadlionibus , conces[a per Frider. l. Imp. 1132.

X4 XL XiL Xill.

Coxfr-

mmationes priuilegiorum lmperatoriae.

XIV. XV. Ceufirmationes pontifcum Rom. XVl. — Liberatio- A TWoniis.

XVII. Confirmatio Alberti Rom. Regis de bonis in oppidis. Imperialibus , Esflinga, Reuttlinga, Vima. XVIIl. Rm-

dolphi Comitis de Tébingen Confirmatio priuilegiorum in Sylua. Scbónbuch. A numero X1X. víaue a4 num. XXXVAI,

Imperatorum , Pontificum , Epifcoporum Conftantien[ium , Comitum Falat. Tubing. Cenfripationes primilegioruzs, --

que ad Carol.V. & Ferdin. l. Impp. exbibentur. — Iuxta baee adferuantur

I. Mjc. de Sepulcris Bebenbniants, quorum-

mam Corpora inibi fint condita. M, Mfe. de praecipuis biftericorum Bebenb. monumentis. . Ml Menumenta Cv In-

^

vt in publicam vtilitatem adferuentur , multam*imþer;dit 6p&am; fed Vetia»mlFiIio natumaiori,ppïil

tisimo eximiae prorfus fpei Iuueni, eidemque auitarum paternarumque virtutum decorumque he»recgi

ornatisfimo ,

DN. IO. ANDREAE HOCHSTETTERO,

vt fübfeciuas horas fuas in iisdem fubinde euoluendis confumeret , atque Abbatum fpeciatim , qui ab

Sacrorum noftrorum Repurgatione per ducentos fere annos eidem praefuerunt (7) Coenobio,Vitas la-

tinis verbis confcriberet, auctor fuit. Ceterum , quumhicIpfe laudatisfimus Iuuenis Amplisfimo Phi-

lofophorum Ordini per hofce dies inter eos, qui ad fécwzdae lawreae honores , proxume confequen-

dos,rité adfpirant, non folum nomen dederit fuum, fed etiam elegantium ftudiorum fuorum profe&us

probare iam omni contentione adnitatur : Memoratas Lwrberanorwm: Praefulum. Bebenbufanorum Vi-

tas , ab fe latino fermone exaratas, ad Z. Parrzi exemplum (4) in comipendium atque Orationis

iuftae elegantisque formam redegit (/), eo confilio , vt huius ex memoria recitatione , quantum in di-

cendo j rofecerit valeatque, in follemni panegyri palam faceret , fuisque in omni Philofophia fpecimini*

bus ( quae in Difputationibus pariter ac examinibus , quae laureae fecundae Candidati (ubire tenentur ,

feliciter iam exantlatis habitisque,hac & fuperioribus hebdomadibus edidit) hoc etiam adiiceret publi-

cum, Ad quod laudabilisfimum inftitutum quum craffizwm diem. deftinauerimus , 7Magrzificum Dz.

Retlorem, Renerendisfimumque Dn. Cancellarium , ac veliquos Scholae noflrae Patres Venerandos , nec son

emnes litterarum mentiumque bonarum. Amatores Cultoresque , demisfa mente verbisque hümanisfimis

etiam atque etiam rogitamus , vt Nobis & praeftantisfimo Candidato noftro , nomine , probitate ac

meritis nemini non commendabili ,' id dare honoris fauorisque, ac die craftino, Pera pomeridiaza L. in

Philofophorum Auditorio 44e/f£iwo de iucundisfimis rebus eleganter diCturo auribus animisque frequen-

tes ac beniuoli adeffe ne grauentur. Scripfimus Tubingae, Dominica Iudica, A. cI3I52CCXXIV.

Jeriptiones fepulerales Coenobii. Bebenb. 1V. Mfc. De Patronis c» benefattoribus Coenob. Belenb. W. Vita Iob. Val.

-dndreae , Mfc.

VI. Primum Ducis Vlrici mandatum , 4. C.1534- ad Priorem (». Conuentum . Coenob. Bebenkbu[, dae

£um de loto mouendis paftoribus pontificiis , && fubflituendis Euangelicis , Cimelii maxumi loco babendum. — .Aliaeque

cellectiones plurimae.

G) Catalogum eorum nobis venerandus Abbas exbibuit bunc.Y. Eberbardus Bidenbach , D. eueflus ad praefulatum 1560.

Ob. r$97.

II. lob. Stecher , .4. 1597. ob. 1611. 16. lam.

lIl. 4ndreas Grammerus , A. 1611.. ob. 1612. V. MAi.

IV. Ge*

ergius Schroppius 1612. obiit eod. ann. 25. Iun.

V. D. Lucas Ofiander , Iunior , 1612. "v[que ad A. 1616. quo ad Cane

cellariatum Acad. Tub. promotnus fuit.

VI. D. Iacob. Hailbronner , 1616. ob. 1619. Iul.

VII. Io. Magirus , 1619. Ob,

1626.

VIII. Daniel Hizlerus , V626.Obiit, 1632. ad praepofituram Stutgardianam promotus.

IX. le. Henr. Wieland ,

1633. dnno 1634. à Monathis eielins , qui Coenobio poriti funt "u[que.ad 4.1649. X. D. Iob. Valentin AMndreae , 16$0.

Abiit Stuttgard. 1654.

XLI. do. Iac. Heinlin 1654. . 1660.

XII. le. Conr. Zeller , 1660. T.1683. XH. lofepbus Cappel ;

1683. |.1689. XIV. D.Iob. Andr. Hochfletter , 1689. - 1720.

XV. Chriftianus Hochfítetter, ad Prof. Tbeol. Ordinar.

P

Gisfenfem "vocntus , ab Serenisf- prineipe autem noffro non. dimisfus , compen[ntiouis loco parenti b. m. furrogatus fuit.

Praefulum XLl. »ymus. Voc. 1720

Quem DEus cum omni familia fua exquifitisfírmo quoque omnigenae Élicitatis

enere cumulatisfime bect;paternaeque fene&tutis annos forentislimum füperare iubeat.

(» B. Dauidis Hochftetteri, paftoris, dum viueret, Darmsheimenfis , 24i .4. cIoI9GClI ex eadem catbedra Abbatumi

Bebenhufanorum pontificiorum vitas enarrauit, qui fuerunt:

I. Diepoldus , 4nn. 1189. 06 Coenebio Schónaugia

cum conuentu buc translatus.

M. Erckinbertus , ugó.

Ill. Enzmannmus, 1199.

IV. Waltberus ; 1206.

V. Ludo-

"VicHs , 1211.

VI. Conradus , 1228.

IX. Bruno ; r24.1.

X. Perrne

VII. Cozradas , 1234.

VIIL. Herzannus , 1239.

1244«

Xl. Rudolphus , 1249.

XII. Berchrtoldus , Obiit 1251.

XIII. Eberbardus de Rutlingen , Obiit 1278. V. 1d.

Odlobr. X1V. Fridericus , obiit 1305. Qui . bis fuit praeful Bebenbu[aeintermediotempore Abbas Schónaugiae.

XV. Lu«

poldus de Esflingen , obiit 1309. XI. Kal. Nouembr. — XVY.. Vlricus de EsfHingen, Lupeldi Frater,obiit 1320.. XVII. Con-

vadus, Nobilis de Lufchbnowvu, obit 1353. VI. Id. Decemb. Henricus , Nicro-Rotemburgenfis propter disfolutos mores , &&

contrallum maxumum aes. alienum , cum . [uo/ conuentu ( conuer(is expulfus fuit , nec inter -Abbates numerature

XX. Henricus de

XVIII. Wernberus de Gomeringen , ob.1379.

XIX. Petrus de Gomeringen , ob 1412. 19. Kal. Iun.

Hailfingen , ob. 1432. prid. Kal. Aug. . XXL. Reimbardus de Heftngen , ob.1456. Kal. Septembr.

XXII. Zob. de Decken-

pfrund, ob. 1460. Kal. lanuar. . XXIII. Wernberus de Tubingen , ob. 1475. Non. Iup. XXIV. Bernbardus Rockene

baucb de Mag[latt ob. 1493. V. 1d. Mart.. XXV. Iob. de Fridingen; ob. 1534. die,Thomae Apof. XXV1 Sebaflian.

Luz; didius Hebenflreit , mort.1566.

(1) Formam in plerisque illorum fequutus mifcellaneorum, quae [criptorum in ANA titulo vveniunt , qualia [unt: Scali-

geriana, Perroniana , Thana [iue Tbuanea , Colome[rana , Seldeniana , Menagiana , Valefana , Serberiana , Fureteria-

na, Cheuraeana , Ancilloniana , Sant. Euremoniana , Naudeana , Patiniana , Taubmanniana , Pitboeana , SAntolianá

" Conringiana , Crc. de quibus pluribus egit Cl. V. D. Yo. Chriftophorus Wolfius , z praefatione, Cafaubonianis prae-

fíxa , Hamb. cIoloCCX. Ceterum , etiam compendii [ui nobis oblati partem tantum recitabit Noller: quum multa vel

ideo,ne iuffo longior esfet. oratio , refecanda fuerins.

TUBINGAE,

Literis JOGSEPHI SIGMUNDI.

JOH

ANNES MICHAELIS

HALLWACHSI!

P

IN PERANTIQUA EBERH

Hiftoriarum ; Eloq.ac Poéfíeoc-

Euroskala Offset

E

K

25

$ c» O.

(*

a5 EN

e

:

Uemadmodum loco fane meliori meliores in vr

19

funt , cultioresque , ac veram ad vtilitatem cc

VierFarbSelector Standard *

:

s

z

u

que fuperioribus maiorum noftrorum aetatibu -

6

E

2

18

(

2]

^A

:

ipfi & alii pueri femper exfiftant, & vtilisfima

A5j

vbiuis locorum geftarum obferuatarumque me|-

3

'.

d

M

s

liuione , magna contentione ac duraturis mon

-

tisfimi trium;hant , quod felici admodum feci-

17

C

2

&

GYANC

J

mé irrigari arua, fuam copiofis(ime fuccrefcere

DÉZ

latisfime proferri limites , fuam denique bellisfin

s

-^

ää)o**fämgü* /

vbique confpicantur. Nonenim le&ores tanti -

g

16

e[t hiftoria omnis 5 fed patronos etiam & excultores fui veneratur innum

EW N

quae fumma temporum noftrorum fclicitas eft , Viros aptisimos ; cultisf -

]

anr

I

I|

H

quidem umquam , dum tempora fluunt , aetas fuit , qua nullo prorfus loc.

I

15

H

H

I

ä

fit illa praeftantis(ima vitae magiflra atque temporum teftis, hiftoria: vti

metores, fiue plures , fiue pauciores, quae vtilitate , quae praeftantia,

Non vacat iam , nec ad praefens

Íeíe fua commendare apta nata funt.

14

primis rerum originibus , per fingulatilo noftro fecula ire, atque, quod -

ä

poteft, data id opera probare. "Tantum enim abeft, vt neglecta prorft

13

xit, vt potius diuturnae rem operae adgrediantur , quotquot tantum €-

ftituunt, queis omni aeuo cultura eiusdem & conferuatio curae potisfimu

llum fan&ioris adflatu fpiritus .

di&is facete liceret, fi vel folum adpellare i

litterarum hiftoriaeque omnis au&torem , fi Berofi, Ctefiae, Megafthenis,

12

Si Herodoti Halicarnasfei, Xenophontis ; Si "'Thucydidis , Plutarchi, Arr

faniae ; Si Dionyfii Halicarnasfeníis , Dionis Casfii , Liuii, Flori, Paterc;-

tiani , Capitolini , Trebellii, Vopifci, Caefaris , Salluftii , Suetonii , Taciti

11

rumque ex veteribus feré innumeris decantatisima repetere nomina col

ad producendam redié feriem , non tantum Zonmarae , Micetae Acomi|-

Laonici Chalcocondylae , Syncelli , Theophanis , Scylitzae , Leonis Grat

10

Nicephori , Malalae, Eufebii, Procopii , Agathiae , Menandri , Theophy|-

Bryennii , Ioannis Cinnami, Acropolitae , Pachymeris , Cantacutzeni

riumque aliorum forent nomina ; fcd & corum-fingulorum , quorum m

inftituto, in pauca volumina fufa coniun&tim exhibent Cl. Viri , Siws

RIUS , Iufltus REUBERUS , Marquardus FREHERUS, AMelchier GOL

SIUS, Erpoldus LINDENBROGIUS , Chriflianzs FRSIISIUS , Io. SCHSE

BOAMIUS, Godofridus Guilielgus LEIBANI TIUs, (a) Jo. Petrus A LUDEIW.

DUS(c) &ali. WVerum enim veró , fi à diuiniori, quem primo laudai -

re,atque curatius fingulorum reliquorum excutias monumenta, facere proie

collatis fübdu&tisque , quae expendi heic merentur , rationibus, meliora

fata hiftoriae esfe , quam olim, exiflumes. Deftituti videlicet praeftantes |-

u

is(imos inprimis numeramus haud paucos , iis fuere fubfidiis atque adi

1

rucliores non funt hiftoriarum conditores, non poffunt non hiulca confag. -

plurima etiam à vero, quam quae maxume , aliena vendere commenta.

,debent , quos medii aeui vulgo Scriptores ( vt, qui SanQorum Sanétarum

que Bibliothecas dederunt, iam taceamus , ) vocant, & quorum .Hiffori -

z 8 HN-

Jféicualos && fleres temporum , Fitas, Gefla, draditiones , AAntiquitates , Di4

E

(8) Dequibus, eorumique colledionibus , praeter. alios , vid. Ci. Vir , Burcard Gotthelff |

C.VII. p. 109. f2q.

b) Jp exiumiis Scriprerum N/'urzburgen

fium c» Bambergcnfium Voluminiblus, ac i2 R—

ueni diplomaium ac monureéntorum ineditorum adbuc Tomis , alibique.

(9 Jopritnis i2 coxpore Hiltorico médii ücui v5 IL. Jupetiori anno edito.

2

y Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com