LXV6d_fol_201

Pj cer

SPECIMEN

PUBLICUM

INGENII STUHDIORUMQUE

IN ILLUSIRI NOSTRO GYTMNA$SIO

ZTRÁACZATORUM

EDIITIURO

EX NOSTRATIUM MUSARUM

CUL'l'ORIBLIS

QUICQUID IN EO SPECTETUR

GENUS .AN

INDOLES

MORES

AN PROFECTUS

FACILE- PRIMICERIO

OMNES

QUOTQUOT AMPLISSIMA, H4EZC MESROPOLI$

NOVIT ATQUE COLIT

BONARUM ARTIUM. M/AECENATES

PATRONOS, FAUTORES, ET AMASIOS,

CUM DEBITI UNDIQUEVERSIM HONORIS

PRJEFATIONE

.AD ACTUM ORATORIUM

DIE x'*.JUNII AxNr MDocxxr,

SUBMISSE. OBSERVANTER, DECENTER

INVITANT

DICTI SUPERIUS L YCEI

RECTOR ET PROFESSORES

JYUJTTGARDLZA.

LITERIS EXSCRIPSIT CHRISTIAN THEOPHILUS ROESSLIN, AUL CURLZQUE

DUCALIS TYPOGKAPHUS Auxxo MDCCXXIII

[

——

i

-

n

O

UR

du

(

,

N

SS

l;,"gcï:""."&"

ch

(e( ) O5

m

R

ES

27/

E

o ZA

E AN

R

x

o

J

A

z

BN

u A.

fé3 ;

W

Y "l

As

(

B!

ii

2

N

E

AT

u

lht:'

ii

/

i

Im-

2/|

J

EC

Q7»,

h m (

((5

(5

(2

AVO M&«*X

7If

U

A N

Cf l)

v-

LL

AU

)

J

-

2

xx;

A

rA

C.

B.

D.

QV

O

Y

s

Y^

24

u

Llam neceffe fit fcrutari -'&vexplorarc prius inge-

nia adolefcentum , quam certo vitae aut ftudii generi illi

f

W

ä-

e o

deftinentur & confecrentur, omnes eos noffe putamnus, qui

:

norünt, irritum effe laborem omnem, fi reluctetur natura;

E

At, quam difficile fit penetrare intimos receffus ingenio-

rum , difcernere propenfiones natura& , przcognofcere de-

j

d

N

C i,

exiones animorum, & judicare, quae vivendi ratió rha-

L'Fl

ïï'u

m

xime accommodata fit indoli, parentes, de Filiorum fortuna

'fiu

foliciti , fi vel perfpicaciffimi alias fint , quavis fere die ex-

perti dgnofcunt & fatentur,

Anxié fcilicet illos obfervare videas figna ,

uibus zeítimari folent animi pueriles : Omnes a&tiones à prima mox infantia,

ad.eos ufque Annos, quibus deftinatio facienda eft , folicite examinare , conferre

interfe & penfitaré deprehendas, regulas omnes & fingulas , quas ad fcrutandas

mentes prudentia folers excogitavit , maxima accuratione fequi cernas ; At fi

omnia fecerunt, quam dubii fzpe funt in decernendo? quam anxii in deftinando?

quam heefitantes in eligendo? His omnibus probe & ad amuflim obfetvatis , ni-

hilo tamen minus hincinde unum atque alterum parentem queri audias : 7yd)

voeifi nícbt / 19 (db mit meinem €obn anfangen (olle? Ecce! inde ab incu-

nabulis mox quotidie tra&tamus noftros, multoties eos diverfis occafionibus

tentamus , iteratis vicibus examinamus , nec tamen fatis , qui qualesque fint,

novimus. Et, fi multa didicimus, qui videantur, qualesque appareant , cogno-

vimus, qui vero futuri fint, plane ignoramus,

At, qui de vitz genere eligen-

do cogitant, futuram fibi indolem mente proponant neceífe habent magis,

quam praefentem. — Amat forte puer equos: ubi adolevit, equis domandis defti-

natur; at minus feliciter fzpe :. Juventus enim & fequens aetas aliam induxit in.

genio propenfionem , aliam corpori aptitudinem dedit. Sermonibus facris ha-

bendis dele&atur alius: veftes induit, quales facris operantes amant:; fuggeftum

dotmi fibi öxïtr*qït; Sþtmoncs ex illo imitatur facros ; Satis e,rg-o',vü caetera r

äfpöhf

dent ;

X

p

Vf

N

«

2

?

dent, magnam, imo certam fpem facit, fore ut olim felix fit futurus Minitér

Ecclefix ; ergo adolefcens faGtus fscris. pie confecratur, . Verum, quoties fefellit

fpem optimam cum atate mutatus-anímus, mutata inclinatio? Libros alius quos-

cunque fumma. habet voluptati ; In fcholas ire properat : docilitatem oftendit;

Hinc ftudiis addicitur : ubi vero paulifper verfatus inter. Mufarum alumnos eft,

tzdio effe incipit, quod nuper in delidis erat; quod gloriz fibi fore duxit, pro-

brofum effe putat:; quod in animi ornamentis numeravit, nunc abje&z & vilis

indolis indicium effe exiftimat ; Libros cum armis commutat ; pro doGis erudi.

torum certaminibüs rixas digladiationesque feGatur; Pro fcholis caftra fequi,

Mufis miffis, Marti fe dare amat, nec infaufto forte fucceffu, fuoque Exemplo com-

probat, quod Hifpanus quidam de hac re judicat, qui; ZVfulti; inquits znfelici

omine facrati fludiüs feliciter confilio *nutato znajorem naili funt. gloriam

armis , quam literis confecuti fuifJent unquam : contra plures. felicius forte

certa[jent Fudicio, quam gladio, fi fe tpfi selius. nooiffent. — Scilicet homines

fumus, id eft, mutabiles, variabiies, menteque inftabiles,

Prout enim ingenia

noftra, licet partis noftrze melioris , fpiritualis puta, facultas fit , multum pen-

dent ex corporis, fanguinis in primis, fucci nativi, & fpirituum — habitu &

natura, ( verbo ut rem dicam?) ex temperamento maxime formantur, & mu-

tantur, nihil vero. in homine variationi magis & mutationi obnoxium eft, quam

illud ipfum , quod temperamentum vocamus :: ita mirum non efít, etíamfi in-

enia eadem femper efíe & manere dicas, propenfiones illorum mutabiles & pro-

inde ccgnitu difficillimas effe, — Quis nefcit, cum quavis aetate mutationem illud

&

fubire? Non inclinamus eo adolefcentes, quo pueri , nec Juvenes eo propende-

mus , quo adoleícentes, nec Viri Senesve illis delectamur, quibus dele&tabamut

Juvenes: Quid? quod quavis fere die alii, & omnium horarum homines fimus per

naturz inftabilitatem : Difplicet hodie, quod heri fummo arridebat opere ; Am-

plexamur hodie, quod heri fordebat, Quod fi itaque tam flexiles funt noftri affe-

&us,, tam varii mores animi, tam dubia ftudia, quis dicat facile effe nofie ingenia ?

quis néget lubricam difficilemque etfe ele&ionem vitae? Et haec ipfa difficultas caufa

eít, cur-hodie adhuc prudentiffimus quisque Pater fateatur, fe non quidem fine

€onfilio, nec temerario aufu, at , fi non tirnidum , faltem incertuüm & dubium

de fucceffü addixiffe huic vel illi arti filium , & fi exitus refpondet confilio, cafü

rem bene cecidiffe eundem modefte affirmare audis.

Solus eventus ubique,

ita & hic omnia inftituta probat,

Multa inepte confultata (inquit quidam).fe-

licter evenerunt , & plura, qua reGe, qua prudenter, quz caute inftituta

widebantur, tufpiter in contrarium relapía funt,

Alia nonnunqqam;folent

eff Confilia DEL, atque funt hominum:; Ille futura profpicit, nosne prafentia

quidém cernimus ? Nos ipfos non novimus , qui ergo nofcamus alios, etiamfi

noftros, & in finu noftro educatos? Specula habemus ,. que Corporis linea-

menta nobis reprzfentant, que mentis habitum prodant, non habemus, O fe-

lix ergo hominum genus, quod fecure labore hocce & cura de fcrutandis

fuorum ingeniis fupcrfedere poteft,

Felices excelfioris fortunae parentes ? Fe-

lices etism infimz fortis homines, Felices dicimus illos primi ordinis : Reges

enim progenerant Reges; Ex Principibus prodire folent Principes : Per nativi-

tatem ex generofo Stemmate nati, ad fortunam ftirpe dignam feruntur; Fortes

creantur fortibus, nec aquila unquam exclufit columbam : Nullo hic fcrutinio

opus eft, nullo examine, nulla diftin&ione : Omnes hi nifi ad imperia, certe

per nativam virtutem ad gloriam bellicam & officia Martis ducuntur; Hac fi

minus placent, infula parata eft, quibus Infulatorum facra placent.

Felices

etiam dicimus homines de plébé, quippe qui raro habent, cur de vitz genere

fuis eligendo, deque eorum Ingenits explórandis foliciti multum fint, Agreftis

enim fürps nonni(i ágreftia protïü;ïit getinina,

Sutor ultrà Crepidam fuos

fapere

æqc roru

f

faper& non geítit : Artifices fellulàrii gnatos non tam fubfellüs, quam fcllulis

affuefieri amant.

Mercatores Mercurio filios: devovent, Sunt equidem non-

nunquam in cfficinis & rure nati & educati , quibus de meliori luto finxit

przcordia Titan, quique meliores canunt Cantiones , quam Paternas ;; Verum

neque hi operofum ícrutinium; nec longam explorationem,, ad quid apti fint,

nec diftin&ionem requirunt, quippe ipfi virtutum praítantia & indolis prae-

cocitate à plebe & rudi genere diftin&ti fponte fua feruntur ad ea , ad qu&

nati funt, &, nifi, quod íxpe contingere folet, iniquior fortuna, reique

familiaris anguftia obítet, arboris inftar ex humili loco. prodeuntis, in fublime

furgunt, fefeque extollunt, At in media fortuna quos DEUS conftituit, qui-

qué adeo nec eminere in prümis, nec tamen in plebeja obfcuritate latere fuos

volunt, his precipue filiorum fortuna, his cura de ipfis, his anxia non minus

quam pia folicitudo multas facit infomnes noctes,

Placent quidem fere his

omnibus ftudia, quibus certe glori

am maximorum in orbe virorum zquare pof-

Vel enim ad ftudia

funt, quiinillis excellunt, Sed hic maxime hzret aqua.

non aptus nobis videtur filius ; Quid ergo Confilii? An ferro illum experiri for-

tunam jubebimus ? An familia dignitatem ignobiliori vite genere dehoneftare

patiemur? neutrum forte placet; Velad literas nobis accommodatum habere

ingenium, exiftimanius,

Varize funt literz, divería ftudia, in quorum genere

eligendo qui errat, vehementer fe erraffe fera poenitentia dolet. Quo vero minus

hic erremus viri prudentes regulas przfcripfere, quas peroraturus, cujus gratia

hec fcribimus, pluribus explicabit, quibusque fi metimur Ingenia, propenfio-

nes eftimamus, mores judicamus, haud facile vel faltem excu(atius erramus , fi

fucceffus forte, qui ex fuperiore nutu pendet, non pro fpe refpondet voto pio,

cónfiliove ex omni parte cauto.

Certiffime autem refpondebit exitus, nec fallet

eventus, fi DEO, cui omnis Confiliorum felicitas foli accepta ferenda, qui folus

futura decernenda fibi fervat, rem noftram atque noftorum pie commendamus:

N

Quodutrumq

L)

ue cum Zir Adaxime Reverendus, Ampliffinus atque Digniffi-

qius Dommus

EBERHARDUS FRIDERICUS HIEMERUS. , J.

d'heol. D. Concionator iteu ztulicus nec non Coufiflorii "Affe[Jor » €5 Scbo-

larcha no[ler gravi[]inus » privatim: circumfpe&o undiquaque Judicio, calenti-

bus pientiffimisque precibus adjun&is jamjam fecerit, filium tanto parente omni«

no dignum JoHANN.

FuipERICUuM HikMERUM, fummz fpei adolefcentern, At«

ditorem feptimae noftrz. Claffis ha&enus induftrium, Argumento hu

c maximeé

congruo or

ationeque publica de Cerfura Ingeniorum futura die 17. habenda,

idem- conteftari voluit, juffit,

ad quam omnes, qui Excellentiffimum Dominum

colunt autem omnes, quique ftudia amant,

Parentem Rhetoris noítri colunt ,

fubmiffe, honorifice & decentér invitamus, perfuafi, adolefcentem ut elegantis

otis, ita élegantioris ingenii, talem fe praftiturum effe, ut fperare liceat, fore,

ut neminem, ejus audiendi Caufa ad nos acceffifíe ,

peeniteat,

WV

——

æf(/

E

.

) h

TAV

AW («

j

n

i

)

2

N

(

isee

r

CA

z.

le

E

-

1

E

£

/

// ——

—

N

A

z

LUA —

,

(

N

^L2

N

2

ä*u

(md 3

l O

*s

x

Q LE

Z

SPECIME

Y

X

PUBLIC| .

INGENII! STUDIORUN

S

W

IN ILLUSTIRI NOS$TRO G

19

rbSelector Standard ro: Offset

JTRACZASTORUM.-

EDITURO

Q

18

EX NOSTRATIUM MU

17

CULT ORIBIUS,,

QUICQUID IN EO SPECT

16

GENUS, AN

IND*t ;

15

MORES, AN PROFEC

N Focus O Balance

14

FACILE PRIMICERIC-

IW

"EENN -

OMNES

QUOTQUOT AMPLISSIALA, ELEC .

NOFIT ATQUE COLIT —

BONARUM ARTIUM. M4ZEC

E

PATRONOS, FAUTORES, ET A

m

CUM DEBITI UN DIQUEVERSI

É

PRAEFATIONE

.AD ACTUM ORATC

DIE x*'.JUNII. AxNr MDc:;

SUBMISSE. OBSERVANTER. 1

E

INVITANT

DICTI SUPERIUS L-

RECTOR ET PROFE"-

$7U TTGARDIä

ä

LITERIS EXSCRIPSIT CHRISTIAN THEOPHILUS ROESSI

DUCALIS TYPOGRAPHUS ANNO MDCCZ

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com