LXV6d_fol_197a
author: Schnepff, Christoph Friedrich

ORATIONEM

HI.S'EZ'ORICO GRATULATORIO FALEDICTORIA ,

SINGULARIBUS ac MEMORABILIBUS

REGNI RUSSICI

FA41715 ac REFOLUSTIO NIBUS.

HOC MAXIME SECULO CONSPICUIS

IPSO AUTEM DIE,

LUDOVFICI,

QUI

SERENISSIMI PRINCIPI$ NOJIRI ac DO7MMINI,

DOMINI

EBERHARDI

LUDOVICI.

HUJUSDEMQUE

SERENISSIMI FILII ac DOAMINI,

DOMINI

FRIDERICI

.LUDOVICL:*

UT ET CELSISSIM E Hujus NATAE,

DNE FRIDERIC E IOUISfE &,

DüCuM WüRTEMBERGEI/E, &c.

- AUSPICATISSIMUS undique NOMINALIS EST ,

IN ILLUSTRI GIMINAASIO STUTGARDIANO,

LOCIS HORISQUJE SOLITIS, PUBLICE HABENDAM,

QuUiBUS NON TALIA MODO "FESTA

OMNES ET SINGULK

JED ET MUS/E IPSAE

CUR/E CORDI

UE: SUNT

PRO CUJUSLIBET. $144 U && CONDITIONE,

SZUBMISSE, OBSERVANTER, OFFICIOSE;, QUAMQUE HUMANISSIME

INVITANTUR

AB DICTI MODO LYCEI

RECZORE & PROFE.S$.ORIBU.S.

"5TU1 TGARDIE

LITERIS EXSCRIPSIT CHRISTIAN. THEOPHILUS ROESSLIN . AUL A CURUEQIE

DUCALIS TYPOGRAPHUS Axxo MDCCXXIII.

/f

9

D

N

Z

OR

NV

DN

(

z

EX

—QZ-

/

T

)7

:

Q

o

ï

:::

I

ESSINS

ONN

N

g

um ER

»

* * & 6

o

—

N

SWRSN

&.f

N

-------

[-—[e -

29

^

d

//;5

N

z

j

Z7.

RU

—

E —

z A'ïb P

n

DI

A

À

z lj

i A

NSS

]h

E— u

"n

—

Cl )

2

!it

[

*

i

/(,

N

N

ET

P

p

'xx

N

: '.w/ï.

H,'L.gn

C.

B.

D.

; .Bo Lo kS:

3

N

S

//ä mx/ 7

as

À

-

j

"htis regïvnärMomleGenur. Ethni;:iqqidcmhominis ac

[

o

ER

PAX

h

N

M

—

^

jM

RA

/

Y

Vatisdi&um hoceft.fed quod cum omni fana ratione»

j

j

i2

V

ipfaque veritate omnimode concordat. Sint enim

væ*x

gt 4

007

A

( i

SS

AO

N

licet omnique tempore fuerint, exquo orbis hic con-

(

v

, di&us eft, Regnaque fucre. Re&ores inmmmeri, quibus

Ü

t

P

[2.11)

CA

2

A

A

A

! poteftas in alios atqueDominium cómmiffum fuit:

TU TETEEHEOYYR

ä

Verum hisomnibus, & quotquot eorum unquam ,

extit, praeft

major & potentior. à cujus-nutu & arbitrio depen-

dent, non qui regunt tantum in hac rerum Univerfitate, fed & qui

reguntur. Ethoc eft, quod idem Po&ta afferit » oze inquiens » ub

ideft, Chriftiana

Regno potiore, Reguum efí..— Quidni ergo, queis fana.

mens eft; & unquam fuit, hoc fernper agnoverint, & humillime faffi

fint, quod. quicquid fint; Divini INuminis gratia fint, utpote in quo

& vivant, & moveantur » & exiftant; vel maximi fuerint Mortalium

ac potentiffimi, nedum qui ipfis fubfunt, & ab iisdem gubernantur?

Et hoc idem eft; quodin principio diximus: aris regr» uon qui reguntur

Si jam fingula percurramus

tantums» fed &5 qui regunt inter AMortales.

animo» quotquot à primordio rerum fuere Regna, hac non tantum

fingulari fatorum viac nutu conftituta, fed & fuiffe re&ta & guberna-

ta, tanquam ca, qua oculis cernimus; manibusque palpamus, facile

deprehendemus. Falluntur ergo valde, fi non plane infaniunt; qui

fenfa Epicureó: ormnia, qua in hoc Mundo funt, & geruntur, incertis

cafibus » fine ordine, adeoque citra fupremi alicujus Numinis ac

Re&oris providentiam fieri , fa&aque nunquam non; & fic fortuito

rotari quafi hoc Univerfum putant. Hoc quidem non inficiandum;

videri quandoque nonnullis fine certo Regimine volvi ac revolvi hu-

ris con-

mana hac; & mfra Lunze orbitam pofita, & fic citra fuperio

curium

A

duseiese

curfum furfum verti ac deorfum pleraque, fi non univería in Regnis

maxime ac Imperiis; ubi fzepius imperitet aliis; non qui Juftitia & Sa-

pientia aliis praeftet; fed vi ac robore polleat, & potentior fit, licet invito

25

forte acinvifoNumine Divüm. Atid videtur tantum. Revera enim in

omnibusiftisrebus, utcunque moveantur; vertantur» invertantur, per-

T

3

vertantur , ineft nihilominus & praeft fuprema poteftas, quae non

tantum dat eíle mortalibus, fed & hocce modo, aliove eífe , ipfis

etiam Regibus. Si jam , qua prafati modo fumus. ad certa, qua

ib orbe hinc inde fuppetunt ; Regnorum & Regnantium Exempla

applicaverimus, in quibus fingulis Divini INuminis dire&io jam inde

a fuis primordiis femet exeruit, & adhuc confpicua eft, quot Regna;

totidem Exempla in promptu forct allegare,

Tranfeant vetufítiífi-

ma imperia» quorum bene multa & magna extitere» praque caeteris

inclaruere. olim ; qualia fuere praefertim , quae Aonarchie di&ae , qua-

rum fingula fingulari fato ac nutui divino ortum fuum, nec non in-

crementa decrementaque fua, & finem denique fuum debuere,

Unà tantum adhuc fupzrítite, qua Romanorum eft, qua utut per

totíccula duret, tamque miris fuübinde. Cafibus ac viciffitudinibus

ja&ata fuerit; in hunc ufque diem ftat adhuc, atque perennat: fub

felici nimirum Regirnine CAR OLI fexti, Imperatoris auguftiffi-

mi , cui fit Vita; íalus & vi&oria! cuiimo vero fi propitium Nu-

men mafculam concederet Prolem fervaretque incolumem, prout

univerfus pene Orbis Chriftianus inVotis habet, non Dormus tantum

Zuiriaca, fed totum Romano- Germauicum Imperium abunde haberet,

quo de fibi maximopere gratularetur. Sed tranfeant illa , qua anti-

quitus fuere, fed & pridem defiere NKegna & Imperia. qua in an-

guftam hanc paginam coar&are impoffibile forct fi recenfere velimus;

quid nempe quantumve Divini, quid etiam memoratu miratuque

dignum;, in illis omni eo tempore, quo fuere » enituerit. Sed. ut

modo di&um, & in uno nos nunc fubfiftimus Rufforum Regno; quod

fub fuo imperatore ad cam crevit Magnitudinem. ut toti propemo-

dum Euro

& gravis ac formidabilis; poft tot utique tantasque res

geftas & il

j

uftres Vi&orias ex Hottibus fuis partas; ipfi jam Per/ico

Regno, plus fatis ceteroquin intrinfecus turbato» non minetur tan-

tum, fed & bonam jam ejus partem ad Z4zare Cafpium in fuam rede-

gerit Poteftatem, inibi forte nondum fubftiturus. fed arma ulterius

promoturus , nifi, qui ab aliquo tempore fclix Pre4o fuit, nomine

di&us AZirieis,ea , qua& ha&enus per fa&iones occupavit, tuebitur

O

fthac magisquo extendet ; neque cetiam fata obicem pofuerint,

5

cquis ergo jam non videt, fi paulo magis introfpexerit & exami-

naverit ftatum Regzi, de quo fermo jam nobis eft, Rzffici, qui nam

hoc imprimis Seculo fuerit ; & adhuc fit, non aliter poffe fizri, fa-

&umque hactenus effe; quin fingulari nutu atque indultu Divino fere

immenfum creverit ilud. fuüb Imperatore moderno; & Re&ore

acerrimo atque ad illam Magnitudinem prove&um fit, in quà hodie-

num ftat atque floret, non ad invidiam tantum vicinorum Reeno-

rum, fed & ad formidinem, ne, qui eó usque graffatus eft ha&enus

Inperator ie potentiffimus, ulterius vi&ricia fua Arma proferat, &

plus ultra» fi non in infinitum» graffetur ?

gt

Atque

DAX

Atque hac eft il

la ipfa Adzteria, qua de non omnes tantum

relationes loquuntur jugiter ; fed & fermones ultro citroque » ut

publice, ita priva

tim , etiam inter eruditos habentur agitanturque:

quippé qus ctiam an

fam haud ita pridem Difputationi apud

nos habite occafionemque

dedit, indidemque jam permotus aliusex

Noftratibus, neque Is fane €

multis, fed Eximius plane , quicquid in

Judicium ? Studia, an Profe&us? Ni-

rOW E EE

eo fpe&etur, Ingenium , an

mirum florentiffimus Juvenis ,

Pbilippus Fridericus -Teger , INobilis &

Domini Georgii Friderici Jágeri, multis magnisque in

fpe&atiffimi Viri

Rempublicam & Civitatem Schorndor

fenfem, apud quam multosjam

annos fingulari fide & dexteritate Poligraphum agit, meritis ac Con-

filiis praeclariffimi, Filiusnatu maximus nec expe&tatione minor. Hic

oftauam in Schola Patria; fub optimo Magiftro , ab ineunte actate

liberalibus Artibus adhibitus. capaciffimarn indolem haud fegniterex-

coluit, abhinc annum, cum femeftri, hucin noftrum delatus illuftre

Lyceum:

prioribus fuis ftudiis» indefeffa Induftria; eum apud nos quafí

cumulum addidit.; ut;

habito etiam fub optimo hujus loci JCto, pri-

vato I[nftitutionum Collegio, maturus ad Academiam judicatus, dif-

ceffum hinc propediem meditetur. Neautem infalutatis illis, per

quos crevit ha&enus» abiret, imo ne» quod precipuum eft, debitae

pietatis fua atque obfervantia crga füos» quos hic coluit omni ex

ordine Patronos immemorfit; & humillimz cumprimis devotionis ob-

litus. erga Sereniffimum Principem ac Dominum noftrum» Dominum

EBERHARDUM LUDOVICUM, Ducem, nunc» atque utinamdiu-

tiffime adhuc feliciffime Regnantem. nec non dereniffnnum ipfius Prin-

Ciperi

Eilium; harum Terrarum Haredem; Dominum FRIDERICUM

LUD

OVICUM, hujusque Celfiffimam Filiam, Dominam ERZDZRI-

CAM IOUISAA, Principes ac Dominos noftros longe clementiífi.

mos, quorum aufpicatitfimus NOMINALIS jamjam inftat ; quem

DEUS bene vertat! Piis eundem votis fauftisque gratulationibus cum

omnibus frugi Civibus, adis juxta pro ingentibus bencficiis» gratiis

fübmiffiffimis, additis infuper meritiffimis laudibus concclebrare de-

crevit. Utergo ad illum ipfum Diem» qui in FaftisLUDOVICO fa-

cratus eft, adeffe velint omnes» quibus quidem elegantiores Literae

uibus imo veroSalus & incolumitas Sereni(fi-

cure cordique funt,

mi Principis noftri &

atris Patriae, nec non Sereniffimi ipfius Prin-

hoc ipfoScripto publico

cipis FILI in votis eft, ut jugiter effe debet;

ctiam contendimus atque etiam» qui recipimus in nos» fore,

ut nec tempus» nec operam inutiliter collo-

cent» aut perdant, qui adefle

digngbuntur.

NI

.

T

MA

du

(

]

Ü

Z

I Ec

(s

|

'AQ-

S,

f,

—

N

2

ïlw

A—

j

Al

i.

;

/--xx

A

,

't

/ (,S*X

ETE S

d

m/

7

A

(

d.

ä

w

ORATIONEM

HISTORICO GRATLILAETORIO VALEDICTORIAJZ/!,

SINGULARIBUS ac MEMORABIL]

REGNI RUSS

FA3715 ac REVOLUTIO NI

HOC MAXIME SECULO CON

E

IPSO AUTEM DIE;

L

LUDOVICI,

QUI

D

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

SERENIJ'SIMI PRINCIPIS NO $1 RI ac |

lus

:

DOMINI

:

r

EBERHA!

ä

j

LUDOVIC

FEHCHHHHHHHGI-

9

D

HUJUSDEMQUE

SERENISSIAMI FILII ac DOAMINI,

ul

DOMINI

ä

FRIDERE

T

. LUDOVIC

UT ET CELSISSIMJE HUjUS NAÀTZ

10

DN/E FRIDERIC/AE LOI

DUüCuM WüRTEMBERGLE.-

- AUSPICATISSIMUS undique NOMIP

IN ILLUSTRI GIMNASIO STUTGAR|

LOCIS HORISQUJE SOLITIS, PUBLICE HABENI

OMNES ET SINGULI

QUIBUS NON TALIA MODO FESTA

SED ET AMUSA IPS$ZE

CUR/E CORDIQUE SUNT

PRO CUJUSLIBET $34 & COND|-

SÜIÜUBMISSE, OBSERVANTER, OFFICIOSE, QUAMCHW

INVITANTUR

ä

AB DICTI MODO LYC

RECTORE & PROFE.5501

5STUT TGARDI,E

LITERIS EXSCRIPSIT CHRISTIAN. THEOPHILUS ROESSLIN

DUCALIS TYPOGRAPHUS Axxo MDCCXXII-

üä Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com