LXV6d_fol_196

:

i

DECANUS

J COLLEGIUM FACULTATIS

;

THEOLOGIC.JE

z

IN UNIVERSITATE TUBINGENSI

(/]P

ZA

NOMOESSN

Àm pia , tàm fancta , tàm pra'ftans , tàm dulcis , täm jucuhda, tàm folatiflua , tàm momentofa eft

7Z

N

MÉ

C -SN

N

N

Nativitatis Dominice , cujus memoriam proximo die fefto bono cum DEO recolemus & celebra-

74

Y

N

bimus , meditatio tàmque infignem illa aedificationis omnigenz copiam fecum vehit , ut longe

A

n

OM

—

f

3

WQ

Af//u

w digniffima fit, cui nos; qui Chriftiani fümus , pracipuam jam operam demus omnemque noftram

N

',

attentionem , omne fpirituale ftudium , quod in nos cadere poteít , füummàá , quz cogitari poteft,

NS Z

R

(

( s

[

o

mentium noftrarum alacritate confecremus.

Sive enim confideremus hic fummum illum DEI

m

(

*-

)

9?5 O. M. er

ga nos amorem , quo du&us Ille unigenitum Filium füum in mundum hunc mifit , ut

apeseis od d

À

N

Frater nofter Goélque fieret nofque fuos fratres ex atternà damnationeliberaret , five refpiciamus

fummam illam humilitatem , cui fefe involvit Ille Ipfe DEI Filius , qui carnem noftram humilem , cüm fummus Ille effet

& DEUS in excelfis , fibi induit, qui, ubi in hunc mundum introiit, vix habuit, quó caput reclinaret , qui infantis füfce-

pit infirmitates & paffus eft, five denique mentibus noftris deguftanda fiftamus & intuenda fumma illa beneficia , qua na-

tivitate illà Salvatoris hujus incomparabilis nobis acquifita fuere , qua largo prorfus fluxu & magno numero cx eádem

emanant , prolixa ubique zdificationis materies eft, vaftiffimus, in quo pietatem noftram exercére datur, campus, am-

pliffimum , in quo mentes noftre navigare & plenis velis currere poffunt , 2exíees fpiritualis mare. . Jam quippe hic fummá

Bd

mox fan&áque admiratione percellitur animus , ubi Ipfum DEI Filium fafciis involutum & in cunis vagientem & carne in-

dutum confpicatur factumque nobis fimilem , mox in gaudia & tripudia fpiritualia diffunditur mens, ubi perfpicit, adve-

niffc jam Eum , quem exfpe&abamus , quem totus orbis anhelabat , ornnium gentium prafidium qui eft & folatium , ru-

pta jam effe captivitatis fpiritualis noftrae vincla coelumque nobis acquifitum & adapertum omnefque , qua à DEO exfpe-

&ari poffünt, felicitates, eeternas illas & long perfediffimnas , cum infante JESU in finum noftrum effufas , mox in laudes,

in preconia, in praedicationem tantze benignitatis divinz: , quz in nativitate JESU CHRISTI nobis manifeftatur , & gra-

tiarum actiones ampliffimas ora hic noftra refolvuntur & canticis Angcelicis ,' quz illam nativitatem fuaviffimo concentu

4

celebrant & cvehuut , cantica quoque füa fuafque voces immiícent , mmox ad imitationem Salvatoris infantis excitatur

*

noftra pietas atque ipfa quoque ad fpiritualis nativitatis , quà initiari debemus , queifcunque Salvatoris nativitas faluti effe

debet, eminentiam properat , eodemque illo fanctimoniz & fimplicitatis & humilitatis fpiritu , qui in JESU infante eluxit,

fuaviffimeé mentem imbuit , atque, dum in fandtiffimo hoc PUELLO abnegationis profundiffime excellentiam contetm-

platur , ejufdem abnegationis ftudium praftantifTimum nobis quoque infundit pigritiamque noftram fpiritualem reprehen-

dit, nofque, ut mundi hujus gaudia & voluptates fufque déque habeamus & hoc praparati auguftiffimo exemplo itidem

cunctas illas abnegemus , eadem monet, ut taceamus denique largiffimos folatiorum praftantiffimorum rivos , qui & Nati-

f

vitate Dominicà certatim prorumpunt & mentium noftrarum quavis nubila pellunt & in exilium actà omni triftitià , quae.

ob damnationem impendentem füboriri nobis poterat , fereno animos noftro codlo obducunt cordaque noftra , liberatio-

nem & falutem , cocleftem illam , magno anhclitu fitientia füaviter irrigant. Accedit & id, quod longé prafítantiffimum

eít , quód nauvitas 1íta fub velo humilitatis tàm excelía in amorem Salva

toris tam amabilis , in quo omnes deliciz & jucun-

ditates & fuüavitates & gratiz in unum confluunt , nos totos rapit.

Agamus modó id.& AMEMUS IN PERPETUUM

hunc noftrum Salvatorem , qui dignus certé noftro , ita credimus , amore eft.

Exofculemur JESULUM hunc & mille

Ipfi bafía figamus , noftrumque peétus pectori Ipfius verà applicemus fide , ut nos Illius fimus & Ille nofter , ut Ille in no-

bis formetur & vivat , ut nos naturz Illius fiamus participes, ut in nobis nafcatur llle , ut in perpetuum cum Ipfo fimus eo

connexi cum Ipfo füavi foedere , quod rumpi amplius nefciat & in omnem porró zternitatem duret. — Aft, qui falutem (ic no-

ftram & nativitate Chrifti decerptum imus , eja; imitemur quoque Salvatorem tàm fanctum, tàm humilem, tàm pium, atque

Ipfius ubique legamus veftigia , nonnifi ad coelum perpetuamque cum Eodem Illo communionem nos ducentia. — Scilicet his

E

jam meditationibus ut abundent pectora noftra , jubet vocationis noftrz , jubet temporis , quod agimus, ratio. Hic veró,

dum programmate hoc nativitatem Domini annunciamus vobis , ;Jcadezzic: , przludia faltem amplioris fermonis , quem

pietas noftra vobis praparat , agimus. . INoftis, ferre itareceptam fed egregiam confuetudinem , ut quotannis ex noftro

ordine procedat Theologus , qui Nativitatem Domini folenni oratione , facrá illà, in Senaculo Univerfitatis noftrz cele-

bret.

am , cüm hoc officio hoc anno defuncturus fit r Summe Reverendus , AAmpliffimus : Excellentiffmms , Domi-

nu GOTTFRIDUS HOFM ANNNUS , $. beol. Doctor c Profeffor ordinarius longe celeberrimus , Ecqlejx noftra

Decanus dianiffmus c Illujifrisxö?z'fmdz'z' Supemf(mdem- gravi[z'mw » Collega noffer -venerandus , hoc ipfum jam vobis ex

hoc loco indicimus rogamusque decenter omnes eos , qui in gaudiorum noftrorum , qua nativitas przftantiffimi Salvatoris

nobis infundit ; partem venire cupiunt, ut in proximis Nativitatis Dominicz yigiliis horá IX. matutiná in Senaculo Aca-

demico conveniant , adificationis facra fluenta ex ore digniffimi facundiffimique Oratoris qui e Hymnzo ab 44ngelis in

natrvitate Chrifii decantato verba faciet , luculentiffima haufturi.

À. MDCCXXII.

Perícripfimus hzec füb Facultatis noftrz figillo die

fefto Thorgæ A?oftoli Tubingæ

TüBINGAfE imprimcbat GEORGIUS FRIDERICUS PFLICKIUS.

-

m

"

Yed

-

*

m

as

"

p

P

5v

x

"s

rE

—

*

-

N

AMwi

*

js

A

2

s

-

AE

p

FA

js

U

——

d

s

UR

*

!

T

L.

*

N

s

f.

-

pE

^

E

E

^i

d

E

g

g

od

-

W)

*et

*

i-

M

,

;WM

X

w.

1

^

v

?n

Es

u

DECANUS

COLLEGIUM FACULTATIS

3b

THEOLOGIC E

IN UNIX7ERSIT121;E TUBINGENSI

;

E

P Y

IZ

"

ASS

QNQ&SRX

I N

Àm pia , tàm fancta, tàm preftans , tàm dulcis , tàm jucunda , tàm folatiflua , tàm momentofa eft

p

.«XT-XXM

Nativitatis Dominice , cujus memoriam proximo die fefto bono cum DEO recolemus & celebra-

)L

N

N

xï

(

R

bimus , meditatio tàmque infignem illa zedificationis omnigenz copiam fecum vehit , ut longe

[

il

l&X

N

IN 8

dignifTima fit , cui nos; qui Chriftiani fümus , precipuam jam operam demus omnemque noftram

Nx

NS

æ

ENN

/f

626

i

attentionem , omne fpirituale ftudium , quod in nos cadere poteft , fümmá , qua cogitari poteft,

$N

152

)

ERN

E

JJ

mentium noftrarum alacritate confecremus.

Sive enim confideremus hic fummum illum DEI

-

(

t

À

2

?5 O. M. erga nos amorem , quo du&us Ille unigenitum Filium fuum in mundutm hvnc mifit

u

Frater nofter Goélque fieret nofque fuos fratres ex aeternà damnatione liberaret ,^

fümmam illam humilitatem , cui fefe involvit Ille Ipfe DEI Filius , qui carnem noftram humilem , cüm

& DEUS in excelfis , fibi induit, qui, ubi in hunc mundum introiit , vix habuit, quó caput reclinaret , -

pit infirmitates & paffus eft, five denique mentibus noftris deguftanda fiftamus & intuenda fumma illa b -

tivitate illà Salvatoris hujus incomparabilis nobis acquifita fuere , qua largo prorfus fluxu & magno :

emanant , prolixa ubique zdificationis materies eft, vaítiffimus, in quo pietatem noftram exercére dati.

pliffimum, in quo mentes noftrz navigare & plenis velis currere poffunt , 4exíes fpiritualis mare. . Jam c

mox fan&áque admiratione percellitur animus, ubi Ipfam DEI Filium fafciis involutum & in cunis vagi'"

dutum confpicatur fa&tumque nobis fimilem , mox in gaudia & tripudia fpiritualia diffunditur mens, u

B-

R

D

niffc jam Eum , quem exfpe&abamus , quem totus orbis anhelabat , ornnium gentium prafidium qui ef

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

pta jam effe captivitatis fpiritualis noftra vincla coclumque nobis acquifitum & adapertum omnefque , «

&ari poffunt, felicitates, aeternas illas & long? perfeGtiffimas , cum infante JESU in finum noftrum effufa

P

in preconia, in praedicationem tantz benignitatis divinz , qua in nativitate JESU CHRISTI nobis mar-

&

tiarum actiones ampliffimas ora hic noftra refolvuntur & canticis Angclicis ,' que illam nativitatem fuz

E

celebrant & cvehunt , cantica quoque fuüa fuafque voces immifícent , immox ad imitationem Salvatoris-

x

noftra pietas atque ipfa quoque ad fpiritualis nativitatis , quà initiari debemus , queifcunque Salvatoris ;;

O Baane Q

P

debet, eminentiam properat , eodemque illo fandiimoniz & fimplicitatis & humilitatis fpiritu , qui in JE -

füuaviffime mentem imbuit , atque, dum in fandiffimo hoc PUELLO abnegationis profundiffima exc.- 77

EEEEEEFELEI

P

platur , ejufdem abnegationis ftudium prz(tantiffimum nobis quoque infundit pigritiamque noftram fpi1

ECEELELET

Focus

dit, nofque, ut mundi hujus gaudia & voluptates fufque déque habeamus & hoc praparati auguftiffim-

N

d

cun&as illas abnegemus , eadem monet, ut taceamus denique largiffimos folatiorum praftantiffimorur:

ä

vitate Dominicá certatim prorumpunt & mentium noftrarum quazvis nubila pellunt

in exilium a&à o

á

ob damnationem impendentem füboriri nobis poterat , fereno animos noftro coclo obducunt cordaque -

nem & falutem , cocleftem illam , tmagno anhclitu fitientia füaviter irrigant. — Accedit & id , quod long

eft , quód nauvitas ifta fub velo humilitatis tàm excelía in amorem Salva

toris tam amabilis , in quo omne*

12

ditates & fuavitates && gratie in unum confluunt, nos totos rapit.

Acamus modó id. & AMEMUS 1

Exofculemur TESUL|S

hunc noftrum Salvatorem , qui dignus certé noftro , ita credimus , amore eft.

11

Ipíi bafia figamus , noftrumque pectus pectori Ipfius verà applicemus fide , ut nos Illius fimus & Ille nof.

bis formetur & vivat ; ut nos naturz Illius fiamus participes , ut in nobis nafcatur Ille , ut in perpetuum

10

connexi cum Ipfo fuavi fcedere ; quogl rumpi gmplips neíciat & in omnem porró eternitatem duret, Aft,-

ftram & nativitate Chrifti decerptum imus , eja; imitemur quoque Salvatorem tàm fan&tum, tàm humilem

Ipfius ubique legamus veftigia , nonnifi ad coelum perpetuamque cum Eodem lllo communionem nos duc*

jam meditationibus ut abundent pectora noftra , jubet vocationis noftrz , jubet temporis ; quod agimus ,.

dum programmate hoc nativitatem Domini annunciamus vobis , J4cademici, prxludia faltem amplior:

pietas noftra vobis praparat , agimus. . Noftis , ferre ita receptam fed egregiam confuetudinem , ut qi-

ordine procedat Theologus , qui Nativitatem Domini folenni oratione ; facrá illà, in Senaculo Univer

bret. Jam, cüm hoc officio hoc anno defuncturus fit r Summe Reverendus , Ampliffimus c Exceli-

nu GOT4FRIDUS HOFA ANNNUS , $.T beol. Doctor cz Profeffor ordimarius longé celeberrima

Decanus digniffmus e Huflris Stipendü Superattendens gracviffnur , Collega noffer venerandus , hoc|-

hoc loco indicimus rogamusque decenter omnes eos ; qui in gaudiorum noftrorum , qua nativitas praft.

E W N

nobis infandit ; partem venire cupiunt, ut in proximis Nativitatis Dominicz vigiliis horá IX. matutin:

demico conveniant , adificationis facra fluenta ex ore digniffimi facundiffimique Oratoris, qui de E7*

nzatrvitate Chbriflü decantato verba faciet , luculentiffima haufturi.

Perícripfimus hec fub Facultati—

A. MDCCXXII.

feíto Thomz A?oftoli Tubingæ

TUBINGJ;E imprimcbat GEORGIUS FRIDERICUS PF LICKIUS,

i(

1

WQ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com