LXV6d_fol_195a

QFFS

IN ILLUSTRE SEMINARIUM,

QUOD

TUBING/E FLORET.

IHEOLOGICUM

EX ILLUSTRI NOSTRO LYCEO

CUM ALIIS PROMOTUS,;

MUSARUM NOSTRATIUM CULTOR

NULLI SECUNDUS,

SUIQUE QUID SIT OFFICII.

UNDECUNQUE MEMOR , ANTEQUAM ABEAT

PUBLICA ORATIONE.

D xxu. OCHOBRIS HABEND.A,

VALEDICERE DECREVIT;

AD QUAM

BENEVOLE AUDIENDAM,

OMNES,

QUOTQUOT STUTTGARDIA ALIT,

OMNIEX ORDINE;,

Ll TERAR[IM MJAECENATES, *PATRONOS,

FAUZORESQUE

DECENTI CULTU AC STUDIO .

INVITANT

ILLUSTRIS GYMNASII

RECTOR zr PROFESSORES

L rosipuud

—— o$

TE

STUTTGARDIAE , TYPIS EXSCRIPSIT CHRISTIAN, THEOPHIL, ROESSLH'

AULAB CURIAEQUE "DUC, TYPOGRAPHUS.

j *

M.

L LL

NES

3Cv

L)qG

"ARA

v

-//4/

-

O Z

sf

0-

SSMS

U

71

NS

CLX

A

W

(e

o

I

Z

;

-&x&k

—

s

P n

/VX

— .

D

;

"

7

77 7À

,,, // (/]

UET

VN

— .

/f

v

/'»

SMN

D od

!

J

T d

N

—

a

M —

^W

D.

L.

M

?

A 5 Z

72

Z N

Ü

27

22)

w

4

Udet þ*bü aliog fui q&oï'qüe erdinls, ädhuc alius €

A

3

z

J

Nä

N

Rl

v

fsï

noftratium A4Zv/arum Cultoribus, prodire in me-

N

ENSELT

'-ï*

N

X

*.

E

. dium;, & Specimen his in Rofiri edere , non

M

LU

NSO

i

^

€N

'K

AR

tam quidem eruditionis fue ; quam debitze pie-

v

X

/// Z

:

?i

g,

Y

,

N

ä&

U

tatis. Eft is nimirum» CunisriaNus GEeRHAR Dus So.

«N

/^

A

x:

'//

N

D

N] niNGIus, Stutgardianus; ex noftrihactenus Lycei

Auditoribus fane haud poftremus, quicquid in eo fpe&etur. Qui

prout Sereniffimi Ducis noftri & IVutritii gratià poft fuperatas o-

mnces Gymnafii noftri Claffes, & exantlata noftra Studia; in Mlluftre

Stipendium ,'quod Zz/inge lloret; & 75eol

*

-

0.

) ;

ie dicatum eft;, cum

aliis Commilitonibus clementiffime tri

d

O receptus cít: ita

priusquam hinc difcedet, püblica Oratione valedicere; gratesque

non quidem ,. quas debet, nam undiquáque f débitoreim agno-

fcit; fed quaspoteft, agere maximas» pro beneficiis omni ex par-

tej inhoc potiíffimum bonárumartium Délziro;in

ipfum ha&enus

collatis, pro fua pictate geftit, defumto ad dicendum Argumen-

n

to haud fane prolctario; ZeOrigine nempe & Natura Populorus, De

hoc» inquam. verba facere hoc in Loco ad diem XXII, hu-

jus Menfis, horisque confuetis , auxiliante inptimis Divino A.

aniné , decrevit ille ipfe nofterfolingius, 'Equidem Opus hic fufce-

pit fatis grave ac difficile» Originehi videlicét & indolem. vel na-

turam Populorum generatim indagare; &, quoad licet , explo.

ratam» publice edifferere, Ecquis enim longe rémotiffimas illas

res & gefta; non à noftratantum, fedab omniaetate; omnique ho-

omnes

minum memoria & fcicnf;ig,invcfti garequeat? Ubi nimirum

Hifto«

Hiftorize vel plane tacent, .'ücl-ti.tubant & vacillant, fi non pror-

fus fabulantur, aut manifefte fal(a proferunt. Ubiquippe nec Ae-

gaflenes, riec Berofuss nec. Herodotus, antiquiffimi utique Scripto-

rcs5 certi quid ; nedicam veri, habent. Quid? quod nec recen-

tioris paullo iftius aevi Commentatores certiora de quibusdam

gentibus ; ut inprimis de Populo; Rebusque Judaicis & Chri-

ítianis in - propatulo eít, afferunt» tanturmn abeft, ut citra

fabulaslonge vetuftiora proferriqueant. linde ergo omnis noti-

tia alicujus nominis aut valoris petendaquafo? autqualux veri-

tatisinveniendainifta omnium rerum ignorantia & caligine?. Pro

reimpoffibiliquondamhabitum fuit; Caput, fiveOriginem velNili,

amnis quarere» eaque propterca in proverbium abiit, Quan-

X

E

ta ergo cum difficultate conjun&um cft illud, indagare ea, quae

pridem oblivione fepulta. & ex omni Natura rerum, hominum-

e memoria prorfus extin&a ac deleta funt? Id unum ergo re-

(l

t nobis mortalibus, quod & ingentis bencficii inftar eft; ut o-

mnis, qua quidem haberi poteít; ex S. Literarum monumentis

etatur certitudo : unicumque caput Genef. X. omnis il-

ius Hiftoriae de origine Populorum Gentiumque ex z£zi ftirpe

progenitarum . compendiarium quendam recenfum , neque

Genealogiam tantum, fed nomina etiam ipfa primavorum iíto.

rumhominum continct, Hujus ergóScriptoris Divini, 240y/i5 , re-

lationcs utpote una & fola fide maxime digna contenti fimus o-

ortet; cum ultra ire» velífcire certiora non detur,.

Ec tantum

de Origine Populorum, qua in.ipfa Oratione paulo fufius déducen-

tur; hac autem hic fufficiunt.

NNec in defcribenda hic etiam

Populor:um natura prolixiores erimus, quam in recenfenda tmodo

fuimus origines plura & potiora refervaturi ad ipfam Cathedram

Oratoriam;adquamnos:; uthicLe&orem,ita deinde futurumi Au-

ditorem ctiam atque etiam invitamus.

Ubi paulo. prolixius

ifta» quead naturam Populorum pertinent , explicabuntur : ubi-

inquam, varia; qua huc referenda; dé generali inclinatione Popu-

lorum & nativa utplurimum indole ad certum quendam ftatum,,

quicunque is deinde fit; dicendum crit, Ita quippe in anteceffum

novimus, quod nulla Gens tam barbara unquam exftiterit, qua&

nonimbuta fuerit metu alicujusNuminis, quaque non àd hone-

ftatem aliquam fua quafi fponte inclinarit; nec non alia fexcenta

fucrint , quae à brutorum natura hominum genus diftinxerint.

Et hzc quidem & alia quamplura certas apud Gentes & Popu-.

los inolita; partim educationià teneris ad fcribend um; aut genio

loci; ubi quis natus aut educatus; aut quibus praterea artibus

ac moribus ab ineunte attate excultus quis, vel quos inter vixe-

rit? hec enim in naturam fubinde ipfam converti videmus, que

tam mature induuntur :Sed id apparet inprimis, fi, ubi vivitur;

ubi degitur , Chriftiana Religio introdu&a: jam diu publice

rivatimque exercetur, aut demumr introducitur; hic enim ex

OS

naFura barbariífimis , ut fic dicamtis, hominibus, humaniffim

&

& mitiffimos fa&os, experientiaomnisseviteftatur. Atquefuper

hzc omnía & in hisomnibus mira plane & ftupenda » divini Nu-

ininis » Conditoris & Re&oris univerfi nutus ac providentia clu-

cet undique, idque non inregendis tantum confervandisque uni-

verfum per Orbem Populis ac Gentibusquibusvis;» fed in plantan-

dactiam atque protegenda Ecclefia vera & afferendo Cultu divino

pertot fecula; propagandoq; intertot tantosque motus, mutatio-

ncs, converfioneseverfiones, diffidia, bella cruenta» clades inter-

necinasde vaftationes,haerefesin Religione & perfecutiones variof-

que alioscafus & occafus , ut miraculiinftar merito videatur, quod

fanior & fan&iorRcligio usque perftiterit, & adhuc perfiftat, Quid?

quod ea quoq; provida curailludq; regimen fefenullo nontemporc

exeruit; &adhucexerit non foluminintegris Gentibus & Populis,

fed & in fingulas fc familias extendit illu ipfum olim hodicqu:; in

fingulas imoperfonas. Extat.quod bona cum pace ac veniaLe&oris

hic di&umfit vivum quafi ac fpirans exemplum in noftrc /aledi-

&uro»cuiParens peregrinus obtigit, qui hosante viginti & quinque

annos exSuecorum Oris ipfaque Regía Sede fingulari fatohuc dela-

tuspatriam extrapatriam hic invenit; ubi ommode non degittan-

tum vivitque, fed & honefto aliquo officio publico apud ófatus Pro-

vinciales ornatus,fingularisDivinzProvidentiae exemplumeffe poteft,

Nec minusMater,;pientiffimaaliasFormina,cujus beatusParenspe-

zegre huc addu&us,DiviniNuminis provifu ac favoreV eterisPacda-

ogii hic Conre&or fa&us cft, cujus merita de Re & Pube illius

etatis literaria haud fane vulgaria adhuc in multorum mce-

moriaharent. Sicque adeo omniavo» vel ad noftrausque tem-

ora, Populi hinc inde tránslati per migrationesinprimis gentium

in aliasoras ; fed & diverfz familia omniaetatenunc huc; nunc il-

Juc fingulari nutu Divino fedes fuas tranftulere, & in orbe ipfo

tanquam hofpites peregrinati funt: ut legenti praeter Sacra; ipfa

etiam profanaScripta ubique obvium erit. Hic ergo manum de

tabula removemus, nihil praeter preces addituri, ut frequentes

adeffe velint. quibus cordi ftudia, horumque Fautores & Cultores

exiftunt, quos fe paululum nobis indulfifle forte non parnitebit.

P. P. d. XX. Dnic. Trinitatis eIo I CCX XII,

(/

77

J

p

e

£/7

M

Q

—

NY

Le

Y

D

w

i

La

9 *

)»ooo-

4

Z

o

j2

NSS

oS

,

X

( 9

$o

r Á

y

w

Y

W

i

—2

QFPS

-5

lN ILLUSTRE SEMI? -

QUOD

TUBING/E FT

o

g

THEOLOGI

ro

EX ILLUSTRI NOSTRC -

CUM ALIIS PROMOT

MUSARUM NOSTRATILU

NULLI SECUND.

-

SUIQUE QUID SIT OF.

ä

UNDECUNQUE MEMOR , ANTEQ

N Focus O Baanve Q

PUBLICA ORAT

Dig xxir. OCHOB RIS HADB;

M

VALEDICERE DECR: -

E

AD QUAM

x

BENEVOLE AUDIEND

OMNES,

73

QUOTQUOT STUTTGAR.

um

OMNIEX ORDINI

LIT. ERARUM MJECENATES.

FAUZORESQU

DECENTI CULTU AC

n

INVITANT

B

ILLUSTRIS GYMN NI

RECTOR rr PROFE

m

BÀ

STUTTGARDIAE, TYPIS EXSCRIPSIT CHRISTIAN,

AULAB CURIAEQUE DUüC. TYPOGRAPI

ight 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

d