LXV6d_fol_194
author: Rieger, Georg Konrad

EBERHARDUS LUDOVICUS

NONDUM DECENNIS

JAM DE RE LITERARIA BENE PROMERERI INCOANS.

HOC DE .ARGVMEN TO

AVSPICATISSI MUM DIEM NATALEM

SERENISSIMI CPRINCIPIS$ 4€ DOAMINI,;

DOMINI

EBERHARDI

LUDOVICI

DUCIS VURTEMBERGIAE rzr TECCIAE

COMITIS MONTISPELIGARDI,

DYNASTAE

HEIDENHEMiII ;

ET IMPERII ROMANO-GERMANICI. CIKCULI

SACRAE CAESAREAE MAJESTATIS;

ITEM SUEVICÍ GENERALIS CAMPI MARE-

SCHALLI, DUARUMQUE LEGIONUM

PRAEFECTI,

DOMINI MUSAGET E NOSTRI

MUNIFICENTISSIMI.

ADXFIIL $EPTEMBR. MDCCEXXII

IN ILLUSTRI GYMNASIO

ORATIONE AN NIVERSARIA

DISSERET,

ATQUE AD EAM BENIVOLE AUDIENDAM

LITERARUM INTER NOS

A

MAECENATES, PATRONOS,

FAUTORES CULTORES.

SUBMISSE DECENTERQUE

PIETATIS PUBLICAE FUTURUS I)VTERPRES

INVITAT

M. GEORGIUS CUNRADUS RIEGER

PROFESS. zr ECCLESIASTES.

|

7 STUTTGARDIAE, TYPIS EXSCRIPSIT CHRISTIAN, THEOPHIL, ROESSLIN,

i

ieeer

D EETS

AULAE CWHRAIARQUE Dlc. TYPOCRAPHUS

X

"

u

oD

NENS

N

h

$]

—

z

€ —

9-

EM

RE

3

SSUM

m

UR

Y

*

.U5

()

ä/

w—x;

L

ï':

QH

,0):

0;

)

EE

SRRNS

IT

SS

E

A

C

6/

s

ANSD

—

SESS

u

$v

d

? .

LESCHSCEN I)

SSN

NS

C

G EE O - Q (z2

-

( 5

E

ESSDNEICIRRCI

9 9 6

oU

V/

() ZZ

i

AS

Xx;

]

If

"dq

-U

—

A

"st

À

7/

J f

ïkk

[/

À

':;,IW////, [

u)

—*

NN

J

D

5

,.

,

Q9 17

7 —— NSNS

- "

m

j

Z

N

U //I w

N

)

z.

' /*/uwr

(I(ï)' 'l,"/ ;I' ? i?

"

ss

r1

-

—5

:

Ui beri Natalem G

;

z

ymnafii noftri ab Inauguratione illius folemni repetendum feptimum

Ms

S

,^v»»

& trigefimum lati recolimus , bodie ex hac tabula latiores indicimus Diem Natalem,

;

(/

C2

"

fan&iorem illum quidem & auguftiorem , fed bono tamen omine contiguum ; NNaralem,

"

of c

*

.1

77

E

pie repeto, SEKENISSIMI hujus Gymnafii SATORIS sr STATORIS

N

d

feptimum füpra quadragefimum. — Qua occafione de Gymnafio , & fortafle pro Gym-

^. *

L

((2

3

6

4

w

2*

«

:

nafio noftro , aliquid di&urus nihil hic Le&oribus adferam de laudibus Scholarum, Quoti-

at

ANMS

»?

3.

a

diana illa (ünt , & ubique obvia. . Sed inveríà plane agendi ratione V1 R UM producere

.animus eft Incomparabilem, qui aliquot ante annos natus Sibi videbatur mundoque divinitus donatus , ut erro-

rum ac przjudiciorum glaucomata oculis hominum abflergeret. . Qvorum quidem cum infinità fit multitudo,

E

Wt

prz caterisomnibus tamen opinio ifta , quam omnes omni ztate de Divina Scholarum otigine , íumma neceflirate,

od

al

fümmaque utilitate ;tenuerunt homines ( nam Sapientes per Illum dicere non licet) tanti vi(a füit Eidem momenti ,

x

ut Primo flatim Obfervationum fuarum Tomo , quinque integris Capitibus elidere eam , atque radicitus ex homi-

num animis evellere adgrederetur V IR.. Celeberrimus.

Atque ne , uti in aliis fepe argumentis , hanc íüam

;

mutaffe videretur fententiam , non ita pridem eandem denuo repetiit , & inter ess partes , quibus vera fapien-

tia contineatur , quam maxime commendavit. Cautel. Jurisprud. Capit. VI. Lacefüivit quidem unus & irem

alter, Hobbefius cumprimis in portentofi nominis & argumenti libro , Leviath. c. 46. Scholatum ufüm ; fed

lacéffiverunt tantum. — In hoc VIR O autem fümmo , quid efficere poffent contra fcholas, NNatura dicam ? an

a

Ingenium ? an Philofophia ? an Hifloria ? an hac omnia conjuncta ? an aliud quid ? experta effe videntur , ita,

ut fi contra has copias füflinere atque tueri poffimus fcholarum inflitutum , non fit , quod illis ab ullo alio un-

i

quam quicquam metuamus. INos candide agemus, & bonitate caufIz noftrz confift nihil diffimulabimus, fed

omnia vel conceptis Ipfiüs Viri Magni vetbis , vel certe ad Illius fententiam redditis , cum. Le&oribus noftris

communicabimus.

g intentione

Scholas neque neceffarias , neque utiles , neque a DEO , (ed ab bominibus , iisque peffimiis , e

pelfima , cum irreparabili generis bumani damno , inventas effe & propagatas , V IR.I Illuftris in nucleo eft fen-

tentia, . INullam eífe earundem , quantacunque ja&etur , neceffitatem probaturus, principio ex natufa illarum &

finitione agit , cum Sehola hodie nihil fit aliud, quam focietas arbitraria docentis & difcentium , qua docens li-.

beris alienis certo tempore congregatis ac fedentibus, difciplinas varii generis, vel difcur(u , vel dictatis in. cala-

mum conceptibus , explicet , aut aliorum do&rinas memoriz mandatas recitare jubeat : quicquid autem arifra-

rium (it, illud zeceffarium non efIe argumentatur ; przíertim cum neque Socrates , neque Chriítus , Scholas

neceffarias dixerint ullibi , qui poflerior nec certis horis convenire jufferit auditores , nec dictaverit,, nec memo-

ww

riter recitari prceperit, nec folus locutus fit , nec diícurfu continuo horario auditoribus fuis: moleftus fuerir.

Deinde neceílarias non effe Scholas contendit, quia in iis informentur /iberi alieni, — Cur enim , quarit femel

atque iterum , proprios liberos negligurit Parentes ? cur non quilibet Paterfamilias füum ipfe implet officium,

cujus potiffimum caput in tradenda fapientia confiftit ? Forían, quia ad id ineptus eft ? Male vero ! quz enim

neceffitas eum ad hanc ineptitudinem adegit ?. At de Republica folicitus eft , & Publica praferenda (unt priva-

tis? Negat hoc NNofler, & quis Te jufférit de Re Publica folicitum effe fcifcitatur ? Homines , fi refpondes ;

DEumllle Tibi obvertit, quicuram libetorum imperaverit. Annon vero vocatio Divina , inflat & urget , longe

praferenda effet humanz ? non ambienda effent officia publica, fi quis non praeffe fimul poffet domui fuz :

EW

taceo, inepte concedi ejusmodi Patribus tutelam Rei Publice, qui ad educationem propriorum liberorum aut

inepti funt, aucinfüfficientes. Dicis ? quod Patres per alios faciunt , ipfi feciffe intelliguntur. — Sed neque hac

elabi Te rima patitur VIR folertiffimus. — Cur enim , ait, non potius ea , quz ad Rem publícam pertinent, per

alios expedis ? annon, quia Tua ipfius opera & fingularis induftria requiritur ?. Bene quidem narras: an vero

doctrinam fapientiz tam vulgare quid , & nullius momenti negotium effe putas , ut id cuilibet committi poffit ?

an nefcis , (epe in Scholis Publicis liberos committendos effe talibus perfonis , quarum curz , fi res liberi effet

arbitrii, nemo facile pecus committeret ?

-

ATRU MEEU ab MERES r

Adeoque ne utiles quidem Scholas eífe fecundo loco efficere connititae VIR. Doaiffimus,"als (argzit)

Socrates & Cbriflus , opiimi Sapientiz & morum mag'ii'cr'i ; hoc medio etiam ufi fuiffent ad tollendam homi-

2

nun

La

t

num corrüptionem : P'arias quoque in Scholis doceti queritur difciplinas , cum fapientia vera fit una : doceri

aüditores certo. tempore (edentes ; at vero non ita comparatum efle intelle&um & voluntatem hominis , ut cer-

tis ad informationem deftinatis.horis neceffariam quietem , & ferium difcendi defiderium femper poffideat : habere

congregationem iftam certo temporealiquid coattionis , coa&ione autem omne defiderium vel tolli,vel (altem minui z

INonlegi , Cbriftumunquam juffiffe congregari populum , fed docuiffe , qui fpontecucurrerint : ditlari pleraque in

calamum , contra quam fecerint fapientiflimi mortalium , Salomon , Chriflus , Socrates : cumulari iíta congre-

D

gatione mumerum auditorum , quo fiat ; ut generalia tantum & remota Sapientiz pracepta tradantur , & omnia

omnibus fine dele&u ingeniorum propinentur: inculcari denique alienam do&rinam , non propriam ; quod vel

indicium fit tyrannidis , vel ineptitudinis in docente. — Sed pa

rum videbatur VIR O Excellentifimo , negaffe

Scholarum utlitatem ,. nifi peftes eas etiam €9 corruptelas Tuventutis tacite probare fibi famfiffet , tum quia in

iis fola excolatur memoria , non judicium ; tum quia ne

igatur optima docendi methodus per quafliones & li-

beras refponfiones ; fum quia continuo difcuríü tadium;/creetur auditoribus , qui fübtili otio adfüefiant, atque:

hoc modo a meditando , neceflario illo veritatis inqu

itet

&

dz medio abducantur , id quod febris beBica intelleins

recte vocari queat ; £um denique, quia tam variz

Sc

olarum difcipling homines reddant inquietos & fuper-

bos.

Unpam eífe, iterum irerumque urget , Vetitátem ad Sapientiam maxime neceffariam , hominem fcil,

:

effe animal miferrimum ; hanc adeo non doceri in Scholis, ut ne

quidem toler;tur, fed homo potius infletur,

& ad rixas, pugnas & ambitionem aptiffimus reddatur,

1

Quin ergo Scholas diruunt Principes , & vel tandem aliquando puerorum exfpectationem implent , easque

circulum conorum | lufüi aptum faciunt ?

Minime vero !

ocurtit nobiss CHRISTIANUGS,

Scholas enim Mala quidem effe , (ed 7Mala Nece[faria , di&titat, quz ne Princeps quidem abolere poffit prius,

quam in illis educati fint Patres familias , qui fuis ipforum filiis przcepta & inftituta fapientiz impertire queant :

Sapientis interim effe , illas tolerare, non laudare, earumque occafione ad docendum uti , quemadmodum Chri-.

fs Synagogis Judaicis. — At feminaria dicuntur Ecclefiz, Reique Publicz ? quales enim exhibet Schola, tales

habitura eft Ecclefia & Respublica cives & Moderatores. — Aft vero, quales fint , regerit , ifti Moderatores &

Cives a Scholis exhibiti triftis docet ac deplorat experientia ! Denique cum ubivis terrarum circumferatur , lau-

D

a

de ur, in coelum extollatur illud ]LBERHARDI PRIMI ; WuRTEMBERGIAE Ducris;

& Academie Tübingenfis Au&oris effatum : Das Seine Fiirfllicbe Gnaden guter Meinung babe wollen belf-

ïca'l

fen graben den Brunnen des Lebens, daraus von allen Enden der Welt obnerficbtlicb gefcbüpft mag werden

1

nüjtlcbe und. beilfame IWeisbewt zu. Erlófcbung des verderblicben Feuers menfcblicber 'ernunfft und Blind-

3

bt ; a fe impetrare non potuit V1R cateroquin imoderatiffimus , quin & illud fübrueret , tum quia Eberhar-

z

dus medio in Papatu hzc pronunciaverit , tum quia nemo Chriflianorum Chriftum unicum vitz fontem agno-

fcentium aquo animo ferre queat, Academias adpellari fontes Vitz , fontes falutis.

Ex quibus ha&enus ita difputatis facile jam intelligi poteft, quid de Scholarum tandem Origine fentiat No-

fler.

Ridendos fe propinare , dicit, eos, qui Scholas commendaturi ortum earundem ab ipfo ftatu Integro repe-

tant , uf(ümque iftarum ad Vitam usque zternam prorogent, & in fermonibus, quos in memoriam Virorum lite-

ratorum habent , funebribus plerumque dicaüt , de fun&um ex Schola terrena transpofitum effe in Academiam

g

caeleftem , cum tamen ne quidem poft lapfüm inter Patriarchas pios viguerint Scholz , quippe non nifi a Caizo

repeteridz , cui fan&a Vitz & R eligionis fimplicitas , quam tenebat Adamus, mox difplicuerit. — Hinc Civita-

tem corididiffe, leges promulgaffe, artes inveniffe legitur : Civitate autem coudita etiam Scbolis opus fuiffe

&;;'

pullicis ecquis dubitet ?. partim ut a tenerisannis homines a prejudicio au&oritatis pendere difcerent , & ita

cca obedientia imperantium juffa venerari ; partim ut perfuafione perpetua , quod cultura intelle&us atque fcien-

tiarum ad (ümmam feliciratem progredi potlit homo , fepararentur ejus fübditi a Vera Ecclefia , & fic fotwms

genus bumanum ad fapientiam tevreflrem , bumanam &9. demoniacam , à (apientia colefi , caffa illa , mifericor-

di , fimplici , fine fuco €9 fedis, per Scbolas traduceretar.

Hxc paulo fufius non do&is Le&oribus, fed Noftris Hominibus, commemorare non dubitavimus. Tan-

tum enim abeft, ut vereamur , ne quis in frandem Scholarum hac difputatione moveatur, ut potius confidamus,

fore, ut nunc multo plus dignitati earundem atque auctoritati accedat , quia foecundiffima Tanti VIRI Imagi-

patio, ampliffimaque eruditio, majora & graviora contra Scholarum ufum ex fe gignere non potuit argumenta ,

g

atque hzcquidem fuerunt ; que jam examinare Programmatis & inflituti[noftti ratio non patitur. — Occupavit feli-

citer hane operam D. Adamus Rechenberg , in Differtationum faarum Academicarum Volumine II. p. 487.

fqq. quas, i vifüm Tibi fuerir, Le&or Benivole, confulueris,

INos , quod reli&um eft fpicilegii, publice hic,

grataque mente profiterur, plura fapienter moneri, multa jufto dolorein fcholis defiderari, nonnulla tamen etiam

paulo liberalius a VIR O inimortaliter de Re Literaria merito di&a nobis videri.

Atque ad Scholarum quidem

Originem , ut ordine retrogrado ad finem decurrat Oratio, quod attinet , per nos explodantur licet, qui Scholas,

quales hodie funt, v«l in coclo, vel in Paradifo collocant , cum ne Patriarchis quidem eas vindicare audeamus »

id quod tamen non pro concione tantum interdum audias, fed data etiam, quod mireris , opera, comprobare conati

funt Viri Do&iffimi , Tacobus Altingius ,in Hiftoria Academ. Hebr. & Georgists-Urfinus in Antiq. Hebr. Scholaft.

Academicis , quibus nuper demum acceífit Frid, 4ndr. Hallbauer , de re&a Juvenum educatione, $.6. Contra

quos vero , fi lubet , conferas Eermanmum Conringium in Antiq, Academ. Diff. , N. H. Gundlingium in

Hifloria Philof. Mor. P, I. p. 77. & Franc; Buddeum , in Hiftoria Eccle(. Vet. Teft. Tom. I. p. 414. & p. 940.

fq, & quem peculiari jure landamus, Clariffimum Godofr. Vockerodt , qui, errare cenfendi funt, inquit, quicum

Scholarum pretia extollere fibi propofuerunt; homines in Paradifo, & a corruptelis immunes, illis carere potuiffe

negant.

Divino quidem munere datz &

Veras Scholarum laudes deflruunt , qui falfas & inanes excogitant.

commendatz miferis mortalibus fünt Schole, fed non alia ratione, qüam egris medicamenta , que nemo fanus

expetit, agti autem neceílitate magis, quam voluntate & fuo dele&u adíumunt. — Neque enim magis in felici-

tatis humanz parte ponendum eft , quod Scfiolz funt & ludi magiflri, quam quod medicis opus eft & medica-

mentis, & flammis, & enfibus, quibus morbi conrurzaces & vulnera immedicabilia urende & fecando tolluntue

vel

DÀ

n

vei mitigantur ; Confultat. XVI de literarum .Studiis redte & religiofe inflittendis. — Hxc uti fiberalirer larpi-

mur,ita Cainum Scholarum , de quibus differimus , au&orem efle pernegamus.

iNec poffümus faris Viti In-

fignis inconftantiam mirari.

Tangit & acerbe mordet Theologos tioflros, atque rmprudentiz adveríus Ponti-

k:

ficios accufat , eo quod inflitutiones & Catechefes Adami primotur que Patrum , quas filiis. (uis: tradiderint, ita

fecure & auda&ter commemorent , ac fi in aurem illis ex di&e fuiffent ; Ipe tamen füo de Caini Schola inge-

nio tam liberaliter indulget, quam qui maxirhe. — De iis (e difputare fcholis diferte ait, & 'adcurate flatuit , in

quibus liberi alieni certo tempore congregentur , fedentes informentur , pleraque in calamum di&entur , aliorum

doctrinz explicentur &c. qua certe Cainus nec feciffe ullibi legitur, nec, fivel folum Au&orem Noftrum audia-

$us , facere üllo modo potttit , cum literarum ufum ante Mofen cognitum fuiffe Ipfe neget, Obferv. X1X.$, X.

INeque tamen dum fcholarum natales a Statu Corrupto derivamus , earum nos dignitati quicquam . detrahere

arbitramut. — Quid enim? Anne ea propter hodiernorum Principum , quorum au&toritatem & Jura INofter ubi-

que tantopere extulit & laxavit, minor honos eft , viliorque auctoritas , quod fafces & fecures, & alia potefia-

tis humanz infignia , ad Statum (ine dubio Corruptum referenda funt?

d

|Scholarurn autem urilitateza. vindicare fi vellemus , Solem facibus ad juvare nos velle videri queamus.

Vetíatur certe homo

Vetbis non opus efl , ubi experientia quotidiana loquitur , ubi infirita exempla clamant.

miferri mus in fumma DEIvellique ignorantia , quam infinita publica privataque mala confequantur neceffe cít ; ex

haccalamitate autem emergere nulla ratione atque via poffünt homines, quafn fi fapere , id eft ;smiferiam fuam in-

telligere , fontemque felicitatis fue, DELLM videlicet , cognofcere, atque animum boueflarum artium notitia im.

buere difcant ; id quod citra aliorum inflitutionem ( quam fcholamne voces, an aliter , difficiles non erimus )

fieti non poffe in confeffo eft. — P/itiorum autem , qu invidiofe magis , quam folide , longa ferie commemorat

S

Vir facundiflimus , alía inique

)X€.

bolis omnibüs, & omni tempore , impinguntur , alia non minus domeflicas

!-:g

quoque éinformatiomes premunt , quas llle tantopere evehere nititur,

Eo enim totum JNoflri iníftitutum

pertinet, €o tota difputatio redir[& definit, fuis ut tandem perfuadeat Le&oribus , Scbolas Publieas uon «[fe

necefJarias , iisque praferendas longe e[fe privatas, per Obfervat.XIX, — Et ne quis Sermonis latini expertium

banc neceffariam Veritatem forte ignoraret , eandem in libellis quoque Germanicis , inícriptis . Hiflorie

41

der Weisbeit und Tborbeit , €9. freymüitbige und ernflbaftte Gedancken , Men(. INov. 1688. inculcavit,

feduloque commendavit. — Fecit itaque Tanzi Viri auctoritas , quam etiam alios hodie fequi animadvertimus,

H

ut dignum hoc mihi argumentum videretur , de quo dicerem die futuro fexto, memorix feliciter nati SE-

[-

RENISSIMI Würtembergiæ & Teccz Ducis

'Z:

EBERHARDI LUDOVICI,

D

.DOMINI ET NUTRITII NOSTRI CLEMENTISSIMI

Sacro. Cujus Vite Regiminisque Decennia uti fefe fingula fingulari .'quodam atque plane eximio opere diftin-

xerunt ha&enus, tanquam imter ignes ]una minores : ita ego prima vice Mufarum Huic fuo-Przfidi devo:a-

E

rum pieratem interpretaturus ordimem rerum praclariffime geftarum fequi , atque immortale Primi Decennii

monimentum , Ggrnafium hoc ipfum , eligere conftitui, & ventilata quaflione , annon Rei literariz con(ul-

ä

tius fuerit , ut complanatis undique Scholis Latinis quilibet Paterfamilias fuum vel Ipfe inftituat filium , vel ei

inflituendo privatum Magiflrum alat ? exponere, quanto per hoc Lyceum beneficio Civitatem & integram

Patriam ma&averit atque ornaverit Optimus Princeps.

iNeque vereor , ne cui quam leve hoc argumentum ,

& non fatis dignum auguftiffimo hoc Die videatur. Cum enim hodie Primcipi, & quod potiffimum eft,

Noftro Principi , & fali Principi ; congratulandum nobis fir & bene precandum,

uj ab ineunte ztate pre-

clare de Literis promereri feftinavit, Qui immortali à Gloriofiffimis (uis Majoribus relictas Scholas & Monafle-

ria gloria longe majori , & Sibi plane propria , confervavit non folum , fed auxit etiam multumque locuple-

tavit ; qui denique (ut cztera omnia taceam) ante unum menfem Academiam Patriam , Eberbardinam fuam ,

er Amicos Tanti Principis quam fimilimos ;' Legatos Splendidiffimos , luftrari dicam ?. an illuftrari juffit , atque

€o ipfo publice & difertiflime oftendit , quam, parum , quam nihil, moveatur Hobbefii Hobbe(i anorumque

voculis , & quam fartastectasque Scholas triviales , intermedias & fummas efle cupiat : quo in argumento,

uam hoc, dignius , & nifi me fpes & augurium omne fefellerit , gratius, mea verfari polfet oratio . ego

quidem intelligere non potui,

Quicunque igitur Sereniffimum Scholz hujus & Patriz Patrem colitis , Cíve; *

ui Mufas noftras publicas tuemini, Apol/ines ; qui Veflros noflre Difciplinz Filios formandos vel tradidiflis

olim , vel etiamnumtraditis , Parentes ; Vos omnes.. quos Urbs noflra alit, Literarum MJECENATES,

Patronos, Fautores, Cultores, Vos rogamus, & decenti quemque Titulo obfecramus , ut frequentia

. Veflra Sereniffimo Principi pietatem , attentione novitio Oratori Favorem Veflrum ad probare,

atque ad XIV. Ca[. O&. Hora pomeridianall. haud gravatim in Auditorio noftro majore

conyeniredignemini P.P. Dom. XV. p. Trin. MDC CX X II

Ls

X.

f^

—

MP -

u)

"E

e€

*

4

— 33

E m ]

3ee

LET

-

r

233

N

ANCN

d

L

EBERHARDUS LUDbOVICUS .

NONDUM DECENNIS

JAM DE RE LITERARIA BENE PROMERERI INCOANS

HOC DE ARGVMENTO

5

AVSPICATISSIMUM DIEM N

SERENISS$LMI *PRINCIPIS$ ac

-

DOMINI :

W

19

ierFarbSelector Standard

EBERHA]'

18

17

ä

16

DUCIS VURTEMBERGIAE rr.

EE

EFHEH [

15

COMITIS MONTISPELIGARDI ,

ä

HEIDENHEMiIZI

ET IMPERII ROMAN O-GERMANIC-

SACRAE CAESARILAE

ITEM SUEVICI GENERALIS CAMI

E ]

SCHALLI, DUARUMQUE LEGIC:

PRAEFECTI,

DOMINI MUSAGET E.

11

MUNIFICENTISSII

AD XFIIL $EPTEMBR. MDC

10

IN ILLUSTRI GYMNASIC

ORATIONE ANNIVEN

DISSERET,

ATQUE AD EAM BENIVOLE AUDI.

LITERARUM INTER NO5

ä

MAECENATES,PATI

FAUTORES CULTO

5

SUBMISSE DECENTERQUE

INVITAT

PIETATIS PUBLICAE FUTURUS INTERPR

4

M. GEORGIUS CUNRADUS R-

PROFESS. zr ECCLESIASTES.

3

STIITTGARD!AE TYPIS EXSCRIPSIT CHRISTIAXN. THEO

2

AULAE CWHAIARQUE DUc. TYPOGRAPHUS.

ES

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

EX

1