LXV6d_fol_189
author: Pfaff, Christoph Matthaeus

RECTOR UNIVERSITATIS

CHRISTOPHORUS MATTH.EUS

PFAFFIUS

ET SENATUS ACADEMICUS TUBINGENSIS

F.5

a —

i

ær

of

NV

1(5

i

/E fant rerum humanarum viciffitudines, tàm varia eft earundem fors, ut crebris fubinde mu-

cE

A.

z

Z

ao A

tationibus expofitas eas aliamque fubitó formam faciemque fibi induere videamus. —Quis ante

4

)«

Z

hos quinque annos credidiffet, totidem Theologos é medio noftro atque € vivis exceffuros effe?

2; p« E

d

(2

Ó

uis fomniáffet, intra triennium totam Facultatem Theologicam immutatum aliterque inflexum

(

4/'; »1

r

z

5

novifaue Profefforibus ornatum iri ? Scilicet abiit primum obiitque feré ante quinquennium

27 P

Z

-

DEU VA ./*g.

(/4-

"S

,:

FROMMANNUS, fecutus eítante triennium KLEMMIUS, cujus citatogreffu veftigia legit

CHS

TETT

ERUS, hoc ipfo veró anno beatus Parens nofter, at quàm charum, quàm dulce nobis nomen! &

Vir füummus JO. WOLFFGANGUS | /EGERUS,Eberhardinz hujus tüm Cancellarius deceffere. — Itaque ergó

contigit;ut, qui vix per triennium Senatorum & Profefforum Academicorum ordini adfcriptos nos videmus, jam na-

turali fucceffione divinoque munere ad (uümmum in Academiá hác honorum culmen promotos nos confpiciamus. Et

veró vix vivis excefferat beatus nofter ] JEGERUS, ubi, rogante ita Senatu Academico, SER ENISSIMUS P A-

TRUE PATER, literis clementiffimis ad nos miffis juberet, ut vices Cancellarii, donec aliter difponerctur, nos gerere-

mus. Neclonga mora rebus interpofita eft vacuumque diurelictum ipfum Cancellarii munus;fed (qui fummus eftSere-

;) mox die VI, menfis Junii nobis Ludovicibur-

niffimi Principis noftri,quo Academiam hancnoftram comple&itur,favor

i tüm verfantibus fignificatum, Spartam hancin Ícholà noftrá przcipuam nobisdeftinatam affufamque effe. Quofacto &

miffus ad nos, qui voluntatem Sereniffimi Principis nobis patefaceret, Vir Magnificus, JO. O SIANDER, Illuítris

Confiftorii Dire&tor Graviffimus, colle&is Patrum Academicorum unanimi applaufu mentem clementiffimi Nutritii

noftri exofculantium votis, nos Senatui Academico nová iftá Cancellarii & Prapofiti dignitate ornatos nuperrim& prz-

fentavit.

uod cüm ita fit, ipfa muneris hujus ampliffimi , quod nobis concreditum eft, autoritas pofcit, ut inaugu-

rali orationc nos häC Spartä auctos Vobis , Academici , fiftamus Deuimquc folemnibus Pre(fibus n!gmus; ut fChOlæ

huic, ut focietati huic literariz bené velit, fuàque benedictione & gratiä illam plurimüm adäugeac atque amplificet.

Et veró infigne Dei O. M. quo nos, qui indigniffimi tantà gratià fumus,beat, munus effe cognofcimus, quód nobis,

mortem proximam minitante correpti eramus, jam in ifto, in quo verfamur, ztatis

qui ante triennium tanto languore,

& valetudinis flore Spartam hanc, amplam illam ac przcipuam adire contingat. — Et fané inter Cancellarios, qui inde

ab initio Eberhardinam hanc ornavere, eá xtate ad hanc dignitatem pervenit nemo, folo excepto JACOBO AN-

DREZ, Viro celeberrimo famáque clariffimo, quem eodem fere etatis anno ad culmen hoc academicum adícen-

diffenovimus. . Cum quo Viro præ&ancimmo, etfi ingenii, eruditionis & meritorum gloriá certare haud valeamus,

id tamen commune nobis eft, quód eodem, forfan & majori concordiz Chriftianz, cujus formula ipfo obftetri-

cante inlucem prodiit & autoritatem fammam nacta eft, ftudio & nos floreamus paceque ecclefiaftica , fed illà veri-

tate fidei totd perfufá & tin&i, nihil nobis prius, nihilantiquiusfit. Jam & iftud fingulare in hoc noftro munere,

quod jamjam adgredimur, eít, quod peculiari quodam reram cafu, qui inde à fundatà Univerfitate haud accidit,

fit, ut Rectoratüs Academici atque Cancellariatüs dignitas in unà e3demque períoná noftrá ad tempus confluat.

Faxit modó DEUS O. M. ut gratiá Ipfius praftantiffimá macti hoc, quod jam adgredimur , munus ita geramus, ita

adminiftremus, ut, diviná benedictione largiffimé nobis adfluente, noftro labore Ecclefia haud parum zdificetur,

res literaria augeatur & ornetur & . Academiz falus honofquc plurim'üm creícat atquc ampliflöetur. Veftrum ceft,

Academici , pia hlc coram Domino DEO noftro vota fundere, ut nobis in JESU CH RISTO, Salvatore noftro

Optimo Maximo propitius fit, ut, deletis peccatis noftris, ampliffimo amore fuo & gratià nos comple&tatur, ut

zdificationem luculentiffimam laboribus noftris adfpergat, ut diviná nos luce prudentiaque coclefti ornet impleatque,

ut conftantiam & fortitudinem animi contra infultus hominum malé &pientium & malorum planä infignem nobis

largiatur, ut animum noftrum ab omni affe&u pravo prafervatum fua pace, quz omnem mentem fuperat, coelefu

illà & diviniffimá,beet. Jam veró & in votorum noftrorum precumque partem venietis, ubi orationem noftram 1in-

auguralem, cras hora nona in Aula nova recitandam, que de 'Uziverfitatibus fcholafticis emendandis et padantifmo

literario ex üi[dem eliminando aget , promtialacrefque audiveritis. — Agite igitur & piam rebus mentem affectumque

facilefque aures adípergite novumque Cancellarium , cui veftra falus, cui veftra edificatio tantopere cordi eft, ea, qua

par eft , mentium veneratione, €o, quo decet, candidiore animorum veftrorum adplaufu leti excipite. — Id quod

publico nomine perícripfimus & figillo Re&orali hanc in rem munivimus Tubingz, Dominica XI. poft feftum

"Trinitatis diem, hoc ipfo 2rx Chriftiangz anno MDCCX X.

typis viduz Jo. Cunradi Reifii.

—

-

—

a,

x

r

:f

P.

4

?

RECTOR UNIVERSITATIS

CHRISTOPHORUS MATTH.EUS

PFAFFIUS

ET SENATUS ACADEMICUS TUBINGENSIS

L. $

- —

SLiU.

L 2

26

bris füubinde mu-

4

A

v

/E funt rerum huma

narum viciffitudines, tàm varia eft earundem fors, ut cre

Quis ante

«

fubitó formam faciemque fibi in

duere videamus.

.

L

7

cE

tationibus expofitas eas aliamque

s exceffuros effe?

Z

totidem Theolo

gos é medio noftro atque é vivi

2

j«

9.

hos quinque annos credidiffet ,

tuimn a

literque inflexum

o

9

t

ZA

uis íomniáffet, intra triennium tota

m Facultatem 'Theologicam immuta

3

V

licet abiit primüm obiitque fer

e ante quinquennium

iy

o

?

VS

novifaue Profefforibus ornatum iri ? Sci

Z

N2

-

at

) 7

A

i

KLEMMIXUS, cujus citatog

reffu Veüigia legit

;5,

.

FROMMANNUS, fecutus eft ante triennium

ET

T

ERUS, hoc ipfo veró anno beatus Parens nofter, at quàm c

harum, quäm dulce n5

CHST

llarius decefler:

-

rA

U S, Eberhardinz hujus tüm Cance

.

Vir fummus JO. WOLFFGANGUS ]4&GER

fefforum Academicorum ordini

adícriptos nos vi^

contigit, ut , qui vix per triennium 9

enatorum & Pro

Y

red

d füummum in Academiá hác honorum culmen

promotos nos CC-

— j

turali fucceffione divinoque mune

SERENI

(ter ]EGERUS,ubi, rogant

e ita Senatu Academico,

l-

X

veró vix vivis excefferat beatus no

donec aliter difponerc—

TRLEPATER, literis clementiffimis ad nos miffis

juberet, ut vices Cancellarii,

m ipfum Cancellarii munus

ffed (quifa

mus. Neclonga mora rebus inter

pofita eft vacuumque diu relictu

W

hancnoftram comple&itu

r avor;) mox die VI. menfis Junii no

- i

niffimi Principis noftri

,quo Academiam

n nobisdeftinatam affufamque €-

Spartam hancinfcholá noftrá præcipuai

tc

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

gi tüm verfantibus ngiücatum,

miffus ad nos, qui voluntatem Se

reniffimi Principis nobis patefaceret,

Vir Magnificus, J O. OSIANE

Patrum Academicorum unanimi applaufu mente

m cleme

18

Confiftorii Dire&or Graviffi

mus, collecus

Academico novà iftà Cancellari & Præpofiti

dignitate ornatos-

noftri exofculantium votis, nos Senatui

(t, autoritas p -

17

fit, ipfa muneris hujus ampliffimi

; quod nobis concreditutn €

(entavit.

Quod cüm ita

-

A

2

uuique (olemnibus preciþus OrÉ

rali oratione nos hàc Spartä auctos vobts ,

Academici , iftamus D

plurimüm adaugeat 8

g

16

huic, ut foctetati huic liter

arixz bené velit,

fuaque benedictione & gratiä illam

I[A E

us,beat,

munus effe cognofcir.

FHHHHHHHHHHHA

-H

Et veró infigne Dei O. M. quo nos;

qui indignifïimi tantá gratià fum

EEEEEEEEEER|

15

mor

tem proximarn minitante COIF

epti eramus, jamin ifto, in quo

ä

qui ante triennium tanto languore,

Et fané inter Canc-

& valetudinis flore Spartam hanc, amp

lam illam ac præcipuam adire contingat.

14

tate ad hanc dignitatem pervenit

nemo,

folo excepto] ^.

3b initio Eberhardinam hanc ornavere; eàa

d culmen hoc acad

quem eodem fere atatis anno a

DREJZE, Viro celeberrimo famáque clariffimo,

orum gloriä certare-

13

O, Ct

( ingenii, eruditionis && merit

. HENN

diffenovimus. — Cum quo Viro præ&antimm

janz, cujus formu,

id tamen commune nobis eft, quö

d eodem,

forfan & majori concordiz Chrift

12

(ummam nacta eft, ftudio & nos floreamus

paceque ecclefiaftiu .

cante inlucem prodit & autoritatem

á, nihil nobis prius,

nihil antiquius fit.

Jam & iftud fingulare in hoc-

11

tate fidei totá perfufä & tin&

eft, quod peculiari quo

dam rerum cafu , quiinde à fundatá Univerlit

quod jamjam adgredimur ;

eríoná noftrá ad 1.

10

fit, ut Rectoratus Academici atq

ue Cancellariatüs dignitas in uná eàdemque p

quod jam adgredimur , munus-

Faxit modó DEUS O. M. ut gratiä

Ipfius præfiantiiïimä macti hoc,

noftro labore Ecclefia haud p:

largiffimé nobis adflue

nte,

adminiftremus , ut, divinà benedictione

]

lurimüm crefcat atque amplifieetui—

& Academi

z falus honoíque p

res literaria augeatur &t ornetur

ut nobis in JESU CHRISTO, *

Academici , pia hic coram Domi

no DEO noftro vota fundere ,

tius fit, ut,

(fimo amore fuo & gratiä nos C

Optimo Maximo propi

deletis peccatis noftris, ampli

ffimam laboribus noftris adfpergat, ut divinà

nos luce prudentiaque colefti o -

zdificationem luculenti

ut conftantiam & fortitudinem ani

mi contra infultus hominum ma

lé fapientium & malorum plar—

quæ omnem menteémy

largiatur, ut animum noftrum ab o

mni affe&u pravo prafervatum fua pace,

que parte

m venietis, ubioratid .

illà & diviniffimá,beet. Jam veró & in votorum noftrorum precum

[14

fitatibus (cholafticis emendani-

auguraie

m, cras hora nona in Aula nova recitandam, qux de 'Untv

.

literario ex ii[dem eliminando aget , promti

alacrefque audiveritis.

Agite igitur & piam rebus men.

cui veftra zedificatio tantopere l

ancellarium , cui veftra falus,

.H "W NESS

facilefque aures adfpergite novumque u

uo

decet, candidiore animorum veftroru

m adplaufu lati exi-

r,

par eft, mentium ven

eratione, €o,

Re&orali hanc in rem munivimus Tubingz,

Dominica )i-

publico nomine per

fcripfimus & figillo

"Trinitatis diem,

hoc ipfo zrz Chriftiangz anno MDC CXX.

2

um

0 Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

typis viduz Jo. Cunradi Reifi.

1