LXV6d_fol_187

DECANUS

COLLEGIUM FACULTATIS

v A

JURäI?IC/E.

(3

ä Olemne & perantiquum in hac A cademia inftitutum eft, ipfis quoque Statutis Ordi-

'''''

ERY

nis noftri comprobatum, ut Oratio de argumento utili atque infi

)

eni ab aliquo Stu-

i

m

E

dioforum Juris, qui diferte & ornate dicere , fuamque eruditionem Auditoribus ad-

i

»

»

m

N

IVON!IANA illa vocatur in hodiernum

Pa

AT,

4'

N

y

e

probare posítt, habeatur anniverfaria,

xt

.nl;

usque diem, nomine, in quantum ab antiqua füperítitione recedit, non repudiando, ab

u du

iM

IVONE, CarnurenfiumEpifcopo,qui in ea exiltimatione quondam fuit, utab omni-

bus, przecipue vero Jureconíultis, etiam poít fata maximi aeltimaretur, ac coleretur.

Hinc iþfo die IV

ONIS olim non raro habita veü' : (luanquam a multis retro annis arbitrarium 1llud

tempus evafit, Primus in eorum numero fuit, qui in püblico & anniverfario Facultatis Noftrz Fefto

die verba fecerunt, Celeberrimus ille Gallorum Jureconfüultus, CAROLUS MOL!NZEUS, VIR

(-

variis fortunz cafibus ja&atus, & in ipía religionis caufa mifere vexatus, ut teltatur Jo. Bernhardus

Unefridius in difcurfü Academico de pace religionis anno MDC XXX. ipfo die IV ONIS habi-

to. Graviter autem fan; peroravit ante hos CL X. annos Vir Summus de Sacre D heologie , &

Legum Imperialium di

nitate, differentia, convenientia, & reftitutione; Itemque de poteftate, off-

j

cio, & differentia Magiltratus & Miniftri Ecclefis : Quam Orationem Petrus Paulus V ergerius, qui

prafens interfuit recitationi, publici Juris fecit, & omnibus per Europe Gymnafia Jurium Studiofts

confecravit, Servatus hic mos deinceps fuit, quoad id licuit, & per rationes graves ac temporum

injuriam aliter aliquando eít vifum.

Juum igitur ab aliquot jam annis talis oratio habita non fuerit,

& IVONIANA hac nollra fortasfis plurimis Studioforum ignotum, inauditumque nomen fit, no-

luimus commiíttere, ut hac in re aliquid nobis exprobraretur , & proinde hanc dicendi f

:

artam Nobt-

[

?HORO Flä

IDERICO

lisfimo,atque Do&tsfimo Jurium Noftrorum Cultori DN. CHRISTO

HARPPKECHT'O, Paternz Avitzque Virtutis, atque Eruditionis ftrenuo 2emulo demandavi.

mus. [.atamur autem impeníe, quod HARPPRECHTUM. in publicum prodire jubeamus, cu-

jus Majores, inprimis vcro JOANNES HARPPRECHTIIS jam olim, & FERDINAN.-

DUS CHRISTOPHORUS HARPPRECHTTUÜS non adeo multos ante annos, hanc Aca-

demiam nofltram illuftrarunt, & Jurisprudentiam noftram ita excoluerunt , ut in toto orbe erudito

inclaruerint.

Gratulamur autem inprimis Excellentisfimo DN. PARENT de Filio hoc unico ad

magna quzvis nato, DEUMque OP T. MAX. precamur, ut conceptam de fe fpem amplisfimam

Parentum Optimorum folatio cumulatisfime adimpleat, Argumentum dicendi Orator Nofter ejus-

modi fibi delegit , ut conftitutum habeat, perorare de fatis Jurisprudentiz in Academia Tubingenfi,

ita quidem, ut hiltoriam primo Jurispr. Naturalis, deinceps Publice, tum Civilis, Canonice five E.c-

clefaftice, ac denique F'eudalis, magna diligentia & adcuratione conquifitam fic enarraturus..— Hinc

& in ipfa tra&atione non tam Jureconfultorum omnium , quam eorum,

1 maxime exceliuerunt,

T

audandum íane hoc eft

& doctrinz potius per eos propagatz varia fortuna commemorabitur.

confilium, quod argumentum fumíit a nemine ha&enus tractatum, quodque prodromus quidam eít

i

Vitarum Jureconfültorum fubfequentium, in quibus colligendis, conquirendisque multum defudavit.

Dies interim Orationis habende erit XI Dec. hora IX; confueta , qua ut omnes omnium Ordi.

num Proceres conjun&is , coníp

irantibusque ad gratulationem, & plaufum animis frequentes adefle,

fuamque in nos, & HARPPRECHTIANI Nominis merita benivolentiam teftari dignentur, de-

center, fummoque rogamus opere.

P. P, Sub Sigillo Facultat.. Dominica "f Advent. An,

MDCCXX

?Wulaq.»'m,' Licris HIOBI FRANCKIL

3

,

X

W.I.

Me

-

u

*

/*

«

21

" l

ux.

&

af,-ex.-..,

-

NY .

»

?

*

Í—

—

"

*

E

u

DECANUS

COLLEGIUM FACULTATIS

VA

m p

C l

JURIDICAE-

C

3

C

Olemne & perantiquum in hac Academia inftitutum eft, ipfis quoque Statutis Ordi-

.-x;

N

M

a )

. nis noftri comprobatum, ut Oratio de argumento urili atque infigni ab aliquo Stu-

i

d

Ts

dioforum Juris, qui diferte & ornate dicere , fuamque eruditionem Auditoribus ad.

i

3

N

N

1

l

P»

Q

n

cc NI 520

v

sl

probare posfit, habeatur anniverfaria,

*

IVONIANA illa voa

NU

N

usque diem, nomine, in quantum ab antiqua füperítitione recedit

-

N

Y—

f

SS

d

IVONE, CarnutenfiumEpifcopo,quiin ea exiftimatione quonc

x

-

bus, praecipue vero Jureconfultis,

etiam polft fata maximi zeltim|.

Hinc ipf diel

V ONIS olim non raro habita eít: '(luanquam a multis retro an

» €

-

xX

tempus evafit, Primus in eorum numero fuit, qui in püblico & anniverfario Facu-

die verba fecerunt, Celeberrimus ille Gallorum Jureconfültus, CAR OLUS Ms

W

variis fortunz cafibus jaatus, & in ipfa religionis cauía mifere vexatus, ut teit:

Unefridius in difcurfu Academico de pace religionis anno MDC XXX. ipfo |

D

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

to. Craviter autem fane peroravit ante hos CL X. annos Vir Summus de Sa-

H

Legum Imperialium di

nitate, differentia, convenientia, & reftit

-

ilone; ltemqu.

E

j

ationem Pertrus P.

cio, & differentia Magiltiratus & Miniftri Ecclefie: Quam Or

m

pracfens interfuit recitationi

, publici Juris fecit, & omnibus per Europe Gymna:

"

conflecravit,

Servatus hic mos deince

ps fuit, quoad id licuit, & per rationes gs

ä

z

injuriam aliter aliquando eft vifum.

Juum igitur ab aliquot jam annis talis orati

& IVONIANA hzc noftra fortasfis plurimis Studioforum ignotum, inauditun .

j

luimus committere, ut hac in re ali

?

ä

quid nobis exprobraretur , & proinde hanc dij- -

lisfimo, atque Dodtsfimo Jurium Noftrorum Cultori DN. CHRISTOPHOE:

i

z

ue Eruditionis Ítrenuo

ä

HARPPKECHT O, Paternz Avitzque Virtutis, at

mus. L ztramur autem impenfe, quod HARPPRECHTUM in publicum pr?

x

jus Majores, inprimis vcro JOANNES HARPPR

ECHTUS jam olim,*

L

12

DUS CHRISTOPHORUS HARPPRECHTU

S non adeo multos ant

demiam noftram illuftrarunt, & jprisprudentiam noftram ita excoluerunt , ut 1.

11

inclaruerint.

Gratulamur autem inprimis Excellentisfimo DN. PARENT] dc-

J

10

magna quzvis nato, DEUMque OP'T. MAX. precamur, ut conceptam de f

Parentum Optimorum folatio cumulatisfime adimpleat. A

reumentum dicendi

Gj

I

modi fibi delegit , ut conftitutum habeat, perorare de fatis ,

urisprudentiz in Ac'

ita quidem, ut hiltoriam primo Jurispr. Naturalis, deinceps Publice, tum Civilis;:

H

clefiafticze, ac denique Feudalis, magna diligentia & adcuratione conquifitam fit

G

& in ipía tra&atione non tam Jureconíultorum omnium , quam eorum, qui m

& doürinz potius per eos propagata varia fortuna commemorabitur.

aud-

F

confilium , quod argumentum fumfit a nemine ha&enus tra&atum, quodque pr/.

Vitarum Jureconfültorum fubfequentium, in quibus colligendis, conquirendisqu|

i

E

Dies interim Orationis habendae erit XI. Dec. hora IX. confueta , qua ut on-

num Proceres con

J

junctis , confpirantibusque ad gratulationem, & plaufum anim:

D

fuamque in nos, & HARPPRECHTIANI Nominis merita benivolentiam t

.H "WS NNN

um

center, fummoque rogamus opere.

P. P, Sub Sigillo Facultat. Dominicai

C

MDCCXX.

R

?'UIBwlN-QK'-»AVE, Lieris HIOBI FRANCKII

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com