LXV6d_fol_186

C L D

NATALITIA

DAT HODIE

SERENIJ'J'IMU.S' PRINCEPS$ AC DOAMINUS

DOMINUS

EBERHARDUS

LUDOVICLUS

DUX WURTEMBERGI/E AC

IECCLE,COMES MONTISPELIGAR

DI, DYNASTA HEIDENHEMII

&c, $, CLES

MAJ. ET IMPERII ROMANO-GERMANICI , NEC NON

CIRCULI SUEVICI GENERALIS CAMPI MARESCHAL-

LUS , TRIUMQUE LEGIONUM EQUESTRIS PE-

DESTRIUMQUE CHILIJARCHA &c.

DOMINU.$ AC NUTRITIU. NOSZ ER

CLEMENZILS.$1MU. s

QUA£ CUM

PIETATEM PARITER NOSTRAM AD GAUDIA

MORE LITERARUM CULTORIBUS USITATO

ORATIONE PUBLICA

GYMNASIO HOCCE

TESTIFICANDA EXCITENT

QUOTQUOT

PARTICIPES LAZETITLE HUJUS ESSE

NOSTRISQUE SUA VOTA FRECESQUE JUNGERE VOLUNT

SUA PRJESENTIA LYCEUM HOC ILLUSTRENT

DECENTER ROGANTUR

COAMMUNIS HUJgUS L.LETJTITIZE INTERPREWTE

JOHANNE WENDELINO BARDILI,

PROFESSORE.

AEEOHEHEHOEHEHEHRHEEOHEHEEGHBEUE QUH NE OLUEOLHÉP BPH EEE Ü äääää

TYPIS ROESSLINIANIS , ANNO M DCC XX,

STUTTGARDI/E,;

39)

TLT

NG

:

:

IN

M.

W v;

e

377

t

»zy;'

"

O QN)S

Z

QIE/

(

RT.

A

G

NU

—

£

A

E

AE

AsE -

ä

N

ESS

PA

W

T

A

"

[l

CXUS

rECHECESO

*

ES

»Y/

2

Z

V

-t

r 1'!

RÓÁÁ

H' Z

'"lb

T

)s

À

E2

2 —

/

(7////75 (v

N

SNS

j

7

73

Á

/,

o

s :;lln-

M[n

7

ANMES

2 I

G -s

,: u

M

;//[; 777

$--

»

N

97/

iï

:

,etf;f«'Qæïïf))zrff)"*ï.v,

ä

d

15'4*

Uanquam in toto hoc ; .quo usque patet ; uni-

verfo , imo & extra illud , in immenío nempe ifto recrum

5

:

«

N

K

:lt

$ eternarum theatro , quod divina Majeítas , beatis loco-

4À

N

&

S

rum iftorum incolis confpicua , replet, adeoque nec in

LC

E

« ,

"

S

Y

IÓ

Q

ipfa divinitatis fede nihil quicquam eft , vel faltem noffe

GN

U o e s

M

*

datum eft , in quo non, fi conferas cum aliis , notam

ordinis » diverfitatis ;

eminentie ; & dominii deprehende-

re poífis : nefcio tamen quis divus illos infpiret homines , qui vel imperii

impatientes , vel potentiorum fortuna invidentes , vel certe in inferiori

gradu minus fe continentes , fublata omni potentiz , ftatus » dignita-

tisque excellentia , abfolutam aequalitatem , non optant modo , fed , quod

peffimum., omnem primatum damnant , atque ut via , qua finguli in

hunc orbem , & in lucem prodeunt , omnibus eadem eft ; ita quoque nativi-

tatem huic prae alio majorem conferre dignitatem aut felicitatem non poffe

putant.

Atque hac fua füperbia , qua omnes generationis dignitate eequare,

nemine inferiores vilioresque effe cupiunt, vel ideo jure fibi placere videntur,

quod omnis fortunae praeftantia & honoris eminentia ex feculi pravitate orta,

ex peccato nata , & ex vitiis au&ta fit 5 contra vero omnia ex primis initiis aefti.

manda, adque ea tanquam ad ftatum ; quo non alius magis perfe&us , redu.

cenda , & reformanda fint,

Exifimant enim ; fi primus ifte generis humani

fator , virtutis, qua perfeGiffimus Conditor ipfum ornaverat , integer , labis-

que & vitii purus perfttiffet , nullum ullius unquam in alium imperium ,

nullam quoque dignitatis prarogativam , fed paritatem potentie , dominii

jurisque futuram fuiffe , qua& omnino fingulis non votis modo expetenda ,

ífed & omhi ftudio , ad felicem iftam ftatus primavi perfe&tionem enifuris .

4

-

affe&anda, quaerenda, & quovis modo , etiam vi,(i modo detur , jure

Reftauratore rerum humanarum acquifito , vindicanda fit, Scilicet optant,

imo quavis opera revocare conantur dies , quibus exaequato omnium jure fer-

vus par fit Domino , nullus fub alio ferviat , eadem cun&is fit poteftas , atque

omnes & finguli in conviviis paffim recumbant,

Equidem nemo eo usque fe

aliosque non npvj: » Ut fimile quid fe cateris mortalibus , licet fortuna d

iftin-

&iSI

is, habere neget : nec quisquam etiam rerum caterarum adeo ignarus eft,

aut tam coecus mente oculisque , ut , fi vel genere & natura diverfiffimze,

non videat inter eas miram convenientiam ; porro nec quemquam tam rebus

fuis ; fuaque forte contentum effe puto , ut non optet redire durareque aevum

illud, quo maxima quaque dignitas & praeftantia , nulla preffa , nedum oppreífa

fuiffet invidia; Omnes , fi ad primam noftram originem revocamur , à Deo ex

tellure formati fumus , utiumquemque natura , dum ad lucis ufum praeparat,

matris utero novenos menfes inclufum tenet : cun&tos dolorum vehementia in

lucem protrudit : omnibus confimilem , lineamentis licet diftin&is , faciem lar-

gita eft natura : univerfos eadem alit tellus, idem cibus nutrit; ómnes homi-

nes , iidemque mortales , adeoque pares fumus ortu,, pares progreífu , pares

denique exitu,

Verum enimvero tanti hac naturae aequalitas habenda non

eft , ut non eam ipfam naturam multis modis diftindam effe, nec non difpari-

tatem fortunae ex ordinis neceffitate requirere, generis nobilitatem , ac íta-

tus diverfitatem inftituiffe , nobilesque adeo plebeiosque non confiliis fieri mo-

do , fed & nafci arbitremur,

Nam utut libertas tanquam bonum cuilibet. fa-

*

miliare , nemini non fit amata

*

non tamen ita male cum rebus , quas certo

fini deftinavit ,' egiffe putandus eft fapientiffimus Conditor,, ut aliquid contra

naturam alteri fübjecerit , fed potius gnarus , quam minus firma fint aequalia ,

L]

quamque perpetua litis materia fit paritas

,

quam econtrario ftabilia fint. di-

verfa diverfis mixta , uni obfequendi neceffitatem per naturam quafi impo-

fuiffe,alteri vero imperandi facultatem tacita quadam atque prudentiffima difpenía-

tione impertitus effe videtur.

Quodíi enim difcrimina rerum , ordinum , di-

L

gnitatumque vel auferuntur , vel confuriduntur , vel turbantur , zequalitate hac

ipfa nihil inzequalius effe quilibet deprehendet: id quodnon in iis modo,quos ratio

vel obfequii, vel dominii capaces reddidit , fed & in toto omnium rerum condi-

tarum ordine perfpicere poffümus.

Eamus per naturam : quid eft in ea uni-

vería , quod folis claritatem fplendore zquet? nonne reliqua aftra, veluti minus

fplendida, illum ut Re&orem agnofcere, venerari, & adorare videntur ? nonne

aér illi fubeft ? quid ? fi hic illi negaret obfequium ? fi terra aéris non admitte-

ret mite & clemens imperium ? quis alimenta preberet ventri cibum exigenti?

Sol itaque fupremus eít imperator : reliqua aftra velut focii juvant , vel ut fa-

telltes adítant : aér circumvolutus ad latera miniftri vicem gerit ; mandata

fociati imperii avide expe&tat , imperata fubditis injungenda promtiffime exequi.

Quid eft, nifi hac con-

tur : & fic quoque hzc inferiora ad nutum parent,

ftans inzqualitas , naturalisque refp. eft ? fed paulo altius afcendamus , conver-

fis oculis ad illam cceleftem beatorum -ivitatem,

Hic , fi re&e advertimus,

& fpeculum , in quo Spiritus S, imaginem ejus repraefentavit , infpicimus, pri-

mo mox obtutu idem animadvertemus , nempe ipfas beatas animas exuta peni-

tus omni mortalitate , corporisque, quod alias differentiam mentibus inferre

dicitur, temperatura, non tamen exuiffe omnem inter fe difparitatem, fedalteram

altera majori, & ad inftar ftellarum, diverío lumine corufcare, Haec autem lucis

diverfitas , quid eft, nifi nota ordinis in urbe quafi eadem civici, & excellen-

tia , qua beatorum alius alium praeftat ; alter altero propior affidet Domino

urbis, etfi omnes eidem funt proximi,

Nam in Throno ibi fedet fupremus ci-

vitatis aeternae Imperator; proximus ei eft Agnus immolatus; affeffores funt bis

duodeni

m

duodeni Seniores : funtibidem alii , qui ubique fequuntur Agnum : funt cen-

.

tena quadragena quatuor millia ex 12. tribubus Ifraclis fignatorum

.

funt

porro Sacerdotes DEI & Chrifti ; funt virgines mafculae ; funt primae refurre-

&ionis participes :

eft denique reliqua coelitum turba beaufï' ima. Et quid dicam

de primis locorum iftorum ( fi modo locus eft, ubi DEus eít ) incolis ? Non-

ne principatus ibi obtinet ? nonne Dominatus ? nonne Throni ? Poteftates.

Archangeli , Angeli, Seraphim , Cherubim, iidemque eminentiores , & inferio-

res ? nonne in tribus difpertitus eft DEus illam civitatem ? nonne in legiones

divifus fpiritalis ille exercitus ? Nonne Dux inter illos ? nonne qui Ducis impe-

rium fequuntur

Et quid pluribus opus , cum ipfe incffabilis ille divinas inter

Perfonas , at mirum in modum diftin&us ordo fatis fuperque doceat

tan-

tum abeffe , ut ordinis diverfitas vitii nota fit, ut potius omnium perfe&iffi

mum non dedeceat , fanGtiores coetus contineat, imo firmet

fervet , & ornet.

Quid mirum ergo , fi & homines inter fe diftin&i , diftin&os fan&arum civita-

tum imitantur ordines ? fi potens potentiori cedit : fi princeps obfequium urget

fi civis idem non invitus praeftat : fi multi ab uno fe regi patiuntur ; fi unus fen-

tentiam dicit, omnes eandem exequuntur : fi fingnli abdicata propria pote(tate,

omnem in unum devolvunt potentiam : fique adeo alius alio eft honoratior :

hicillo potentior; unus altero fortunatior , maxime cum diverfitas haec non

cafu aut fortuito orta effe , fed potius ipfa rerum humanarum conditio ejusmodi

adjumentum firmitatis exegifle videatur , quippe cui exinde, DEO ita provi-

dente & ordinante, mirum acceffit robur, & ftabile fulcimentum. — Hinc merito

fufpicimus & veneramur omnes , quotquot ortus felicitas in fublime collocavit;

& ad faftigium Majeftatis potentiae , ateuc dignitatis evexit certi; lhorum prae-

xogativam non magis confilio , aut arbitrio & liberalitati hominum , quam foli

DEO ortum debere , atque ab hoc pitentiffimo a&que ac. fapientiffimo Maje-

ftatis ac potentiae Difpenfatore in ipía n;ox nativitate primaque adeo ortus die ,

& hora , qua quid cuique reftet aut initet , mox difponit, fingulis conferri , fic-

que certae domui, fi non femper , & ubique , faltem per longa & multa fecula

pluribusque in locis propriam quafi effe,

Et haec ipfa illa felicitas eft , quam

naícendi fors fupra communem plebeiamque fortunam effert , quam pa-

rentibus ingenita nobilitas in filios per fanguinem transfundit

quam

temporum €xoptata Opportunitas impertitur ,

quam lOCl ; in quo

oriuntur ejusmodi Lumina , folique fertilitas auget, quam civium pie-

tas ftabilit atque firmat ,

quam & fos hodie recurrentibus Natalitiis Sere-

niífimi noftri Prmc1pls quatenus fq*'s itta Clementiffimo noftro Domino

ac Nutritio. divínitus contigit , pofcenæ Officio noftro , & incitante pictate ,

publice hic celebrabimus : quod, DEC' volente , fiet in Gymnafii hujus illuftris

Auditorio majóre d, XIIX, 7br. hora fecunda,

Non effe puto, cur ultra id, quod

primis mox lineis, paucis rogatum,pluribus contendam,& frequentiam auditorum

mihi orem, cumPrincipis» cujus Nazalis Dies nobis haec otia fecit, fit futurus

honor, cui documentum pietatis hodie maxime , & quidem in Loco Illuítri

dare nemo quisquam nec tardabit , pec gravabitur

P, P. Dominic, poft Feft.

Trin, XV1, Anno M DCC XX

C B, D

5

NATALITI

DAT HODIE

.S'ERENISSIMUS PRINCEPS$ AC]

DOMINUS

EBERHAR 9*

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ä

]

18

DUX WURTEMBERC

17

TECCUE, COMES MONTIS

O Baace Q

16

DI, DYNASTA HEIDENHEMII.

Il

MA] ET IMPERII ROMANO-GERMANI.

15

CIRCULI SUEVICI GENERALIS CAMPI 1- .

Focus

LUS , TRIUMQUE LEGIONUM EQU

N

14

DESTRIUMQUE CHILIARCH.Z-

"FENN

. DOMINU.$ AC NUZRITIU.$.

CLEMENZZILSSIME

QUAE CUM

PIETATEM PARITER NOSTRAM A.

MORE LITERARUM CULTORIBUS U

-

ORATIONE PUBL

z

G*IMNASIO HOCC

TESTIFICANDA EXCITENT

QUOTQUOT

PARTICIPES LAETITLE HU

NOSTRISQUE SUA VOTA PRECESQUE JUN!

ä

SUA PRJESENTIA LYCEUM HOC IL

DECENTER ROGANTUR

SE-

COAMLMUNIS HUJU$ L.ZETITI.ZE

JOHANNE WENDELINO H

PROFESSORE.

E

asdgsedsedeeedosmcddosends

STUTTGARDI/Z,

TIYPIS ROESSLINIANIS , ANNO M.

Uö Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

—