LXV6d_fol_185

(;

N

3

x

2/

e

U

CT.

À

|

j

O SSS

—

NS WA

Y

U

E

A,o ///(/

,——Tzä

M

177

AA

S

S

EE

N

;;ä/f /,

SSS

Y

E

$

S

—

äl(*

(s

7

l

!

ï

(

ay

A

V,

W

"Y

N5

v

),-.e*

u

7

ïg

)R

23

ä

A

/A

S

r

NG

s

A

Mf

N

N

:

il

ï'i

u)

4j

N

M

NS Xä

X

f

NNC

l

"

SS

V

læimx x " '

i

N

E*

il

..'","/

[ 53

i "»umh

E

;,:E

;

V/ï:

n

jj

4

NáS

M

D

N

)

N

j

»

t

? 1 m-m

K

A» -

/

?TMI

E

z, R55 B

//

fs

-

///&

t

N

SSSSS

35

w

A

A

hi

ï'wx

,

C

-

Z

7

A

N

"

D SSA

:

d

7

A

N

.

a

N

;

-

ESC

s

»

N

A

.

'þ,,--:-/,,»-——"—c

A E

p

n — 171

R

;

':

ï

—

;-r

o u

'Tï

;fif'u S

^

)

;?/

E E N

IN

SQ.

: 2 N

P P

"/I///

4

;&;

;,-A

Z)gïwmmwmm

EUY

A—N

IN

NSSE

lÜ

SSNS

*

RECTOR

UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

Pa

ïï,

äPeculum eft Hiftoria ufus multiplicis admo-

i5 o

p

)

dumque diffufi.

Inprimis vero relucet in ea Divina

.

D N

Providentia, nec uípiam « e&o rerum penitius con-

MPa

fpicitur, aut curatius obíervatur , quomodo unius Dei

A

Z

(

7

,

E

ä

nutu, confilio, atque provifione gerantur adminiftren-

7

U turque omnia, .in Republica non minus quam Eccle-

7 2

/ä/ä?

fia

Quapropter magno & przcipuo fane fructu fe

22v

o TY

n

5

27

privant, quicunque aliud quidvis potius in. le&ione

o(&ant

ur, & confiderationem hanc omnium utiliffimam pror-

hi

oriarum C

fus abjiciunt. . Quandoquidem autem rei hujus fpecimen publicum ex hifto-

ria noftra patria daturus eft Vir Plurimum Reverendus, Ampliffimus atque

Excellentiffimus, DN. GEORGIUS CONRADUS PREGIZERUS,

Ecclefiz noftratis adhuc Diaconus fuperior meritiffimus, nunc vero S. 'Theo-

logiz nec non Hiftoriz Sactz' Profeffor Honorarius , Orationem quippe Au-

Ífpicalem habituras DE SINGULARI PROVIDENTIA DIVINA CIRCA

PLANTATIONEM, CONSERV ATIONEM , ET INCREMENTA EC-

CLESLZE WIRTENBERGICZE JAMDIU OCCUPATA : non eft,. quod

nos hic loci fimus verbofi. . lllud vero noftrarum jam partium eft, ut novi

Profefloris vitam per fumma præcipuaquc capita receníeamus.

Dei ergo

beneficio editus in hanc lucem fuic Tubingz D. X X I. Maji A. cloblocLXXV.

& Íplendorem a Parentibus atque majoribus ingentem accepit, — Proavus pa-

ternus extitic IO. ULRICUS PREGIZERUS, SS. Theologiz DoGor ac

cxpo-

Pxofciïor Publ, Ordinarius ,.E'cclc[iæ,. Collegiatz ad D. Georgii zdem Pr

fitus

fitus digniffimus, nec non Academiz Cancellarius graviffimus: Avus item pa-

ternus IO. LILRICUS PREGIZERUS, SS. Theol. Licentiatus, ex TABEA,

nata Hefchia, nepte Lucx Ofiandri Sen. prognatus, Philofophiam Practicam

hicloci docuit per annos X X I1X. Superiorisque Principatus Pzdagogarcha

dere Scholaftica przclare meruit: Maternus, IOANNES CONRADUS

BROTBEQUIUS, medendi artem profeflus, eandem hanc Academiam

noftram quondam illuflravit. Parentes autem na&us fuit optimos pariter-

que clariffimos, Virum nempe Nobiliffimum , Confulriffimum atque Excel-

lentifmum, DN. IO. ULRICUM PREGIZERUM, Sereniffimi

W'irtembergiz Ducis in Supremo Juftitiz Senatu. Confiliarium , Summique

E]

Provocationum Tribunalis Aflefforem per multos annos longe meritiffimum;

nec non Matronam przftantiffimam, DN. REGINAM MAGDALE-

NAM BROTBETQUIAM, e CHRISTINA BARDILIA pro-

crcatam. -Primam infantiam pueritiamque gravem fatis in quartum usque

«tatis annum expertus fuit, & aliquando ita lethaliter decubuit, ut concla-

matum videretur. "Triennio autem poft tanta vis variolorum, quos vocant,

eum adorta eft, ut oculorum ufüm per quatuor integras hebdomadas amit-

teret, & in finiftro quoque non caligo tantum ac nubecula,fed & pterygium

five pellicula totarn pupillam obduceret: e quibus tamen tenebris feliciter fe

emerfit, itaut Dei munere, medicique ac chirurgi opera, integrum lumen

ei reftitueretür. Hinc feptennis demum puer Scholam noftram Anarolicam,

majoribus fuis etiam tritam , ingreffus eft, ubi magis magisque in dies profe-

cit, ac Przceptoribus difcendi alacritatém adprobavit; quum interim & do-

mi haberet magiftros eruditos , qui ingenium capax modis omnibus fove-

rent atque excolererit,

Exado ita feptennio Á. cI5 Ic XXCIX. d. XXVI.

Octobr. fingulari' & extraordinaria indulgentiffimi Principis gratia in Coc-

nobii Hirfaugienfis alumnorum numerum receptus, in meliorcs literas ftre-

nue incumbere perrexit, & ftudia humaniora, quz ad majora animum prz-

parant, inprimis vero Linguam Sancdam, ptzeunte peritüífimo doGore,

Matthzo E(enweinio, haud fegniter tra&avit, eoque monitore graviffimo,

ad veram etiam pietatem gnaviter adfpiravit & contendit, & ex ore Sum-

ine Reverendi Abbatis Dreheri, qui deinceps, obfes pro patria Gallis datus,

fupremum diem in Urbe Mediomatricum obiit, príma Theologixz Hafen-

refferianz elementa haufit. Inde A. cIo Ioc XCI. denuo extraordiaaria pror-

(us.grati'a Bebenhufam venit, ut Parentibus, Tubinga adhuc commoranti-

bus, propter infirmam valetudinem propioreffet, & in hoc virtutum me-

J

liorumque literarum facrario, fub cura & inftitutione Reverendiffimi Abba-

tis, Io. Andrex Hochfletteri, ac fidelifimorum præccptorunï, Reinhardti,

Hilleri, Stierlini atque Hochftetteri , plane paterna , ftudia fua per biennium

fedulo continuavit.

Inde A. clo Dpc XCII. in illuftre, quod hic loci floret,

Seminarium Theologicum translatus, id egit fummopere, t in literis non

minus quam moribus, Theologiz ftudiofum ornantibus , luculentos faceret

progreffus. Przceptores autem hic loci habuit in Hiftoria Civili pariter atque

Ecclefiaftica, nec non Philofophia & Philologia, Parentem ipfum, Caldenba-

chium,Sheinemannum,& Rumetíchium, dudum defun&os; tum & fuperftites

adhucVicos Summos,Ofiandrum,Camerarium,atqueHillerum: quibus omnibus

atque fingulis plurimum fe debere gràta mente profitetur..— A. clo o X CIHI.

Primam obtinuit Lauream : quam poftea excepit Secunda A. cIo1oc XCVV. ita

ut primum inter commilitones locum promereretur. Ex eo tempore totum fe

Studiis fanQtioribus, Theologiz nimirum & Antiquitatibus Ecclefiafticis , de-

dit, & praftantiffimos do&ores accepit, Ofiandrum, Kellerum, Müllerum,

Jegerum , Reuchlinum, Pfaffum , Hochftetterum, fato jam omnes ereptos,

um

nec non Focrt(chiunb Thcologum"

:.;:dnþuc Jenenfem füperítitem, — Ab hor

I

in;

!

l

LE

infignium Virorum ore per integrum feptennium pependit, & per omnes fc-

rc Theologiz Theticz, Exegetice, Polemicz, Hiftoricz atque Pra&tice par-

tcs publice privatimque diligenter eos audivit.

A. clolocXCIIX. confue-

tum examen Stuttgardiz fübiit, & Prafide D. Foertfchio, przfentibus tunc

Viitatoribus Ducalibus , locum illuftrem Zo. l. 4. de Divinitate Chriffi publi-

ce difputando , adverfus commilitones contradicentes defendit, infimulque

interim in Ecclefiis Owenfi, Nirtingenfi atque Luftnavienfi, tanquam Mi-

nifter Vicarius, experiri caepit, quantum aliquando Ecclefix Miniftris onus

incumbat: Repetentibus vero llluftris Stipendii adíctiptus eft A. cIo 12cc. ac

demandatum fibi munus illud fideliter curavit. Interje&o tempore varia quo-

APE

que itinera in fuperiorem Sueviam, Helvetiam, Alfatiam, Burgundiam, Has-

fiam, & Palatinatum , cum Parente fu(ccpi;, ac folicitis oculis attentisque

auribus multas res arduas notavit, fzpius a. Deo przfentiffimis vitz periculis

benigne ac pótenter ereptus. — Nimirum A. cI» Doc XCII. comitatus eft Ipfum

Conftantiam & Lindaviam , & in adnotandis excerpendisqueiis, qua ad de-

Íícriptionem Concilii Conftantienfis a Celeberrimo Hardtio traditam, perti-

nebant, adjutor extitit: Lindaviz vero etiam, quz ad defenfionem Utbis

contra nobilem Parthenonem, adeoque ad Vindicias Heideri & Conringii

contra Wagnereccium atque Rafslerum fpectabant, obfervavit.

Moxetiam

focius ei fuit;quam ad concinnandum opus Hiftoriz Zolleteníis, quod Berolini

prodiit, neceffaria documenta in Tabulariis ac Bibliothecis Sueviz & Bava-

riax conquiteret.

A. cIo Ioccl. cum eodem Francofurtum ad Moenum abiit,

ibique inter alios Iluftri Ludolpho innotuit: fequenti auter anno eum fecutus

cft quoque,cum in fucceflionis Hifpanicz caufa, juffu Czfaris, ac Clementiflimi

Principis noftri permitfu, V éfoóntionem proficifceretur, eaque occafione Argen-

torati Zentgravium , Fauftiüm, Vagnerum, Reicheltum: Bafilez W'erenfel-

fium, Vetftenium, Buxtorfium, Hoffmannum & Bernoullium ; Bernz Rudol-

phuan;: Figuri Hottingerum, Suicerum , atque Ottium; San - Galli Schere-

rum , illufttemque Anglam Rob. HaleGum, a Societate Anglicana ad Ec-

cleiam Helvetiórum Reformatam, circa propagationem Religionis Chriftia-

nz, & Difciplinz Ecclefiaftice emendationem tum occupatam , ablegatum,

aliosque per Helvetiam, Alfatiam, Burgundiamque & Sueviam Viros cxi-

mios compellavit.

A. cIoI»ccII. juffu & nomine Venerandi Ordinis Theo-

logorum -Academiz huic Patriz, ipfo dic fefto Auguftini, (olenni Oratio-

nc anniverfatia de Illuftri, quod hic eft, Stipendio, Monafterio quondam Au-

Tribus

guftiniano, ejusque Origine , Progreffu & Fatis habita, dixit vale.

aurem tunc filiis Sereniffimis , Henrico Friderico, Maximiliano Emanucli,

& Friderico Ludovico, a Sereniffima Matre Vidua, DN. Eleonora Juliana;

nata Marchione Brandenburgica, Ecclefiaftes non minus quam Praceptor

datus cf. — Hoc munere in Aula Stuttgardiana qua potuit fieri circumfpe-

&one ac fide defundus per menífes tres, A. cloIoccllI. menfe Januario, hie-

mis tempore afpérrimo, extra patriam profedus eft Drefdam, fplendidiffi-

mam Saxonum Electorum fedem.

Hic autem Sereniffimi Fratres, per annos

complures conjundiffimi, utpote qui antehac non folum in Aula patria, fed

& Tubingz atque Genevz ftudia & Exercitia una traaverant , fejuni fue-

re, Henrico Friderico in Belgium ad Feederatorum exercitum abeunte , Ma-

ximiliano Emanucle in Poloniam ad Potentiffimum Suecorum Regem Caro-

lum X1I. fe conferente, & Friderico Ludovico denique Dre(dz in aula regia

& cle&torali fubfiftente.

Apud hunc vero natu minimum reflare juffus in

tertium usque annum omni fide ac diligentia ftudus, Principem Chriftianum

decentibus, erudivit, & religionis fanctiffimz capita przcipua folicite inculca-

vi. "Iheologos tamen pietate, cruditione, atque meritis in £cclefiam in-

clytos complures, aliesque Viros clariffimos, Spenerum, Carpzovium, Re-

chen-

d

chenbergium; Ittigium, Menckenios, Tíchirnhufium, Breithauptium, Art-

tonium , Franckium , Buddeum, Stryckios, Thomafios, Cellarium , Stru-

vium , Danzium , Treunerum , Cyprianum, Feurlinos, Wulferum, Deutích-

mannum., Loefcherum , Neumannum , Schurzfleifchium , Wichmanshu-

fium, Jablonskium, Tenzelium, Sonntagium,Langium, W egleiterum, W'agen-

feilium,Rótenbeccium|Omeifium, &c. hac occafione falutavit hinc inde,& mul-

tum ctiam ex illorum confuctudine profecit.

Er quanquam alias ab aulica

vita femper abhorruit, nec (ine tergiverfatione ad munus hoc acceffit, utpo-

te qui latere maluiffet : admirandz tamen providentiz divinz ftricturas ia

hac quoque forte fua palpavit, , Sic enim Deo vifum eft, ut in Saxonia etiam,

j

€x qua fuperioribus feculis femen Evangelii per Europam fere univeríam fpar-

fum eft a Viris verz pietati addictiffimis, Evangelicam Veritatem amplius per-

diíceret.

Imo Deo ita placuit, patria Wirtembergia A. clo locclll. ab ho*

ftibus undique cin&a, mifereque vexata, Ipfum extra periculum & teli ja-

&um conftituere , Parentumque, fatis alias, illo cumprimis tempore, afilidto-

rum, curas minuere aclevare. A. deinceps clo IoccV. meníe marrio in patriam

revocato Ecclefia Calvenfis , cui proavus olim etiam prafuit, Diaconia con-

credita eft, quam annos quatuor ea, qua par erat,cura & dexteritate füb De-

canatu Virorum, de re facra non minus, quam literaria meritiffimorum , Zel-

leri atque. Efenweinii , obiit.

Jam vero A. clolIoccIX. huc Tubingam ac-

citus pariter Diaconi munus iniit, & de re facra pro virili in hunc ufquediem

indefeflus praclare meruit: Paftor Vicarius bis fuit, &z per annos quatuor

Ecclefiafta-Vefpertini munere fun&us eft: 1n gratiam pauperum cum aliquot

bibliophilis facrum Codicem minori forma magnoque numero, & exiguo

pretio, edidit: Praterea & Sucviam ac W'irtenbergiam Sacram; a B. Paren-

te confcriptam , variis fupplementis auxit, Sereniffimique Principis juffu

publici jurisfecit: Practica etiam & Afcetica opuícula, memorabilia annorum

cloIoceXVII. XIIX.. & XIX. exhibentia, fcripit.. Tandem autem menfe

Februario hujus anni a Sereniffimo Principe atque Nutritio Hiftoriz primum

Sacrz , mox vero etiam , meníe Julio, Theologiz una Profeffionem Honora-

riam obtinuit, ita tamen , ut proporro quoque Ecclefiaftz partes fübiret. Hoe

munus igitur rite ut capeffat , ad Diem proximum Mercurii , qui in Faftis no-

ftris eft XIIX. Septembris, Orationem folennem de argumento illuítri, cujus

fupra mentionem jamtum fecimus, HoraIX, confueta publice habebit , una-

ue Sereniffimo PATRL/E PATRI de aufpicatiffimo Natali , quiin eundem

incidit diem, devotiffima mente decenter gratulabitur. — Ceterum nullo hic

precum ambitu opus effe arbitramur, quando omnes omhium ordinum Pro-

ceres, & Ácademicos apud nos univeríos ad hoc audiendiofficium, teftan-

damque Sereniífimo Principi pietatem, ultro propendere, nulli dubitamus,

PP. fub Sigillo Re&or. Do». XVI. poft Trinit.

À. clo D»cc XX.

* Literis lo. Cunradi Reisl Vidua.

r

EONNRSN.

E N

CNSÀ

/

$,

/i*;

ON

U

A E

ä*ï

77

N

///

j

Z

Y

E

t

Q /,/

43

7À

Z

ERN

N

*

MA

,

S

S

N

J -

j

ha

F SSN

——

Xx

"

N UE

z

SS

MC

x

V,

N

W

Y

,

Y

ÍA

fT

S

N

:

Jl

E

—

E

5

ACERY

Y

Pa

i

EE

z

z

]j

ä

NSS

has

W

NSVQM NS

P

L

Qub

A

D

if

ND

d

e

777

fs

7

K

A.

/|

Nan Xix

—

DI

-

L:

——

Y

l

4

uþ 7

U

4*ï

txk

ä*

z

e

D

v//.

-::-:—:'.:.—N

E

ä&*.——.—

$T

E RE

m

//

0

mmmwmm xx

XXXX

R

R

p

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

p

RECTOI

E

O Baane Q

d

UNIVERSITAR

D

Focus

TUBINGENSI&

]

N

m

ä

D.5

]

E

M

7

ämW

'.T.!' 25

AR

;

;r/

27

7202

É $ Peculum eft Hiftoria ufus muli.

v2

d

dumque diffufi.

Inprimis vero rclu

L

12

A

Z

577

2

o Providentia, nec ufpxam q» Go feruü

P

22

,

fpicitur, aut curatius obíervatur , quc-

K

11

7e

'x

L

22

nutu, confilio, atque provifione gerar

ez

-

*

39 turque omnia, in Republica non miri-

fia

"/'ll-'m

u*

Qgproptcr magno & przcipu

J

10

privant, quicunque aliud quldVlS pe-

hl&orlarum confec&tantur, & confiderationem hanc omnium v

fus abjiciunt.

Quandoquidem autem rei hujus fpecimen pul -

l

ria noflra patria daturus eft Vir Plurimum Reverendus, Ari

Excellentiffimus,DN. GEORGIUS CONRADUS PRs

Ecclefiz noftratis adhuc Diaconus fuperior meritiffimus, nun

H

llllll aE

loviz nec non Hiftoriz Sacrz' Profeflor Honorarius , Oratio:

foicalem habiturus DE SINGULARI PROVIDENTIA D.

PLANTATIONEM, CONSERV ATIONEM, ET INCREI

CLESLE WIRTENBERGICZE JAMDIU OCCUPAITA

nos hic loci fimus. verbofi,

lilud vero noftrarum jam partit -

Profefloris vitam per fumma przcipuaque capita receníean:

beneficio editus in hanc lucem fuit Tubingz D. X X . Maji A.

&. (plendorem a Parentibus atque majoribus ingentem accepit -

ternus extitic JIO. ULRICUS PREGIZERUS, SS. Theok

Profeffor Publ, Ordinarius, Ecclefiz Collegiatz ad D. Georgii

J Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com