LXV6d_fol_184

-

M

DECANUS

.

COLLEGIUM FACULTATIS THEOLOGICJE

IN UNIVERSITATE TUBINGENSI

L. A.y: Do

SLU

d

$9)

TL

Vs ERE

Gregium id eft planéque präenantifïim'um, quod in hác Univerfitate noftrá obtinet , inftitutum , quód in vigiliis Na-

x

Z

£ i

P

tivitatis Domini fingulis annis Academicorum animi ad rité confiderandum folideque deguftandum infigne hoc at-

r

que incomparabile divini erga nos amoris my(terium à Theologo Oratore excitantur & preparantur.

Scilicet eft

2

r

(X

À

o hic quidam Academiarum nevus iíque przcipuus , qui ubique feré regnat , quód nulla fermé occafio heic prater

c

t

o

:47/

cultum publicum exfltat, quá Academici ad veri Chriftianifmi officia exercenda induftriamque & diligentiam in iis

7

»-

Z

d

praftandis adhibendam moneantur.

Nimis proletaria videtur ejufmodi difciplina, que ad plebem faltem fpe&tet, que

h

22

24

2

2

22

4

N

2

2

catechumenos faltem tangat & que plané Studiofis , queis libertas academica , queis nobile illud vivendi genus lin-

"

J

LTW

75

E

4

D Z

P Lb T.

77

a

uendum venpiat, indigna fit.

Et poffe quidem hac ipía , ita przjudicium commune habet, pofle quidem hze ipía

cum Theologiz Studio(is tractari , aft aliarum Facultatum Studiofos Chriftianifmi practici limitibus & monitis & cen-

furis & ochiisminvolver

e velle nefcio quam morofam feveritatem olere, que cum genio academico haud conveniat , indulgendum effe tan-

tifper juvenilibus annis & frena voluptatibus laxanda, fuáà fponte venturum illud tempus, ubi feverior facies induenda , ubi mores ad mo-

deíliam , ubi vita ad officia pietatis componenda fit.

Et veró haud dici poteft , quantoperé hoc przjudicium hominum animos vaftet.

À

Etenim hinc illud proficifcitur , quód & tanta in Academicis rerum divinarum ignorantia , quá ta&ti ne prima quidem veri Chriftiani(ini ele-

d

menta illi fübinde norunt , utpote qui, cüm jejunum ex fcholis pectus in Academias tranfplantent , & , quz olim ex Chriítianifmo

noverant, heic datá operá dedifcunt , quód porró & tantus incredulitatis in animis ipforum progreífus, quód & tanta apud ipfos

vitz impietas confpicitur , quód denique exftant fubinde & fapientes viri,qui Academias fpernant dicantque , eas non officinas fapientia

& virtutis fed officinas delirii fpiritualis & impietatis omnigene vitiorumque effe. — Et(i veró hi eam , que rebus adhibenda hic eít , di-

ftin&ionem judicio fuo haud affundant , in eo tamen prorfus haud errant , quód rem , uti proh dolor | hodie in praxi illa fe habet , fic

defcriptam dant , cüm tot in Academiis dentur & dominentur fedu&tionum viz , ut preftantiffimi quoque animi , ubi vix pedem in eaídem

U

intulere, mox indigniffimis modis corrumpantur & vitientur.

Eja, Academici,fi quidem adhüc fapimus, f1 & apud nos futurz beatitudinis ac-

quirendz defiderium quoddam, fi fpes illius olim adipifcende aliqua, fi qua Dei veneratio eft, ( quis falutis noftrz amor in pe&ore noftro ha-

bitat, alia ineunda converfationis noftre ratio, alius nobis animus induendus, aliud ftadium ingrediendum virtuti(que & pietatis via calcanda &

ï

fequenda eft. — Et hüc profedó omuia, qua nos-circumftant, nos vocant & appellant & invitant&trahunt. Scilicet tàm largus beneficiorum &

ecleftium & terreftrium imber nobis fine ullá intermiffione illabitur, ut, quicquid vivimus, quicquid fpiramus , quicquid cogitamus , quic-

quid eloquimur, quicquid videmus , quicquid audimus , quicquid palpamus , quicquid guítamus , Dei beneficiorumque ipfius largiffimá

47*

manu in nos collatorum veftigia & documenta praflantiffima nobis exhibeat atque oftendat.

Et nos , qui fapimus, uti credimus, qui fa-

pientiz faltem , uti videri volumus , inhiamus ; tàm ingrati erimus cultuique divino piam mentem piamque converfíationem virtutifque omni-

o

gene copiam haud adípergemus ? Non eft, non eft, quód tanta in

e

ratitudo, quà & in rebus humanis nihil faedius & homine indignius& igno-

bilius reperiri poffe & redé quidem exiftimatur , amplius & porró animos noftros intret.

Ecce enim , ecce novum quoddam eft gratiz di-

vinz füperpondium idque proríus infigne , quod jamjam, ubi hzc cogitata animo noftro verfamus, prefens fefe nobis fiftit.

Recurrit nem-

pe » Aademici , tempus illud , quo nativitatem Optmi Maximi Salvatoris nofiri JESU. CHRIS T I , quo parta per ipfam beneficia Eccle-

fia Dei recolit.

Tàm veró fublimis illa eft) tantas gratiarum diviniffimarum divitias illa fecum vehit, tantam illa lucem , cantam illa vi-

tam nobis impetravit , tantam dignitatem , tantam gloriam , quà , miferrimi qui fumus & peflimi ínfimul peccatores , plané indigniífimi

B.

fumus , ut non poffimus non in profundiflimam , quá amorem divinum heic exofculemur , admirationem & venerationem , ut non poffi-

mus non in fpiritualem quendam fidei pra(tantioris, quá tanta bona fine morá adprehendamus & noftra illicó faciamus , ardorem alacri

pede defcendere , ut non poflimus non, qui voluptatibus feculi mentem. noftram communiter addicimus , toti in poenitentiam verti & ab-

negatis hujus mundi , qui peribit & difflabitur, deliciis alium animum eurmque fandtiorem nobis induere &, quod vite mortalis nobis reftat,

tanto Salvatori , qui utique , ita arbitramur, hoc cultu dignus eft , nos totos confecrare omnemque converfationem noftram ad praftanriffi-

ma ipíius mandata infle&tere.

Nec eft profedtó alia ratio , cur tanta jam gaudia, tantum, quod Meffiam,quodSalvatorem mundi natum nobis

effc (ignificat, Evangelium & vobis, A4cadezzici, annuncietuz,cur beneficia, per nativitatemn Chrifti qua nobis parta funt, & vobis tàm larga, tàm

praftantia offerantur, cur denique praftantia & fublimitas & pulchritudo hujus myfterii vobis & jam evifceretur, quàm, utimago tanti Redem-

toris & in vobis figuretur, quàm ut eafdem, quz in Eodem refplenduere, virtutes & veftras effe jubeatis atque imitemini , quàm ut ex plenitu-

dine ipfius & chefauro gratiarum plané luculentiffimo unam gratiam poft alteram promatis , deguftetis , 1mbibatis atque in füccum veftrum

fanguinem fpiritualem vertatis. Eum enim in finem, monente ad Titum Apoftolo Paulo, capite fecundo, apparer utique & vobis, O Acadeici,

alutaris hec gratía, ut abillà goniti & cafligati abnegetis impietatem & mundanas voluptates atque fabrit jufie c pià in boc mundo vivatis , ex[pe-

AUR

Gantes beatam [pem && gloriofam adparitionem magni Dei & Salvatoris uofiri 3Efu Chrifli , qui dedit emetipfum pro vobis , ut redimeret & vos ab

emni impietate C purificaret & «s fpbi populum proprium,qui bonis aperibus inbtet. — Jam itaquadi officio noftro,fatis quod eft,facere, gratos Deo

r

animos exhibere, fi , quod é re noftrá eft, curare velimus, devota Chrifto noftro,cujus nativitatem jam recolimus, & ante a&orum poenitentiá

finceriffimá füba&ta pe&ora dedicabimus atque à quifquiliis & voluptatibus hujus mundi prorfus eadem removebimus & tàm beni

T

gnum,tàm

humilem , tàm pium totque & tantis confpicuum virtutibus Salvatorem divino fpiritu animatí pro virium noftrarum infantiá fequi, imitari,

4

colere , venerari toti conabimur. — Átque hoc quidem illud eft, quod mentibus veftris prolixiori oratione declaratum dabit , qui ad futu-

rum diem XXIII. Dec. horá noná antemeridianá in fenaculo Univerfitatis de myíterio incarnationis tanquàm omniut confeffione magno

& tanquàm pietatis myflerio ex 1.Tim. Il]. 16. verba ad vos faciect Virfumm6é Reverendus, Ampliffimus Excellentiffimufque, Dominus GOTT-

a

FRIDUS HOFFMANNUS, S.Theol. D. & Prof Publ.Ord. Ecclefiz noftre Paftor & Illuftr. Stipendii Superattendens digniffimus, Collega nofter

venerandus, quem ut promté, ut alacriter audiatis, cüm ipfa à vobis pietas fuo jure pofcat, nos prolixiori invitatione heic füperíedemus

idque unicum à D EO precamur , ut pectora veftra largo gratie fuz rore , qui ex confideratione nativitatis dominice fluit; abundantiffimé

E

perfandere & beare dignctgr. Perícripfimus Tubingz, fub figillo Facultatis noftrz , S. Thomz die fefto; A. R.S. MDCCXIX.

TUBINGA, literis JosE?H1 SiGMuupr.

E REO

A^

E

1

f

4

,..M

1

—

—

m

m——Q À

k

T

et

&

s

EM

e

À

-

-

9

*

Es

PR

i

-

"r

du

.

R u df

dide

231

ET

É n

s

25

9d

E s

-

i

r

E

—

T

"m

a

T5

ts

m

fv

g

E

NV CH R

NU

Vitaud . d.

.

"E

r

d

Ed

-

E

DECANUS

ERE Ls

COLLEGIUM FACULTATIS THEOLOGICAE

IN UNIVERSITATE TUBINGENSI

L

A

Lo $D.

d

SLU

"L

AO

Gregium id eft planéque präeüanti(ïim'um, quod in hác Univerfitate noftrá obtinet , inftitutum , quód in vigiliis Na-

ZA

&

»

tivitatis Domini fingulis annis Academicorum animi ad rité confiderandum folideque deguftandum infigne hoc at-

!

Scilicet eft

A

r d

2

que incomparabile divini erga nos amoris my(íterium à Theologo Oratore excitantur & preparantur.

(cA

Z

hic quidam Academiarum nzvus iíque przcipuus , qui ubique feré regnat , quód nulla fermé occafio heic prater

d

v

2

9

cultum publicum exílat, quá Academici ad veri Chriftianifmi officia exercenda induftriamque & diligentiam in iis

ä

g

/(,//

Q

AX

Q

u

praftandis adhibendam moneantur.

Nimis proletaria videtur ejufinodi difciplina, que ad plebem faltem fpe&tet, qua

A

j

e

v

p

catechumenos faltem tangat & que plané Studiofis , queis libertas academica , queis nobile illad vivendi genus lin-

u

D

5

2

uendum veniat, indigna fi. Et poffe quidem hac ipía , ita przjudicium commune habet, pofle auidem hz ipía

73"/

(?

cum Theölogiæ Studiofis tractari , aft aliarum Facultatum Studiofos Chriftianifmi practici limitibu: $

furis & ofïiciis"ix;volvcr

e velle nefcio quam morofam feveritatem olere, quz cum genio academico haud conveniat , indul

-

tifper juvenilibus annis & frena voluptatibus laxanda, fuüá fponte venturum illud tempus, ubi feverior facies induenda , :

defliam , ubi vita ad officia pietatis componenda fit.

Et veró haud dici poteft ; quantoperé hoc przjudicium hominu -

R.

Etenim hinc illud proficifcitur , quód & tanta in Academicis rerum divinarum ignorantia , quá ta&ti ne prima quidem veri

p

menta illi fübinde norunt , utpote qui, cüm jejunum ex fcholis pe&us in Academias tranfplantent , & , quz olim

noverant, heic datá operá dedifcunt , quód porró & tantus incredulitatis in animis ipforum progreífus, quód &

vitz impietas confpicitur , quód denique exftant fübinde & fapientes viri, qui Academias fpernant dicantque , eas non o

& virtutis fed officinas delirii fpiritualis & impietatis omnigene vitiorumque eífe. Eríi veró hi eam , qu& rebus adhiE

Es

ftiné&ionem judicio fuo haud affundant , in eo camen prorfus haud errant , quód rem , uti proh dolor ! hodie in praxi $

^s

defcriptam dant , cüm tot in Academiis dentur & dominentur feductionum vie , ut preftantiffimi quoque animi,ubi vix

"

intulere, mox indigni(fimis modis corrumpantur & vitientur. — Eja, Acadeici, fi quidem adhüc fapimus, fi & apud nos futur, -

quirendz defiderium quoddam,ü fpes illius olim adipifcende aliqua , fi qua Dei veneratio eft, f quis falutis noftrz amor in [

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

bitat, alia ineunda converfationis noftre ratio, alius nobis animus induendus, aliud ftadium ingrediendum virtutifque & pieti -

fcquenda eft. — Et hüc profedó omuia, qua nos-circumítant, nos vocant & appellant & inviranr&trahunt.. Scilicet tàm largt

18

cocleftium & terreftrium imber nobis fine ullá intermiffione illabitur, ut, quicquid vivimus, quicquid fpiramus , quicquid

quid eloquimur, quicquid videmus , quicquid audimus , quicquid palpamus , quicquid guítamus , Dei beneficiorumque -

manu in nos collatorum veftigia & documenta przflantiffima nobis exhibeat atque oftendat.

Et nos , qui fapimus, uti :

17

pientiz faltem , uti videri volumus , inhiamus , tàm ingrati erimus cultuique divino piam mentem piamque converfationem| -

gene copiam haud adfípergemus? Non eft, non eft, quód tanta ingratitudo, quà & in rebus humanis nihil fedius & homine

—

&

$s

bilius reperiri poffe & re&té quidem exiftimatur , amplius & porró animos noftros intret.

Ecce enim, ecce novum quod

ä

16

E

UX

vinz fuperpondium idque prorfus infigne , quod jamjam , ubi hec co

itata animo noftro veríamus, præf'cns fefe nobis fiftit

ä

——

n

pe ; Academici , tempus illud , quo nativitatem Oprimi Maximi Salvatoris noftri JESU . CHRISTI, quo parta per ipfani-

E-HHHHHHHHHHH

HHHEH

fia Dei recolit.

Tàm veró fublimis illa eft, tantas gratiarum diviniffimarum divitias illa fecum vehit , tancam illa lacen

EREERRRSR

15

ä

tam nobis impetravit, tantam dignitatem , tantam gloriam , quà , miferrimi qui füumus & peflimi ínfimul peccatores ; p-.— —

fumus , ut non poffimus non in profundiffimam , quá amorem divinum heic exofculemur , admirationem & venerationert

N

14

mus non in fpiritualem quendam fidei praef(tantioris, quà tanta bona fine morá adprehendamus & noftra illicó faciamus -

J cENN

pede defcendere , ut non poffimus non , qui voluptatibus feculi mentem. noftram communiter addicimus , toti in poenitei

negatis hujus mundi , qui peribit & difflibitur, deliciis alium animum eumque fan&iorem nobis induere &, quod vite mor

13

tanto Salvatori , qui utique , ita arbitramur , hoc cultu dignus eft , nos totos confecrare omnemque converíationem noftrai

ma ipíius mandata infle&tere.

Nec eft profedtó alia ratio , cur tanta jam gaudia, tantum, quod Meffiam, quodSalvatorem mt ,

-

12

effc fignificar, Evangelium & vobis, 4ca4772;c;, annuncietuz,cur bencficia, per nativitatem Chrifti qug nobis parta funt, & voli -

praftantia offerantur, cur denique praftantia & fublimitas & pulchritudo hujus myfterii vobis & jam eviíceretur, quäm, utim

toris & in vobis figuretur, quàm ut eafdem, que in Eodem refplenduere, virtutes & veftras effz jubeatis atque imitemini , qui-

M

11

dine ipíius & chefauro gratiarum plané luculentiffimo unam gratiam poft alteram promatis , deguftetis , 1mbibatis atque in

fanguinem fpiritualem vertatis. Eumenim in finem, monente ad Titum Apoftolo Paulo, capite fecundo, apparet utique & v-

alutaris hec gratia, ut abillà moniti & cafligati abnegetis impietatem & mundanas voluptates atque fobrié , jufle ci pià in hoc mun

72

10

&antes beatam em f gloriofam adparitionem magni Dei d Salvatoris noffri 3Efu Chrifli , qui dedit [emetipfum pro vobis , ut v —

onmni impietate Ó purificaret & vos Jfebi papulum proprium qui bonis aperibus inbiet. Jam itaqua Mi officio noftro,fatis quod eft,fac

APV a A IGUSAIE

animos exhibere, fi , quod é rc noftrá eft, curare velimus, devota Chrifto noftro,cujus nativitatem jam recolimus , & ante a&

finceriffimá (übacta pe&ora dedicabimus atque à quifquiliis & voluptatibus hujus mundi prorfus eadem removebimus & tài

humilem , tàm pium totque & tantis confpicuum virtutibus Salvatorem divino fpiritu animati pro virium noftrarum infant|e

colere , venerari toti conabimur. — Átque hoc quidem illud eft, quod mentibus veftris prolixiori oratione declaratum dali -

t

rum diem. XXIII. Dec. horá noná antemeridianá in fenaculo Univerfitatis de myfíterio Incarnationis tanquàm omniutn co

& tanquàm pietatis myfterio ex 1.Tim.1ll. 16. vetba ad vos faciec Virfummé Reverendus,Ampliffimus Excellentiffimufque, D' -

FRIDUS HOFFMANNUS, S.Theol. D. & Prof Publ.Ord. Ecclefiz noftrz Paftor & Illuftr. Stipendii Superattendens digniffimu

venerandus, quem ut promté, ut alacriter audiatis, cüm ipfa à vobis pietas füo jure pofcat, nos prolixiori invitauone he-

idque unicum à D EO precamur , ut pectora veftra largo gratiz fuz rore , qui ex confideratione nativitatis dominicz fluic

f

perfundere &beare dignetur. — Perfcripfimus Tubingz, füb figillo Facultatis noftrz , S. Thomz die feftoy A.R.S. MDCCX-

Ts aT

TUBING. , literis JosE;?H1 SiGMuNDi.

ä

l5

þ,

L

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

E

d*