LXV6d_fol_176
author: Göllnitz, Philipp Heinrich von

EPHORUS

ILLUSTRIS COLLEGII -

- PHILIPPUS HENRICUS

GOELNITZ

WALDENSTEIN, -

L. $.

2

Q

x*ää

2::4

z

2

(e

)

*

US CIVILE ROMANUM, qaa tale,

1

ad Imperii Germanici Statum non pertinere, vix eft

ä

8

2

qui dubitet hodie inter ipfos Juris Romani Docto-

^

.(

£j

J

L

,

)

res. . Recte enim omnino jam olim gravicerque mno-

v

AX

9

nuit ÀAuctor Informationis Donawverdanz, Reipublicz

Germanicz formam non e Romanis Legibus, aut Bar-

eolo, fed ex Obfer

vantia & ConfuetudinibusImperii, tum Aurea Bulla, &

Capitulationibus Caxfareis, nec non Receffibus, & Conftitutionibus aliis re-

petendam effe, Neque rem Conficiunt Taboris,]anrgentoracenfïs,pro

auctoritate Juris publici Romani argumenta adverfus Conringium, quip-

pequi&in Epiftolaad Chriftianum Ludovicum, Ducem Bruns. & Lune-

burgenfem, Taciti & Moribus Germanorum Libello premiffa; & ad

Henricum Langenbeckium, Cancellarium Bruns, ac Luneburg.& inpri-

mis in Praffatione, Libro de OrigineJuris Germanici przfixa, ut & C. X].

de Germauorum Imperio Romano, de auctoritate Juris Publici Jufti-

nianzi in Germaniare&tius omnino pronuntiavit. Nec adGermaniam per-

ünet, quod in Annalibus Adelmi apud Freberum T . 14, Rer. Franc. ad

A. DCCCI.Íccundum LEGEM ROMANAM, utMajeftatis rei, capite

damnati leguntur, jubente Carolo M. qui Leonem III. Pontificem depo-

fuerant Roma.

llluftris tamen Vir, G. G. Leibnizius, nuperadmodum

non

! í

non fine magna reiliterariz jactura defunctus, in Przfatione pererudita &€

perquam curiofa Cod. Juris Gentium Diplomatici magnifice fatis de hoc

Jure, ejusque Ufu in Foro Gentium, his pronunciavit verbis: /taque ob

illam quoque connexionem Gentium Chrillianarum, (de quain ptoxime

pracedentibus differuit, & curiofe admodum nonnulla obfervavit,) 2ue

ex vutteri Romanornm potentia faperfuerat , factum e[fe fidetur , ut LE-

GES ROMANGE prope in[Lar JURIS GENTIUM COMMUNIS Za-

berentur. — '"Undee/dngli, quifuas dommi proprias balent, tamen, cum ex-

perís jus dicunt, Romanas cen[et fequendas..— Et. Principes liberos in

Contratdibus € Faderibus , £^ T effamentit alisque Jurit Gentium €9'

Publici atdibus ea«demn obfércvare folitos, ex boc ipfo (Codice noffro pa[sim

apparet, ita ut imterdum in Formulu Juris nimij videripo[sint. [t4 video

fefe obliga[fe Imperatores 9R eges ab bypotbecaomnium fuorum bonorum

€5 regnorum ; eg Ludosyicus Bacvarus rerum faarum €9 [ynperit bypotbe-

cam Philippo Ualeffo Gallia *R egí n feedere con[atuite/4. 1337. 2Dipl. 75.

nec dubium efl , idem cictfsim a Philippo fatium. ((um eodem Philippo

tractans Jobannes Rex "Bobemia de Lucenfi (svottate , laftomi ultra dimi-

dium renuntiat e4. 12 3 3. Dipl. 7 3. $. .

(arolue 1. Rex. Sicilia

Dipl. 3:,in T effamento Falcidta €9' I rebellianica detraciionem probibet.

e/Hlibi non contenti renuntiare. Legum auxilia , etiam venuntiant glof-

fís €9' fummir.

Sed dum fupervacuze Notariorum cautele, ut ipíc

loquicur, tribuit, nec videtur fane iis favere, qui Ufíum Turis Roman: in

controverfiis Liberarum Gentium nimis magnificeextollunt. Quod vero

ad Germanici Imperii Statum attinet przcipue, inficiandum non videtur,

exlibera GermanicorumLegislatorum , Czfaris nimirum atque Imperi

Ordinum, voluntate, Juris cujusdam Germaniz Communisrobur etiam

in Imperii Ordinum controverfiis illis habere, in quibus decidendis

Respublicz Imperii Particulares Judiciariam Cacfaris & fuperioris Imperii

Reipublicz poteftatem ggnofcerc debent.

uandoquidem enim in illis

caufis tanquam privati confiderantur, Jus iis etiamPrivatum adplicari

poteít, in quantum Jura Imperii domeftica, & ab antiqua Romanorum

Republica tantopere difcrepans ejusdem habitus, rerumque & circum-

ftantiarum diverfitas, non repugnant: quemadmodum exOrdinatione u-

dicii Czfar. Aulici & Receffu Imperii de A. cIoIocLIV. fatis abundeque

intelligitur.

ua decaufa, ubicunque divería publicarum rerum, quzin

ure Romanooccurrunt,facies obfervatur (obfervatur autem in quamplu-

rimis) Juftinianzi Juris auctoritas perperamin partes vocabitur, quoniam

non furi fuftinianzo Germania, fed Germaniz , quantum ejus forma

habitusque finunt, Jus Juftinianzum accommodari debet. — Id quod

etiam argumento eft, neutiquam eandem Pabli:cill Juftinianzi Juris,

| quaim

quam Privati, hic utilitatem effe: quiaillud quamlongiffime a Reipubli-

cz noftrz flatu defle&tit; hoc verouberrima fcecunditate ad ingentem

civilium negotiorum numerum, obfervato in fingulis rerum, períona-

rumque, & circumílantiarum omnium difcrimine, poteft aptari.. Non

ignoramus autem & hic aliter fentirealios , & quidem Henricum Erne-

ftum Keftnerum Jcr. Rinthelenfemin Differtationibus de Defecfibue 7-

rit (ommuni in. Repullica Germanica Probl. V. nobis conftat demon-

ftrare voluiffe, nullum planeufumin]urePublico habere Ju

1vile; &

cr. Wittebergenfem, Mich. Henricum Gribnerum, fuperiore modo

anno, edita Differtatione de Prajudicio "Principum Imperii exe/dbufau f-

rüuftimianai, Przjudicia, qux vocat, & in CaufisJuris Publici, & in Ju-

risprudentia Principum privata, inter Ipfos non minus, quam eorun-

dem fubjectos, folicite obfervaffe. Verum noftrumnuncnon eft, hzc &

id genus alia expendere curatius, aut controverfias, quz in utramque

partemagitarifolent, difceptare. — Quin potius negotium hoc fibidatum

exiftimavit Vir

obili[T. Confalti - atque Excellentifsimus , DN. YO. lA,

COBUS HELFFERICHIUS, J. U, D. Sereni(simi Ducit noffri Confilia-

riur, Summique inter nos Provocationum'T ribunalis Affelfor 69* im lluftri

Collegio adhuc Politicesac Hiftoriarum nunc vero & jwrts PublicaProfeffor

meritisfimus : quippe,qui uluimum novumindulgentffime collatum mu-

nus rite aditurus, in argumentum Orationis aufpicalis hanc ipfam mate-

Id

riam fibi delegit, & , prterquam , quod de Politicesac Hiftoriarum cum

ure Publiconexuquzdam przfabitur, de USU & ABUSU JURIS CIVI-

LIS JUSTINIANZEI IN JURE PUBLICO przcipue differet ad D. pro-

ximum XXX, Junii. Ad quam Panegyrin, hoc frequentiori , ut confidi-

mus, auditorio celebrandam, quod ipfimet Sereniffimo Duci noftro atá;

Patriz Patri, ut & Sereniffimo Filio, Principi Hzreditario, pro fingulari,

quá Dn. Profefforemnoftrum profequuntur, clementiá, actum huncau-

fpicatorium folenniLegatione coronare placuitjomnesomniumOrdinum

& Collegiorum Proceres atque Cives decenter ochiofcquc invitamus.

PP. (b Sigillo Ilufiri Colegii om. V. poff Trinit. A. clabsccXVAl.

—

Tubinge Literis, JoRANNIS CuvxApi Rausl.

—

d

2

*

EPHORU*

"d

N

ILLUSTRIS COLLE

-

PH

ILIPPUS HENI

:

z

GOELNIT

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

z

um

WALDENSTE

&

ä

L

ä

EH

Eääil

L. $.

jEE

H-

-

jBEEEE!

ä

v

14

N

s

P

z

"

?t

EL

us CIVILE ROMANU

ä

A

"

z

E

,f

H

l

a.

ad Imperii Germanici Statum non -

13

A

Z

2

':d

ui dubitet hodie inter ipfos ]u!ri:2

ä

((

12

d

7

A

*

res.. Recte enim omnino jam olin-

2

(

5

N

nuit Auc&tor Informationis Donawei-

o 2

-

A

,

11

Germanicz formam non e Romani

tolo, fed ex Obfervantia & ConfuetudinibusImperii, tv

10

Capitulationibus Cafareis, nec non Receffibus, & Confi-

petendam effe, Nequerem Conficiunt Taboris, Jcr1A:

auctoritate Juris publici Romani argumenta adverfus -

ä

pequi&in Epiftola ad Chriftianum Ludovicum, Ducers

burgcnfcm, Taciti & Moribus Germanorum Libellc

Henricum Langenbeckium, Cancellarium Bruns. ac L

mis in Prafatione, Libro de Origine Juris Germanici pri -

de Germauorum Imperio Romano; de auctoritate ]

nianxi in Germaniarectius omnino pronuntiavit. Neca

tinet, quod in Annalibus Adelmi apud Freberum T . i.

A. DCCCI.Íccundum LEGEM ROMANAM, utM

damnati leguntur, jubente Carolo M. quiLeonem III. ?

fuerantRoma.

liluftris tamen Vir, G. G. Leibnizius; -

2

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1