LXV6d_fol_174

3

fUBILäUM EVAN GELI CO-LOTHERAN'UM

SECUNDUM

IN HONOREM

REFORMATIONIS HUJUS AUCTORIS DEI SUPREMI

IN MONASTERIO DENCKENDOREINO,

QUOD AUSPICIIS ET MUNIFICENTIA

SERENI.SIMI PRINCIPL$ E7 DOMINI

D OM NI

EEE

o

pE

-

]

ï

H

*l

L

»

?

:

AU TA

BERHARDI

(ó

Xxv

d

'UDOVICI

2 07 À a

DUGIS V

W

RTEMBERGUE ET TECCLE,

.COMITIS MONTISPELIGARDI, DYNAST E

HEIDENHEIMENSIS, SACRJE CZESAREZE MATJESTATIS

ET IMPERII ROMANO-GERMANICI, CIRCULI ITEM

SUEVICI GENERALIS CAMPI MARESCHALLI ,

TRIUMQUE LEGIONUM PRAEFECTI,

ANTE JQQUADRIENNIUM

NOVO GYMNASIO MONASTICO FLORERE CZEPIT,

ACTIBUS DECLAMATORIIS

AB EJUSDEM COLLEGII ALUMNIS DUCALIBUS

CELEBRANDUM

ECCLESIAR'UM VICINAR'UAM ANTISTTIES,

ALIOSQUE LITERARU M MEEGENATES

ATQ'UE P ATRONOS

AMICISSIME DECENTERQUE

.

INVITANT

PRPOSITUS

E

PRäCEPTORES DENCKENDORFHNI.

od D HH IH EHEHIH I CH TMMTH I RTE ää&ä&ä&ä&ä&*&ä*

TUBINGE,

Litris JOSEPHI SIGMUNDI.

t

À.

—

x

ww

T

d

4*

*

x.,MæH,

*

«l

u^l

^

j5

z

—

MR

Z

((

((E

PA

2

27

m

(

Ó

VT

v

?

:

((:ä

««

^

277

2 À

Z

Mf

"

1

G?

a

9)

DAU

7

77

f

$4 —

Á Z

z

D

i

j/

N

TE

E

Z CE

,

77

7

2

! FE

—

L

N

WY

N

WX

A

(TA

N-

-

N

E

/

Z

INN

SNS

d

j

x*'

|

I

( À

?C

SS

Z

(U

A

(/

(

/2

j

j

|

|

(

7

A

N

N

ZN

--

Es

EM

S

SSSS

N

N

3

«

!

RONSS

SSN

SSS

]

N

NSSS

X

N

»

N

NS

NN

NS

N

.

W

x

DN

lMM

N

NS

p

ss

N

NT

W.

*

SS

/:

S

INS

SSSSRESN

Z

—

|

LL

IILSUMS

ER

A

N

i

((((l,

w

M

Is

UP

p

IT

UT

Y

E

-

N

—

tx

lt;**

&

,

(

N

N

SSWWW

il

.

A

:-

,

Z

N

E

*ï

ZA

D

N

Q

NS

n

/'

/

D

NSS

s

X*X

)

p

LO

SS

m

272

|

|

j

i

Z

7A

E R

W

77

/j

K.€NCN

AE

N

|

('.)f;

—

eà

»»J

j

Nü

W

")

u7

M —

N

7

WR2

u

2

X&///

^

g DP*

(

* LY

;

77

—ä

(

N-

*,,

PR/EPOTSITU

PR./ECEEPTORES

Collegii Monzflice Alumnorum: Denckendorfmi

d

Lecfori benevolo [alutem |

K

Qu

v

Uod fi latiffimo hoc fecundi Jubilzi Evangelici tempore vel le-

E

$

2*

Y

2

viffimam operam in emendate &àvario errorum atqué fuper-

2

Z

i

ftitionis genere liberatz Ecclefie noftr& repetenda memoria

C

2

Z

--

: A

^

LA

UE

fte

l

locare,quidqueincredibilis divini Numinis benivolentia nobis

ïg

z

x

imperdüverit cogitatione comprehendere ftudeamus: Profecto

P^

z

jv

d

A

fan&a quedam & pia maximi & numquam fatis laudandidivini

beneficii admiratio animum noftrum occupabit , ad devotam

z

OEX

SS

a

oO

r

E

ejus confiderationem & gratias fübmiffiffimas Deo dicendas nos

K

l

Z 7

)

2

a

excitatura.

Sive enim miferrimam deploratiffimamque Eccle-

fie ftatus- condicinem

& exulceratiffima tempora, quz ante felicia Reformationis ini«

tia fuerunt, & Papas nonnullos , ut Platina , Baronius aliique fatentur, peffimos alue-

runt, atque nocte quadam mentibus hominum offufa denfiffimis ignorantiz tenebris

diu fuere obruta, contemplemur ; //ve difüicilia diviní hujus operis initia, & laborem

ftudiumque illud perficiendi viribus hominum füperius , obítacula quoque & impedi-

menta , quz etiam potentiffimorum Imperatorum & Regum confiliis injecerunt remo-

ram , cogitemus 3 //ve felices & omni admiratione dignos confiliorum eventus , &;

quod ipfa rei veritas animos hominum alliciebat , maxima Reformationis incrementa,

omnem fere fpem exfüperantia confideremus ; //ve denique ipfius Ecclefiz noftrz fan-

Gioris & purioris inter millena hoftium pericula, minas, machinationcs, perfecutiones,

bella cruenta mirandam conífervationem , & ad noftram etatem facre doctrinz per-

ennitatem zqua animi lance ponderemus : Multiplices easque graviffimas rationes effe

omnes facile intelligimus, cur & grata pro fumma Dci bonitate mente hzc tempora,

que memoriam Reformationis coept excipiunt , in honorem Dei facra feftaque cele-

bremus, & cateram alioquin prafentis atatis triftitiamatque calamitatem pia quadam

ii

condiamus & permulceamus hilaritate.

Ante enim quam bonus & fidus divini Verbi

Miniter LUTHERUS varias & do&rinz & morum in Ecclefia cortuptiones perturba-

f

tionesque tollere, & multarum rerum turpitudini verborumque obfcoenitati refiftere

inciperet, ea Ecciefiz, quam fanguine fuo fibi comparaverat humani generis Redem-

ptor , calamitas querulà fuit , ut quamquam nos pofteri illam, ut in mmonumenta per-

3

venit, cognofCcere & explorare omnicura velimus, & admirari foleamus, tantam tamen

ïy

nusquam cogitare aut fingere queamus, quantam tum prafentes pii cjus acerbitatem

guftarunt pariter & fünt cxperti, — Exulabat enim in Cwr/a Rozaza Chriftus , nec via

fidei verz unica ad Patrem per eum veniendi & ad gratiam accedendi patebat , 7«« bo-

norum , ut vulgo vocabantur , Operum , quibus propriis viribus Legi fieret fatis, fancti-

"

tate & auctoritate, 442 fan&torum, aut, ut rectius dicam, lapidum faepe lignorumque cul-

tu religiofo, queitinerum facrorum ad fancliora loca inftitutione , 4«« Vite Monaftice

votis & pra'ítantia, ita obfepta omnibus erat & occlufa, ut a qui in hominum oculis in-

que Verita-

Eu i — — i

cederet, nemini ita fglici effecontingerec velli&eret, — Fidem f1 Mycozio aliis

cis cefti-

g

p55

'e

tisteftibus, ut oportet ; omni fide dignis habemus , CZri]li in inftruendo populo vices

, pro Jefaia Thomas Aquinas, pro Paule &* Petro Virgi-

gerebat Papa , pro Mofe Ariffoteles

lius C Homerti , pro Tobauze Stholaffici

in cathedra facra ad populum loquebantur ; Et

Scripturz vox ut inimiciffima fic pericu

lofiffima, Traditionum vero & legendarum fa-

bularumque auctoritaseratmaxima. —Quid igitur mirum , fi aptiflima ad onerandam,

feducendam , impugnandamque hominum conícientiam arma , preceptorum divino-

rum & Scripturg Sacrz , que camen Zertulliano & Chry[oflomo dAn91$ veQ , ignoratio ,

anilis plurimorum fuperftitio , divinz Veritatis lucis obícuratio , auGtoritas Paparum &

Cardinalium ferme divina , externi major quam interni cultus fandtitas, qu in omni

tüm ztate hominum vigebant , eos extulerint fructus , qui & ad morum turpitudinem

ac flagitiofam variam libidinem

, qua femper cum probro privato conjunxit Ecclefiae

dedecus, incitarent homines , & in extremo vite tempore,

cujus aut bere a« confci-

entia aut benefa&orum recordatio in plurimis nulla fuit defererent.

Scatebat certe,

literatorum Phoenice £rafoso tefte totus Orbis plurimis& malis facerdotibus , qui avari-

tiz ,

Simoniz , obfcoenitatis , voluptatum , adulterii, Sodomiz, quz afpernari pietate

otius & ratione ac fapientiaillos oportebat,

exemplo füo peftifero atque deteftabili ita

ietatis confilia multorum impediverunt, ut mentisillorum ac fidei perftingerentur

oculi,neautcum vera pietate haberentcommercium;aut qua ad zterpam animz falutem,

ut ad beatorum coetum perveniret, pertinerent, mente agitarent, vel ratione & cogita-

tionecomíequerentur. Sequebantur autem inferiores fuperiores, & eorum infiftebant

veftigiis , qui Vicarii Dei Romz falutabantur , quorum multorum ea perdita erat domi-

d

nandi libido, luxus, fuperbia, utfe fuper Deum & omne eiflacpa extollerent, Dominos

terrz fe adorari cuperent , in quorum poteflate effet & imperiorum limites finesque

conftituere, & Principes, Reges, Imperátores, fi obedire nolint,& Regno & vita,exem-

lo Cuzradini ultimi Suevorum, Sicilie Regis, exuere. — Plura, vario tempore Secalo ma-

ximà X. exempla accepimus eorum, qui & ab Ecclefiz Romanze hiftoricis vituperantur,

uam Pontifices fuerint, fed eaafferre nec opus eíl, neque rei ne-

quod Tyranni potius q

ceílitas cogit. Pratereo

igitur Gregorimm VII. Cardinalem antea Hildebragdum, Henri-

co IV. Imperatori inin

iiciffimum 5 Pratereo plurimos alios, qui fcriptoribus Pontifi-

ciis teftibus , & peffima vite fü ratione, & tyrannide Anti-Chriftiana Chriftiano nomi-

ni & Ecclefiz pudori fuere maximo, ut quoque de füi temporis hominibus Papa ADRI-

ANUS VI. fatetur zibil febi infelicius , quam quad imperaret , ia vitaducens. Satisrem

robant, quos fella divi Petri ante admifit quam à fictis opinionibus Religio purgaretur,

neab ulteriori cemporis tractu eam repetamus, ALEXANDER VI. jacobo. Sannaz.arto

Poétz Pontificio ipfum/ze/us & facigus di&us, qui Punicam ejus perfidiam & humani-

tatisterminum excedentem fievitiam, immenfam denique avaritiam falfe perítringits

JULIUS II.

Miles potius & Imperator exercitus fui, Budao Lanifta fanguinarius, quam

ovium Paftor

& animarum , & viginti myriadum hominum in bellis, quorum au&or

erat , cede, & perjurio,quod reformationem, ad cujus promovendae curam jusjurandum

& anathema ipfüm obftrinxerat, impedivit, claus; LEO X. Mediczus, à priorum

q

uidem vitiorum pefte abhorrens & literarum patronus, fed epulis tamen, venationi-

bus,

Muficz, voluptatibus ita immerfas deditusque, ut multorum in fe excitaret mur-

mura, quz in

ícandalum progreffa Pontificiz dignitatis au&oritartem minuerunt, Ex

atque ezenzdanzdorum morum

quibus efficitur atque conflatur, tantum fuiffe qwerelarum ,

& doctrine falubrioris & magis divino modo explicande votorum fpatium, quantus fuit

vitiorum iflorum & in Papis& inSacerdotibus, Cardinalibus & Monachis curfus. . En!

vero, ut multorum explerentur vota , venit Luzhberus. LUTHERUS, inquam , paupe-

re parente natus , Monachus £remita AugufHinianus , ipfi Papee Leos; X. vilior & minor

quam q

ui tanta moliretur , habitus, à Deo ex omnibus deligitur , qui Babylonis, ut

Ludovicus Xl

Rex Gallie Curiam Romanamin numifmate quodam vocavit, frange-

ret muros, & Paparum , quorum in verbis non tantum , fed nutu quoque refidebat au-

&oritas , füperbiz , luxui atque intemperantiz refifteret, quem quideg Albertzs Cran-

zius , Hiftoriographus Hamburgen(is , quamvis ipfius Veritatis adprobator, in Cellam

ablegavit fuam;atque ut miferere mei oraret, fuafit. — O mirabilem vero & omni ani-

mi conrentione obfervandam Confiliorum divinorum & a&ionum| rationem! Is , quos

contemptui habent defpiciuntque in magna audtoritate conftituti & nobilitate generis

torem

lari;fuoseligit,corumqy utitur 'opcra.Optimæ quidem erantP//azerum ad Impera

Maxi-

À

—

L

-

E

pos

Maximilianumliterz atque preces,optima ipfius Imperatoris & Regis Galliarum confilia

de emendandis Monachorum & Ecclefie Antiftitum moribus : fed placuit Deo magis di-

vino modo & ipfius Verbi fui vi atque praftantia , que omnes errorcs extorqueret, quam

hominum potentum & fapientum confiliis & au&oritate veritatem ab erroribus libera-

re, & lucem ejus nobis prazferre.

1ta enim fcepiffime Luzberu; , & ab Eletore FRIDE-

RÍCO &aliiscum Theologis tum Politicis, quorum non fimilis erat conftantia , ne tam

magnarum rerum curam fufciperet , admonitus, zoz fuum,fed Dei pegotium cíle profi-

c

tebatur; Cujus quoque ea eratanimi ma

o

nitudo, ut in Cezzitizs Vormatieufibus prafente

Imperatore Invictiflimo CAROLO V. inter Eledfores , Duces, Principes , Comites , Epifco-

05 , Abbates magna animi conftantia fcriptorum fuorum per Carzificem jamjam Roma ;

Lovanii, Colomie & Moguntie, quamquam hic cum contemptu & periculo eorum, qui rem

in fe füfceperunt, combufferum dcfenfionem promitteret , &à veritate prodenda alienis-

fimusin hec erumperet verba: HIC SUM : ALITER NON POSSUM : DEUS ME

JUVABIT : AMEN! Hicvero pofteaquam antea in recens fundata A4cadezia Witteber-

enfí, que Tubizgenfi plurimum ob transmiffüm Melagcbtozem aliosque Dodores deber,

& Philofophie & Theologie Do&or docendi methodum Ariftotelicam corrigere & e-

inendare cumaliis tentaffet, & in vifitandis Monafteriis Staupitii vices agendo /ecfiezem

Bibliorum omnibus fuafiffet, contra impudentiffimum , ut ipfe Cardinalis Cajerazz; cum

vocavit , Indulgentiarum Nundinatorem fohanzem Tecelium, adulterum eundem & im-

poftorem maximum , cum Jrerbocki propius à Witteberga abeffet , multisque millibus

imponeret, pridié Calendarum Novembris 1517. zbefes cogtra Indulgentias, cum magna

d

reliquiarum vifendarum cauía multitudo advenerat , publicando adque difputationem

praíentes abfentesque provocando; infurr

exit, fermone facro contra earundem abufum

& curpitudinem eodem tempore babito. | Hic primus conatus, hzc prima atque tenuia

initia maximz , & quousque rerum monumenta erunt, omni memoria digniflimz rei,

quz tamen maxima incrementa füereinfecuta. — Citiusenim , quam ratione quisquam

confequi potuiffet, ut fua in vaticinio de Angelo eterni Evangclii precone per Czlosvo-

lante ineffet veritas, Thefes ifte quatuordecim diebus pet totam Germaniam , per menu[em

vero per totum Cri/fHianum Orbem divulgata, tantos ubique clamores, gaudia quoque

aliorum , aliorum querelas excitabant , vt , cüm plura effent de proximo Reformationis

tempore vaticinia & fermones , ad ipfam Curiam Romanam perlau , non pauci fucrint

adveniffe dicerites eum, qui divino juffu graviffimum corrigendi Ecclefie mores perdi-

tós munus obirét ; Etquamquam , qua auctoritate potentum & externo fplendore care-

bat, facile primum adveríariorum cum Principum tum Dodorum, qui & fcriptis& armis

nafcentem quafi eam füpprimere tentarunt, multitudine opprimi potuiffe verita; omni-

fi in lucem extraxerat,

bus videretur , ipfatamen , quam tempusà Deo praícriptum qua

erus divinam probare

omniumin feoculospertrahebat. — Rariozes fcilicet, quibus Lsb

retio eí-

atque ftabilire veritatem nitebatur, ex ipfo Dei verbo defumptz, utin omnium p

fent,

fibi pf arripiebant au&oritatem , & paucorum annorum fpatio Gerzanie, Galli ,

tota Vero $vecia & Dania (ub Guflavo & Friderico Evangeli-

Hungarie, Polouie magna pars,

cam veritatem acceptam tuebantur & facr

aimmutabantPontificia. Sed mittamus alios5

ó terqueq

uaterque felicem noftram ZZürtemberziam, que fub imperio Magnanimi Ducis

ULRICI, quem mox is« excipicbat CHRISTOPHORUS , Ev

angelii luce colluftrata,

ad meliora facra pervenit, quz fi ngularidivina gratia ad prafens usque tempus fub 5e-

veniffmorum Succe[forum vatela,farta adhucdum & incorrupta tenere atque fervare potuit

ariter & ftuduit. Recenfere heic nolumus , qu fingularum Provinciarum, que a Con-

feffione doGtinz fuz , quam majores noftri Principes 4uguffe Vindelicorum 1530. Impe-

ratori in Comitiis obtulerant , Z4uguffana, atque à diffenfu Spirenfé Proteflantes vocantur,

füerit facrorum emendatio; tantus enimis effet labor, quantum multa volumina com-

mens noftra, qux beneficia hzcad noftra usque tem-

ple&i vix poffent. Pia potius & caíta

pora inter plura pericula confervavit,

clementiam divinam atque providentiam depradi-

quicum multz regiones amiffa Chriítianz Re-

cet, &jun&z fint Deo omnium gratiee

ligionis libercate füb jugum tyrannidemque Papz denuo m

iffz fuerint, ( quz virulenta

ffimi Jobapnis Kraufri efuitae

irrifio eft Ecclefiz noftre Evangelice fannionis impudenti

in famofis & blasphemis contra Lutheranos libellis recense

miífis, maxime

Prageníis,

itt -Diftorifd)em 95eptrag fürbas stvepte £utberifcbe

cubel/Syabr/) nobis , ut facri à

fht.

lanta enim omnino ad-

Deo prafcripta cultusratío apud nos permaneret, conce

miratione

A

miratione digna cft hzc Ecclefie noftrz putioris falus , ut major effe nonpoffic. , Que

enim vatie mox poft primainitía hujus veritatis fuerunt perfecutiones ? que Regi Hun-

garia? qua Ferdinandi Bohemig Regis & Germaniz €

qua Georgii Saxonie Ducis & que

Gtorgii Ducis Pomeraniz? qua Paparum , qui pluresigne, & variis cruciatuum, ut ra-

tio vix excogitare potuit, generibus enecarunt, quam ab omni Chriftiana Religione ma-

xime alieni Imperatores Gentiles decem füuis perfecutionibus in hiftoriarum monumen-

tis memotia digniffimis trucidarunt, ut omnium loco teftis efle poterit Paulus IF. Papa,

d

qui Inquifitoris munere per 30. annos fundtus cezrwm & quinquaginta millia Chriftiano-

rum occidit ? quz furentia in Evangelicos Caroeli F. mperatoris alioquin laudatiffimi &

Maximi arma * qua fzvitia belli 7ricezzalis , que omnes

Germanie angulos pervafit

quz perfecutiones recentiores Hungarica t

qux Gallice ? quz denique Principum Evan-

eclicorumà vera fide defe&iones & abitus *

quz inter ipíos Religionis focios fentiendi

fibertas ? quz amicorum adulatio ? qui amoris fraterni cum caritate conjundi languor €

ui Religionis tepor? qua omnium fere peccatorum dominatio? que voluptatum deli-

Attamen flat pariterque ftabit porro firmo talo invicta yeri-

cic? que VIS feu JUS €

tas religionis noftrz, & de erroribus omnibustriumphum ducet.

Profuicautem per bi-

na fcre fecula ad confervandum verüm cultum atque dodrinam in Patria & tota Eccle-

fia, atque porro proderit pia Preatiorum , Schuepforum y Audrearum y Heerbrandarum ,

Offandrarum, Pregizerorum , Thummiorum, VPagnerorum , Nicolajorum , Raitbiorumy Zelle-

rorum Kellerorum,

Mülleroram, Reucblinorum, Hedingerorum, Hoch[letterorum, aliorumqs

Pro-

fua inter pofteros laude perfruentium, opera, qui poft mortem apud nos vivunt.

deft quoque proderitque oli

m eorum labor acftudium falutem Ecclefiz patriz promo-

vendi,qui vivi jam fama fua,

ac meritorum gloria füperftites perfruuntur, quos ipleDeus,

gnarentque, adnos mifit , qudque tum in

ut priorem do&rinam verbi explicarent propu

Academia , um Or dinibus Miniflerii Eccleftaflici ,

tum in Mozafferiis verfantes vivos Eccle-

*

tur officii noftri munus efto, ut tanto-

fia nofira Würtembergica pie veneratur. Hocigi

rum beneficiotum memoriam grata piaque mente inter preces & totius Ecclefie Evan-

gelicz Jubila teneamus & celebremus

,gratias quoque agamus Deo noftro auctori & vin-

diciveritatismaximo. —Imitemur Dazes , Saxones ; .Quelpberbytagos ornnesque reliquos

Germanos aliosque eidem fidei orthodoxa & puriori addictos , qui fzculares in hono-

rem Dei, &in memoriam reparatzx à Lzbero: Eeclefic falutis fcftos dies inftituunt; lmi-

temur zzajorum nuflrarum gràtum crga Deum pro hocbeneficio agimum , qui parem fo-

lennitatem facram ante fculi ztatem celebrarnnt; quorum Jubilatum , quanquam E-

julatus mox exceperit, laudanda tamen fummopere eorum fuitin deprzdicanda gratia

divina opera & voluntas atque fides, quam: etfi inter varios adverfarios etiam Jefuita

Molsheimenfis Pezrus Reffius in Pfevdo-ubileo Lutheranorum aliisque fcriptis fn ggilla-

verit, vapulavit tamenidem &

Matthie Berneggero Profefforiin Idolo Lauretano ,& M.Ofee

Schadeo Diacono Argentinenfi

bus Snbem Gaftz9tadtSUicbleitt, Faciamus fatis Sere-

'niffmi moflrri Patris Patrie EBERHARDI LUDOVICI mandatis de Jubilao Lutherano

in patria inftituendo, qui ex multis populis vicinis, tantum non foli verz Religionis ftu-

diümtenemus , poftquam poft ultimajubila vi ac tyrannide Paparum multz hominum

:jä

myriades à nobis abducte füerunt. Nolumus vero ludos fzculares Apollini &

Dianz facros , nolumus ludos Tarentinos; Abfint Bachanalia | Preces , graiia:, piam ca-

amqte mentem , ut hoftiam Deo devotam conflitutamque ardorem pietatis , Orthbodox&

Jfideic Religionis Zelum ,omnium viriorum odiums amorem frateruum & cum caritate con-

jun&um pofcimus , quibus eadem pericula , quz ultima jubila fzcularia exceperunt, ar-

ceamus, Quam obrem id apud nos Denckezdorfa agitur , ut prafenti hoccetempore gra-

tum divino Numini animum comprobemus, & tales nos prarftemus , quos ipfa bc tem-

orum folennitas poftulat, ut cum aliis gaudia noftra & preces jungamus. Duplex enim

cít beneficiuim , cujus recordatio nunc eft jucundiffima , uj & cum reliquis patriz: noftree

*

incolis, imo cum omni

bus puritatem & veritatem Religionis amantibus eadem hilaritate

temporum perfruamur , zum iz Gymuafro noftro CMonaffico recens inflaurato PRIMI exz-

flamus

» qui fecularía eepte. Reformationis gaudia percipere potuimus. Producimusigi-

tur in fcenam & oculos Tuos, Bezevole Lei£or,

omnes & fingulos Collegii hujus, quod fin-

gulati Sereniffimi gratia & munificentia heic loci alitury 4[w0s, ordine, quo aliasloca

fua occupant, minus obfervato , qui mentem noftram atque gratias pluribus exprimant

nc in

ipfi, & pro nobis loquantur ea virium dicendi & artis Rhetorice facultate, que nu

;

ipfis

,

ipfis ineft, — arze autem erunt & tempotediverfz Declamariones atque exercitia Rbetort-

EU.

cay vario linguarum idiomate initivuenda , quibusuna horula abfolvendis minimé füffice-

Dicetur autem 4e ipfa Reformationis Hiftoria, Ze infignibus ejusdem & preftantis-

fimis mirificisque utilitatibus , Ze Officiis illorum, qui hifce folennibus intereffe volunt,

denique Ze laudibus & Principum & Do&orum, qui divinum hoc opus fua pietate & ope-

ra adjuverunt.

Cum vero urgeat prefeztía Turui, & plurium, corumque docfiorum An-

us

ditorum frequentiam Declamatoribus noftris ad exercendam dicendi artem , qua boni o-

lim Oratores facri evadere poterunt, calcar currentibus addere pofle videre nobis videa-

mur, noluimus petitioni iftorum deeffe, ut qui Declamationibus eorum & exercitationi-

bus intereffent, f/zbiffe & decenti verborum explicatione invitarenc ipfi.

Nosillorum

animi interpretes hiíceeos ftipavimus literis, quibus & officiofitatem noftram, ut Sidonii

verbo utamur, omnibus exponerent, & quid de iis expectandum fit, plane declararent.

Rogamus igitur Dizzil//mnos, Plurimum Reverendos atque Docf iffemos Ecclefrarum vicinarum

4at iflites atque Paffores aliosque Literarum Patronos & Mecenates Nobiliffmos & Honora-

tiflimos quam amiciffime, quod non captandz vanz cujusdam gloriola caufa, fed in ho-

norem Dei &animi no(tri pro tanto beneficio grati declarationem hujusrei fufcepra cu-

ra eft, ut quid diuri Alumni noftri, Adolefcentes lectiffroi, fpes patrie non exigua, int, ipi

benivolis auribus przfentes percipere, fuaque prafentia folennibus hifce Monafticis, le-

vibus quamvis, fplendorem addere non dedignentur.

Dabimus operam , ut hocamici-

tiz &benivolentiz genus grata mente accipiant: Alumnhi , Nos vero omni temporis occa-

fione, quam ad omnia ftudia omnemque voluntatem prómpti atque parati fimus, re pro-

bemus ipfa. Denckendorfe fecunda Calendarum Novembris Anno quem- indicat

i

MartInVs LUtherVs TheoLogle DoCtor.

Jpfz quz'dem Exercitia Rhetortica bac funt.

Proxima die Lunz I. Novembr. Hora matutina IX. declamationum exercitationcs fequentes erunt,

Di&uri funt

JÉREMIAS FRIDERICUS REUSS, Horrheimenfis.

De deplorato Ecclefiz ftatuante Reformationem , five do&trina, five Ceremoniz, five

Miniftri verbk& Papz refpicianturs atque neceffitate rcformationis.

GODOFREDUS KJEUFFELIN , Malmsheimenfis.

De occafione , Auctore & initiis Reformationis.

JOHANNES GEORGIUS GRIESINGER , Uracenfis.

I

De progreffu reformationis in variis Provinciis poft damnatam à Papa Lutheri do&trinam.

JOSEPHUS LEONHARDUS CAPPEL, Bcilíteinenfis.

»E

$

De impedimentis & adverfariis Reformationis.

CHRISTOPHORUS EBERHARDUS HARPPRECHT, Liebenzellenfis.

De vitiis poft Reformationem denuo invalefcentibus, Ícilicet tepore in religione, fuh-

tilibus queftionibus & altercationibus Theologorum , frequenti apoftafía & vitz im-

letate.

pE d

JUSTINUS DAVIDES KLETT , Ombdenfis,

De cura vitia ifta expellendi, & doGrinam fartam tedamque fervandi.

JOHANNES MICHAEL SCHJEFFER , Megalo-Bottwarienfis.

Gratias agat pro hoc beneficio maximo Reformationis Dco;, Principibus & DoGtoribus

Ecclefiz.

Die Martis IT, Novembris Hora IX, matutina.

Exercitationes Rhetoricas inflituent de infggnibus frucfibus & utilitatibus Reformationis

^

vario linguarum idiomate ,

Zä

GEORGIUS FRIDERICUS MAUCHART, Marpacenfis Germanico ftylo foluto.

De ju

ribus cuique ftatui recuperatis, &ab iniqua Paparum ufürpatione vindicatis.

PHILIPPUS THEOPHILUS SCHAEFEER , Stuttgardienfis Gallico.

De liberiore veritatis defenfione exemplo Galliz , qu& & Concilii Tridentini auctorita-

tem vilipendit, &

hodie Bullam papalem Unigenitus impugnat.

CHRISTOPHO

RUS FRIDERICUS HERRMANN , Marpacenfis , Grzco.

De litterarum elegantiorum pulfa barbarie incrémentis.

f?'ï

JOHAN-

De Leaione Bibl. Hebraicorü & Graecorum.

. JOHANNES ANDREAS LAUPPE, Heiterbacenfis , Hebraico,

JOHANNES SCHWEICKHARDT , Tubingen(is, Syriaco.

De püriore Dei cultu & à fuperítitione liberiori.

JEREMIAS FRIDERICUS REUSS, Horrheimenfis. Chaldaico.

De Tyrannide & jugo papali excuffo.

Die Martis II, Novembris hora Il. poftmeridiana-

Laudes decantént eorum , qui banc Reformationem adjywverunt ef* curam Ecclefía

usque ad mos babuerunt , Ó quidem

JOHANNES LOTHUS WINTER , Gochsheimenfis.

Laudes Ducum Würtembergicorum genere Heroico Metri Latialis.

JOHANNES RHEINHARDUS BINDER, Lusheimenfis.

Precipuorum Dod&orum , Lutheri , Melanchtonis ; Brentii , Schnepffii , &c. aliorum-

que würtembergicorum , Lyrico.

ERNESTUS FRIDERICUS BEERLIN , Schordorffenfis.

Eorum Regum & Principum ;

qui ante fzculum & Præfenti tempore folennia Jubilzi

infüituerant. Elegiaco.

JOHANNES JACOBUS FLEISCH

MANN , Stuttgardianus.

Felicitatem defcribat carmine Germanico Monafterii Denfkendoifini: quod ante hec

Jubilei tempora recentiflime divina Providentia & Sereniffimi Ducis EBERHARDI

LUDOVICI munificentia Schola Monaftica florere coepit.

JOHANNES GEORGIUS KIELMANN, Kircho - Teccenfis.

Depingat felicitatem eorum , qui hisce Jubilzi folennibus intereffe poffunt verfibus

grecis.

. Die Mercutii HI. Novembris hora matutina

Officia explicabunt , que Tubileum boc celebrantes praffare oportet , & quidemdefcribant.

PHILIPPUS JACOBUS SCHLOITERBECK , Wangenfis.

Jubilaeum Leviticum.

MAGNUS CUNRADUS ZELLER, Vayhingenfis.

ubilaum Pontificiüm.

PHILIPPUS CUNRADUS BURCK , Nürtingenfis.

ubilzum Lutheranum.

BENJAMIN HEGEL, Canfítadienfis.

Piam caftamque mentem, qua celebrari hec folennitas debeat,

JOHANNES ANDREAS FROMMANN, Tubingenfis.

Admirationem fübmiffam providentiz divinz in fervanda Ecclefia noftra,

FRIDERICUS BENJAMIN SCHMID, Hemmingenfis,

Amorem & Zelum veritatis,

AUGUSTINUS DESCHLER , Blabyrenfis.

Preces & perpetuam auxilii divini implorationem.

CHRISTOPHORUS PHILIPPUS MULLER , Neoftadienfis.

Sedulam litterarum & difciplinarum faluberrimarum tractationem,

JOHANNES CUNRADUS REINFELDER, ,Vinimontanus.

Amorem & Concordiam fraternam Evangelicorum.

»

? a 2:-

C N

NT

N LO

x

M

U PA

"I&

m

;

AA

N

z

:

N-

22

SY

f

Ü

j

j

|! «E—,

Ll

El

IN W

—

E.«

i

A

7

N

E C

,

m

T

XX

j

-

—

6N-

Z 8

LE La

Z« 9.

17

o

EN

D

J

C

N

0 Av

33

AK Non Rs

[4 uaxg

,

VZ

/(

ALUUBERI 1 |

ERLTETUIUA

1

N

GUU

N

|

l

j

)

N

juw,

"i,

uiqe-

N0 /// n

AA

T

n

N

U

E

LL ——

T

| JUBILEUM EVANGELICO-LUTHERAI

SECUNDUM

IN HONOREM

REFORMATIONIS HUJUS AUCTORIS DEI SUP-

IN MONASTERIO DENCKENDORE-

3

QUOD AUSPICIIS ET MUNIFICENTIA

SERENISSIMI PRINCIPL* ET DO,

W

D O

M-I N 1

C ONDYT

L

a

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

(s

$

*i'fyj

36'

bDERHAR

18

:

CADEV)

r

s

71

z

E z

ZA AN

17

/

u—.

Qo9| Euj

Es

d

E

&

—

UDOVIC

O Baane Q

16

oA

,, z

U AA

7]

2

FEH

Focus

15

RTEMBERGIPE ET T]iï

175 ä j

14

COMITIS MONTISPELIGARDI, DY:-

J CENN

HEIDENHEIMENSIS, SACRJE CJESAREZE MA|

ET IMPERII ROMANO-GERMANICI, CIRCUL-

SUEVICI GENERALIS CAMPI MARESCH.;

TRIUMQUE LEGIONUM PRAEFECTI .

ANTE JQUADRIENNIUM

NOVO GYMNASIO MONASTICO FLORER

E Cl

m

ACTIBUS DECLAMATORIIS -

AB EJUSDEM COLLEGII ALUMNIS DUCALI—

CELEBRANDUM

z

ECCLESLIAR'UM VICINAR'UM ANTIT.

E LITERAR'UM MZEECEN.

ALIOSQU

h

ATQ'UE P ATRONOS

AMICISSIME DECENTERQUE-

INVITANT

PRIEPOSITUS

ET

ä

PRECEPTORES

DENCKENDC.

3330 CH ORCHI O HEDHIHIMI I I OH UMH IEQHIHRIEIE QpAN:

E^.

qUBIING.J,

Literis JOSEPHI SIGMUNDI.

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com