LXV6d_fol_173

Q. D. B. V.

IJUBILEUM ECCLESIARU M

ICARUM SECUNDUAM

EVANGEL

IN HONOREM

SUPREMI REFORMATORIS,

JUussu zr AUSPICIIS

SERENISSIMI PRINCIPIS 4c DOMINI,

DOMINI

EP

ERHARDUI

LUDOVICI,

DUucis WURTEMBERGLE rr TECCLE,

COMITIS MO

NTISPELIGARDI ,, DYNAST/E HEI-

ENHEMII, SAC

RJE CJESAR EE MATESTATIS ET IMPERII

:OMANO-GERMANIC

$ CAMPI M

|, CIRCULI ITEM SUEVICI,

ARECHALLI, TRIUMQUE

GENERALI

LEGIONUM PR/EFECTI,

1

DO

MINI ET NUZRICII NO.STRI CLEMENTLSSIMI

IN ILLUSTRI GYMNASIO

ORATIONE PUBLICA

DE JUSTA ET NECESSAR

^

1A ECCLESLE ROMAN/UE REFORMATIONE

LEBRANDUM

LITERARUM INTER NOS.

N.ATES. PAIRONOS, CULTOR'ES.-

w MJECE

HUMILITER DECENTERQUE

INVITAT

N,

CHRIS

TIAN. EBERHARD. VWEISMAN

TTETUNNCDUT.

PROFESSOR ET ECCLESIASTES.

JIUTGARDI £,

TYPIS Ronssmmm;s, A'NNO M DCC XVII

"a f

4

///

NI E V* UR 47

. Ó

*

»n':-m z

—

:

n

xænmr;ïl

d

A

(s

J

273

—

——

z.i/

NN

F/

iæ;

;

N

-

S

VN

x/

ETA

m—€

$

f

')'M

Ü

Wj

[ H

—

J

/Ml

Qm!

NY

iE

Em

z

Ls

w

W)M 9^

V

7

l7

27

L

X

N

N

QO

ts

"

p

SS

N

—

j

jl

*

AL

s

(»

——

aT

—

M

d

d

"

x

W

—

""Q

- Vi

i

&W

, 3

N-

:».w

N

27 N

i

2

22

J(,a//l'

)N

——

o

,

Y

P

$.

( P

R

il

2

* 'lhwï

z

e

U dul T M

:','/u.,,"'

"T.

LT W N

EL

»

*

. !

;

N

«5

*

"//f ä

:

i

//

»9r-3

»A

-

z

k:

f*

p

,

Gs

X

3

ey)

N

2

^

N Hiftoria FRIDERICI MYCONII, Su*.-

J

Y

L—N

Y 2

-

M

O

la

SO

perintendentis quondam Gothani, Theologi venerabi-

[5

Y

CE

-

X

C

RO

52))

C

ES

»

*

lis ac ver&excellentis, quem inter fumma Ecclefia no-

x d.

3

V

e*(

ftree ornamenta fummo jure numeramus, praeter alia

À

(2

?

659

pulcherrima & plan& egregia nunquam fine pio affe&ui

- legimus, quod religiofiffimo huic Viro in prima ftatimi

no&e fui in. Mo

nafterium ingreffus ( qui An. r$10, contigit ) memorabili

atque divino, ut credere fas eft, fomnio de Periodo Gratiae animabus hu-

milibus Deumque finceré quaerentibus proxime aper;endá oftendere digna-

tus eft Dominus, — Vifus eft fibi ingredi, referenee MELCHIORE ADA-

ML, vattilfimam Eremum, & in locisafpetis praeruptisque oberrare, nuné

afcendendo , nunc defcendendo adeó defatigari , ut fgi& animam zgeret,

Interea duim ita h&ret , accedit Vir ftaturae mediocris , fronte ferena, fed

calvá, capillo& barbá promiffà, chlamyde rubráami&us cum nodo in fini-

ftrà fcapulá, qualem viderat Apoftolum Paulum pingi. Hic blande eum

compellans, furge, inquit, & me fequere ; Res tuee meliore erunt lacos

uem dum per tefqua viarum fubfequitur, vallis amceniffima & ineá pra»

tum viridiffümum, in prato rivuli leni fufürro dectirrentes a

pparent, fed

exiis dquám haurire du&torprohibet, Mox ad fontem marm

oreumn perve«

niunt, ex quo aqua copiofe manabat, — Hic düm geniculando haurire aquam

cupit; imaginem Ghriftiin cruce pendentis confpicatur , & cujus-vulnetibus

vis illaaquarum omnis fcaturiebat.- Eum in fontem Dux vize

cotitum.

Gitibundumin

jicit, itaut capite Chrifti pe&us contingeret, & potu fuavif-

fimé reficeret

ur.

Extra&us inde cum Duce fuo pergit. — fiic pautulum

progreffis campus fe aperit latiffimus rmaturis frugibus plen

us, quas Dux

demetere jubet. . Myconius fe excu(are , laboribusq; ejusmodi nunquam ad-

fuetüm dicere; cuiille: Quodnefds, docebere, ^ Propius ubiaccefferunt ;

videt mefforem unumtanto conatu fruges demete

ntem, quafi folus totum

agrum demetere vellet, — Huic Dux viae fe jubeta

djungere, & fimul falcem

arripit, quae ubimanipulum unum alterumque refecuiffet , fic & tibi, in-

quit ad Myconium, facieridum; ' Aggrediturergo opus; ubicum da&àr .

ille vidiffetnonfolüm culmos, fed etiam infetiorem partem praefcindentemi z

Dominomeo; inquit, non opus eft ftramine, modo ariftze in horrea col-

ligantur. Inde cum ad colliculum deveniffet Myconius, circumluftrat

campum & ejus làtitudinetm mirátus quaerit; quantuimtempor!s requiratur- ;

ad fruges omnes deinetendas in tantá operarioruri paucitate? Cui Dü&or z

L m OS

Ante brumam ultima manus im

ponenda eft; Tu, ut coepifti, perge ftre-

nue; Dominus meffis plures mitt

etopérarios, & ftatim adfunt

plures;qui- —

&ipfi manum admovent. ^ Pofteà feffi labore

pone rivulum confident, pa-

nes, piíces, affasque carnes promunt;

'quibus illi fuaviter vefcuntur. Interea

Dux fe fubducit; Myconïus viribus exhauftus in cubiculum infertor ,

cut

eüi fübito lbérator adítat; 8£ cum .eo alius, habinu & vulni fer&

Apoftolico , uti Andreas. & Philippus pingi folent, . Hi cum Myco«

a

nio placide colloquuntuf , quibus dum attente aufcultaba

t, iterum

ímapinem Crucdfixi confpicit made pláne extenuatam,

Hic libera-

torille pe&us Myconii tangens: Huic, ait, oportette conformem fieri, .E ta-:

&u Myconius evigilat , quid fomninim portendat, multum follicitus. Ha«

&enus ADAMI Vir. dheolog, German. p. 171. feg, cum quoconferrimeretue

Ilaffr, SECKENDORFIUS Hjf, Luther, L, I.p, 197.feq. & L. YII.p.629. fed.

le&uhic , utin ceteris omnibus, digniffimus, — Nollemus equidem cumad-

verfariis de oftenti hujus veritateaut interpretatione legitima morofius con-

tendere , di&uris alias , nos Farlaticorum inftar ex fomniis demonftrare velle

caufz noftrae juftitiam, - Perfuafum tamen habemus , non fine Numine,

veriffimé certé atque accuratiffime, in iftis imaginibus depi&um fuiffe ftatum

illius temporis Ecclefiae macilentum & fterilem, in quo meliores etiam ani«

mae deliquia paffze funt deficientibus gtegi Dotninico pafcuis falutaribuss

pulcherrimé oftenfum fontem cocleftem & uberrimum , unde poft aridita«

tem díuturnám & hauftás feces quam plutimas tefe&urus fit iterum Paftcit

fupremus ovesfuas fitientes, repraefentatam denique fuaviffime meffem ad*

hucfuturam cum operatiis fidelibus a Domino meflis in agrum Ecclefiae fuae

oftinfidorum mercenariorumignaviam mittendis. . Plantaverat olim Filius

DEI Ecclefiam fuo fanguine redemtam , utfurgeret ipfo colente & irrigante

exfolo fterili & inculto infignis quidam Paradifus odore fuavis , formafpecio«

fus, fru&ibusfoecundus, Semeninfelicem hanctertamcoi

nje&tim pururm

eratac frugiferum, | Defcendebatin plantas ros ccelefiis San

&

iSpiritus , ca«

debatpluviauberis gratiae exvulneribus JEfu Chtifti; fluebant rivuli & tor«

yentes fan&iffimorum charismatum, .. Faciebant cuftodes five hortulani offi-

cium fuum, & offerebant Domino liberales & fan&as laboris fui benedicti

primitias, Ipfzeetiamtempeftates boftiles, quae ingruebant fzepe , acfaeviee

bant diu , vaftarenon potuerunt iftas Coeli delicias, quin imó promovebant

incrementa regni Dei , quamdiu durabat fides ; flagrabat charitas, regnabat

Chriftus , ducebat Spiritus , uno verbo , quamdiu manebat femen: DEI irí

€ordibus bene difpofitis ac docilibus in fimplicitate DEum folum & regnuni

colorum quaerente. Quisautem negaverit, triftiffima deinceps fata fubiif-

fe hortum hunc Domini fpiritualem ,:h. e, Ecclefiam , corruptum fuiffe fe

men, carduos feminatos , negle&am cuftodiam ; Succeffiffe fragrantiae foe.

torem, tritico Zizaniüm , foecundize fterilitatem 5. Dormientibus fervis pri-

mum occulte ihimicum acceffiffe & mifcuiffe infe&a fua femina i imrmene

fum poft mu

ltiplicanda, deiride vero palam occupaffe hortum, non jam fur»

tivis conatibus ,

fed poffeffione tranquilla, & jure dominii , per quod fibi cun-

Porro in fan&is illis Chriftianz Eccles

&alicere , patere omnia , credidit.

fiz principiis n

oncarniequidem & fanguini apertum eft coelum , non foluta

Obedientize vincula,

non excuffüm jugum JÉfu Chrifti 5 fed tamen filiis jris

datum reditus ad Patrerag licebat re&a vià & fine ambagibus currendo refarct-

re longas de

viationes fa&tas in diebus ignorantiae & malitie. .Diligebant

plurimurn , quibus peccata multa erant

remiífa, . Quocitius ad fontem pro-

qui DEum reliquerant ; eo lubentius fufceperunt eos para-

pétabany illi ,

nymphi Spo

nfi coeleftis,

Viam ad coelum jucundam & planam reddebat

primis fidelibus viva

'communio cum DEO , pra&fentia efficax Sacro-Sanai

Numinis in facrario cordium ,

dire&ta in JEfuümi Chriftum , & quidem uni-

cum, fides , promtué ad filiale obfequium amor , paxanimae in ipía Verita-

te & C haritate fecura,, humilis & firmna in- promiffiones DEI imrhobiles fi-

ducia, liberalis ex divitiis Patris coeleftis in Filio dile&ionis in omnes ipfum

invocantes gratia. Ordine hoc fan&iffimo fenfim everfo plane alios fa&tos

arí-

efíe Chriftianos , certiffimum eft. -Fid'es c'q?ïcrfaþe&in opinionem , ch

tas

tas in tïääor&m—, i onus fan&itas, donum Dzi in opus manuurm humana«

rum , libertasin fervitutem, — Quosoportueratfeftinare ad Drum, illi vel

procul manebant a Dco remoti, vel tam lentis paffibus & per tot circulos

cogebantur adrepere , ut raro velparciffime Dro, Autore falutis fuze, frui

potuerint,

Suavia Drzimandata dífficilia & molefta reddidit humana moro-

fitas, Dro utobedirent vixtantillum temporis habuerunt fuperftes, quos

totos occuparuntleges hoininum imperiofe atque innumera, — Chriftum

noninvenerunt , qui meris pafcebantur umbris, nec Foederis novi benefi-

gia , quinihil videbantur agere operofius, quam ut in formam pa&i carnali

populo datiquacunque ratione reverterentur, Nunquam ad fatietatem us-

que potuit illos recreare viva fcaturigo, qui in effodiendis cifternis fraGis

& vacuis per omnes vitae diesmaluerunt fatigari. /Equum deniquefuit , ut

carerent venia paterna , qui fervili merito extorquere conabantur merce-

dem, imo pecunia & nummis humanam praeoptarunt redimereindulgen-

tiam , quam fincero peccati odio & facrificio fui cordis obviamire Patri cle-

mentiffimo & fponte fua praeveniepti omnes noftras miferias, Haecdum

facies erat Ecclefize, illa utiq; vaftiffimae eremo fimilior erat, quam horto Do-

mini, nec mirum erat, bonas quoque animas , reCtaalias ad Drum ituras per

Chr'ftum fub duGuSpiritus, Zefcezdiffe,ut oftenfum eftt MYCONIO,c- 2fcez«

di/fe in viis propriis magno conatu,frudu exiguo.Nos vero probis omnib9 &

eequis cantee rei zeftimatoribus pié confiderandum reliaquimus , annon cogi-

tationes pacistumin corde fuo conceperit Dominus , & veteris mifericordiae

memor ad novam falutem vocare voluerit populum fuum palantem & ne«

lle&um , cum pulcherrimae Reformationis occafionem degeneribus fuis

obtulit Ghriftianis ? Scimus, nil nifi haereíes , fchismata, peccata mortaliain-

clamare noftros adveríarios , cum de rebus noftrisloquuntur. . Novimus ;

fan&iffima & puriffima confilia Charitatis divinze fzepiffime impedita vel e-

verfa fuiffe per malitiam & infidelitatem hominum ; Nec illud negaverimus

terere , deftinátiones divinas nonraro longius protendi quam ad primitias

eventuum proximorum. Sed & hocfcimus, etiamin poftremis hiíce Secu»

lis coepiffe Deum implere promiffiones fuas , obtuliffe infignem gratiae &

lucis menfüram , qualem diuante non viderat Ecclefia ; vocaíle per fervos

fuos ad fortem priori longiffime meliorem, ' Hocillud Opus DEI eft, quod

bilao publica autoritate indicfocelebrare non erubefcunt pii Magr(tratus,

s

oceres fapientes, Antiftites religiofi, finceri Ghriftiani ;

uorum omnium

exemplo laudabili cum $22»/ quoque zoffra illuftris xnandante SERENISSI-

MO PRINCIDPE, invitante pietate , focias manus & opellam qualemcunque

craftino die fit adjunGura, dubitamus nulli , datum hociri Sacro-San&i Nu«

minis honori, tantaeque folennitati, ut, quoditerum rogamus humlliter , fpe«

ramus confidenter, 24ecezazes inter nos , Pazrozá & Cultores literarumífre-

n

tes lubentesque comparere, & preefentía fua gratioía atque venerabi-

y»

Ti 4cfum Oratorium, quiipfis Calend. Novembr, in Auditorio Majore, hora

omeridiana II. inftituetur, condecorare haud dedignentur, P,P. Domini-

;'a XXIIL A. MPCCXVIL

NI

Ü

N

72

iV

ERY

N

&

E

N

/À

«

ä

[

j

r

&n

|

NY

2V

2

j

SUON

u7

.

N

W

[5

V

27

—

M

N

$

Is

j

N

" L

7

E

J

E

)

A

24

r

i

SS

V

Y

d

1yk

Y

u

)

d

-

7

$

AT

Su57.

/

Z

d

-!

s

N

LT

722

3

u k-//æv

L—

B

Q. D. B. V.

JUBILEUM ECCLE: —

:

T

la Offset

-

X

EVANGEL

ICARUAM s*EC

IN HONOREM

W

SUPREMI REFORMAT' "

JUSSU zr AUSPICIIS -

tc

19

VierFarbSelector Standard* - Ei

SERENISSIMI PRINCIPIS 4c;

18

DOMINI;

17

ä

16

EDERHA

*-

EEH I

EE

15

EHEREEER

LUDOVI

J FENN

DUucis WURTEMBERGUE E

-

COMITIS

MONTISPELIGARDI ,. D

DENHEMII;

SACRJE C/ESAREJE MATEST.

:OMANO-GERMA

GENERALIS CAMPI MARECHALLI,

NICI, CIRCULI I*

11

LEGIONUM PRAEFECT.

10

DO

MINI ET NUZRICII NO.S7RI CL..

INILLUSTRI GYMN

ORATIONE PUBLIC

DE JUSTA ET NECESS

ARIA ECCLESLE ROMANJE

ELEBRANDU

LITERARUM INTER

M/ECE

N.ATES, PAIRONOS, |

HUMILITER DECE

INVITA

I;ITER —

5

TIAN. EBERHAR

D. W

1

ä

CHRIS

PROFESSOR ET ECC

LESIAiä—"*-

4

JTUTGARD

Lv

E

TYPIS ROESSLINIANIS, Aþï

NO MXDCS—*

3

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

E

E2

d