LXV6d_fol_167
author: Neu, Johann Christian

RISTIANUS NEU.

JO. CH

Hiftor. Eloq. ac Poéf; PP. Ordin.

B

Q

—?

ESN

. Ictricia Germanorum arma carmine vernaculo , fatis

quidem illo terfo ac luculento, (io marte

u

C

E defcripfit, ac celebrare publice conftituit Pereximius atque Praeftantifl

imus Juvenis,

Z,N

Es

DN

AVIDES SAMSON GEORGI, Nüffns.

w3

a N

4

de argumentum quum ejusmodi fit, ut in ee, nec cenuem & anguítam ingenii venam,

nec mediocrem hiftoriae patriae co-

NRE

gnitionem adprobare queat auditeribus, non potuimus non tam honefto inftituto favere

a RI

r

v

ac fuffiagari.

uandoquidem au-

95

4* *'-xx

tem is copiofius enarrabit potiora rerum, a Germanis praeclare geftarum, capita

4

æX

WA - at

, inter alia id praecipueetiam obfervabit,

p

;

p2

Romanis faepius fuperiores fuiffe noftros Germanos, ipfamque Germaniam univ

eríam tunquam ante Carolum M. ab iis

*ä

Á

fuifle fubadtam, . Primo enim quidem hoftem ac invaforem , Romanum praecipu

6 , bellis alias adfuetum

n

XL

G

»ä)-

£ R

Fcrumque ampii-

IN EE

ficandarum ftudiofiffimum , ferius experti funt Germani: quod,Icalia relicta,

.

Germaniam, terris tunc infor

p

u-

I

z

triftem cultu adfpec

Luquc H

nifi patria fit, cenfenre Tacito, nemo

mem , afperam coclo,

X

C

peterec, &, quum internae fimultates,

altero alterius poten-

N

"Y ' -

tiam non ferente, exifterent ; nec raro in bella graviffima erumperent; quamdiu Respublica iis di

ftraheretur , nemo quoque

Germanos laceflere auderet,

fi yel maxime non ita terram corum fattidiiffent, Poftea remporis, quum primus in Germaniam mi

calionem tamehn a fortuna datam ad fubigendam Germaniam non adcommodavir, &, tutum fe, Romanorum

litem duxiffet Julius Caefar,oc-

que Imperiu

m, praeftare, fatis habuit, & ca-

vere, ne Germani,barbari homines, & proclio paratitfimi, paulatim Rhenum tranfirent, Populoque Romano

quietam Rempublicam turbarent.

Aucguíto

imperante dubio marre pugnatum cft, Romanis modo, modo Germanis ingenti proelio adfli&tis, Quanto

enim Roma

nis detriiento fuit clades Lollia-

nà? quanto ctiam dedecori & infamiac fuit, fatente ipfo Suetonio? Ad adulationem vero, Vellejo familiarem, refere

^

$5

ndum omnino eft, quando Ícripfit,

Tiberium vi&orem peragratum omncs partes Germaniae, atque íta cam perdomuifle, ut in formam paene !

U

ipend

iariae redegerit provinciae; nihilque

jam fuiffe , quod vinci potuerit. Variana utique clades deinceps docuit , Germaanis, nec ani

mum , nec robur d

Maroboduum in Germania fuiffe relictum.

Et, licec Rhenum cum exercitu traüsgreffus profperrimos habuerit e

cfuiffe , neque folum , qui vinceretur,

ventus: tamen terrniffe Arminium, pa-

triaque arcuiffe, contentus füit, — Qui fecuti (unt imperatores, Caligula & Domitianus, Germaniam petiere quide

m , Germanici nomen adfedantes : fed,

dum intadis hoftibus, vcl nunquam vidis, (aepe ttiamphum cecinere , ad ignominiam magis, quam glonem i

orum, id pertinet,

Miffo a Claudio Ve.

fpafiano triumphati magis, quam vi&ti funt Germani,

Q uod enim XX. oppida Romanis adjecille memoratur a

pud Eutropium,

quum nulla tum apud

Germanos oppida faerint, de Bricanniae tantum gentibus ac urbibus loqui videtur. — Traj

anus vero trans Rhenum nonnihil

reftituit , civitatesque repara-

vit, & rrans Danubium quoque provinciam fecit, Sed non multo poft alia rerum facies fuit, rebellantibus non minus

quam Vicophalis ad Danubium, cum ii;que

o

centi

» qui ad Rhenum erant devidi :

bus nonnullisaliis. Adrianusquidem in Germaniam movit: pacis aute

m, quam belli cupidior, militem,

guafl bellum imminertet, exercuit, ut Spartianus teftatur in co.. Sub Antoninis multiex iis, qui trans Rhenum col

i

ebant, in Ítaliam us

I92

us ita occurfum fuit , ut Germani

que funt progreffi,

Komaissqu23gna intulere incommoda: qui

quidem caderent proclio ,R

omani vero ín ipfa Germania , a

rumsaut nihil inde lucrarenzur, Bellum certe Marcomannicum aegte atque ingenti labore tandem feliciter confeci

ut pa-

t M. Antoninus: at Marcomanni

am rtàe

men provinciam facere non potuit, Neque filius ejus Commodusquicquam profecit. Caracalla autem Alamannos

prope Moenum devicit, indeque nomen

Germanici ularpavit, & poftremo Germanos ita fibi adjunxit, ut amerem arque benevolentiam gentis promeritu

rus veftitum quoque ipforum adfe&arer,

Helagabalus Marcomannis bellum inferre decrevit: id vero eonfilium nihil iis nocuit, Alexander Severus

» quod non laceffiti Rhenum trans

gteffi ef-

fent Germani, Romanosque fincs intraffent, ad bellum omnia comparaverat: fed praeter fpem, milire licer

a

d pugnandum praefentiffimo, Le

atos mi«

fit ad eos , qui pollicererentur , ipfis omnia pracbiturum, quibus indigerent,magnaque eopia pecunias

queque daturum. — At

quc fic pacem

ab illis emercari, quam bello experiri, maluit,

Id autem facinus graviter indignante exercitu quum obtru

nc

& faedera

catus eflet , fucceffor Maximinus ftu

peado ad-

paratu in Germaniam rranfiüit: fed filvis ac paludibus fe impeditum ipfe profeflus eft, quo minus Germaniam

» adhuc aliquibus tantum locis de:

V

provinciae formam redigeret, Vgl&riano & Gallieno permittentibus, noftri in Italiam rurfus penetrarunt,

iCam, in

& Ravennam usque venerunt , Gall

iam vafta-

runt, & in ipfa Hifpania Tarraconem expugnarunt, A Claudio vero & maxime Aurclianoad priftinos fine

$ revocatum fuir i

mperium Romanum.

Aure.

lianus enim in Galliam irruentes Francos compeícuit , & alios Germanos , extra tamen Germaniam, nec citra Romanorutni

'inc

RJibiili

Omr

oda, dcvicir.

Qui

enim ex Francis , Sueyis , aliisque Germaniac populis, in triumpho cjus captivi pracceffiffe memorantur, ii non in P

fa Germania capti fuere,

Hoc de-

fun&o Rhenum denuo ruperunt, & , ut Vopiscus refert,occuparuar urbes validas, nobiles, divites & potent

€s, Cuimalo itaoccurrebar Pr

obus,ut cac-

fis prope, fi fides eft eidem Vo

isco , quadringentis millibus , qui folum Romanum occupaverant , reliquia

s ultra Nicrum removeret,

Verum literz

tamen ejus, adiSenatum datac, a

:

arrogantiae pariter ac repugnantiae nora liberari non poffunt, dum interalia haec]

eguntur ;

$ublata eff ompis, qua tenditur

late , Germania: novem Reges gentium diver[arum ad mtos pedes,imo ad vefiros füpplices [Prasique jacuerumt : omnes jam barl

ari vobis aramto:ov)

ebis jam ferunts

€y contra interiores gentes militant: & reliqua. Annon enim pugnantia haec funt, fubactam effe Germaniam omnem

; & tamen contra interiores o

entics

militare barbaros ? Quodfi enim fuüba&a tota fuerat , nihil jam reftabat fubigendum.

Neque

e

yero etiam impedire potuit ,

quo minus aliqui Franco-

rum, quos e Germania abdu&os in Ponto collocaverat, defectionem moliti , fineullo fuo detrimento, & multo cum damno Ro

manorum , nihilque etiam

illis contra aufis , domum reverterentur. — Qui eum excepit Carus Frances & Alamannos repulit , non autem prorfu

s extinxit ? fiq

d

n

dem cum Saxoni-

bus non multo poft Dioclctiani aetate Occanum infeftarunt, aliique trajecerunt in Galliam, Maximiano um

aves ac mole(fti.

Qui , tametíi vi-

&oriam reportaflet , tantos tamen progreffus non fecit

, quantos nimis ambitiofe crepat Mamertinus in Pancgyrico ei dido,

Repreffit cos poftea Con-

ftantinus M. & Rheno trajecto Bructeros petvaftavit , caefis innumeris , captis etiam multis , quos partim bettiis objecit,

Sed iidem Franci bellum

aliquoties renovarunt , & vidti (unr non femcl, funditus autem nunquam deleti, aut Romanis fubdiri,

a

Fufae ab eo quoque

liae gentes Germanorum

mon ita tamen artritae , utiisdem fípes nulla relinqueretur.

Ab exceffu Conftantini ,

& ,fortaffis etiam poft fa&dam in

Orientem fíedis augufta

translationem , animi accefferunt Germanis Noftris.. Vidititaque Conftantius Romanas provincias ubivis barbarorum incurfi

onibus interceptas: vidit

Francos,& Alamannos,& Saxones, jam quadraginta ad Rhenum Urbes cepifle : vidit etiam cives & incolas infinitae iE

titudinis,.cum infigni fpoliorum copia,

fecum abduxife. Julianus tameninterim ab codem Tran(alpinis populis praefe&us ad Argentoratum rem non infel

iciter geífit , extindis Alamannorum

copiis, captorege Chodonomario , & Galliis reftitutis ; imo & fubmotis ultra Rhenum Germanis, Imperioque Roma

barbari, id eft, Germani,non, ut Zofimus, nimius Juliani p,raedicato.r, ja&antius refert, fpem prorfus abiecerunt, tanc

no íuis finibus reddito. Quanquam

umqaue non ad internecionem peritu-

ras putarunt fuorum reliquias : Ipfe enim a Saxonibus , fortiffima gente , Quados in folum a Romanis u dparn

cr

m emiflos teftatur, & alia commemo-

rat, quac.cum potentia Romana, fi quid in Germania potuiffet , componi penitus non poflunr.

Transrhenanis c

ipfo in Perfis agente , & maxime poftobitum cjus, brevi poftexcufferunt, — Valentinianus fanc felicem íe exiftimavi

tor tantum ab co inje&us cft, quem,

t, quaradiu nihil centza Rempubli-

cam Romanam auderent.

Gratianus cum Alamannis, Rhenum transgreffis , conflixit, eosque , tete Ammiang M

arcellino , apud Argentariam dejecit.

'Theodofio autem imperatore libera fuiffe colligitur Germania , ex eo , quod in Libello Provinciarum Romanarum

Germaniae Transrhenanae nulla fit

mentio. Honorii & Arcadii imperium invaferunt , practer alios , Vandali & Franci, & is rerum ftatus erat, ut in

ter iftos motus facile illi Germanica.

rum oblivifcerentur gentium. Totam vero tandem Germaniam, a nemine antehac fubjugatam, fubjugavit Carolus M, i

fe Germanus.

Atenim modum fe-

re exceflit noftra pracfatio , & longius progreífa eft in hoc argumento. — Quapropter id tantum , quod przcipuum

eft , adhuc ad hanc differtationem

addimus, ut ornes fcilicet omnium ordinum Proceres atque ftudiorum Patronos majorem in modum obfervaniiffi

meque rogemus , ut Oratorem no-

ftrum ad D. XIX. hujus Menfis, Hor. 1. Pomerid.publice dicturum ,nontantum benevole audire , (ed & hoc fngulari fa

»cc XVI.

voris genere ad majora enitenti ealcar

fimul addere ne dedignentur. PP.Dem. 1. poff, Trinit. A. clo I

Liens HIOBI FRANCKII.

"s.

,

5

Ua g

— M

d

"w

EÉM r

;!

-

TA

—

t ras

s

j

OMNERAED w

coti

b

4

*-

»Mull/

N

/^9

C

2»

F..N !

.^

l

.,W

-

E

rC

z

. CHRISTIANUS NEU..

Hiftor. Eloq. ac Poéf. PP. Ordin.

1

if

-—

(e À

at

I&ricia Germanorum arma carmine vernaculo , fatis quidem illo terfo ac luculento, füo marte

rE

ww

N R

»xublice conítituit Pereximius atque Praeftantiffimus Juvenis,

«

Qf.

L2-A defcripfit, ac celebrare

"

E.

äï

DN

AVIDES SAMSON GEORGI, Nüffens.

([*:

A

es/

*

Quod argumentum quum ejusmodi fit, ut in ce, nec cenuem & anguítam ingenii venam , nec mediocr

em hiftoriae patriae co-

P

INSES

ss

guitionem adprobare queat auditeribus, non potuimus non tam honefíto inftituto favere ac fuffiagari

Quandoquidem au-

»

Á*,

T

tem is copiofius enarrabit potiora recum , a Germanis pracclare geftarum , capita

, inter alia id praecipue ctíiam obfervabit,

iX

u

x

N

p us

Romanis faepius fuperiores fuiffe noftros Germanos, ipfamque Germaniam univeríam nunquam ante Carolum M. ab iis

2y

fuiffe fübadtam, Primo enim quidem hoftem ac invaforem , Romanum praecipue , bellis alias adfuetum

4

2

«s

, rerumque ampii-

N

:

j

A

)2

ficandarum ftudiofi(fimum, ferius experti funt Germani: quod,Italia relicta, Germaniam, terris tunc infor

mem , afperam coelo;

p

m

. f

aE

E SSqS

triftem cultu adfpecuque, nifi patria fit, cenfenre Tacito, nemo peteret, &, quum i

nternae fimultates, altero

alterius poten-

]

;

.,.w

tiam non ferente, exifterent; nec raro in bella graviffima erumperent; quamdiu Respublica iis diftraheretur ,

nemo quoque

Germanos laceflere auderct,fi vel maxime non ita terram eorum fattidiiflenr, P

oftea remporis, quum primus in Germaniam militem duxiffet Jnlins Caefar.oc-

calionem tamen a fortuna datam ad fübigendam Germaniam non adcommodavit, &, tutum fe, Romanorumque Imperium, praeftare, fac/6

vere , ne Germani,barbari homines, & proclio paratiffimi, paulatim Rhenum tranfirent, Populoque Romano quietam Rempublicam turba

-

imperante dubio marte pugnatum eft; Romanis modo, modo Germanis ingenti proelio adfli&is, Quanto enim Romanis detriiento fu

na? quanto ctiam dedecori & infamiac fuit, fatente ipfo Suetonio? Ad adulationem vero, Vellejo familiarem, referendum omnino eft,

"

f

"T iberium vidorem pera

L

atum omnes partes Germaniae, atque íta eam pcrdomuifle, ut in formam paene í

U

ipendiariae redegerit provi

jam fuiffe , quod vinci potuerit.

Variana utique clades deinceps docuit , Gerraanis, nec animum , nec robur dcfuiffe , neque folum ,

Maroboduum in Germania fuiffe relictum.

Et, licec Rhenum cum exercitu traüsgreffus profperrimos habuerit eventus: tamen tertuiffe

triaque arcuiffe, conrentus fuit, — Qui fecuti fant imperatores, Caligula & Domitianus, Germaniam petiere quidem, Germanici nomen ac-

dum inta&is hoftibus, vcl nunquam vidlis, faepe tciumphum cecinere, ad iznominiam magis, quam gloriam illorum, id pertinet. — Mifl

Q

2uod enim XX. oppida Romanis adjeciille memoratur a

L-

N

fpafiano triumphati magis, quam victi funt Germani,

pud Eutropium, quum

Germanos oppida fuerint, de Bricanniae tantum gentibus ac urbibus loqui videtur. "Drajanus vero trans Rhenum nonnihil reftituit, civi

vit, & trans Danubium quoque provinciam fecit, — Sed non multo poft alia cerum facies fuit, rebellantibus non minus , qui ad Rhenun.-

gcel

r d

quam Vic&ophalis ad Danubium, cum iisque

itibus;nonnullisaliis: ÁAdrianusquidem in Germaniam movit: pacis autem, quam belli cu

19

guaü bellum immineret

? Iv

evy

ercuit, ut Spartianus teftatur in eo. Sub Antoninis multiex iis, qui trans Rhenum colebant, in Ítaliam usqu

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

DIX

KOomains

xpus ndd

gna intulere incommoda; quibus ita occurfum fuit , ut Germani quidem caderent proclio , Romani vero in ipfa Gei-

rum,aut nihil inde lucrarenzur, Bellum cerre Marcomannicum aegreatque ingenti labore tandem feliciter confecit M. Antoninus: at Ma.

18

men provinciam facerenon potuit, Neque filius ejus Commodusquicquam profecit. Caracalla autem Alamannos prope Moenum devicit|-

:'^

Germanici u(urpavit, & poftremo Germanos ita fibi adjunxit, ut amerem atque benevolentiam gentis promeriturus veftitum quoque ip£.

17

Helagabalus Marcomannis bellum inferre decrevit: id vero confilium nihil iis nocuit, Alexander Severus , quod non lacefliti Rhenui-

fent Germani, Romanosque fines intraffent, ad bellum omnia comparaverat:fed praeter fpem, milite licet ad pugnandum praefentiffi|

fit ad eos , qui

pollicererentur , ipfis omnia pracbiturum , quibus indigercnt,magnaque copia pecunias quoque daturum. ^ Atque ficj*

ld autem facinus graviter indignante exercitu quum obtruncauus effet , fucceffor Maximi

ä

16

ab illis emercari, quam bello experiri, maluit,

.

paratu in Gcrmaniam rranfüit:

fed fil

L

ET

vis ac pa

ludibus fe impeditum ipfe profeflus eft, quo minus Germaniam , adhuc aliquibus tantum 1«

rovinciae formam redigeret,

Valeriano & Gallieno permitrentibus, noftri in Italiam rurfus penetrarunt, & Ravennam usque venerunt

15

udio vero & maxime Aurclianoad priftinos fines revocatum fuit imperium Ro|-

ä

runt, &in ipía Hifpania Tarraconem expugnarunt, A Cla

frbr

lianus enim in Galliam irruentes Francos compeícuit , & alios Germanos , extra tamen Germaniam , nec citra Romanoruni'inco

itiili

odal

enim ex Francis , Sueyis , aliisque Germaniae populis, in triumpho cjus captivi praeceffiffe memorantur, ii non in ipfa Germania capti

14

fun&o Rhenum denuo ruperunt, & , ut Vopiscus refert ,occuparunt urbes validas, nobiles, divites & potentes, Cuimalo itaoccurrcbal"

fis prope, fi fides eft cidem Vo

isco , quadringentis millibus , qui folum Romanum occupaverarx , reliquias ultra Nicrum removeret

b

13

tamen ejus, ad'Senatum datac, a

atrogantiae parjter ac repugnantiae nora liberari rion poffunt, dum interalia haec leguntur : $&blaja eff o5

imo ad ve[lres [applices ffratique jacuerumt : omnes jam barbari volis arant

ä

late , Germania : novem Reges gentiym diver[arum ad mtes pedes,

€ contra interiores gentes militant: & rcliqua.. Annon enim

pugnantia haec funt, fubactam effe Germaniam omnem , & tamen contra ?

eftabat fubigendum. — Neque vero etiam im

E

12

militare barbaros ? Quodíi enim fubadta tota fuerat , nihil jam r

pedire potuit , quo min!

rum, quos e Germania abdu&os ia Ponto collocaverat, defectionem moliti , fineullo fuo detrimento , & multocum damno Romanorui-

illis contra aufis , domum reverterentur. Qui eum excepit Carus Frances & Alamannos repulit , non autem prorfus extinxit : fiquic

11

feftarunt, aliique trajecerunt in Galliam, Maximiano admodum graves ac molefti..— 4

bus non multo poft Diocletianiaetate Oceanum in

&oriam reportaffet , tantos tamen progreffus non fecit , quantos nimis ambitiofe crepat Mamertinus in Pancgyrico ci di&o. Reprcfïïc—

ftantinus M. & Rheno traje&o Brué&teros pervaftavit , caefis innumeris , captis etiam multis , quos partim beftiis objecir,

Sed iide

10

funditus autem nunquam deleti , aut Romanis fubditi,

aliquoties renovarunt , & vi&di funr non femcl,

Fufae ab eo quoque aliae geni-

non itatamen arttitae , utiisdem fpes nulla relinqueretur. Ab exceffu Conftantini , & ,fortaffis etiam. poft factam in Orientc

translationem , animi accefferunt Germanis Noftris. Vidititaque Conftantius Romanas provincias ubivis barbarorum incurfionibus ir^

Francos,& Alamannos,& Saxones, jam quadraginta ad Rhenum Urbes cepifle ; vidit etiam cives & incolas infinitae multitudinis,cum infign .

fecum abduxiffe. Julianus tamen interim ab eodem Tranfalpinis populis praefe&us ad Argentoratum rem non infeliciter geffit , extinQl^

copiis, captorege Chodonomario , & Galliis reftitutis ? imo & fubmotis ultra Rhenum Germanis, Imperioque Romano fuis finibus redd

barbari, id eft, Germani,non, ut Zofimus, nimius Juliani praedicator, ja&antius refert,fpem prorfus abiecerunt, tantumque non ad intei-

ras putarunt fuorum reliquias :

Ipfe enim a Saxonibus , fortiffima gente , Quados in folum a Romanis eccupatum emiflos teftatur, &

rat,quaecum potentia Rom

ana, fi quid in Germania pouiflet ,

componi penitus non poflunt.

Transrhenanis tertor tantum ab eo i.

ipfo in Perfis agente , & ma

xime poft obitum ejus, brevi poft excufferunt, — Valentinianus fane felicem íe exiftimavit, quardiu nihil «

cam Romanam auderent.

Gratianus cum Alamannis, Rhenum transgreffis , conflixit, cosque , te(te Ammiane Marccellino , apud Arg-

'Theodofio autem imperatore libera fui

ffe colligitur Germania , ex eo ; quod in Libello Provinciarum Romanarum Germaniae Transi

mentio. Honorii & Arcadii imperium invaferunt , practer alios , Vandali & Franci, & is rerum ftatus erat, ut inter iftos motus faci

i

rum oblivifcerentur gentiurg. Totam vero tandem Germaniam, a nemine antehac fubjugatam, fubjugavit Carolus M. ipfe Germanss. A

re exceffit noftra pracfatio , & longius progreífa eft in hoc argumento. — Quapropter id rantum , quod przcipuum eft , adhuc ad ha.

addimus , ut omnes fcilicet omnium ordinum Proceres atque ftudiorum Patronos majorem in modum obfervantiffimeque rogemus ,

2 - — — B R NN

ftrum ad D. XIX. hujus Menfis, Her. 1. Pomerid. publice di&turum ,nontantum benevole audire , fed & hoc &ngulari favoris genere ad majc

cc XVI.

E

-

fimul addere ne dedignentur. PP.Dem. 1. poff. Trinit. À. clo lo

Liers HIOBI. FRANCKII.

ia

]

"

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1