LXV6d_fol_166

PEREGRIN ATIONIS

SECUND.A,

QUAM

PROPITIO DIVINO

NUMINE .

.S.ERENI JIMUS PRINCEP.* A4C DOMI NUS

DOMINUS.

. FRIDERICUS

LUDOVICUS.

DUX WÜRTEMBRGLE ET TECCLE,

COMES MONTISPELIGARDI, DYNASTA

(

HEIDENHEMII, &c.

CLEZLENTISSIAMUS NOSTER

PRI NCEPS$ H/AREDITARIUS

AUSPICATO INIIT , OBIIT', ABSOLVIT,

FATA OMNI EX PARTE SECUNDISSIMA

PUBLICOS INTER PLAU.U.S ET GR AT ATU

SUAM uo

UE VICEM,

CELBRATURUM

,UTI PA

EST,

ILLUSTRE

GTMNASIUM STUTTGARDIANUM;

ACTUM GRATULATORIUM PARAT,

EUMQUE

LOCIS$ HORISQUE S$OLITIS,

AD DIE

ULII,

PUBLICE ET SOLENNITER HABENDUM

HOC IPSO SCRIPTO INTIMANS,

OMNES.QUOTQUOT HAEC ALIT M&TROPOLIS,

LITERARU

MfECENATES,PATRON OS, FAUTORES CULTORES,

PROUT CUjUSPTS CONDIT'IONI CONGRUILM E$T;

DEMISSE, REVERENTER;

OBSERVANTER, OFFICIOSE, HUMANITER

INVITAT,

STUTTGARDUE TVPIS ROESLINIANIS ANNO MDCCXVI.

—f—f

A

u$

E

—

x

QÉ

:

jj Uod igitur DEO tcf O. M. nunc & in perpe-

f ,

:

Es

s

tuum gloriofum s quod inclyte DOMUI WÜRTEM-

N

:

A

,

a

BERGIG.E felix & fortunatum ; quodque toti Patriae fau-

Hs

m

b 7

ftum ac falutare fit! recepimus vel tandem alterá ex pere-

*

STa

R

^

N

grinatione reducem. SERENISSIMUM PRINCIPEM

no&rur;x

HJREDITARIUM, DOMINUM FRIDERICU

LUDOVICUM, Dueu W'ürtenbergie 6 deccie, €5c.

Et quidem , qua immenfa Diyini NUMINIS benignitas eft, falvum ac fo-

fpitem , omnique profperitate florentem , perinde atque optavimus hattenus,

Eundem recepimus, Quodquanto gaudio, quanteque voluptati fit & exul-

tationi non Sereniffimis modo PARENTIBUS ; fed & toti Celfiffimae Fami-

lige Aulaeque; fed ceteris quoque omnibus, quotquot in tantae felicitatis par-

tem veniunt, facilé divinaverit is, qui, quae expe&tatio univerfim fuerit hucuf-

que,meminerit, Eximium fane illud fuerat beneficium, & inter prima ormni

jure numerandum, quo ma&are dignata eft olim Excelfam Domum Gentem-

ue Charitinam Divina bonitas , cuüm ex Illuftri Thoro Sereniffimi noftri

DUCIS, ad gubernacula jam, atque utinam! diutiffimé adhuc fedentis, ilium

"ipfum, quem modoó debitá cum veneratione nominabamus, egregize Juventu-

tis Principer nafci voluit :in quem, fi fata quidem ita ferrent , avitarum pa-

'ternarumque ditionum regimen aliquando fuapte quafi fponte tran(ret,

Quantum enim publica falutis, tranquillitatisque in eo pofitum fit momen-

tum, atque praefidium, fi in promptu quafi, & ad manum fuerit,in quem, va-

cante Imperio, fumma rerum citra moram, invidiamque transferri queat , tct

adverfi cafus, tamque internecinae clades, ubi fecus-acciderat , nullo non teme-

ore plus fatis edocuére, Tanto majoris igitur aeftimanda fuit, & adhuc eft

illa Divini NUMINIS gratia ,

uód , quem in fpem fücceffionis tantarum

rerum coelitüs indulferat Celfiffi:num PRINCIPEM , non vivum modó,

& ut pupllam in oculo füo confervavit , eique rnox crefcendi copiam dedit

larg'ffimam; fed & ea indolis vivacitate , eà corporis alacritate, iisque viribus

dotavit, ut vel in ipfà pueriti peregrinum jam aérem ferre, & in oris , à Patria

longe diffitis, perdurare non. incommodé potuerit, Pofteaquam enim Se-

reniffimo GENITORI & re vifum fuit,idque impetrare ipfe à Paterno füo af-

fe&u potuit,ut unicum tüm Gonjugalis Amoris Pignus hoc, vix fepteman-

nos natum, peregré mitteret, per totidem quoque integros annos , quot ipfe

numerabat Princeps, apud exteros, & primó quidem apud Laz[azzezfes,poftea

apud Sa/4zdes , ubi in ipfà Zawrzzerws Auguftà, Auláque totius prope

Furopz fplendidiffima, fingulari prorfus favore & zeftimatione frui Ipfi con-

— p o totect m

tigit, commoratus eft, Quo quidem omni tempore , quod mirum oppido,

profperrima ufque valetudine ufus , cum in eo effet ,' ut Paterno nutu

Natale repeteret Solum , ipfo in itinere fübitó morbus eum occupavit: ex

quo autem omnium opinione citiüs in integrum reftitutus, fofpes ac vegetus

huc tandem appulit , & fic exfpe&antium defideria, ob moram impatientiora

facta, largiffime implevit,' Id quod prafentiffimae Divinae Opis ac Providen-

tiae fingulare opus pignusque meritó habuimus, & quibuscumque potuimus,

laudibus tumcelebravimus, | Ceterum ibi non fubftitit tam vigil Oculus coe-

leftis Protectoris , nec tam benigna Manus deferuit tum Celfiffimum no-

ftrum Juventutis Principem , fed quem femel fufceperat fovendum cufto-

diendumque, Eum breví poft novum Iter ingreffiim ; denuó comitata, & in

remio

Batavos ufque,;; deïnc?P.S in Gg/!ï profecuta , nullibi non quafi in g

!

fov'y,

220

Z

r

fovit, pfotexït & confcrx)ravit.f Hinc inter exteras lícet Gentes, ea;squc linguis,

moribus, facrisque, à noftris omninó diverías iterum verfaretur , nihil tamenrt

periculi incurrit, nihil infidiarum timuit; quid ^ quod ne pedem quidem uf-

quam offendit; tantum abeft,utullo gravioriincommodo aut VitaEjus,aut Va*

letudo,aut Religio,vel in via,vel alibi locorum attentata fuerit.Sicque adcoDEO

Duce, ftipante Ángelico fatellitio, pediffequa Fortuná, non fecurus modó cum

infigni fo Comitatu, fed & tutus ubique gentium ire, fubfiftere, rerumque

fuarum ex animi fententiá fatagere, & abfoluto tandem itineris curíu , non

omnigená tantum profperitate, fed & multarum rerum ufu & experientià ma-

&us, huc reverti nunc potuit, . Quisquis igitur fingularis Divinae Providen-

tize & Mifericordize Exemplum luculentiffimum in hác noviffimá perinde, at-

que prifináà Gelfiffili PRINCIPIS HJEREDITARI1I Peregrinatione , tan-

quam ea, qu& oculis cernuntur, non videt, quin eum omninó coecum: quis-

quis imó multiplicis in utráque illà miraculi eximium Inftar non manu quafi

palpat, quin inadvertentem eum nimis , ac ftupidum plane: quisquis denique

talium tantarumque rerum, & tam profperorum fucceffuum gloriam non in

folidum Supremo NUMINI cumi infinitis gratiis attribuit , quin eum ingra-

tiffimum mortalium dixerimus, caufze nihil videmus. — DEUS folus is eftjin»

quam , quimira illa tot & tanta in Sereniffimo noftro PRINCIPE ELERE-

DITARIO jam inde ab ineunte zetate ejus,ufque in hunc diem fecit, Is eft

folus, qui fecundae huic Peregrinationi, non minus ac priori, fata undique fe-

cunda , id eit, votis noftris ex affe congrua conceflit : Is eft, qui tam mul-

tos annos jam & olim peregre moranti fecuritatem ubique, & à periculis infi-

disque immunitatem indulfit; qui vires & incolumitatem cüm corporis tüm

;animae ufque illaefam praeftitit ; qui Ipfi exeunti & ineunti femper Angelos

cuftodes addidit;qui Iter dirigentibus prudentiam & media neceffaria fuppedita-

vit;quiConfiliis Hluftrium Studiorum & Sanitatis profperos eventus impertivit ;

qui exteris denique beneficum ubivis animum,& propenfam erga tantumHofpi«

tem non aliquot modó dierum aut menfium, fed integrorum annorum, vo-

luntatemindidit:quique adeó, ut paucis comple&tamur, quicquid malorum in-

commodorumque itinerantibus obvenire aliás folet,femper & ubique avertit à

noftris his ac declinavit : quicquid contrà bonorum commoditatumque optari

poteft, apud exteros non aliter, quàm fi domi effent, iisdem dilargitus eft, O

igirur admirandam tam boni,tamque providiNUMINIS curam ac tutelam! ÓEx-

celi nofti PRINGIPIS H/EREDITARII confervationem . omni pracdica-

tione majorem & plané miraculofam ! Ó felicitatem noftram & totius Patriz,

hácquidem in parte, quae praecipua nobis eft,longé maximam! Quis fat dignis

laudibus illam praedicet? Quis iftam, prout par eít, celebret ? hancpro meritis

ecftimet $ In hoc itaque cüm omnes nunc Inclyti hujus Ducatus Ordines fin-

gulique Cives , quorum utique intereft,non vivere folümr & valere Serenií-

fimum noftrum DUCEM , Patriz Patrem Clementiffimum ; fed & eadem

felicitate frui NATUM hunc ejus Celfiffimum , fui undecunque OffiGii., ita,

À agpr a Ro p

uti fas eft, memores obíervantesque , toti jam iri eo fint, ut vota, quae jam

olim, & adhuc pro tam Illuftris PREREGRINATORIS incolumitate nuncu-

paverant,, quorum utique compotes jam fadi funt, pro fe quisque, pro virili

perfolvant : ut DEO cumprimis , Confervatori ac Sofpitatori Summo atque

Optimo,grati animi vitimas, quas poffunt, nunc offerant uberrimas ut FELI-

CITER! denique acclamitent Celfiffimo novo ADVEN, & devotiffime con-

ratulentur : nec rios, qui has 244/27:/ incolimus fedes , bonasque artes

&

profitemur, noftris defuturi fumus partibus, quique non fimplici jam vicehoc

etiam loco, fübmiffiffimae Pietatis fpecimina Sereniffimo Principi HZEREDT,

fimilibus in cafibus, edidimus, Eundem nunc quoque tàm profpere rever-

|

fum, gratulabundi falvere jubebimus, —Ad id autem non veterum ritu Cor-

us : fed

vOS , aliasve Volpcrcs fonoras , ut x&s fuum occinant , erudivim

Pubem

92l

Pubem noftram Gymnafticam , humanitatis maxime ftudiofam , haud paullo

meliora ac humaniora verba non conari tantum , fed diferte fatis proferre,

docuimus,ita quidem partitis inter novem ex Eá non inficiandis Rhetoricae

aliarumque Artium Cultoribus dicendi y'idbus; ut publico noftroque nomine,

gmen ducit,

quia

Primusadeoque in ordine eft,Jon. Jacosus DEiNTELIUs, Stuttg. Sereniffi-

mo PRINCIPI HJEREDITARIO feliciffimum gratuletur reditum fermone

Latiali, eoque libero,

' Secundus , EN

ocHus HtiLaANDus . Stu&gard. easdem quafi tibias

inflans, ligatà Oratione Latiná idem prope agat, quod prior,

Tertius , Gunusriaxus WiwckLERUus ,. Wimpinenfis , Graeco Idio-

«mate gratulandi officium ulterius profequatur, & ad omnes ext

guot communis Leetitiae partem capiunt, -

.endat » quot*

Quartus , JouaxNEs SkbasriaNus PrisrERUs , Stuttgard. Linguá San-

&à,qua Hebraorum eft,non nifi Laudes Divinas tantis beneficiis veteribus

novisque, noftro videlicec PRINGIPI HAJEREDI exhibitis , debitas conce-

lebret,

. Quintus,GunisroPHORUsFRIDERÍCUS SAnroRius,Schónbuchas V'ilenfis,Ita-

lum agens, prioris Peregrinationis ad illam Gentem pera&ae, memoriam rc-

petat, & vota fua ad praefens tempus accommodet, Italicéque peroret,

Sextus, JonaNNss Jacoeus Hrnnici, Bempfling. Batavi perfonam in hac

fcena induens , illius Itineris, & morae apud foederatos Bclgas fattae, potiora

momenta Belgico ore edifferat,

Septimus, JonuaAxNEs BERNHARDUS BRopHacG , Tub, more & ore Gal-

licoaffumto, difcedentis € Regnoillo PRINGIPIS NOSTRI HZEREDITARH

defiderium, quod is reliquit, aperiat, votaque fua eodem dirigat.

OGavus, JouaxuEs Jacogus Krockegus, Munfing. Germanico Garmi-

ne Illuftri ADVENJE applaudat, & bené eidem ominetur ac precetur,

Nonus denique , JonaxNEs ArsrRrus Kexwrnus , Albirfpac, idem in

profa Vernaculá agat, & fic colophonem A&ui imponat.

Hunc, inquam , Studiofze apud nos Juventutds Novenionem, AMu/arum

numero parem, ita formavimus, ita inftituimus; ut diverfis quidem Linguis &

Vocibus, adeoque diffono ore ; Gorde autem uno, eodemque pietatis fenfu &

confenfu alterum fuum ,

oft Sereniffimum Dominum PARENTEM ,

Cui Vita fit& Salus! MUSAGETAM Benigniffimum, devotiffimis plaufibus

& gratulationibus excipiant. Id autem dum agimus,numerofum cogere Audi-

torium ingent celevímate, vix opus effe ducimus, cum fua quemque Pietas,

blicá nunc latitiá, & communi erga Sereniffimm DOMUM Würtem-

rgicam, cujus utique fub umbrá exoptatiffimá acquiefcimus omnes,obliga-

tione excitata, ultro efficaciffime impulfura fit;ut frequentiores adeffe,fuamque

nobifcum devotionem, tam multiplici nomine debitam, declarare apud nos

etiam velint, fuosque cum noftris confociare gratatus; quó non folüm tanto

magis noftra erga Sereniffimum PRINCIPEM HJEREDITARIUM vene-

ratio undique verfim elucefcat ; fed etiam , quod noftri officii caput eft ,

DEUS ter O. M. qui mirabilia folus facit, nobisque haec gaudia; quibus omnia

,nunc'fcrvc»nr, peperit folus, tanto uberius & magnificentius pradicetur,

N

N

(

r

d

du

^i

20475

[2

É

D

l7

d

2

UE

b

J

ä-:ï

Z

m

")ä

w

4

:

(€

*4

'5()

Z NSS

PEREGRINATIONIS

SECUND/A,

QUAM

. PROPITIO DIV

NUMINE

-

JERENI JS51MUS PRINCEP.S AC

DOMIN U* z

:

FRIDERI*

LUDOVIC

DUX WUÜRTEMBRGLE ET.

-

ä

COMES MONTISPELIGARDI, ]

LELE

HEIDENHEMII, &c, -

CLEAMENTISSIAUS NOSTi-

ä

PRINCEPS HJEREDI m

AUSPICATO INIIT , OBIIT', A:

FATA OMNI EX PARTE SECL.

PUBLICOJ' INTER PLA/U.S'U.S'Ec

SUAM

UE VICE-

CELBRATURUM

PA EST,

ILLUSTRE

GYMNASIUM STUTTIGA.

ACTUM GRATULAT ORIUN

EUMQUE

ä

LOCIS HORIS UE SOLITI

PUBLICE ET SOLENNITER HABENDL

AD DIE

JULII,

HOC IPSO SCRIPIO INTIMANS.

OMNES;QUOTQUOT HJEC ALIT Mj

LITERARUM

m

MECENATES PATRONOS,FAUTO!

PROUT CUTUSVIS CONDITIONI CONGRUIL -

OBSERVANTER, OFFICIOSE HUMANIT|-

DEMISSE, REVERENTER;

FRTCONESEHADS

INVITAT,

4/1999 YxyMaster WWw.yxymaster.com

STUTTGARDUE TYPI$ ROESLIN[ANIS ANN-