LXV6d_fol_164
author: Jäger, Johann Wolfgang

CANCELLA

IUS

UNIVFRSITATIS TUBINGENSIS

D. JOH: WVOLFGANGUS LEGER,

ULTATIS THEOLOGIC/E PRO-DECANUS

LECTORI CHRISTIANO S. D.

— ——

-

fs

x

TUS.

, C

—— Ó

um

185

Nter alios Typos Myfticos & umbras, quas in Crepufculo Veteris Teftamenti no-

—

Z

3

— Ó

tarelicet, merito etiam referimus a&um illum mylterii plenum Zipporz , qua fili-

u

Y

N

!l

j

N

7

U

i

um füum primogenitum circumcidit , atque ita iram declinavit Angeli percufforis;

SS

N

o /

N

cum exclamatione: T mibi facius es tn Spon[am. Sanguinum.

Equidem fatis no-

SS

EM

:.ä

*

l—

bis qo"n'üa,t., quod totus ille aCtus fuas habeat umbras & in iisfuasdifficult

ates.

Nam

ET

SN

DN

Tw

fus fit: Tu Mofes,

quidam propofitionem illam referunt ad ipfum Mofen, ut fen

qua vis cus fis

maritus, tamen caufa jam es, ut potius merearis diculum Sponfi Sanguinis, quia te-

ner meus infans Sanguinem propter Te in dolorofa circumoifi

one effundere tenetur.

Alii cenfent;

& jam liberorum

Zipporam non compellaffe maritum fuum, cum nuljibi in Scriprura Sac. maritus

Tet-

parens fponfus vocetur,

Deinde Mofes non effudit Sanguinem, fed ipíius Filius recens natus,

Unde rem

tio nullibi legitur, quod Mofis Sanguis vim habuerit contra Angelum percofforem.

1

L]

liguar Filium ipfum Zipporz, id quod eti-

propius tangere videntur, qui perSponfum Sangainum inte

circumcifionis de-

am rationibus modo allatis folide evincitur; quorfum accedic; quod per a&'im

uem 1n fenfum recte Chaldaus

mum infans populo DEl conjungitur, & DEO quafi defponfatur.

interpres, TTupibies Sponfat Sanguium quafi dixifle: Zippora: perSanguinem iftum Circumcifionis fa&tus

esFininssseusinsponfam, — Ceterum Typum hic latitareilluttriffinum, exf 5lo sponfi titulo nobispla-

né perfuafum eft; Cujus pulchritudo & forma gemino hoc Colorefed peaicillo Divino piugitur, quod

fit candidus & cubicundus; Candidus fcilicet fan&titate fua nativa & effentiali; per quam ipfam nobis

factuseftSandtitas. Rubicuudus vero inSangnine & Prurpurapaífionum fuarum, unde noflraeftredemtio

Sedexhorum divinitatetotarerum Uni-

& juftificatio, Rom.3. Coloresalias tenuiffimafuntentitates.

ver(itas dependet; ex his tanquam ex rebus füpereffentialiIbus , ut cum Mytticisloquar, tota no-

ítra Natura ad fummam perfectionem tradudta eft, Et hujus sponfi noftri jucundiffimi ; hoc

eft , Filii DEIJ Natales celebrabimus in craftinum , qui Hof. z. adeoque jam ultra bis mille annos

cuivis fideli animz promiffionem dedit locupletiffimam ; £go sme Tecum defponabo im o-

gnore. itre vocabili & zterno pofuit; Circumcifionem fuam; qua

annem. aternitater, — Vbi pro pi

ut coram DEO infinitum habeat zftimium; Tauta gaudet vi & ef-

tanto pollet valore atque pretio ;

ficacia , ut Angeli percuifori

sdeftructa fint arma . conf. 1.

Stegmannus Part: 1. Chriftognos. pag. 447.

Dennhauer. Hagiol. p. 212.

Verum de hoc Typo ejusque plena Emphafi uberius & pro more fuo eru-

perorabit Magnificus p. t. llniver(itans Re&or Ui Summe

ditiffime non minus quam facundiffime

Reverendus Ampliffimus atque E

X

cellenti,

djmus Dominus JOH, CHR15TOPH. PFAFF, Sacrofaucía

q hbeologia *Doctor ac. Profejfor in

Alma Eberbardina Ordinarius longe Famigeratiftmus Decanus. Eccle.

Collega nofer aftwmatiffimus Conjunchifmus.

" Dg'gnifimm ,Illu/lr-is S t

ipendii SuperattendensGravviffimus,

Quem de materia fane at

dua fummeque Solatiflua h. e. principio & fine falutis noftrz Vos Academiz

Do&ores & studiofi omnesque rei literarie Fautores lubenter & cum fan&a animi v

oluptate audietis.

Celebrabitur autem Sacratiffimum hoc Natalitiz devotionis przludium die & ,& profefto, hora IX.

& quidem ob frig

oris intenfionem in Senaculo. InteremSponfo meo DileGiffimo& Suavilfimo a-ccla mo:

Inflamma mihi cor, cupio ciniseíle; fed ifto

LIt mens zternum ferveat igne cinis,

Flamma enim amoris Tui e(tvere gnis Divinus, quem nulla extingit 44q4a Tribulationis; cue

jus efficacia tanta e

ft, ucipfe Jnfernus nihil contra eam valeat,

Eccoramspon

(o Rubicundo, quiguttasSanguinisdedir prctiofiffimasin fanGiffima (ua circumcifio-

ne, & qui plenum de

dit in paf[ione dilaviam ,. ceu fuperabundansamoriszternipigaus, ingenuapro-

volutus, cum Divino Epopta dico ,

& fufpiro: Lava anit?zam meam. €9. in. boc Sangainis diluvium

enim Sanguis Tuus à peccatis mundat:

inimc;g.c; solus

-

- Hinc quota fufa cadit guttula, gemma cadit.

zternum cujus pretium elt,

As

DERENER

CHEPAVLAGEANCNÉZGKRC R ONEEGI COROGONCSTUIIC ORMEGe VRe EC

T

O-—-8B IN G £.

GEORG-HENRICI REISII, M. DGG, XV.

i'ypic ViQuæ |

A

—

n

m

z

E

N u1

i«

T

-

"

-—

o

DO M

&

[

-

--

)CANCELLARIUS

UNIVFRSITATIS TUBINGENSIS

.D. JOH: VOLFGANGUS JEGER,

F

ULTATIS THEOLOGIC/ZE PRO-DECANUS

:

n

—— !

LECTORI CHRISTIANO $. D.

RUE

——

Nter alios Typos Myfticos & umbras, quas in Crepufculo Veteris Teftamenti no-

tarelicet, merito etiam referimus a&um illum mytterii plenum Zipporz, qua fili-

um füum primogenitum circumcidit , atque ita iram declinavit Angeli percufforig;

i

—

u

Equidem fatis no-

SS

N

N

cum exclamatione: T« »ibi facius es in Spon[um . Sanguinum.

SNN

m

SS

Y

'gx

Jmll

bisconflat; quod totus ille a&us fuas habeat umbras& iniisfaasdifficultates.. INam

NS

NG —

wo

quidam propofitionem illam referunt ad ipfum Mofen, ut fenfus fit: Tu Mofes,

:quamv,is»mcus fis maritus, tamen caufa jam es, ut potius mer

earis titulum Sponfi Sanguinis, quia te-

Alii cen ;

ner meus infans Sanguinem propter Te in dolorofa circumoifione effundere tenetur.

Zipporam non compellaffe maritum fuum, cum nuljibi in Scriptura Sac. maritus & jam liberi

parens fponfus vocetur,

Deinde Mofes non effudit Sanguinem, fed ipfius Filius recens natus,

Unde

tio nullibi legitur, quod Mofis Sanguis vim habuerit contra. Angelum percofforem.

E

propius tangere videntur, qui perSponfum sangainum intelliguat Filium ipfum Zipporz, id quoc

-

am rationibus modo allatis folide evincitur; quorfum accedit, quod per a&im circumcifion.-

mum infans populo DEl conjungitur, & DEO quafi defponfatur.

uem in fenfum recte Chaïä

o

interpres, Q'uriibies Spon(is Sanguium quafi dixi

e: Zippora: perSanguiemiftum Circumcifionisf -

esFiLinsszensinsponfam, — Caterum Typum hic latitareillu(triffinum,

ex falosponfi titulo nobi-

L

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

né perfuafum eft; Cujus pulchritudo & forma gemino hoc Colorefed peaicillo Divino pingitur, (

fit candidus & rubicundus; Candidus fcilicet fan&itate fua nativa & effentiali, per quam ipfam i.

"

D

factuseftSan&titas. Rubicuudus vero inSangnine & Purþw-a pa

ffionum fuarum, undenoflra eftrede -

rerum

& juflificatio, Rom.3. Coloresalias tenuiffimzfuntentitates. Sedexhorumdivinitatetota

z

'ex his tanquam ex rebus fupereffentialibus , ut cum Mytlicis loquar, toti

verfitas dependet ;

[

e

ftra Natura ad fummam

perfe&ionem traduda eft, Et hujus sponfi noftri jucundiffimi ;

ä

E

eft , Filii DEJ Natales celebrabimus in craftinum , qui Hof. z. adeoque jam ultra bis mille a

EFHEH

cuivis fideli animz promiffionem dedic locupletiffimam , Epo me Tecwm defponfabo i-

Hadd-du4-H

IBEEEEN

ZEEEEN|

D

annem arernitatemg. Vbi pro pignore-,itrc vocabili & zterno pofuit; Circumcifionem fuam; -

ä

tanto pollet valore atque pretio, ut coram DEO infinitum habeat zftimium; Tauta gaudet vi«

14

ficacia, ut Angeli percufforis defltructa fint arma conf. 1, Stegmannus Part. 1. Chriftrognos. pag. -

ä

ennhauer. Hagiol. p.22. — Verum de hoc Typo ejusque plena Emphafi uberius & pro more fuc

ditifime non minus quam fac

undiffime perorabic Magnificus p. t. tlniver(itatis Re&or 'Uir $u-

Excellentiféimus Dominus JOH, CHR45TOPH. PFAFF, Sacrof*

12

Reverendus Amplfimus atque

J beologia *"Doctor ac. Profeffor in

Alma Eberhardina Ordinarius longe Famigeratifmus Decanus .

pendii SuperattendensGravviffimus, Collega nofter eftwmatiffimus,

Conjunchif

j

ff« Digniffimus,lluffris $t:

Quem de materia fane ar

dua fummeque Solatiflua h. e. principio & fine falutis noftrz Vos Acad.

Do&ores & Studiofi omnesque rei literariz Fautores lubenter & cum fan&a animi voluptate au«

10

Celebrabitur autem sacratiffimum hoc Nacalit

iz devotionis przludium die && ,& profefto, hoi

ris intenfionem in Senaculo.

InteremSponfo meo Dilediffimo& Suavimmo akccl—

& quidem ob frigo:

Inflamma mihi cor, cupio cinis eífe; fed ifto

E

Lt mens zternum ferveat igne cinis.

Flamma enim amoris Tui eftvere jgnis Divinus, quem ewlla extingit Z4qua Tribulationis-

jus efficacia tanta eít, ucipfe

]nfernus nihil contra eam valeat,

quiguttasSanguinis dedit prctiofiffimasin fanctiffima fua circun;-

Etcoram sponfo Rebicundo,

ne, & qui plenua

1 dedit in paffione d

.

iluvium ; ceu fuperabundansamorisaternipignus, ingenu

volutus, cum Di

vino Epopta dico , & fufpiro: Lava animam meam &5

in boc Sanguinis dilu -

1l

m Sanguis Tuusá peccatis mundat:

ä

im nlcæc; solus et

Hinc quota fufa cadit guttula, gemma cadit.

-

-

aternum cujus pretium eft,

GNNG

*——

'Tw- €0€—B IN GC £.

FT.

Xv.

Typis Vi

quæ GEORG-HENRICI REISIL, M. DCG.

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

.