LXV6d_fol_161

GIUM.

g

E

COLLE

FACULTATIS -

THEOLOGICA,

TE TUBINGENSI,

"n

NIVERSIT

:

L.

A

MEINNS

N

(

lia 3) 9^l

Nter prima 9ceyoías Admiránda

i."ummaque Religionis Chriftianze paradoxa,

/—.ka

queis quam maximé noftra exercetur fides, haud pofttemum cft quoque illud, quod 448 in Simeo-

nis vagiens ulnis « Quiéor ahoepiplpor i. fügnim. contradichonis dicitur «édpe pofitus. Luc.ll, 34. Ubi is

(é3

ETE

enim x« 9», ibi eft quoque ; 2/xéup . 2 Thefll,4. Si intentionis quidem ratio habcatur divina,

25 [j

o

BN

i

*Virginis Filius fuerat datus inGtatiz (ïgnum Achabo atque Magis,jc(.VII, 14, Luc.ll,i2. in fignum

d

viatoribus,quale illud Ex.XIILar, 2».. in flgqum,ad quale contenditStadiodromus, Phil.IL :4. Sia

*

&

$

)

a

vey,

fpectes cventum, in fignum contradictionis ceffit reprobis, fatente cx ipfis Rcformatis A. Effenio:

A

j

Chriftus pofitus in fügnum, cui contradicitur Luc.11, 34. ícribit ille, PER ACCIDE A. evenit, re[pe-

M m )

&n mortis Cbrifli , qua altorfmn [pectat feesudum 'Dei q9 Chrifli intentiouem , ex ip omgiïïaomïnum malitiá,

quá optimum animarum [narum vemedium in pe[imum conoertunt venenum.

)uemadmodum Paulus de lege ait, Rom. V 1, 10. 11.

Bt irventum eft illad mandatom, quod erat ad "vitam, mibi cedere ad mortem. . Nam peccatum occa[ione per illud praceptum [umn-

1á feduxit me €tj per illud occidit : in Triumph. Cruc, p.m.537. Eodem plané modo i, e, i«9«2«z; & contradictum iri Chrifto in-

nuit Simeon , ac fi tanquam fcopus hoc fine ercctus effet atque pofitus, ut in feriendo eo ac configendo omnium lin-

guz manusque ccrtarent, — Tantam cenim à peccatoribus contra fe àXicjio contradi&lionem perpeffus c& non tancüm ipfe,

Ebr.Xli,s. fed cjus quoque verbo verbique przconio nbivis terrarum in hunc usque diem aioéyezs contradicitur. ACtXIIIT,

45. XXVIIL 22« Nec ceffabunt Adver(arii ogganniic Filio Dei in terris, usque dum apparuerit fi

o

onum filii hominis in

ccclis, Matth. XXIV,5o, &tum vidcbunt, qucm pupugerint, Ap.I,7. — Verbum caro vix fuerat factum, quot non Ha-

refiarcha id ibantlancinatum? Ebion enim ac Cerinthns D^'ati ejus, Hnioni Naturarum pceríonali Neftorius, Marcion

denique & Manichxi carnis à a£» affumte veritati obftr pere nulli dubitabant.

Sed profundius dicam an prolixius rc.

futavit illos Tercullianus:

um debemus €$ po[Jumus a .vofcere im Chriflo carnis qualitatem?. "Orique, inquit, son aliam quàm

'y-/ll! PA d

e"Abrabam, — Siquidem femen Ab

T OUY FA Is

hriflus.-. Nec aliam quam Ye[fe, fequidem x radice felfe flos Chrifiuss | Nec al/ «m

quam

David, j?quidem fruäüs ex lumbis Davoidis Chviflus, — NNec aliam quàm ex eZAdariá, fiquidem ex eZMarie utevo Chrifius..— Et ad-

iritalem carnem ba-

buc fuperius, nec aliam quam e/Adam, fiquidem fecundus eAdam Chriftus.

Con[equens evgo cít, wt aut illos

builJe contendant, quo eadem conditio [ubflantia deducatur in C'hriflo, aut concedant, carnem Gbrifli [biritualem non fuiffc , qua non

dc [birituali flirpe cenfetur. — ed agnofcimms admplevi propheticam -oocem Jimeonis [uper adbuc vecentem infantem

d

minm pro-

nunciatam : Ecce bic pofitus IN SIGN'OAM, Q'UOD CONTRADICET'OR,

d2guum enim Natroiatis G

ccumdum

efaiam propterea dabit «vobis «Dominus ipfe fignum: Ecce ongo conctpiet in utero $) pavict filimn:. ZAgnofcimus

OA

072 *'U1T 90,

CONTR ADICIBILE, conceptum €9) partum vvirginis eMaria, de quo Zcademici iflü:. Pepevit &j non peperit, Virg

d. Carne Chrifli, c. 23. f-m. 38.

Ad eundem offendere lapidem pergunt hodie plures, prafertim Fanauci , Anabaptifta novcl-

li &c. qui toti in co funt, ut ipfum ( Juftitiz) folem oblatrent, refragentur verbo cum fcripto tum incarnato, nec non

fignum id coclefte Petramque falutis novis fubinde oblocutionibus impetant. — Toties enim Salvatori noftro Bethlehc-

mi nato adverfatur R. Barclaius, quotics in Apologiá fuà ingeminat , zos 4b omni liberari peccato per Chriftsm non ni(i in-

ternum , in nobismet (adcoque non ex virgine Marià) zatwr, — . Magis tamen rigent ille Democtiti « : £5b fdon

bíc Geburt uno Cimpfángnuf. Gorifti aus Der Sociligen Sungfrau nídt in €ünbe gefibab/ toie unfere Geburt/ fo tvarb Dodo

bcr Dorbang feínes S(cifdbes ia ber áufern 9üatur vor ebc ber mafsá unb eben oem Sleifcó unb 2Sut/ socicócs nod) unter teim

Salf ub Sfud) marb. in Hod, p.202, & p.20s. addit: &Xafi Gbriftum ber Seuffcl ín uno purd fcin áufercYtatur unb ange

nommenco Sleife unb *5tut vetfudót bab ub ín fo ferm tiod mit feinem Cblanger €aamen eínen €oíf baríum gcbabt. ctr.

De Anulogiis hujusmodi litibusque, quas Jefülo noftro adveríatores movent ctiam alii, adderemus plura, nifi hanc in

fe provinciam fufcepiffet rizüs anniverfarii Feftique Natalitii memor, Vir fummé Reverendus, Ampliffimus ac Excellen-

tiffimus, Dominus

OHANNES CONRADUS fíamm/ S.S. Theol. Do&tor & Profetfor Publ, Ord. longé ccle-

berrimus, ac Ecclefix Tubingenfis Paftor Vigilantiffimus, Fautor, Collega Fraterque nofter in Chrifto conjunctitimus,

honoratiffimus.

Dicet ille in craftino Nativitatis Dominica Profefto; Horà IX. in Aulà Nová, vel fi aer urferit afperior,

inUniverfitatisfenaculo. RadixJeffe ftatin fignum populorum. Jcf. X1, io.

Omnes itaque; quibus aterna falus curz,

cordi autem Salvator cft, citra prolixiores preces noftras ultró accutretis.

! Dab. IV, Domin, Adventus, füb Sigillo

Facultatis noftrz, Anno recuperatz falutis cI5 Icc XIV.

Literis HlOBi FRANCKII,

E

L

-

w

Á

E

,W

W

"

L

um

«

*

.WMJ

iU

o

-

|

!

r il Y

41

L^

N

*

-

.

ET

H

—

2

-

»

Fa

T.

s

p.-

^

-

h

TR

A

"m

GIUM FACULT

COLLE

ATIS

IHPOLTOGIG.E,

TE TUBINGENSI,

P

NIVERSIT

À.

.

s d

A

—

NNter prima 9«cyoías Admiránda

fummaque R

eli

ionis Chriftiane paradoxa

/'*x

NT,

N W'?.

a

p

QO

queis quam maxime noftra cxercetur fides, haud pofttemum c

quoque illud, quod 449 in Simeo-

-

E S

r—"

nis vagiens ulnis àc Quéo ao dpor 27 fignum contraditlionis dic

Itutft x«

p9 pofitus. Luc.1l, 34, Ubi is

enim z«up9», ibi eft quoque à 2//««up G. 2/Thefi.1I, 4. Si intentionis quidem ratio habeatur divinae,

TEUNMME N

o

N

g

virginis Filius fuerat datus in Gratiz fignum Achabo atque Magis, Jeí. VIL i. Luc.lLi». in fienum

-*-w

-

N

viacoribus, quale illud Ex.XIILzt, 22. in fignum,ad quale contenditStadiodromus,

EO B-

£a 01

Ü

NV

fpectes cventum, in fignum contradictionis ceffit reprobis, fatente ex ipfis Reform

A2r

"

Cbriftus pofitus in fürnum, cwi contradicitur Luc.11, 34. ícribitille, PER 4A4CCID Ev

m

&n mortis Cbrifli , qua aliovfim [peGat feesndum Dei 9. Chrifti intentionem , ex ip[oru j

quá bptimazm animaru

m [uavum vemedim in pejfrmum comvertunt voenenum.

)uemadmodum Paulus de lege ait,

Bt inmoentum eft illad mandat»m, quod erat ad vitam, mibi cedeve ad movtem. — Nam peccatum occa[ione per illua -

tá feduxit me €6j per illud occidit : án Triumph. Cruc, p. m.127. Eodem planä modo i. €, ix&a^«z, & contradictun

nuit Simcon , ac fi tanquam fcopus hoc fine ere&tus effet atque pofitus, ut in feriendo co ac configend"

pgua manusquc c«errarent,

Tantam enim à peccatoribus contra fe 2 contradi&lionern perpetfus c& n

Ebr.XIL:. fed cjus quoque verbo verbique prxconio ubivis terrarum in hunc usque diem o contraa

R

P

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

45 XXVIIL 22. Nec ceffabunt Adverfarii ogganniic Filio Dei in terris, usque dum apparuerit fignum .

p

coclis, Matth. XXIV,;o. & tum vidcbunt, qucm pupugerint, Ap.],7. — Verbum caro vix fuerat factum,

refiarchae 3d ibant lancinatum? Ebion enim ac Cerinthuis De'tati ejus, Hnioni Naturarum períonali Neft-

denique & Manichzi carnis à a£ye affumte veritati obftr oere nulli dubitabant.

Sed profundius dicam

b

futavit illos Tercullianus:

um debemus €$ po[Jumus a. . iofcere i Chriflo carnis qualtatem?. "Orique, inquit, -

'yv,:l) nana 4

&

vAbrabam. diquidem [emen ZAb

LT DT TL Nuz

briftus.-.— Nec aliam quam S'e[fe, fequidem ex vadice Te]Je flos Cbrifluss

O Baane Q

p

Davtd , fiquidem fru&hus ex lumbis Davvidis Chriflus, — Nec aliam quàm ex e&Adariá, fiquidem ex eMaria utevo

-

buc fuperius, nec aliam quam e/fdam, fiquidem fecundus ,,]Adam Chriftus.

Con[cquens ergo cft, wt aut illos [pirito-

—

builJe contendant , quo eadem conditio fubflantia deducatur in Chhriflo aut concedant, carnem Ghriffi [piritualem no.

Focus

dc [birituali flirpe cenfetur. — ed agnofcimus adimpleri pro beticam «oocem Yimeonis fuper adbuc vecentem infanten

N

E

nunciatam: Ecce bic pofitus IN SIGN'OAM, Q'UOD CONTRADICET'OR, — Signum enim Natroitatis C —

ä

Tefaiam proptevea dabit vobis "Dominus ipfe fignum:: Ecce odrgo concipiet in utero 9. pariet filimn:. Algnofcimus c

CONTR ADICIBILE, conceptum €5) partum virginis eMaria, de quo Academici ifli:. Peperit €9). non peperit, Firi-

a

--

d. Carne ChriflIi, c. 23. f m. 24.

Ad eundem offendere lapidem pergunt hodie plures, prafertim Fanatici , Anal

-

li;&c. qui totiin eo funt, ut ipfum ( ]Juftitiz) folem oblatrent, refragentur verbo tum fcripto tum inca.

12

E

fignum id coclefte Petramque falutis novis fubinde oblocutionibus impetant. — Toties enim Salvatori n«

mi nato adverfatur R. Barclaius, quoties in Apologià fuà ingeminat, zos ab omni liberari peccato per Chrifi

11

ternum , in nobismet (adeoque non ex virgine Marià) zatwz, — Magis tamen rigent ille Democriti «ezc -

bíc Geburt uno Cinpfángnu£ Gorifti aus ber Sociligen Sungfrau nicbt in €ünten gefcbab/ toíc unferc Ocbur

—ï,

10

bcr Dorbang feínes S(eifdoes in ber áufern Yüatur von cbis ber mafsà umb eben oem Slefch uno 2S(ut/ toddes —

Ea

Salt n* Stu) tarb. in Hod, p.202, & p.20s. addit: aff Gbriftum ecr &euffcl ín unb burd fcín áuferc

nommence Steif unb *5tut ecríudbt pab unb i fo ferr fiod) mit feinem €blangair €aamen eímen Coífs bar

De Antilogiis hujusmodi litibusque, quas Jefülo noftro adverfatores movent etiam alii, adderemus plur?

fe provinciam fufcepiffet ritüs anniverfarii Feftique Natalitii memor, Vir tummé Reverendus, Amplitfim

tiffimus, Dominus JOHANNES CONRADUS flanm/ S.S. Theol. Do&or & Profetfor Publ, Oi-

berrimus, ac Ecclefix Tubingenfis Paftor Vigilantiffimus, Fautor, Collega Fraterque nofter in Chrifto co

honoratiffimus.

Dicet ille in craftino Nativitatis Dominicz Profefto, Horà IX. in Aulà Novaà, vel fi aer u

in Univerfitatisfenaculo. Radix]Jeffe (tat in fignum populorum. Jef. X1, ro.

Omnces itaque; quibus atet

cordi autem Salvator eft, citra prolixiores preces noftras ultró accurretis.

| Dab. IV, Domin, Advcnt

L

ä

Facultatis noftrz, Anno recuperatz falutis cIo Ipcc XIV.

ä

Literis HIOBi FRANCKII,

2

w* Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1