LXV6d_fol_159

O D ERE

NATALEM

AERENISSIMI PRINCIPLS A4C DOMINI

DOMINI

EBERHARDï

LUDOVICI

DUClö WURTEMBERGLE ET TECCLI/E.

COMITIS MONTISPELIGARDI, DYNAST/E HEIDEN-

HEMII, SACR/E C/ESARE/E MA ESTATIS ET IMPERII ROMANO-

GERMANICI, CIRCULI ITEM SUEVICI, GENERALIS CAM-

Pl MARECHALLI, NEC N ON LEGIONIS

PEDESTRIS PRJEFEC H

DOM[N | ET NUTRITII NOSTRI CLEMENTISSIMI,

ANNIVERSARIA ORATIONE

DUCALI GTMN ASIO

CELEBRANDUM

INTIMAT HOC SCRIPTO

AD EAMQUE SOLENNITATEM

MUISARUM

M.FE.CENATES PATRONOS, FAUTORES

ET CULTORES,

EA, QUA PAR EST,

SIIBMIS.S'IONE OBJERVANd1IA4, CULTU ET HUMANITATE,

INVITAT

MATTH. CUNRADUS HOCHSTET TER. PROF

TYR1S VIDUZE ROESSLINLANZE ANNO A. DCC. XIII, |

STUTTGARDUE

|

a at

E

Cï

N

(orta-

hi W

37

K

k

M

.

»

9

x

VN P

l

|

Wf

y a Pt

N

u i

C

&

/

t

-

I,'

A

SN

AW

Ia

N

N

D

x,ïæ:

Z

*

(

"

N

iij

C

x

l]

d V

:

??

3

wx

*

—— N

)

d

s

——

E

W

ESS

M&wj'

12

:

DU

Al

Iu

$

A

Es

zc

ä

—

TET UEUAT

Eu

— BN

——

x

ifeIN

UTO

—— A

DI w

AUUUU

—

D«

— N

i

l'.'l

U

Pj

*

"

fz £

(

j

xä

p2

»

A

N

j

Nítat rutfum Dics ille , quem annivetfaria le-

$n

d

:

AN

i.r

o t

.

ge Scholanoftracelebrarefolet, — Nazz/em intelligo Sere-

iC

-

[

S6o)

nifumi..Principiá ac Domini, Domimi EBERHARDI

Qs

C

LUDOVICI é&x. & Domini ac Nutritii noftri A4z-

C (f

L

?

LO

o)

VE

!s

vificentillimi , qui, divina favente gratia, decimo . oQtavo

):-

A.

BA

6235

c

: hujus.menfis recurret,

Ei inftituto ut idoneum adhi-

be

rem argumentum , Epaszozdam Íclegi ,.Ducem Thebanorum forti(li-

inum , . ratus- nihil ab .officio & re alienum me fa&urum, fi Eundem ut

ldeam Bomi Principis ÍpeGandum exhiberem, — Licét enim haud quaquam

defint vel inter Duces Hebraorum, vel inter ipfos Chriftianorum Princi-

pes & Re&ores, qui majori. for(an jure hanc perfonam fuftinere poffent,

non eft tamen, cur omninó indignum ceníeamus Epaminondam, aut in

Eo plané nihil, quod imitariqueant Chriftiani, occurrere putemus.. Quem-

admodum enim in folenniori convivio cibi quandoque apponuntur, non

qui famem fedare.debeant, fed qui fatisfacere ftomacho delicatiori queant :

ita quoque aliis in rebus accidit, ut interdum aliquid dandum fit genio &

pálato magis , quàm quód praeftantice aut dignitatis haberi queatratio. Nc-

ue id tamen híc fine omni, uti fpero, fru&u. Itaenim non tantüm appa-

rebit; quanta vis & efficadia fit Nz2747«, & quousque progredi mortales

poffent in.virtute, quando folum Rationis du&um fequi, & ingenitam fibi

honeftatem debito modo vellent excolere ; fed & hoc ipfum in convi&tio-

nem cedet, aut ut rectius dicam, in confufionem degeneris Chriftianismi ,

in:quoicét donorum longé major copia & menfura difpenfetur, ad vitam

pie, fobrié ac jufté tranfigendam ,

lurima tamen pars illa fitu & fqualore

adeó perire patitur , fi non plané etiam conculcat aut in malignum uíum

trahit , ut i quidem cum viliffimis inter-Gentiles conferri mereatur. Di-

cis : Ethnicorum tamen Virtutes, communi fereé calculo Ecclefia Do&o-

rum , nihii aliud-effe quàm fplendida peccata, quo inprimis nomine eas no-

tárit Hipponenfium Praeful, Auguftinus ? Refpondeo : Illud quidem ve-

yum efle infenfu Evazeel/co $ etbic? tamen & /eealizer non procedere: Dein-

de veró abfit, ut crédamus, omnes illos ,.qui extra vifibilem coetumEccle-

fize aut Fidelium vixerunt , Infidelibus ftatim accenfendos , autextra omnem

IDEI cultum & Gratiam conftituendos effe,

Aliud nosinfinita Dei Bonitas

& Mifericordia fperare jubet, aliud quoque teftatur clara $, Scripturae lite-

ra, quando plurima illorum profert exempla, qui fub mediis Gentilismi

tenebrisverum tamen DEUM coluerunt, vel faltem quaerere non omiferunt,

Huc,referri prae multis aliis meretur 7ze/cbifédecus , in Scripturis adeó cele-

bratus, ut ipfius Chrifti typum gerat, quem veró plerique inter Eruditos

cum jofepho Cananzeum fuiffe arbitrantur, fed fidélem , :pium.atque veri

cultus ftudiofüm., quem & Senioribus multi retinuerant , in quorum nume-

xo etiam Virosillos Fratres, Abrahami foederatos : Mamre , Aner & Efcol,

que' re-

B, notter Lutherus habcnfipg,effe ',* putat, Gen, 14, Y« 13, .þHuc.,guo

&erens

X)v ^

f,

Á*

i2

/ t

^.

4N

ATC

r

ferendus eft Aäim&le?hw ; ,Rex Gerar,æüä; per ea, quaehabentur Gen. 20,

Y. 4.6. jethro, Mofis Socer de quo Ex, 18. 9. & íq. ol citra controver-

fiam 5 Cjrz: Perfarum Monarcha , vi illorum , quz leguntur 2. Paral. 36,

23. Eft, 1, 2. 3. Nizevita & fimiles, Neque enim locus per fe eft , quià

DEO hominem fejungit , fed animus, etiamfi de caetero merosinter Ange-

los verfaretur, Uthoc autem eó minus videatur dubium , repetamus faltema

obiter hiftorias , ex quibus conftat, nullo fer& tempore adeó collapfam &

extin&tam fui(le inter Gentes Veritatem Cocleftem , quin etiam medias in-

ter corruptelas paffim locorum fan&iores reliquiae ac fcintillulae remanfe-

rint Quid enim non dicemus de Inftitutione 44 & Noachi , primoruma

generis humani Conditorum ? quorum ille ante diluvium conceffo vitze

tempore , quod ipfi divina Bonitas per nongentos & triginta annos , pro-

pemodum ad translationem Henochi , & Noachi nativitatem , produxit,

€x omnium confeffione ita ufus eft, utin erudienda pofteritate , quae

ampliffima erat , potiffimüm occupatus fuerit ; Hic vero etiam poft dilu-

yianis temporibus , tanquam communis praeco, Juftitiae praeceptatradere non

omifit , quorum femina deinceps fine dubio confervata diutius , cumque

poíteris difperfa latius fuerunt , quamvis non ubique in eadem puritate,

Quid de Scrzprzs Actisque Mofaicis memorabimus , quibus ceu Programma-

te publicé fufpenfo , vel fonora quadam Campana excitatus Orbis , & ad

veri DEI notitiam & cultum evocatus fuit ? eó quidem fucceffü, utabiiftis

inde temporibus non folüm inter Hebraos , fed & paífim inter Gentes

quam plurimi fapientes , i. e. veri DEI Cultores , inventi fuerint , quade

re inprimis fidem facit elogium illud Salomonis z, Reg. 4, 3o. inquo fuper-

afíe dicitur omnes Sapientes in /Fgypto acin Oriente ; quos omninó ftul-

Eos fuiffe aut à vera fapientia plane alienos, haud probabile videtur , fiqui-

dem aliàs Spiritui fan&o digni non fuiffent habiti , qui cum Salomone con-

ferrentur, Et quemadmodum Providentize divinze proprium eft , beneficia

cum poenis exhibere ; fic etiam Ebreeae Gentis Capzivizate poftea DEUS in

multarum. Gentium falutem ufus eft , fuppeditatà illis per commercium

Judaeorum occafione ,. qua ad priftinam veritatem , ha&enus mif:ré cor-

ruptam & adulteratam , revocarentur ; idquod primó fa&um in Captivitate

Affyriaca , decem Tribuum , in quaHebrai longé lateque ab Indianimirum

usque ad ZEthiopiam , per centum & viginti feptem provincias , difperfi,

quocunque locorum delati funt , eó quoque fine dubio Legum Sacrarum

volumina fecum attulerunt , idque ideó , quia teftibus ipforum Magiftris,

in fingulis familiis exemplar Legis defcriptum habere, obítri&i fuerant. Al«

tera Captivitas fuit Z45/ozica , in qua fi unicum Dagzielem reputemus, qui

fub quizque Monarchis floruit , quid non illum effeciffe pro DEI Gloria ,

quantove cum ardore & fucceffu veriorem Do&rinam & Cultum Eundem

propagaffe credemus ? Concipiamus faltem animo divinam illius Artem &

eritiam interpretandi fomnia , atque fimul cogitemus , quàm felicem per

eandem ingreffum habuerit in Regis animum , quippe quem non folüm

pro fead agnitionem veri Dei perduxit , fed & impetravit , ut, ab ipfo omnium

Magorum inter Perfas & Babylonios conftitueretur Princeps, quod noftro

more fupremum Ecclefiarum & Scholarum Do&orem, five Fpzfcopum quen-

dam Upzver[alem denotat, ex quo adeó divinus Propheta eà fe inftruàtum

autoritate vidit, ut veri DEI nomen publicé profiteri, & ad ejus cultum in-

witare omnes Regni cives & incolas potuerit.

Ut jamnihil dicam de libera-

tione illa prodigiofa trium Danielis Sociorum ex fornace ignea, nil de ftupen:

da uflauceaes: Nebucadnezaris , eamque infecuta Reftitutione, nil de.con-

fervatione mira Danieli$ inter Leones , quae omnia peculiarem merentur ob.

feryationem, adilluftraionem veró Nominis divini tantó majorem habue-

re

fi Monarchae propriee converfionis 2z--

ve vim, quanto efficacius erat, quodip

émplo praivére , acdeinde etiamcives

& fubditos , miffis publicéliteris , ceut

folenni praeconio, ad eandem invitárunt,

Neque veró hac in folo Oriente

ápud Aílyrios & Babylonios funt gefta ;

quin etiam Grecia tam benignam

Dei manum experta eft, utad pernofcendam verio

rem Do&rinam occafio-

Pro confirmatione e

ffe poteft luculenta illa

nem habuerit ampliffimam.

Codicis Ebr, Verfio, aufpiciis Ptolom, Phila

delphi procurata, cujus fan&

id momentum fuit , ut illius ope fanGiffima Orac

ula, quze falutarem DEUM

latius diffufafuerint, quid

nofcendi & colendi modum tradunt, per orbem

quód etiam ante Ptolomaei tempora haud exi

guam Codicis Eb

r, vel faltem

Eruditi teftentur, inter quos

Pentateuchi partem, graece verfam extitiffe ,

nominatim Huetius ,in Demonftratione Evan

gelica , videri poteft, Quae

licet Gentilium Virtutes co-

cüm ita fint, evidens & planum effe arbitror,

iàn DEO non nimis extollenda fint , omnes tamen,

qui füb Gentilismo

vixerunt, pro talibus promifcuc non

habendos effe,quamv

is citraullum Nz-

zuralifmiaut Fanaticifmi periculum ;

fiquidem hoc quicquid eft operis , ne-

que íoli lumini Natura , ut ex ha

&enus difputatis apparet , neque etiam

bitur, De caetero veró optandum

lumini interno Gratiz fine externo adícri

inaximé effet, ut de plurimis illorum , qui in coetu

N

Chriftianorum vivunt,

non folum nu

llas habeant virtutes , fedquód etiam

dici non deberet , quód

vitiis ita fuperare ftudeant paganos , ut i

llorum opera non faltem fplendida

affa & horrenda fcelera , quodip-

& fubtilia fint peccata , fed enormia , cr

fum veró quantam ira divinae vim , u

|traeam , qua nos undique jam

remit , allaturum porró fit, quilibet qui non plané occaecatam mentem

habet , aeftimare poteft,

Ad Epaminondam veró noftrum ut reverta

mur ,

non illum aiio fine

m prout

Exemplum Boni Princi«

hic in fcenam producere animus eft , qua

is praebere poteft ; qui confiderandi & tr

a&andi modus intra cancellos po-

liticos fe potiffimuim continebit , non eo fenfu , ac fi

Politicus & Chriftia-

ratulari fibi poffet

nus in uno fübje&o non co

nvenire debeant , fed quod

Orbis Chriftianus , dummo

do hodie multos Epaminondas , i. e- Principes

us , obfervationes

poliice bonos haberet. Neque tamen interca ceffàbim

politicas aut morales, ubi ufus tulerit , in Chriftianas t

ransformare , aut

utut non digni-

cum illis has conjungere. :Quod reliquumeft, fperamus,

tatem & facundiam 'oratoris ., ipfam tamen gravitatem Rei ,

& quod ma-

ximum eft , Nomen & Refpe&um PRINCIPIS tantum momenti

habitu-

rum effe , utfrequentiam &cattentionem 44

ditorum , quosomnes debito ac

decenti modo compellanmus , :ad

«condecoran

dum A&um , & augendam

Dies A&ui deftinatus ipfe Narals eft

Solennitatem , facilé conciliare queat,

PRINCIPIS, decimus rimirum o&avus menfis hujus S

eptembris, cujus

Horá Pomerid, II. in Acroaterio majori, DEO clementer annuente,is ce-

lJebrabitur, P.P, Domin, XIV, Trinitatis Anno Salutis M, DGC. XIII,

(

SUN

d

x)ï

(7

N

f

PA

*

NX

R

EE w

*XX&NXX

PA

7

N

U2

Jl

u$

n

.

——

ss

N

7

A

NY

76 (i,

7

77

J

)

**

A

7«

'»i

av

s

LOA

")

,

'o'c'.ï

z.

.

p

v

C

CUM

z

Á

i

j

AL

f/,

b

S

at

z

EE

l

—

o DA F

NATALEY' :

Z

SERENLSSIMI PRINCIPIJ

UH

Y

DOMINI

X

T

W

L

EBERHA

19

ierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

E

18

LUDOV

T

CI5

URTEMBERGI/E

- COMITIS MONTISPEL

IGARD

, DYs

16

MII, SACRJE C/ESAREJE

MAJESTATIS E1

GE.R'VIAINICI CIRCULI ITEM

SUEVIC[ $-

EH

15

PI MARECHALLI, :

EC NI

ä

PEDESTRIS PRfEFEC Tl

E

DOMINI ETNUTRITII NOSTRI C

llllll

ANNIVERSARIA ORA:.

DUCALI GTMNi

—

CBLEBRANDIID

INTIMAT HOC SCRIPTO,

E

AD EAMQUE SOLENNIT/

MUSARUM

PATRONO

MPE.CENATES

'TORES

EA, QUA PAR ES

SUBMISSIONE OBSERVANTIA , CULTu

INVITAT

MATTH. CUNRADUS HOCHS|

ä

-TTR15 FIDU X ROESSLINIAN.E ANÀ

sTUTTGARDI F3

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com