LXV6d_fol_155
author: Erhard, Johann Ulrich

n5 nr

ANN- U

LR

s

M.JOH

^

;

Y

É

9:

ICUS

: g

X..

N

fi»A

N

—

Q

s

thatpt/

POESIN DUCALI GYMNAS P. P.

: LECTORI SALUTEM ET INCOLUMITATEM PRECATUR,

"Phbyllida mitte mibi , mew efr ANatalis, Jola!

( $ 7 . t/

(89)

Ené Tibi fit cum tuá Phyllide Damocta , inter cujus amplexus nata-

(

3

t

j

f

]f

N

o

3

f^.)

D

lium tuorum vis celebrare memoriam: Satis molliter pro paftore loqueris rufticano.

us oCtavus

35

h

i

"

e

«s

) Altior propediem Natalis altiorem requiretfolennitatem. Imminens decim

(2

T ,

*

4

hujus meníis dies . ER ENILSSIMI DUCLS AC DOMINI NOSZ RI N

UZRIZII

N.

7 ALIBU.S erit illuftris. Nonjam cum Venere jocatur Mars nofter, fed in caftris cum Palla-

.

de converfatur armatà, Jovis fulminantis Filià: Etiam mihi Sereniffimo de fuis Natalibus folenni

pictate gratulaturo nihil rei eft cum Phyllide Damoetz,, fed puriore voto exclamo:

Mittte mibi /Mufas , Ducis eft INatalis, Apollo!

Sed quid mihi, Homini Chriftiano,cum Mufis gentilibus, & delirante Poétarum cerebro prona-

tis? Coclefti mihi virtute opus eft, qua ad fcribendum dicendumque vires mihi fuperné fubminiftret.

Forfàn fuaformihi eris,ut communem illum Po&tarum caballum confcendam, i. e. utflore Patris Li-

beriliberius me co

ergam, fuüadzquecopiamé poculo depromam, & ut res promptius fuccedat,

poéticoinequitem

glfp

olutario?Sed confültius videtu

I

edeftrem effe & humi repere linguammeam,

ne, fiin depra:dicandis tanti Herois laudibus , foecun

d

O

r effet, & facundior, idem mihi eveniret,

nter loquerentur,

quod A poftolis olim accidit, qui ideó quod linguis peregrinis expedite & confide

uenimió mufti hauftu linguas exacuiffe. Cur autem vino,

ebrietatis fufpe&i fuerunt, credebanturq

vel poético cuidam furori tribuaturid, quo

dfolius SPiritus S.opus eft &effe&us? Hic folus ille fpiri-

tuseft, de quo gloriari poffumus:

Ffl DEUS innobis, agitante calefcimus illo,

— &edibus etbereis fPiïitllJ' ?lle -venat.

Non igiturad Apollinem,non ad Bacchum confugio,fedad folam illam coeleftem flammam , qu

linguas Àpoftolorum ad dicendum habiles fecitatg; idoneas. Pro Apollinis I ripode mea mihi fuit

libraria, Bacchi liquorem atramentarium fupplevit, pro calamo feu fiftulà paftoritià calamum inflavi

fpartam dicendi mihi impofitam füscipere, licet eam or-

fcriptorium. His ufüs adminiculis aufus fum

ribus plané diffidam.

e enimSacramentum fidei & amoris, quo R ENT-

nare me poffemeis vi

JIMO NO.$7RO P

RINCIPI AC NUTRITIO Mufz noftrz,cum univerfis docentibus ac difcen-

tibusinllluftri Gymnafio, atd; ego inprimis tam fanQé obftrius fum

.frangere, & tamdebito, tamq;

jufto ac pio officio deeffe velle videar,

majora viribus audebo, & brevi eoq; fimplici panegyrico de-

mandatum mihi munus ftatuto loco ac t

empore pro viriliexplebo. Ad a&um hunc folennem nu-

merosá frequentià exornandum ct

imipfà nos Principis humanitas alliciat atq; clementia, haud for-

hicvivunt, Mufarum Patronos, Fautores, amicos & Clientes fub-

taffe difficile erit omnes, quotquot

^

.

mifsa, officiosà atq; humaná Invitati

one commovereut horáll. pomerid. pracdidi XV III. diei men-

fishujusdecurrentis in Auditorio Gymnafii maj

ore comparérenon graventur, quo ipfo quisq; fuam

inPrincipempietatem, & in Literar

$

.P Die XVIL

Septembris, M. DCC. XI.

um ftudia Pljopcniionem publice conteftabitur.

STUTIGARDIJE: Ex Offcina VIDU/EP ROSSLINIANA.

Md

POR

h

w d

g

»

E

* o

-

À

À

ts

—

p—

-

14;&

2

P

-

*

3

*

*

T

';

fr

w -

MA

o

OTW

n 5 »n F

M.JOHA

K

IN

*

AMOU

N- ULRI

CUS

E

:"

f

NANS

*A

C

tharbt/

por -

POESIN

D

JCALI GYMNA$ B.P.

; LECTORI SALUTEM ET INCOLUMITATEM PRECATUR.

(72 NNIESS

"Phbyllida mitte mibi , mew eft INatalis, fola!

(

(.'

d

;

t

j

f

s

(^)

Ene Tibi fit cum tuá Phyllide Damocta , inter cujus amplexus nata-

ia

lium tuorum vis celebrare memoriam: Satis molliter pro paftore loquei:

2

35

(

S|

b

(X

3

M:

Altior propediem Natalis altiorem requiretfolennitatem. Imminens deci

(627

)iv

YR Z

O

^

hujus menfis dies . JER ENISSIMI DUCIS AC DOMINI NO.S7 RI -

]

Y

N ALALIBUSS erit illuftris. Nonjam cum Venere jocatur Mars nofter, fed in caftr.-

de converfatur armatá, Jovis fulminantis Filià: Etiam mihi Sereniffimo de fuis Nata.

T

X

pietate gratulaturo nihil rei eft cum Phyllide Damoetz, fed puriore voto exclamo:

L-

S

W

Mitte smibi /Mufas , Ducis eft INatalis, Apollo!

R

19

Sed quid mihi, Homini Chriftiano,cum Mufis gentilibus, é delirante Poétarum cer

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

tis? Coelefti mihi virtute opus eft, qua;ad fcribendum dicendumque vires mihi fuperné -

18

Forfàn fuaformihi eris,ut communem illum Poétarum caballum confcendam, i. e. ut flo/-

beriliberius me confpergam, fuadaeque copiame poculo depromam, & ut res prompti

17

poéticoinequitem T olutario?Sed confültius videtur,pedeftrem effe & humi repere lini

ne, fiin depredicandis tanti Herois laudibus , feecundior effet, & facundior, idem m

16

quod Apoftolis olim accidit, qui ideó quod linguis peregrinis expedite & confidenter .

15

ebrietatis fufpe&ti fuerunt, credebanturque nimió mufti hauftu linguas exacuiffe. Cur -

Focous O Baane Q

vel poético cuidam furori tribuatur id, quod folius Spiritus S. opus eft & effe&us? Hicfc-

]

N

14

tuseft, de quo gloriari poffumus:

Bf D

EUMS innobis, ag;tdnte calejcimus zllo,

l

M

13

E

oedabus ethereis peritus zleveni.

-

Non igiturad Apollinem,non ad Bacchum confugio,fed ad folam illam coe

leftem Hanï

linguas Apoftolorum ad dicendum habiles fecit atq;idoneas. Pro Apollinis 'Tripode r-

T

libraria, Bacchi liquorem atramentarium füpplevit, pro calamo feu fiftulà paftoritià cale.

fcriptorium. His ufusadminiculisaufus fumfpartam dicendi mihi impofitam fuscipere, l

z

offe meis viribus plané diffidam.

e enimSacramentum fidei & amoris, quo -

naremep

SIMO NO.$2RO PRINCIPI AC NUZRITIO Mutz noftrz,cum univerfis docentil-

tibusinlIlluftri Gymnafio, at(; ego inprimis tam fan&é obftri&us fum, frangere, & tamd:

juftoac pio officio deeffe velle videar, majora viribus audebo, & brevi eoq; fimplici pat

mandatum mihi munus ftatuto loco ac tempore proviriliexplebo. .Ad a&um hunc fc-

merosá frequentià exornandum cumipía nos Principis humanitas alliciat atq; clement -

(

taffe difficile eritomnes, quotquot hícvivunt, Mufarum Patronos, Fautores, amicos &

Vi

mifsà, officiosàatq; humaná Invitatione commovere,ut horáll. pomerid. przdi&i X

a—

fishujus decurrentis in Auditorio Gymnafii majore comparérenon graventur, quo

P

|

E

in Principempietatem, & in Literarum ftudia

Septembris, M. DCC. XI.

Propeniionem publice conteftabitur.

EE D RMENM

STUTTGARDIJE: Ex Offcina VIDU£ ROSSLINIANAE.

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com