LXV6d_fol_154
author: Bardili, Johann Wendel

BENEVOLO

,

L

C $Q K À

&i B L

Suamque obfervantiam , & officia quxvis fpondet & offert,

M. JOHANNES WENDELINUS BARDILI,

Illuftr. Gymnaf, Stuttgard. Prof.

U

N QY

N

Thil inrebus huinanis tam ftabile ac perpetuum, nulla tam conftans felicitas, nec glo-

i )

tia tam propria eft , quin fuas patiatur vices, & facta

(ortis commutatione , calamitatibus fubinde,

.

»

bi conftat, nec eandem perpetuó faciem fervat, íed viciffi-

N

N

cafibusque fatalibus interpoletur. Ipfa rerum natura non femper fi

g7

2

TA

b X

tudini obnoxia, mortalium fata tanquam in fpeculo repraefentat , fuoque obtutu infinitas eoru

m fpes pracidit, Quae enim

QCG

nubes, ingentes procellae, fulmina & im-

(

wZ

x 4

(e)

tanta unquam ferenitas coeli, aérisque contingitamoenitas, ut non aliquando atrae

d*

CO

1-1

D U

bres, lucem condant? maximas moles profternant? hominibus brutisque animanti

bus horrorem incutiant ? Saepe cum maxi-

me

as cooritur, mare intume

fcit, lu&usque concitantur de-

tranquillum mare, ventusque fecundiffimus , & portus in confpe&u eft, tempeft

cumani, & nautis naufragium atque exitium minitantur, Non aliter hominum cum

fortuna comparatum eft , quae hoc folum conftanter agit,

opinata cum ftridore acuto intervenit, & maximos quo-

quod eundem inconftantiae ludum pertinaciffime profequitur , mediisque plaufibus in

que triumphos funeftiífimis cladibus contaminat, hodie frontem monftrat nubilam, cu

i nudius tertius fuaviffimo nutu blandiebatur, mox pe-

dibus conculcat diadema, quo nuper regium ornavit caput, profternit, quem ad aftra tulit,

Sic videre licet florentiffima Imperia vices fuas ex-

& ad fummum

periri, & inter caduca, Regum quoque fata animadvertere , quorum felicitas fufpe&tior e

ft , ubi firmata & immota videtur ,

afcendit, Veluti enim in pravalidis corporibus ip(à magnitudo fibi oneri eft, ita fumma

Imperantium felicitas fzepe gravat, & in labendi cau-

fas fe convertit.. Somniabant quidem Romani aeternam urbem & imperium , pro aternitate ur

bis vota nuncupantes , ludos edentes, victimas

caedentes, fed fruftra fuerunt. fenfit enim ea fata, quae Troja , quae Samnium, quee Carthago,

obruta, diruta , incenfa , inundata , imo pe-

fa(tigio collocatus fortunam adeó

rit non uno letho , & ambitiose hodié quaritur , nec invenitur in fuo loce. Nec Maced

o in tanto regni

in poteftate habuit, quin haefitaret quandoquc.

Adeó mira auteu fun iriterdumr. reruim fataá ,

adco tuoptnace viciffitudines , ut nec futuros

nec inftantibus fidem habere. Exemplo fit quae hodié totius Europae animos fufpen-

ejusmodi cafus conje&ura affequi poffint prudentiffimi ,

fos tenet , fubita rerum Suecicarum mutatio, earumque infelix pracfens ftatus.

Quis enim unquam futurum divinaffet? ut Suecorum Rex, cu-

jus nominis tantus terror , & armorum invi&ta erat felicitas: Quem nec quisquam , qua tulit impetum fuftinere valuit ;

Qui id gloria afcen-

& funditus vi-

dit faftigium , ad quod votis perveniendum fuerat,

uno infelici pralio tam repenté omnibus fortunze ornamentis deftitutus ,

non amplius hoftis profligandi fpem, fed falutis ac fugae latebras , folitudinesque capt

aret? Àut quis non

&us cum paucis fugae comitibus,

cum fa&tum audiifféet, quod fieri nemo poffe arbitrabatur,

maximopere obftupuit? Miraris forfitan, quod haec talia prafari audeo, que nimium

differunt ab inftituto , quo ad lzetitiam & gratul

ationes , noftros exhortari debuiffem, — Inftat ncmpe favente coelo , g

audente terra , fauífta pa-

triae, latacivibus , celebranda faftis dies, /cZ/ee

t NatAlis Sereuifimi Principis , ac Domizi, Domini EBERHARDI LUDOVICI Wurtem-

Comitis Montisbelgardia , Dynafle Heidenbemii , Sacra Cefarea Majeflatis , ei Imperii Romano Germanici, itemque Circuli

bergia có: Teccie. Ducis ,

Suevici Generalis Campi Marechalli ej Geueralis Equitatus ,, Domini ac Nutritii noflfri Clementiffimi :

At femper & ubique publicis latitiee fignis

concelebratos fuiffe Principum Natales, teftatur omnis antiquitas : Hoc tempore tam effufa funt in bonis verbis cordicitus dicendis civium in-

genia, ut etiam verborum vim , & geftuum gratiam fi

bi deeffe querulentur, quibus gaudia mente concepta geftiuntelcqui & fignificare, Quid

enim non tentant acclamando oratores? Quid non Poctae ? quorum vena tunc abyffus eft, & inexhaufta votorum fcaturigo. Atqueit

a haben-

.

dos natales ipfa religio j

ubet. Hinc Schola noftra memor , quis debeatur Principis Natali honor, nihil peregrinum à geftientis hodic laetitiae pu-

Y

blicz habitu in Patriá, nihilque remotum ab officiis fuis , debitoq

c

ie cultu, & humilima reverentiá fa&uram putavit, fi memoriam tam exopta-

tze Nativitatis anniverfaria Oratione, omni cum devotione celebraret, Cum veró acclamandi & dicendi munus mihi ,

nuper ex ignobili alias,

fed praefentiá optimi Regis nunc toto orbe illuftri Pathmo, advent

anti , fit commiffüm , multique relationem rerum Suecicarum adverfus Ruf-

debitae caufis, de Pz;zeipio & Origive omnis huc usque durantis , Suecosque premenris

fos geftarum, audire geftiant, expofitis laetitiae Natali

mali , fcilicet predeztiffnm? , att eventu infeliciffme infttut

a in Ukrainiam expeditione , pauca dicere animum induxi: Exprobrari mihi poffet, quod

cum folennitas eloquentiffimum expofcat oratorem , ego nullius eloquit, ftylique minimé excultii, Polonico affüetus , partes illas fufcipere

aufus fuerim , cum ita incultus fermo latitiae quid detrahere poffit. Sed eo magis illud tentare furn aufüs, cum ea fit hiftorize conditio, ut nul-

lis verborum lenociniis indigeat, nudo & fimplici indicio, nerebus ipfis fraus fiat fatis fuperque contenta, imó & votorum que cohaerebunt,

ea fit natura, ut pietas potius , quam eloquentia, non folum apud Numen ipfum, fed apud eos etiam , quotquot iftius vicem in terris fufti-

nent, laudem hic mereri videatur. Non opus eft, ut ambitiose verba componam, & Auditores convocem, omnibus enim , quibus falus Prin-

.

us tra&u leti, & frequentes apparebunt, ut

cipis cordi eft , fuammet propriam devotionem & reverentiam magnetis inftar fore fperamus, cuj

fcilicet Sereziffmzo zoffro, Feliciter! & illud antiquae formulae, DEUS facia? , wt bec fapius fiant Y acclament. — Deftinatus a&ui eft, dies XVIII,

Septembris, qui oítendet Natalem trigefimum quintum — Sereziffymi noffr? Principis , cujus horá 2. Pomerid, in Acroaterio Gymnafii majore ,

DEO volente, celebrabitur. P.P. Domin. poft Trinit, Anno Salutis cio 15 cx,

JTUTTGARDIAE:

Ex Officna CHRISTIANI GOTTLIBI ROESSLINI,

d

-

j

W

j

T

p

ET

—

E

o

T

£y.

L d

Í

l

» "ais *

d P

d) UPE

i

-

4

*

*

s

BENEVOLO

,

lk C 1014

$- H EE

Suamque obfervantiam , & officia quzvis fpondet & offert,

M. JOHANNES WENDELINUS BARDILI,

Illuftr. Gymnaf, Stuttgard. Prof.

FT

«

25

q

"

,

Y2

P

Ihil inrebus hümanis tam ftabile ac perpetuum, nulla tam conftans feli.

96

tia tam propria eft , quin füas patiatur vices, & facta fortis commutatione , calami-

| ]

N

g:

»

d cafibusque fatalibus interpoletur. Ipfa rerum natura non femper fibi conítat, nec eandem perpetuó fac

gïæ

C cke

N

'11

N

tudini obnoxia, mortalium fata tanquam in fpeculo repraefentat , fuoque obtutu infinitas eorum fpes |-

ï

.'.

C

.

)

(

.F

D

Y

L

Y

GN

6^

tanta unquam ferenitas coeli, aérisque contingitamoenitas, ut non aliquando atree nubes, ingentes pro,.

0O

a,

2*

*

NIS.

bres, lucem condant? maximas moles profternant ? hominibus brutisque animantibus horrorem incutia^

m tranquiliu

m mare, ventusque fecundiffimus , & portus in confpe&u eft, tempeftas cooritur , mare intumeícit , fluGt

cumani, & nautis naufra.gium atque exitium minitantur, Non aliter hominum cum fortuna comparatum eft , quae hoc -

quod eundem inconftantiae ludum pertinaciffime profequitur , mediisque plaufibus inopinata cum ftridore acuto intervet

R

E

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

que triumphos funeftiffimis cladibus contaminat, hodie frontem monftrat nubilam, cui nudius tertius fuaviffimo nutu b.-

dibus conculcat diadema, quo nuper regium ornavit caput, profternit, quem ad aftra tulit,

Sic videre licet florentiffima

L

periri, & inter caduca, Regum quoque fata animadvertere , quorum felicitas fufpe&tior eft , ubi firmata & immota vide -

afcendit, Veluti enim in praevalidis corporibus ipfa magnitudo fibi oneri eft, ita füumma Imperantium felicitas fzepe gra

E

fas fe convertit.. Somniabant quidem Romani aeternam urbem & imperium , pro eeternitate urbis vota nuncupantes , lui-

caedentes, fed fruítra fuerunt. fenfit enim ea fata, quae Troja , quae Samnium, qus Carthago, obruta, diruta , incenfía,

rit non uno letho , & ambitioss hodié quaritur , nec invenitur in fuo loce. — Nec Macedo in tanto regni faítigio collc s

O Baane Q

z

in poteftate habuit, quin haefitaret quandoque. Adeó mira auteuu funic intierdumi. rerum faua , adeó inophnatae viciffitudii

a

ejusmodi cafus conje&ura affequi poffint prudentiffimi, nec inftantibus fidem habere. — Exemplo fit quae hodié totius Eu

FEHH H

EEEEEE

fos tenet , fübita rerum Suecicarum mutatio, earumque infelix praefens ftatus, Quis enim unquam futurum divinaffet? u -

H

D

ius nominis tantus terror , & armorum invi&a erat felicitas: Quem nec quisquam , qua tulit impetum fuftinere valuit ;

:

LT

Focus

dit fatigium, ad quod votis perveniendum fuerat, uno infelici pralio tam repent& omnibus fortunae ornamentis deftitt -

&us cum paucis fugae comitibus, non amplius hoftis profligandi fpem, fed falutis ac fugae latebras , folitudinesque cap

N

14

ä

cum fa&tum audiiffet, quod fieri nemo poffe arbitrabatur, maximopere obftupuit? Miraris forfitan, quod hac talia prafari ^

differunt ab inftituto , quo ad laetitiam & gratulationes , noftros exhortari debuiffem, — Inftat ncmpe favente ccelo, gauc

M

13

triae, lata civibus , celebranda faftis dies, /Gz/icez Nazalis Sereniffimi Principis , ac Domini , Domini EBERHARDI LU:-

bergia cf: Teccio Ducis , Comitis Montisbelgardia , Dynafla Heidenbemii , Sacra Cofarea Majeflatis , c Imperii Romano Gern ,

L

12

Suevici Gezeralis Campi Marecballi e$» Generalis Equitatus , Domini ac Nutritii noflri Clementiffmi : At fcmper & ubiqpe "n-

concelebratos fuiffe Principum Natales, teftatur omnis antiquitas: Hoc tempore tam effufa funt in bonis verbis cordicitue

genia, ut etiam verborum vim , & geftuum gratiam fibi deeffe querulentur, quibus gaudia mente concepta geftiuntelcqt-

K

11

enim non tentant acclamando oratores? Quid non Poetae ? quorum vena tunc abyffus eft, & inexhaufta votorum fcaturij

uis debeatur Principis Natali honor, nihil peregrinum à geftie-

dos natales ipfa religio jubet. Hinc Schola noftra memor , q

blicz habitu in Patriá, nihilque remotum ab officiis fuis , debitoque cultu, & humilima reverentià fa&uram putavit, fi m

J

10

tze Nativitatis anniverfaria Oratione, omni cum devotione celebraret, Cum veró acclamandi & dicendi munus mihi, nu-

fed praefentiá optimi Regis nunc toto orbe illuftri Pathmo, adventanti , fit commiffüm , multique relationem rerum Sueci

I

fos geftarum, audire geftiant, expofitis leetitiae Natali debitae caufis, de Pzizcipio & Origize omnis huc usque durantis , —

mali , fcilicet prudentif]om? , aft eventu infelicim inflttuta im Ubrainiam expeditione , pauca dicere atimum induxi: Exprob

cum folennitas eloquentiffimum expofcat oratorem , ego nullius eloquit, ftylique minimé exculti, Polonico affuetus , *

H

aufus fuerim, cum ita incultus fcrmo laetitiae quid detrahere poffit. Sed eo magis illud tentare furn aufus, cum ea fit hiftc

lis verborum lenociniis indigeat, nudo & fimplici indicio, nerebus ipfis fraus fiat fatis fuperque contenta, imó & votoru -

ea fit natura, ut pietas potius , quam eloquentia, non folum apud Numen ipfum , fed apud eos etiam , quotquot iftitis

G

nent, laudem hic mereri videatur. Non opus eft, ut ambitiose verba componam, & Auditores convocem, omnibus eni| -

cipis cordi eft , fuammet propriam devotionem & reverentiam magnetis inftar fore fperamus, cujus tra&u leti, & frequ

F

fcilicet Serezifümo moffro, Feliciter! & illud antiquee formulae, DEUS faezaz , w bec fapius feaut ! acclament. Deftinatus a

Septembris, qui oftendet Natalem trigefimum quintum Sereziffzmi moffri Principis , cujus horá 2. Pomerid, in Acroateri -

DEO volente, celebrabitur.

P. P. Domin. poft Trinit; Ánno Salutis cio 10 Cx,

—

E

a m

JTUTTGARDIZE:

l5

Ex Offidna CHRISTIANI GOTTLIBI ROESSLINI,

2

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

d