LXV6d_fol_148
author: Weihenmaier, Veit Friedrich

LECTORI

';

J

ZA

C ae]

l

Gp».

Q

f

J

b

ENEVOLO

Cum

DEBITA HONORIS PR/EFATIONE

S.P.D.

Vitus Fridericus chhcnmalct

Gymnafij Profeffor.

STUTTGARDIZ/E

Typis, CHRISTIANI GOTILIBI ROESLINI

x

j

s

* 2

295

29

BAASSEZA

A

$889/0505592050959

VOR

*Qï** *

ETE

*

* k*

*

VAE

* oX

* OX*

* * o*

*

* ***

4 3*

* x* o*

k

* o* o* X* *

3 *** LE

A

&

ATE R N7

UET NS PA RTA BYANSEBTA B) OVR N

'(/"x

ASTTANB E NSSE7 B

ü

P550856888

äæäääæääääf

L

k

x*

*

9 7

.!

af n

63

C AEEN

IQ

P

Aud equidem abs re Principum Natales Sacri 'fefäqüc habentur,

& piis votis atque precibus excipiuntur ; Populi enim Spiritus

.,'6

P

?

Q

&

r

X hey

Á

|

6

Principam quafi ore trahitur , ac utriusque Salustam ar&e cohae-

AYy,

TEV

e)

NN

ret, ut alterutrável ftante vellabante non poffit non pariter altera

a

Q

u^

T.

C 7

»

NS

vel firmari vel periclitari.

[

d

5

e

Utrüm veró ille etiam mos ab antiquis jàm retro feculis re-

S

-

d

p

— .

Te -* Ceptusg

quó haec aüaäüe'hujusmo*di folennia P ancgyricis &

Encomiaftids fermonibus confecrantur, parem laudem & imitationem | me-

reatur, id haud fine gravibus rationum momentis Candoris ac Veritatis Aman-:

V

tes im/dubium v

efint, ". Licer epim fe&&. Principüm'quàm maxim& Magno-

rumque virorum

isaequà utique laus &'gloria debeatur ; 'nemo tamen virtute

fua itaprorfus à vitiis redemtuss eft , t non fimullabe aut defediu faltem aliquo no-

tandus veniat. — Panegyriftarum veró labor omnis eó tendit, ubi quendam ornan-

dum fibi propofuerunt, non ut quaedam ejus fed ut univerfa & fingulain coetum,, &

fi poffint, uitra evehant , nullumque plane reprehenfioni locum relinquant, Unde

plerique.Heroum füorum laudes ita extollunt , inque illis depraedicandis adeó toti

faht, ut vítia quacunque plane diffimiulent & filentio tegant, fimilesilli Pi&óri, qui

cum Regisluíciimaginem delineare vellet, eum veró oculi defe&um Principis for-

má indignum judicaret, itaad latus'pifturam convertit, ut alterum tantüm faciei di-

;

midium, & illud quidem, quod fano gaudebat oculo, praefentaretur, Quis veró in-

ficiàsiverit, Pi&orem,.bunc dolofe egiffe, & fpeGatorum judicium ftudio fefelliffe ?

E

Quis enim eorum nori opinaturus erat, totam regis depiQi formam effe egre-

[^

giam,necullo nevo laborare? At quidaliud agunt Encomiaftze illi, qui Principem eà

citümiparte oftentant quá pulcer, quáfan&us & innocens, diverfum vero latus &

vitiis contaminatum ftudiofé tégunt; quiam ut Auditores velLeGores in eam fententi-

am inducant, Principem fuum totumé virtutibus compofitum nullo nzevo, nullo vi-

tio deformari ? An veró & quomodo hoc cum fiimplicitate , quae fucum omnem

ais

odit, & cum Veritate, quae rem, uti eft, nudàm atqQue totam profert, confiftere que-

at,fateor, menonperfpicere, Attamen non nifi modeftiffimi Panegyriftee intrahos

limkes fubfiftunt, fecusenim facere ideffetin leges& regulas Panegyricorum prima-

rias turpiter impingere.,

Longe plures funt, qui reputantes id, quod res eft, Principum fuorum

laudem non effe perfe&am , fi tantum Virtutibus excellere oftendantur, nifi

fimul ab omni vitio prorfus immunes illos finxerint, (virtus quippe eft vitium

fugere: ) hinc ne quid defit illorum elogiis, eó procedunt audaciee, utnon tan-

E.

tüm fileant Heroum fuorum vitia, fed & omnino negent, nullaque plané in tàm

divinas animas cadere affeverent. — Ita Plinius, qui tamen modeftiz limi-

tes neque fibi, neque aliis exceffiffe videtur, haud erubefcit de Trajano fuo profariz

Pajlremö nal/?uc vemofuit,cujus Virtutessiullo vitiorum confinio ledereztur. — t Principi

mofiroquamta concordia, gwmmsg; concentus omnium laudum omnuá, gloria contigit ? Ite-

rumque: JQuare mon alio major, Imperator, eloria tua quáam quid azentibus Tibi eratias

auhilvelandumefl, nibilomittendumeft. — Quid efFenim m Principatu tuo , quod cujus d

pradicatio "vel traufilire, vel pratervehi debeat ?

od momentum , quod imb temports

autvacuum laude ? Num omnia ejusmodi, ut is optime Te lau-

punctum aut beneficiofferile,

da[fe videatur , qui narraverit fidelifim ? Cuid veró eft, fi hocnon eft turpiter adu

Tra-

lari& confidenter mentiri? Quis emmadeö hofpes eft in hiftoriá, quem lateat

/ :J s

jani

E

E

:]

i

[

jani vinolentia, & exeá plerumqQue orta praeceps iral? quem ambitio glorizeque cu*

pido, & eáftimulante füfcepta bella, fufus largiter fanguis, denegata humilitér peten-

tibus pax? Quem grayiffima Chriftianorum perfecutio , ipfi Plinio difplicens ? Haec

faltem magnam partem Panegyriftae huic tjm, cum fuum Trajano Panegyricum di-

ceret, ignota effe noh porerant: Et tamen hac omnia pratervehitur, ne glo-

i:

ria Principisfuidetrimentum pateretur

Hsc (cilicet nonerantmomerita, fed horze,

fed dies, quin & annillaude vacui, vel (altena majori cenfura , quàm laude digni. Hzec

3;:

narráffs fideliter id veró non laudare erat optime Trajanum, fed potius reprchen-

dere.

?

Quid veró jàm dicam dePrincipium virtutibus & bené aut profperé fa&is,de qui-

busCratores in Panegyricis fuis utramQue paginam facere folent ? In iis enarrancis &

eyehendis itaimmodici funt, atQue adeó afiectibus & Phantafize fuze fomniis indul-

gent,ut omnem;plan?; pudorem exuiffe videantur, Parum ipfis eft,eos cumAntecetlo-

ribus , aut bonis, qui unquam vixerunt, Principibus conferre, & quze finguiae illos

nobilirarunt virtutes in unum, cujus laudes ebuccinant, univerfas conglomerare,

nifiin Maximos, quifuerunt unquam, Herocs injuriihosce omnes & res eorum ge-

x RI

ftas longe infra ejus, quem laudant, dotes & fa&a deprimant, Nazario Con-

ftantinus fuus tantütm ara onmizm fecnlorum Principes eminet, quantum 4 pri-

m

j

"Vatt cateri Prindpes veceferuzt. Jam Hercules & À

exandri , Scipiones, Fabricii; Cu-

tii nihil funt ad eos; 'quos extollunt , Heroibus. Latinus Pacatus duüm 'Hïtm

bmnes-r.etr.öï Principes Theodofium fàm lasdandum cenfet, rodó militiatyro-

D]

ciniaponentemScipione Africano & Hannibale, licet amp//featricem veri vetuftatem

illis blandetametfe queratur , nectantumillis, fed & eorum formatoribus longé fupe-

Á

Á

ziorem facit : Modóin pace& domi laboris aliquid corpori fuo injungentem ultra

Fabricios& Curios poft victoriam ad aratra redeuntes & rufticantes effert ; Mo-

dó amicos egregié meritos filiis junioribus in confulatu praeferentem , & horum

ouemsu o

honores perperuó duraturosin tempus perbreve differentem fupra P ythiam & Da-

monem, ac alios amicitize fide olim celebres extollit.

Fr tamen identidem, quafi

inera Oracula ipfe folus dicat, Antiquitatem hujusmodi Exempla jaGantem oiten-

tationis & mendacioruminfolenter arguit. Nec alii faniora fabulantur. Mamertino

B.

jam 44aezus ille quidem Alexander humilisvidetur, Indoreaifaa reenaveddeudo , cum

x C

reges quidam Maxim'anitui clientesün, — Ennodio veró ficinenfi Epifcopo

in Panegyrico, quem 72ecdor;ce L. engobardorum regi dixit, non tantüm Alexander

vilefcit, ied omniavera & fal(a, quae omnium unquam Po&tarum proterviafingere

fuftinuit, minora funt iis, quae Thedofius geffit,

tn'ejusampullas: Ea zazc, in-

Quit , cj« cotburmati eationibus Alexandrum jatfet Autiquitas, cui fams opulentiam pe-

aliéiun.

per?t dos laq'umrzfum ) «t per adjutritempacundiam videntur crefcere rebus mendica lauda-

Tí. Regimoftrimerita folatium «on pofutant afferentas.

Mrnora funt ejusueris acfi-

hus quamvis frnt aucia veterum gefta meudaciis.

Srnuláflis Poéta. erandia , fed fateri

"Voscomvenit, prafemtem Douinum ee[]ffe gotiora.

Et fané longe potiora funt ea,

quae veftri gefferunt Principes omnibusiis, quaeunquam Poéteefinxerunt, fiqui-

dem commentis veftris, Panegyriftee, major quàm illorum fabulis adhibenda fi-

desfit, . Nihil enim unquàm tàm proterve mentitus eft Poétarum genius , ut vos

non eadem aut majora Heroibus veftris afferueritis.

Vos & (a) aurea revo-cä&i's

$

Jéeula, & (b) pecudum greges 2 remoris paftuis ib siemoribus i occurfum Principum

databundos deduxiftis , & illorum welut (c) Jevis omnia pleza finxittis,. Jam ( d ) dds

effe gezizos fibulamini eos, quorum progenitores infimze fortis vos referre pude-

bat: Jam(e) Lynceus ille, qui. (ut Poét& ferunt,) Parietum fepta ef arborum trum-

€05 "ifu facile zrajiciebat, aut. etiam We, quem eadem uetuflas locuta eff , cium i. Sicili-

enfé (peculá conflitffet , confhicari faitum naues, qua Africa portum febireut, momcerta-

ve audet cum Principis veftri prudeuti cf perfhicacia: Jàm vittoria nulla vobis vide-

tur , nifi (f) boffzlemclibanariorum Exercitum, imuulnerabtlem quidem, tamen ad um

eritis.

fecialijjiä at $, id þ'f-ze ullim vefhrarum partium non [atem cade [ed etiamvulgere finx

Nihil

-a E;xnod. Panegyr.

Theodof. (b) ';(cQ.) (d) Malïlertini Gcnethliacf Maximiani, (c.) (f) Nazar

Pancs, Conftantini,

Mil sedionre. — Oninlh m Meiluiltumi, sipudis. hyperbolae & fe-

fquipedalia verba. - Quareomninó in Poétarum potius quàm Oratorum numerum

Panegyricorum Autores referendi fuerint, licet iis eó deteriores, quód Poétae fabu-

lofi vulgó habentur, nec hunc chara&terem ipfi detrc&ant; Panegyri(tae vero quic-

quid finxerint, non nifi vera dixiffe videri volunt. Removeazz, inquit Mamertinus

in Genethliaco Maxi mlam » fabulas imperitorum, Uermum loquamaur. Et Plinius

ftatimabinitio fui Pane gyr iCl omsibus, que dickurus evaz, libertatem, fídem, veritatem

conftare vult.

Tantum veró abeft, ut Orationem fuam tanquam ideam tantim Bo-

ni Principis haberi velit, ut potius Trajanum Principem fuum omnes ideas, fictiones

& vota fupergreffum effe confidenteraffeveret: Sepe'ego, inquit, »ecur tacitgs cogi-

£mi, qualem, quqntumg; effe oporzerct, cujus ditione nutuá, marin, terra , pv lelfa rege-

rentur. - Quum interca fingenti formantiq, mihi Principem , quem equatadiis ipmortalis

bus prote[has decevez , munquam votofaltem concipere fuccurrit [nilem buicauem-videmus.

Netamen, quaéfo, dicasillos nimium indulfiffe Principum Fncomiis, « Nam diüim haec

omnia, & plüra alia effutiunt , parcitamen laudum Praecones videri volunt, & praeci-

puareticere ,.ne vel Principum fuorum modeftiam offendant , vel Auditorum Le&o-

rumquepatientiamfatigent, (g) Na qwi velit ommia ifta completti , fecsla febi optaré

debet , i inmumeraliles amnos , $: quantamtanti Heroes merentur etatem.

X

,

,

:

Nolo addere plura, ne & ipfe, du

mhujusmodi nugasrecenfeo , Le&toris

.patïeh-v

tiàabutar: Nec enim aliàs difficile effet plures hujusmodi flofculos non $ veteribus

tantüm fed & & recentioribus PazegyifHis (nehosillis levius inanire putes,) colligere,

Sed pudet taedetqueturpium palporum. | Quippe haud alia tribus reftat, cüim nec

Oratorumnec Poétarum claffes Paneeyricorum conditores admittant, inquamilli réferrt

queant, nifi Pa/porwm & Affentarorum, . Licet eó iterum iis pejores fint, quod adu-

latores pleriquelucem metuunt , tacitoque quafi pede, nemine, aut; quam freri poteft,

auciffimis advertentibus, blanditias fuasinfinuare ftudent: Hi veró pudendas mer-

ces fine pudorein publicam luceniprotrudunt, venum exponunt, oftentant, & iis-

dem quàm poffünt turpiffimé Principibus illudunt. Egó veró ita fentio : Sapi-

entiffimum quemque minimum nugis iftis pofiturum effe pretium , quae , quantum

quideminipfis eft;nihilagunt aliüd,quàrm utPrzzezpes & Magnates adilatione, Hifforiam

é Annales meudactis ,Auditores denid, ei* Leifores vitiorum offuciis corrumpant,

Haecveróin quem finem prafamur? Inftat fcilet zzzZs Serenitfimi no(tri

Principis, ac Domini, Domini Eberhardi Ludovici Domini ac

Nutritiinoftrti Clemencffimi4Zie perendináluce terris noftris (faxit Deus.feli-:

citer! ) affulfura, quà Votis publico Gymnafii noftri nomine faciendis Oratio pro

more recepto praemittendaeft. Haec provincia cum impraefentiarum mihi deman-

data fit, conftituiapud animum meum, fepofitis Panegyricis, ultraevum noftrum in

antiquaretro fecula excurrere , & in hoc Principis noftri feftum celebrem quendam &

veterum monumentis Principem arceffere, in quo fine haefitatione ullá aut. adulati-

onis notà defungiqueam fi non Orzreris facundi & blandi, (id enim meum non efre fa«

téor) fidelis faltem zfforic; officio, quod fecundum Ciceronemin eo confiftit prima-

riO, zequidfAlff dicere nudeat, deindene

uid'uerinopaudeat, ne qua fufpicio gratia fet io

í

[s

firibendo, (dicendo) ze guid fmultatis. E

giautem étanto Principum,quos antiquitas

celebravit, numero Titum Principem & Romanorum Imperatorem,cu-

jus nomine fafti diem 18, Septembr. qui idem Principis noftri Naza/is eft,infigni-

unt. Ftcumille nulláre magis nobilitatus fuerit, quám bello Judaico &Hierofolymae

everfione, qua & ipfa in 7. & 8. Sept. ftyli Juliani feu veteris , atqueita in 18, & 19. Se-

ptembris ftyli novi incidit, de expedizionzbus Tit Principis |udaicis, qua intriffe Hierofoly-

mmorum e xcidium defferunt, vexba, pro Princi peautem voftro v Otafaciam. Queisfa-

lus Principis, & ei jun&a publica cura&, adeóque libitum eft, vota votis

ne&ere,ex Aulà, Curià, Ürbe, Scholà , illi ad hunc a&um, qui , die XVIII.

Septembris, horá poft meridiem II. in Auditorio Gymnafii majoricelebrabitur hu-

*

müiter, perofficiosé, arnicé & homaniterinvitant

üur.

Scriprum d. * Vi, Septembris, Anno M DCC VIII,

(g ) Mamert, Paneg. Maximiani.

e$ (0) Se

rA

Y

X

E2

W

::

;".

LECTORI

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

RA^

z

Ziy,

21 [

4«

2Ey

ENEVC

"-

b

&

Cum

ä

—

DEBITA HONORIS PRPE]

D

ä

S.P. D.

z

ää

g

Vitus Fridericus chhcnmai

Gymnafij Profeffor, .

STUTTGARDI/ZE

.

Typis, CHRISTIANI GOTTLIBI ROES-

-

z

L

E

ää

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com