LXV6d_fol_127a
author: Rösler, Johann Eberhard

——

El

x

P

o À

EC

JOHANNES FBERHARDUS ROSLER,

ELOQ. ET POES. PROF. PUBL.

L5

z

V22

&6

/A

I quoäd animo ac mente concipiunt homines, id omnibus uno eodemque fermonis

A

Ü

"f

iet

Z

CL d 2

*gcnerc in lncem notitiamque aliorum pmferrc contigi

AX -

: haud erat fane, quod quisquam de longiori

N

Q

A NU 7

2

A C

N E

A

ad rerum intelligentias via magnopere quereretur; cum artes plerzque, integumentis peregrinz dictio-

a

.

«2

d

A

? u's evolutz, nudasfe contemplanubus fiflerent.. INunc poftquam vindex malitiz vanitatisque humanz

E

E

$^ Dzus conatus extruenda turris Babylonicz nefarios compreffurus , xdificatores illos in diverfa lingua-

Z

s

L AC

a

aE rum

difliaxit idiomata, quae per vauias gentium migrationes commixta novas fübinde ex fefe propagi-

nes genueruat: mirum non eft , fero ad fapientiam perven'ri, quo non nifi perlingaarum ambages anfra&tusque iter patet

Tunc enim demum res ipfas intueri ac perfpicere licet, cum iu tot tamque di-

moleftiarum fentibusoppido impeditum.

Aat:

flin&is earum fignis, quibus qualibet lingua pecu'izribus utitur, pernofcendis maximam optimamque zt

cci

5 partcm cone

fumpfimus. Quod quantoperce fcientiarum füffl iminec augmeuta,tanto magis in aperto eff quanto plures reperiuntur,

qui vel ea de caufa

ad fummum eruditionis culmen non adícendunt, quod hislinguarum deflituuntur fubfidiis, quibus

Hanc ipfam difficulratem cum quidam animo agitarent , caufas-

omnis tam divina quàm humana fapientia coutiaetur.

que ejus re&e fe perfpex:fle crederent; de remediis cogitare coeperunt, quibushoc malum levare faltem poffent, fi tollere

iftud minus poruiffent. Atqueea mente rationem inierunt excogitanda Univerfalis Linguz, cujus fubfidio omnes omnt-

510 cujusvis gentis nationisve mortales iuter fe colloqui, atque ia:el'igere feíe invicem polfent. Quorfum przcipue fpe-

&ant Becheri, Kircheri, Dalgarni meditationes, ingeniofz magis quam uciles, neque ita comparatz , ut vel ipforum fpei,

vel aliorum votis cxpe&mmique refpondeant. Etenim, quam certum illud efl; nunquam fore, ut univerfus terrarum.,

orbis in unum Reip. corpus coalefcat , uniusque legibus ac voluntat fe fübjiciat; tam fperare non licet ; eundem in unius

cujusdam linguz genusconfenfurum;fed vero fimilius utique videtur, quamdiu imperiorum, tamdiufermonum perman-

ad primam illam

fura eífe difcrimina, quamcunque methodum quibusdam ingeniis fomniare libueri. — Ecfi vel maxime

fermonis concordiam omnes in univerfum populi redigereatur, commerciorum id forían & focietatis interíit; literarum

uidem fludiis velaihil vel parum laboris deceffurum non dbitansaffirmare aufim, Quandoquidem tottamque diverfis

*V

characteribus expreffa anti quorum fcripta;ad fua myfleria;fine lnguarum, que non amptius vernaculz funt, accurata co-

guitioae,nihilo magis quemquam efient admiffura, nec fübitura leges Juraque, iflius, qua:m fibi fingunt, linguz univerfalis.

Refla: igitur ut trita incedamus via,nuceinque frangamus,antequam guftare queamus nucleum; quieo dulcior gratiorque

videbitur,quo majori labore ac moleftia confiitit../— INon equidem linguisomnibus addifcendis uniushominis vel vita vel

ingenium fufficit: iis tamea quibus eruditorum monumenta divinaque oracula prodita memoriz funt, operam non dare,

eft fpernere folidam eruditionem, quz fui contemptum vind'care gra viflime plerunque folet. Atque hacipfa de $/44£o Lín-

e

euarum cogitatio nuper in mentem mihi venit,cum fres Literis Moribueque Cultiffimi Jwvenes themata me pofcerent Ora-

ibus ingenii facundizq; vires exercerent, & quan digni fint iis, quos ambiunt, laurez fecunda honoribus publi-

tionum, qut

ceteflatum facerent..— INam quod recitationi deflinaverant futurum diem Saturni proximum Pentecoftes Fefto, quo die

Fefto effufus fuper Chrifli d fcipulosSpiritusS, ea variarum linguarum notitia hos repente imbuit, ut non modo ex variis

nationibus advenasin fuüi admirationem raperent,fed & eadem eruditione in perpetuum exornati, quamvisfecus videatur

Salmafio, Evaagelium per omnem terrarum orbem diffanderent: iftud diflertationis argumentum neque inflanti tem-

pori male convenire, nec alias inutile aut injucundum vidcbatut. Ita autem inter fe operas partici funt Commilito-

:

fnes, ut

DN. CHRISTIANUS CONRA

Dpus HOCHSTETTER, Beþ'gbeimenfs, de Origine €9: Caufa diverfr-

tatis linguarum,

.

DN, JO

HANNES CASPARUS LANGEN

l

JHAN, Nurttingenfis,de Praflantia E9' Dignitate Linguavum

Studi,

DN. RAYMUNDUS SCHJEFFER, Carpi

dunenfis, de ejusdem Studii 'Uti!im:e,

verba fitfa&urus, Nihilaliud mihi agendumin prafens efleftatui, quam ut Conatum praflantiffimorum Juvenum ex hoc

loco fignificarem,qui adeo eleganti funt ingenio, eaque do&rinz fundamenta pofuerunt, ut 3 f per fe ftudia fua Audito-

ribus probare poffint. Quo magis in fpem venimus, Patres Civesque Academicos die X X V1I. Maji, hora L. pomeridiana, in

Aula Philofophorum Renovata frequentes adfore, operamque audiendi Declamatoribus effe navaturos, ut fua laboribus

ornamenta füusque eruditioni honor conftet. — Rogamus jg cur in maJorem modum omnes;quibus literz cordi curxque

funt,ucfua prafentia his faveant, aliiscalcar addant,nobis benevolentamteftentur. — Perfcriptum & propofitum Tubinga

12. XXI. Maji ,Anno MDCXCIX.

——

Typis JOH, CONRADI REISiI,

wl

j

M

x

*

Ed

C

lod

ie

v

^

^a.

p

z.

-

"t

THM.,

-ü.,.-

w!

A

ect

*

À

b

n

3

*

a

*

r

&l

E

2

*

?

M.

lss

PUR

*

ZA

,

"À

..W

4

m

-

g E

LL

uddí lts

JOHANNES EBERHARDUS ROSLER,

ELOQ. ET POES. PROF. PUBL.

L ^5

— Ó

252

E272.

l

3272

EX

&/?

L quo*d animo ac mente concipiunt homines, id omnibus uno eodemque fermonis

/;ä

E

77

genere in lucem notitiamque aliorum proferre contgifIet: haud erat fane, quod quisquam de longiori

17

2M

z*

Z

ad rerum intelligentias via magaopere quereretur; cum artes plerzque,integumentis peregrinz dictio-

)

,/

x(

7:

G

u's evolutz, nudasfe contemplanabus fiflerent.. INunc poftquam vindex malitiz vanitatisque humanz

L

d

Jb

æ)'

,

d

z

! Daus conatus extruenda turris Babylonicz nefarios compreflurus , zdificatores illos in divería lingua-

A

— i.

? rum diflinxit idiomata, que per vaxias gentium migrationes commixta novas fübinde ex íefe propagi-

nes genuernat: mirum non eft , fero ad fapientiam perven'ri, quo non nifi perlingaarum ambages anfractusque iter patet

u tot tamque di-

moleftiarum fentibusoppido impeditum. — Tunc enim demumnres ipfas intueri acipcrfpiccrc licet, cum i

At

ftin&is earum fignis, quibus qua'ibet lingua pecu'izrbus utitur, pernofcendis maximam optimamque zt

[enm]

$ partc:ï'n corne-

-

—— O ne^ "r l1*

fumpíimus. Quod quantopere fcienciarum fuffl iminec augmenta,tanto magis in aperto efl, quanto "

qui vel ea de caufa ad fummaum ecuditionis culmen non adícendunt, quod his linguarum deflituunti

"

r 4

Hanc ipfam difficulratem cum quidam animop-

omnis tam divina quàm humana fapientia contiaetur.

Y

que ejus re&e fe perfpexiíe crederent; de remediis cogitare coeperunt, quibushoc malum levare falten

iftud minus poruäffent. Atqueea menate rationem inierunt excogitanda Univerfalis Linguz, cujus fubí-

no cujusvis gentis nationisve mortales iuter fe colloqui, atque ia:elligere fefe invicem poffent. — Quorl.

X

&ant Becheri, Kircheri, Dalgarni meditationes, ingeniofz magis quam utiles, neque ita comparatz, u

vel aliorum votis expe&ationique refpondeant. Etenim, quam certum illud eft, nunquam fore, ut uj

W

SRd^

orbis in unum Reip. corpus coalefcat , uniusque legibus ac voluntati fe fubjiciat; tam fperare non licet-

19

cujusdam linguz genus confenfurum;fed vero fimilius utique videtur, quamdiu imperiorum, tamdiufe

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

fura e(fe difcrimina, quamcunque methodum quibusdam ingeniis fomniare libuerit. — Ecfi vel maxim-

fermonis concordiam omnes in univerfum populi redigereatur, commerciorum id forfan & focietatis -

18

uidem ftudiis velaihil vel parum laboris deceffurum non dabitansaffirmare aufim, Quandoquidem i

ius vernacula-

Tr.

*V

characteribus expreffa anti quorum fzripta;ad fua myfleria.fine linguarum, quz non amp!

E

aitioae,nihilo magis quemquam eflent admiffara, nec fubitura leges juraque, iftius, quam fibi fingunt ,

:;

trita incedamus via, nuceinque frangamus,antequam guftare queamus nucleumj quieo

16

Refli:igiturut

videbitar,quo majori labore ac moleftia confiitit..— INon equidem linguisomnibus addifceadis uniusL-

15

ingenium füfficit: iis tamen,quibuseruditorum monumenta divinaque oracula prodita memoriz funt.

ä

eft fpernere folidam eruditionem, quz fui contemptum vindicare graviffime plerunque folet. Atque hz

14

e

euarum cogitatio nuper in mentem mihi venit,cum fres Lzteri Mor:hgrqw Culiifümi fuwvents themata -

n

J cENN

tionum, qu!

bus ingenii facundizg; vires exercerent,& qua digni fint iis, quos ambiunt, laurea fecunc

ceteflatum facerent..— INam quod recitationi deflinaverant futurum diem Saturni proximum Pentecc-

Fefto effufus fuper Chrifli d fcipulosSpiritusS, ea variarum linguarum notitia hos repente imbuit, ut *

nationibus advenasin fui admirationem raperent,fed & eadem eruditione in perpetuum exornati, qua

Salmafio, Evaagelium per omnem terrarum orbem d:ffunderent: iftud diflertationis argumentum -

11

pori male convenire, nec alias inutije aut injucundum videbatur, lta autem inter fe operas partii-

s

fies, ut

10

DN. CHRISTIANUS CONRA

ä

DUS HOCHSTETTER, Zefgheimenfis, de Origine & C-

tatis linguarum,

: y

DN, JOHANNES CASPARUS LANGENHAN, Ni/rit

ingenfis,de Pra[Lantia E9' ng"i"';

-

Studi ,

DN. RAYMUNDUS SCHJEFFER, Campidunenfis, de ejutdem Studii "Utilitate,

7

verba fitfa&urus, Nihilaliud mihi agendumin prafens effe flatui, quam ut Conatum praflantiffimort

loco fignificarem,qui adeo clcgfmti (unt ingenio, eaque do&rinz fundamenta pofuerunt, ut j fi per 1-

6

ribus probare poffint. Quo magis in fpem venimus, Patres Civesque Academicos die X XVII. Maji, ho

Aula Philofophorum Renovata frequentes adfore, operamque audiendi Declamatoribus efíe navatu

5

ornamenta füusque eruditioni honor conflet. — Rogamus g turin majorem modum omnes,quibus |-

ä

funt,utfua prafentia his faveant, aliiscalcar addant,nqbis benevolendamteflentur. Perfcriptum & j-

4

12. XXI. Maji ,Anqo MDCXCIX.

—

E.

Typis JOH, CONRADI REISiI,

3

2

1

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com