LXV6d_fol_126
author: Rösler, Johann Eberhard

JOHANNES E

RHARDUS RÓSLER.

ELOQUENTIUZE ET POESEOS PROFESSOR PUBLICUS,

Bonarum Artium & Humaniorum Literarum GCultoribus

Es

m A

^ N

I a

9

le perendini, qui in faflis nu

meratur VITI, Jdugufli, bora 1. pomeridiana per-

f

ää

E [

a(

orabil in Auditorio Pbhil Q]?f?äo.mm 1£ fliz"va j-uv&nis L 1orenïi(£mus,

d

i

Qv 6

Z

E

:

LA a

*DN. CHRISTOPHORIUL$ GOT'T LIEB GRUCKLER,

o

eWo2

E )

o

3 Viri Plurimum Reverendiac Do&iflimo 9D /V.. 4W. *D 4 7*(! ELI1S$

Ri

;

ICKLERI, Pattoris Bulacenfis fjligs. — Flic um publice teflatum facere vellet , fibi

non probari arropantem illorum imprudentiam , qui, conternptis Philologie /AÁrtiumque fludiis,

4b omni Flumanitate Alieni, ad altiora €$ magis [eria infeliciter ;propt*Mnt , (nelioris fententie

hoc publicum edere [hecimen in animum induxit. .. Argumentum ab ipfo [ponte eletdum, €9 pro

angentj captu fedulo tratkatum, ejusmodi efl ; ut &5 parrie, 9 per[one, nominique ac j Amilie

Declamatoris apprime comveniat.| Comple&ketur enim Oratione [ua quicquid in Flifloriarum

documentis reperire,vel fama cogno]cere Pomz'f,de oppidulo Ducatus bujus Bulaco,inter Wild-

bergam €$ Calvam fito, & metalli fodinis quondam percelebri; in quo antiquiffima G sück-

LERORUA. farilia quibusdam fingularibus gaudet privilegiis, longed, majora €9 [endidiora

olzz babuit, ]us videlicet, quod vocant Patronatus, in Ecclefiam illius loci, €9 15 venandi

feras etiam majores; quod famen ulruum, quemadmodurm vel ce|]um atg, ammutatum, vel ac-

cifum [It, cum in ipfa recitatione fit demonflrandum, ego bic exponere fuperfedeo, boc tantum

additurus, in Crufii Annalibus Suevicis mentionem Seculo jam X 11 cujusdam fieri G sücx-

LERL, qui e/B'onafterio Bebenhufano quedam donaverit ; €9 e[fe banc familiam ea dignitate,

ut cum noliliffimis affmitatis nexu fuerit conjuntia; quorum alterum ad antiquitatem, alte-

rum 4d jblendorem bujus nominis pertinet,. 9 NCon potui equidem improbare laä'orem,gzzem in

perquirendis patrie antiquitatibus , €6 confervandis gentis [ue decoribus infumpfit. E-ximius

J

uvenis: propferea quod una bac eadetmque opera pietatis €9 induflrie laudem [e reportaturum

efJe fperavvit; €8 naturali quodarn impetu fe ferri magis 4d banc, quam ad aliam quamcunque

dicendi materiam [mft. E vero, /i Ithacam fuam,in afperritmis faxulistanquam nidulum,affi-

xam fapientifIimus Vir immortalitati antepofuit, f7 gloriz apud Komuli (Nepotes maxima fuii,

OHgO

Sanguine cenferi, pi&osque oftendere v

ultus

Majorum, & ftantes in curribus ZEmilianos,

E Curios jam dimidios, nafumque minorem

Corvini, & Galbam auriculis nafoque carentem ;

quid mirum eft , bunc quoá, m patria familiag, [ua ornanda ornamentum fibi quefrvi[[e. .. INon

dubito igitur, Patres Crvesd, Academici , veftrum quoque favorem, veframque yrefentiam

exorare Recitaturo.

€a is modeflia e5F, ut nolit eloquentiam fuam commendari, que in Tu-

vene magna e[Je non folet , fieri tamen poteft, ut €9 ab ipfo quedam audiatis non perinde omni-

bus nota. Pollicemur uterq, benevolentiam vefiram nunquam e smemoria, grataque recorda-

tione noffra elap[uram.. P. P. Dom. LX.. P. "Irin. A. A DC XCIX.

Typis JOHANN, CONRADI Riljll.

*&

2

d

d

E

7

d

-

&F

d

P

[5

WE

—

MO

ES

/*

s

V

Y

V

r

—

"ad

^

x

$1.

«

v 42

"

TA rv s

"

E

de

Ms

lss

JOHANNES EBERHARDUS ROSLER,

ELOQUENTIUE ET POESEOS PROFESSOR PUBLICUS,

Bonarum Artium & Humaniorum Literarum Cultoribus

3. PL 7 3D;

&-/jf

L Es

æ 2

le perendini, qui in faflis numeratur VITI, J,Augufli, bora 1. poreridiana per-

O

xf

?,-

5

orabit in Zduditorio Pbilofopborum /E:flivo Jjuvenis Florentiflimus,

ce [

.

Q

L ) C

4:

*DN. CHRISTOPHORU.$ GOT*'I LIEB GRÜUCKLER,

ZANOE,

z

hA

E )

a

559 Viu

ii Plurimum Reverendiac Do&iflimo. 9D /V.. . *D AINNNTELIS

GRU

.

R

CK

LERI, Pattoris Bulacenfis fifus. — Flic curm publice teflatum facere vellet, fibi

non probari arrogantem illorum imprudentiam , qui, contemptis Pbilologie Q/ïrfium?uf Jäzzdm,

Ab omni Flumanitate alieni, ad altiora &6 magis [eria infeliciter properant , 7mels

-

Poc publicum edere fpecimen in animum induxit. . Argumentum ab ipfo [ponte e

-

angent) captu fedulo tratkatum, ejusmodi efl, ui &9 patrie, € per[one , nominu

Declamatoris apprime conveniat. . Comple&ketur enim Oratione [ua quicquid ir

r

docurentis reperire /vel fatma cogno]cere potuit,de oppidulo Ducatus bujus Bula.

bergam €$ Calvam f[ito, &) metalli fodinis quondam percelebri ; in quo antiqui.

tc

zl

LERORUAM familia quibusdam fmgularibus gaudet privilegüis, longed, majora €-

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

olim babuit, ]us videlicet, quod "vocant Patronatus, in E.cclefiam illius loci, €-

-

feras etiam majores; quod tamen utrumq, quemadmodum vel ce[Juen atq, immut.

vi£U

LL42F2.

E

cifum [it, cum in ipfa recitatione fit d

nfiraudurm, ego bic exponere j uperede -

additurus, in Crufri Annalibus $uevicis mentionem Seculo jam X 111 cujusdans

ä

E

LERI, qui s/DLonaflerio Bebenhuano quedam donavverit ; €9 effe banc familian.

w

EHHHHHHHHHHHH

ä

E

ut cum nolilifmis affinitatis nexu fuerit conjuntia; quorum alterum ad anti,

rum d fblendorem bujus nominis pertinet, . 2NCon potui equidem improbare lab

E

ä

perquirendis patrie antiquitatibus , €&5 confervandis gentis [ue decoribus infun

f

J

uvenis: propterea quod una bac eadetnque opera pietats €9 induflrie laudem fe -

E

efje [peravvit; € naturali quodam impetu fe ferri maágis 4d banc, quam ad aliaz.

dicendi materiam [enftt. — E. vero, fiWhacam fuam,in afperrimis faxulis.tanquan.

E

xam fapientiflimus Vir immortalitati antepofuit, f glorid sz/d Romuli Nepot(zï :

Í

longo

l

l

Sanguine cenferi, pi&osque b&cnderc vultus

Majorum, & flantes in curribus ZEmilianos,

]

0

Ex Curios jam dimidios, nafumque minorem

l

Corvini, & Galbam auriculis nafoque carentem;

quid mirum efl, bunc quog, m patria familiad, [ua ornanda ornamentum fibi quej-

dulito igitur, Patres Grvesd, Academici , ve[flrum quoque favorem, vefiramq-

exorare Recitaturo.

€a is modeflia e$l, ut nolit eloquentiam (uam commenda..

"vene tnagna e[Je non folet, fieri tamen poteft, ut €9 ab ipfo quedam audiatis non .

.H EW NESS

bus nofa. Pollcemur uterg, benevolentiam *vefiram nunquam & tmemoria, gr4l .

:

hd

tione nofira elap[uram. P. P. Dom. IX. P."Irin. A. J DC X CIX.

— Typis JOHANN, CONRADI Rzláll.

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com