LXV6d_fol_125
author: Hiller, Matthaeus

MATTH.EUS HILLER.

GRJEC/E ET ORIENTALIUM LINGUARUM PROFESSOR PUBLICUS,

UT ET DUCALIS STIPENDII THEOL. EPHORUS,

Lectoribus S$alutetn.

ZX

4 )

7

r2

Uoties temporum fuperiorum infcitiam & barbafiem cum przeclaris aequa-

ä

ZA

-

L

2

C

) Y

2

H

»

4

»

lium noftrorum ftudiis comparamus , gravis nos admiratio tenet , qui ex

7)

eq

ZA

A

l:

f'v

£

F.

!

z

b A

25

É

d

»

2

$,

2

7

tantis cenebris ad eum fplendorem literze meliores emerferint. — Fuit ante

N

d

7A

m

»ä»'./

o

; hos ducentos & quinquaginta annos , cum nemo fe in literasantiquiores,

€ nemoin Reipubl. utilem philofophiam, nemoin facratioris philologiz ady-

t penetraret.

Gracé nofle autoribus fufpe&um fuit; Ebraicé autem propé hzreticum.

Doáiffimus habebatur, qui per altifIimas tenebrasea videret; quaefuere nunquam, nec poft-

hac aliis erunt in annis.

Harebant Studiofi in dumetis Scholafticorum, & incauti vitam

el fcientizcimpendebant, que DEI hominumque reverentiam velextenuavit, veldilcen-

tium animisfunditusexcuflit. Ex quo autem cum tenebris Papatus do&iflimorum ho:

minum labore & induftria, nox illa, quze tot feculis incubuit terris, dilcuffa , & apertus adi-

tus ad verbi divini fcaturigines fuit : pïiPcino nitori non folàm literz humaniores redditze;

verüm etiam infanum iftud de titivillitio altercandi ftudium retrixit, majusque virtutis &

eruditionis pretium à Do&oribus oftenfum, referatis cum divinz tum humanz fapientiae

opibus. ld falte dolendum eft, pulíts difcipligarum dominatu barbaris, adhuc reperiri,

quiad verbi preconium & Scripturarum expofitionem deftinati, linguas faftidiunt, quibus

unicé mentis divinz fenía recluduntur.

Donec alienis oculis aeterni fcederis tabulas vide-

buqt, proprios hautrequirunt.— Donecrivulos, quantumvis turbidos haurient, fontium

puritatem averfantur, Quo fit, ut ad graviffimum docendi munus, nullum à literis prz-

Íidium adferentes vel finiftris interpretationibus textum torqueant, vel, quia fpiritus pro-

phetarum probare nefciunt, ineptifima opinione comprobata, plebem doceant, quod ne-

Íciunt, & quod nunquam didicerunt. Enimveró aliam inftare viam voluit Politiffmus €9

€ximius uvenis, Dominus JO 4 N .NES K AISER , &znasnuzmuznsrs , Lauree

fecunde philofophice meriti]fumus Candidatus. . lsenim, ne, quod multi faciunt, impara-

tus ad facratiífima Theologiz ftudia accederet, fatis non habuit artium & philofophiæ

praecepta audire & perdifcere, fed in linguarum etiam cognitionem contulit diligentiam,

fine quibus nemo ad veritatem docendam plené inftru&us eft. — Cujus rei; ut fpecimen

daret, idiomate Romano, Graco, Hebrao, Chaldaico, Syriacoque & Arabico Popula.

rium Germanorumin literas merita, celebrare fibi conítituit.

Quó igitur honeftus ille

impetus cordatiorum hominum plaufu alatar , omnes humaniorum literarum Patronos

Cultoresque enixé hinc rogamus, ut Oratori noftro honorifica celebrique prafentia, cra-

ftino die, ad unius horulz primz fcil. pomeridianz fpatium fe exhibeanr. — Stabit illius

eratiae cum apud nos, tum apud optimum TJuvenem aterna memoria. P. P. Tubinge

ad xxx. Julii A. O. R. M DC XCIX.

Typis JOHANN. CONRADI REISII.

s

.M.,,

—

-

$

Pa

*

"u

H

[3

t

j

[

EL

X P UEPP.,

TESACUNUSE

V.

^

Y

z

ia

a

»

V

N

.

"

a

^

CU

«

P

ov MU -

»

-

:

nb

.w

ET

Á

3

as

E

t

-

w

r

*s

]

E )

-

"

fs

wv

-

f^

as

»e

7

LY

a

&&

MATTH.EUS HILLER.

GRJEC/E ET ORIENTALIUM LINGUARUM PROFESSOR PUBLICUS,

uT ET DUCALIS STIPENDII THEOL. EPHORUS,

Lecloribus Salutem.

Tv

225

*cïää

Uoties temporum fuperiorum infcitiam & barbariem cum præclaris aequa-

U

(

ZA

-^

'

7 d

d

z

lium noftrorum ftudiis comparamus , gravis nos admiratio tenct , qui ex

S

*

* L

T«'

)

Z

/

m

UAR

/

7

p

4

? tantis cenebris ad eum fplendorem literze melioresemerferint. — Fuit ante

A

$

;12

à; hos ducentos & quinquaginta annos , cum nemo fe in literasantiquiores;

X

2

27

$x

-

i

X

p

ys

&c

-

ó

A

/,;

nemo in Reipubl. utilem philofophiam, nemoin facratioris philologiz ady-

p

tà pentrarec.

Grazcé nofle autoribus fufpe&um fuit; Ebraicé autem propé

I—

"

Do&iíIimus habebatur, qui per altiffimas tenebras ea videret; quaefuere nunquan

hac aliis erunt in annis.

Harebant Studiofi in dumetis Scholafticorum, & in«.

ei Ícientize impendebant, que DEI hominumque reverentiam vel extenuavit ; -

E

tium animisfunditus excuflit. Ex quo autem cum tenebris Papatus do&iflin.

minum labore & induítria, nox illa, qua tot feculis incubuit terris, difcuffa, & z,

tus ad verbi divini fcaturigines fuit : pa*i&ino nitori non folüm literee humanior

verüm etiam infanum iftud de citivillitio altercandi ftudium retrixit, majusquc

p

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

eruditionis pretium à Do&oribus oftenfum, referatis cum divinze tum human:-

D

opibus. ldfaltem dolendum eft, pulfis difciplinarum dominatu barbaris; adh.

quiad verbi preconium & Scriptararum expofitionem deftinati, linguas faftidii

um

unicé mentis divinz fenfa recluduntur. — Donec alienis oculis zeterni foederis t2

ä

m

bunt, proprios hautrequirunt. — Donec rivulos, quantumvis turbidos haurient

puritatem averfantur, Quo fit; ut adgraviffimum docendi munus, nullum à-

ä

EEECECHITEILEDS

LEEEEEHHHHHHH

ä

D

Íidium adferentes vel finiftris interpretationibus textum torqueant, vel, quiafj.

X

phetarum probare nefciunt, ineptifIima opinione comprobata, plebem doceant

ä

Íciunt, & quod nunquam didicerunt. Énimveró aliam inftare viam voluit Po/; :

Cximius Tuwvenis, Dominus JOA4NANES K AI$ER , SznsnzratEAsIS.

12

jäcundoe p/)z'lo Opbz'cæ meritümw Candidatus. Ysenim, ne, quod multi faciui-

tus ad facratiffima Theologiz ftudia accederet, fatis non habuit artium & p

11

praecepta audire & perdiícere, fed in linguarum etiam cognitionem contulit di -

10

fine quibus nemo ad veritatem docendam plené inftra&us eft..— . Cujus rei, ut-

daret, idiomate Romano, Graco, Hebrao, Chaldaico, Syriacoque & Arabic

rium Germanorumin literas merita, celebrare fibi conftituit.

Quó igitur hc.

[

impetus cordatiorum hominum plaufu alatar , omnes humaniorum literarum

Cultoresque enixé hinc rogamus, ut Oratori noftro honorifica celebrique pr

E

ftino die, ad unius horulz primz fcil. pomeridianz fpatium fe exhibeant.

gratize cum apud nos, tum apud optimum Juvenem aterna memoria. P. P.

ad xxx. Julii A. O. R. M DC XCIX.

Typis JOHANN. CONRADI REISII,

ä

E-

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com