LXV6d_fol_120
author: Hochstetter, Andreas Adam

ANDREAS ADAMUS HOCHSTETTERUS,

PROF. P- IN ACADEMIA TUB[NGENSI

LECTORI $ P.D.

IN

.

//j

.æw

V

$ Uz fltupenda fere,atque iacredibilisapudantiquiffimos GermanizIncolasliterarum ignorantia contemptio-

;

od

3

,

ä)

g

r

A

:

Z

Jf/

&

z7

que fuit; ut earam fecrera non modo,efle Tacito, (ed & ufum Viri pariter acfoeminz ignoraverint: & plus

LA

o

ZA

z

-

-

m

n

ibi boni mores, quam alibi (apud Romanos,immenío legum numeroinfltru&tos,)bonz leges valuerint:con-

;;

d

ES

.

5

A

z

Z

-

/

Q2

2

2

| donari equidem foruffimz genti facile poterat; quippe non ullo Legum fcriptarum imperio coercitz, ac

þ]

a

folo honefli amore triumphanti;ab ipfisque hoftibus Cxfare & Cornelio, fic fatis bené ordinatz Reip.elogio

KO

1

(

L2 Md

z72, ornatz ; Poterat, inquam, «quo libentique animo excufari iftud quidquid erat in Majoribus five incuriz,

fiv

.

adfe

&atz

ruditatis:nifi univerfam eo pacto pofteritatem, patriarum rerum pené omnium fcientia privaffent. Namque

hiftoria, cui fides adhiberi poffit, ex monimentis maximé cozvis arceíleada eft, qualia hinulla poft fereliquére: neque, credo,

quz de antiquis Germanicarum gentium characteribus cum alii; tum Samuel Purchaffius, Anglus, peregrinationum fuarum

opere, prodiderunt, adfenfum merentur. INec jam Runicas moramor literas, quales Danis potius Norvagisque, quàm no-

awa;

ftrz Genti Olaus Wormius adjudicaverit: neque etiam Gothicas,

d

sexaratum Evaægeïiüarum Codicem e W/e:thinenfi

Coenobio produxít Fr. Junius ufum Scripturz confimilem apud Germanos receptum demonftrant;

uorfum quidem viden-

dus omninó, dum pluribus iffa exfequi locus non eft,e nofiris Hermannuw Conringiur de Origine Juris Germanici haud mul-

ID

YT

P

LO-

tum ab iaitio: & Berneggerss Quatt, X CY1H. feq. ad Tacitum de M. G, é Romanenfibus vero inaugufto DE RE

MATICA opere /o. AMabillonus, L.1. c.xi. $.3.p. 46. e Veteribus demü m Orfridur Monachur, annis jam amplius oct ngentis

clarus, qui ia Prafatione ad Evangeliorum ver(ionem Theotifcam, £zsgua hzc, ait, veluti agre[t babetur, dum à proprtis

391*

NEC SCRIPTURA, NEC ARTE ALIQLUA nula esi temparibus expolita.

uo factum, ut qui Germanicaram ]

VRR

um hi-

florias indagare animum induxerunt, à Grzcis Latinisque petere easdem habuerint neceffe, quüm propriz annum retró o&in-

-gcnf:cüm-um vix excedant.

uid? quod nefabularum quidem veterum, quarum ingens dubio procul copia olim fuit, quo-

niam carmina pro Annalibus erant, qüidquam hodié reliquum efl.— Cujus quidem orbitatis noftrz culpam omnem tribuere

ec

veteribus Germants, Suevis precipué;non aufim: quorum tot migration

-—

produ&tique ad extremos terrarum fiaes termini:

Vallationes denique infiaitz, prifcorum cemporum memoriam deleverunt, — INobis tantó majori cura ftudioque indaganda

& ad pofteros committenda erunt,

quzcunque vel conftanti majorum adfeveratione ad nos delata, vel antiquisRomanorum,

2C YX 3

infcriptionibusaliisque x

'non omni nos certitudine deflitui patiuntur. — Oualibuscerté non peuirus caret

Suevian ï'ïaf?!'a .athxc hic äu*.zgummma Y d w*ngo

-

rum tradtusj Id quod jamante nos docuére Clariffimi Viri: laudefnäd;ue in

4

pri-

mus merait P. Apiani in colligendis ejusmodi Infcriptionibus induftria ; Joannis item Her

oldi de Statu Legionum Rom. in.,

Germania vetere l'entamen, qui Caracallam, Germanorum ftudia moresque fe&antem, eo in loco,

ü

n

[SuECt

T

1

ubi Tubinga nunc eft,

jus dixiffe, Auguflumque haburfle przfidium, vet

a10, quod heic repertum fir,Scripturz Ro. fragmento addu&tus, ar-

bitratur.

Quo de quidem ce'eberrimo Oppido, Palatinorum olim tot Vicoriis inclutorum, ac poftea Coniitum fede, non

auca Aanalibus inferuit cCartinus Crufius: quz ipfa expendere non modó & conferre c

um probatorum Scriptorum tradi-

uis; fed & delitefcentibus paffim, neque dum fortean protra&tis in lucem mouimentis auge

re, debita inPatriam pietas nos Ju.

bet. Namquiüm Patriam fuam optimus quisque cenero complecti amore,

& quod ad ejus ornamenta laudesque pertinet,

audire cupide ac memoriz tradere foleat: neque nobis folum, przclaro Platonis apud Tullium effato, nati fimus, o

rtüsque»

noftri partem patria vendicet: nemo, opinor, vitio cuiquam vertet, qui indictam manere Patriam Tubingam

haud permife-

rit.

Quare & adprobavi pulcerrimum Juvenis mox nominandi conatum,

& ut hunc Patriz,in eaque Academiz florentiffi-

mz honorem exhiberet, au&or fuaforque fui. — Eft is ztate, ftudiis ac moribus oppidó florens,

Jo- Chriftopborus Gruninge-

ritt, l'ubiNGENSIS, qui percelebri Gruningerorum inhoc Ducatu familia, & Parente hujus Civita

tis Confule meritiífimo, z.

Jo. Wendelinó Gruningero,fatus, DE LAUDIBUS ACADEMLE TUBINGENSIS ad diem Martis, qui erit XII. Jul. h

Orà

poft merid, primà Oratione diferta politaque di&urus, complura fimulad ipfius Oppidi Hiftoriam facienti

a commemorabit.

In quo quidem inflituto é documentis, quäïia in feriniis Laudatiffimus Oppidi hujusadferva: Magiltratus,

& libenter prom-

teque impertiit, adjutus haud parum fuit: Ibide ftupenda,pro ejus ztatisratione, à Tubingenfi

bus Citvibus fuüfcepra anatolici

montis perfoffione , non anno demüm M CCCC LXXXVIII quod aflerere video praclarum

^

Scriptorem. , fed circá Àn-

num Chriftianz zrz M CCCC L. perfe&tz; rivoque dehinc Ameranoin

i

vicram dedudto: primis item Monaferii

AÀugufliniani,

Stipendii nunc Ducalis Theologici, fundamentis (in quorum tempore adfignando flu&uat Annalium Suev

icorü conditor,te-

flimonio tüm deflitutusidoneo) ex avthentico Civiratis Privilegio A. C. M CC LXII. Monach

IS conceffs,Civiumq;Comitis

à Zollern figillo com munito: defide Tubingenfiüin ILRICUM, Gloriofiffimum Ducem, E

xulem a

hs

iil

i&umque;& au&is eam

obcaullam Tubingenfium infignibus, pluzibusque alis ea haufit, qux & Patriz honeft

a & &uditoribus utiha fore exiftimavit,

Quem Actum Oratorium uti przfeatia füs cohoneflare literarü internosCeleberrimi Antiftites Prafidesq;

&quäcumq;com-

munem hnc ftadiorum Matrem in pretio hibeuz, intereffe frequentes haud dedignentur, ea quà par eft

5

obíervantia & hu-

CA AIN

OCX

CVIIL -

manitate intercedo. P., Tubingz Dom. li. poft U'aixir. MD

-

P

—

Typis JOHANNIS CQNRADi REISIL.

j

;

"

74

4

"

u

&æ.

N]

Af

b a

" d

i

MU

*

£

«

E

*

t 4

"

L

ANDREAS A

AMUS HOCHSTETTERUS,

PROF. P- IN ACADEMIA TUBINGENSI

LECTORI S P. D.

N

.

ZX

g

Ua flupenda fere,atque incredibilisapudantiquiffimos Germaniz Incolasliterarum ignorantia contemptio-

H

Z

"

s

3

Va

A

,

EE

22

|

.

que fuit: ut earam fecrera non modo, tefte Tacito, fed & ufum Viri pariter acfoeminz ignoraverint: & plus

2

o

&

D

ZT

A

d

D

ibi boni mores, quam alibi (apud Romanos,immenfo legum numeroinfiruGos,)bonz leges valuerint:con-

7

r

LA

gä

/

77

.

QZ

2

i

donari equidem foruffima genti facile poterat; quippe non ullo Legum fcriptarum imperio coercit, ac

á

folo honefti amore triumphanti;ab ipfisque hoftibus Cafare & Cornelio, (ic fatis bené ordinatz Reip.elogio

d n

2

.

D

ornatz ; Poterat, inquam, xquo libentique animo excufari iftud quidquid erat in Majoribus five incuriz,

five

ad

fe

8

tz .

nditatis:niü

univeríam eo pa&o polteritatem, patriarum rerum pené omnium fcientia privalfent. Namque

hiftoria, cui fides adhiberi poflit,

ex monimentis maxime cozvis arceílenda eft,qualia hinulla poft fe reliquére: neque, credo,

hara&teribuscum alii, tum Samuel Purchaffius, Anglus, peregrinationum fuarum

qua deantiquis Germanicarum gentium c

r literas, quales Danis potius Norvagisque, quàm no-

opere, prodiderunt, adfenfum merentur. Nec jam Runicas maramu

'fll'-i;

ftrz Genti Olaus Wormius adjudicaverit: neque etiam Gothicas, q

DErer

sexaratum Evangeliflarum Codicem & Weithinenfi

Coenobtio produxitFr.junius ufum Scr

ipturz confimilem apud Germanos receptum dem

onftrant; Quorfum q?

Z

dus omninó, dum pluribus iffa ex(equi

locus non eft, 8 no(tris Hermannur Conringiter de OrigineJuris Germar

é Romanenfibu

3

-

vero inaugufto DE -

tum ab inidio: & Berneggeris Quaft, XCY1H. feq. ad Tacitum de M. &

T

jü

et

m Orfridur Monachur, annis jam ampli-

EM

MATICA opere fo. Mabillonur, L.1. c. Xt. $.3. p. 46, e Veteribus den

wwmf

ixWt

xtifcam, Lingua hac,ait, veluti agrefttt babetur , €

clarus, qui in Przfatione ad Evangeliorum verfionem 1

AU TY

olita.

X

NEC SCRIPTURA, NEC ARTE ALIQIUIA ul esf temporibus €

z).id

uo fa&um, ut qui Germanicaru.-

florias iadagare animum induxerunt, à Grzcis Latinisque petere easdem habuerint neceffe, quàm propriz annu|s

W

genïcümum vix excedant.

Quid? quod ne fabularum quidem veterum, quarum ingens dubio procu! copia c

.

us quidem orbitatis noftrz culpam on'

p

niam carmina pro Ànnalibus erant, qüidquam hodié reliquum eft.— Cuj

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

veteribus Germanis, Suevis precipud;non aufim: quorum tot migrationes productique adextremos terrarum -

Vaflationes denique infinitz, prifcorum cemporum memoriam deleverunt, INobis tantó majori cura ftudioc

D

quacunque

vel conflanti majorum adíeveratione ad nos delata; vel antiquis -

& ad pofteros commitrenda erunt,

aC i

Oualibus certé not-

"

iofeription:busaliisque r

"non omni nos certitudine deflitui patiuntur.

d

H

mante nos docuére Clariffimi Viri: lauc,

Suevia naftra atque hic atquininres Y numgomm' tractus; 1d quod j:

mus meruit P. ÀApiant in coliigendis cjus'modiïnfsriptionibus induflria ; Joannis item Heroldi de Statu VLegiorg

ä

d

E

Germania vetere Tentamen, qui Caracallam, Germanorum fludia moresque fe&tantem, eo in loco, ubi TuE-

E

:

:

D

jus dixiffe, Auguftzumque habaurfle prafidium, vetufliffimo, quod heic repertum fir,Scripturz Ro. fragmentc

EHHH

n

ä

bitratur.

Quo de quidem celeberrimo Oppido, Palatinorum olim tot Victoriis inclutorum, ac poftea Comi

ul

pauca Aanalibus inferuit cACartinus Crufiur: qu ipía expendere non modó & conferre cum probatorum Scr -

ä

tis, fed & delitefcentibus paffim, neque dum fortean protractis ia lucem mouimentis augere, debita in Patrian

13

bet. Namquüm Patriam fuam optimus quisque tenero complecti amore, & quod ad ejus ornamenta laude-

audire cupide ac memoriz tradere foleat: neque nobis folum, przclaro Platonis apud Tullium effato, uati finj

noflri partem patria vendicet: nemo, opinor, vitio cuiquam vertet, qui indidam manere Patriam Tubingam

rit. Quare & adprobavi pulcerrimum Juvenis mox nominandi couatum, & ut hunc Patriz,in eaque Acaden-

jh]

mz honorem exhiberet, au&tor fuaforque fui. — Eft is ztate, ftudiis ac moribus oppidó florens, 7o. Chriffopb: .

74 lubiNCENSIS, qui percelebri Gruningerorum inhoc Ducatu familia, & Parente hujusCivitatis Confüle m«

10

Jo. W'enaelinó Gruningero,fatus, DE LAUDIBUS ACADEMLE TUBINGENSIS ad diem Martis, qui eri|-

poft merid, primà Oratione diferta politaque di&urus, complura fimulad ipfius Oppidi Hiftoriam facientia cc

i À

u

i

Ali

Ín quo quidem inftituto € documentis, quääia in fc

s Laudatiffimus Oppidi hujusadfervat Magi(tratus, & "

teque impertiit, adjutus haud parum fuit: Ibide ftupenda,pro ejus atatisratione, à Tubingenfibus Civibus fuf*

montis perfoffione , non anno demiüm M CCCC LXXXVIII quod afferere video przclarum Scriptorem. ,;

num Chriftianz zrz M CCCC L. perfe&a; rivoque dehinc Ameranoin Nicrum deduGo: primis item Monaflen

Stipendii nunc Ducalis Theologici, fundamentis (in quorum tempore adfignando flu&uat Annalium Suevicoi-

ftimonio tüim deflitutusidoneo) ex avthentico Civitatis Privilegio A. C. M CC LXII.Monachis conceffo, Civ

à Zollern figillo com munito: defide Tubingenfitin ULRICUM, Gloriofiffi mum Ducem, Exulem affitctumqu|.

obcaulfam Tubingenfium infignibus, pluzibusque alns ea haufit, que & Patriz honeffa & Àuditoribus utilia füi-

5

ä

Quem Actum Oratorium uti prafentia fua cohoneflare literarü internos Celeberrimi Àntiftites Prafidesq; & Q

munem hanc ftudiorum Matrem in pretio habenz, intereffe frequentes haud dedignentur, ea qui par eft ob(|"

manitate intercedo. P.P. Tubingz Dom. li. poft Tiivir. M. DC XGCVIE-

w

—

Typis JOHANNIS CQNRAD; REISII.

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1