LXV6d_fol_117
author: Essich, Johann Georg

X

LECTURIS

GYMNASII STVTGARDIANI

RECIGOR,

JoHawNEs Groncius Gf

a Jesu pro INobis paffo

m D D

x x*

r C

"

D7

ïæälrum nimis & ferale votum eft,quo proterva feomnemq; humanitatem przeter-

ia

$« greffa Judaeorummultitudo, feramq; una pofteritatem, coram Syrie Pratore, Pilato, li-

Y2

ERa

gat, cum is dedu&am ad Romanum forum ]efu NNazareni caufàm pro tribunali exigeret,

NG

i

ü.

sH

^te;

(

R

N

/

atque, hinc confi&ta per dolum accufationis invidià, illinc fumma f& ingerente innocen-

us

tià, fceleris conftituti crimen, in quovis álio,quàm fe,harere mallet: —saeguz Ejw foper mos,

Xysu

.

J*

fítos nofiros !

Omnis acclamat populus, füb Sacra Pafchalia tum in Urbe frequentiffimus,

x

trium quafi myriadum.

Iftuc pretium Affertori fuo referunt Squmæi , quos condiderat , foverat,

fuftentarat, pracipue dilexerat, tot, tantisque beneficiis inde à majoribus ornaverat: quos cocleftibus

inftituerat przcceptis ,ut gallina pullosfüb alas congregare contenderat: —Ejus anheli fanguinem fitiunt; tor-

vis oculis,

minitabundi velut moloffi hinnulum circumftant ; ut fameliciin agnum lupiiruunt,& rabidiin

imbellem cervam leones.. Dum gementem füb peccatorum mole gentem erigit; dumad fui amoreminvitat;

dum grandibus argumentis & miraculis Meffiam fe miffum evincit; dumregiamin codlos viam aperi&homine

€O,creatorem creatura, nos nobifcum, hominem homini conciliat: ecce,furiali plebis odio captus,vin&us,

in jus tra&us, accufatus, damnatus,cacfus,fpretus,deformatus,in crucem,ad mortem pofcitur. O teterrimum

immaniffimum fa&um! . O rem nullis compertam feculis, & quam cogitatio nulla penetrare poteft !ó ma-

litiam abominabilem, fceleratas fauces, barbara pe&ora !

Judas;facrilegi facinoris archite&us,cum fecus;ac

primüm fperárat;res cecidiffet,fanguinis innocentiffimi vim, fcelerisque & turpitudinem,

&immanitatem fcn-

turbatione vehe-

tiens, proditionem execratur, proje&od;impio auctoramento, velrefte vitam finit , vel per

mentifífimà,aut ipfío malo Daemone defperatum animum ftrangul

ante, de fublimi loco praceps fa&tus , ja&atis

vircacterafortaffe non malus,folers quidem

per faxa cautium membris, laceratisq; vifceribus, interit. Pontius,

Certe, & zqui ftudiofüs videri cupiens, pro reo dicit, facit, experitur manibus;

.

edibusq; omnia: Hominem

.

integrum & omnimodisinfontem teftificatur ; ut furori etiam,favitiaeq; plebisa

iqu!

ddaret, flagellorum i&i-

Us miferrim ene £ o i.-, F 1eete 4791 Tadibrturir 1ediniftun vermiquam hominifimiliorem,palam demon-

Í

ítrat, fi vel miferationis fenfus e

ferataiimos hoftes fübiret :

deniq; cum,fruftra locó clementiz quatfitó, invi-

tofibiextorquerifententiam cerneret, Malluvió fumto , involuntaria caedisTuftrationem , Haebreo , an Ro-

mano mage more , adhibet, diluturus purgationis piaculo, quicquid inquinamenti t gefto, cum Jefu INaza-

reno negotio contrahi poterat: mirum,ad confummanduminnocentiz elogium , imperatam legibus in

Atqui

decimum , veltricefimum diem fuppliciorum moram,quam debuiflet & debuiffet, non obfervaffe.

confeffione Proditoris liquidà, tremendoq; exitió nihil territa extremi ingenij concio: non lugubri Jefu a-

fpe&u commota: non Judicis abfolutione, noninnocentiztoties repetito , folemniq; teftimonio emollita : e-

mollitaautem? ad diritatem majorem , ultimamq; accenfa furit, in(anit; fremitu, ululatu horrifono occi-

dendum iterum, iterumque, tollendum, crucifigendum clamat: — Sanguinis profufionem flagitat; ultionem,

necisque poenam, fi

u& futurafit, abominabiliobfecratione fibiimponit ; quodq;truculentíam & horrorem

auget, cum natis , na

f

citur

os vefanà crudelitate devotat : Sanguis Jefu N azareni fuper mos , & filios noflros | Confequutus

tum quidem eft, quodin votishabuit populus: continuis velutarictibus expugnatus Praefes confentitindulget,

rapi ad fupplicium permittit Jefüum, innoxium crucifigendum transdit,

Scribae, Pharifzei, Proceres, plebs,

impendióexultant; gratias Praetori agunt, & tamdiu cupitam,ac nunc demum adeptam vi&oriam inter fe »

a

C

gratulantur.

At vicifTim veró, poft quadr

fimumannum, prater optatum damnata voti Judzea natio fu-

neftiffimamaliam cataftrophen experiri coa

E

Xa. Quibusenimmiferiis & aerumnis confli&anoneít? vaftata .

regio, deleta Urbs, excifze incolarum myriades, captivorumabdu&a multa millia; pauciad ignominiam & ex-

emplum calamitatis fuperftites, incertis fedibus, finelare &tribu vivunt. Dilexerunt maledidionem & venit.;

ei.

Liceat infanum di&erium in religionem,diras in preces vertere! qui fanguis Judaris cladem, nobis fa-

lutem afferat! Sanguis Jefu Nagareni fuper nos , & filios moffros Y Sanguis divinus , ineffabilis, incomprchcnübilis,irïïcnsä virtute

& pretio virtutem omnem& pretium long£ longeque fupergreffus: fanguis Filii Dei, fanguis Dei & hominis":

angu

ispropheticus,facerdotalis,regius, sawis Dei /ft fuper sas, utilluminämur,fan&ifxccmur,ju&ific;mur: siz fuper

liberos mffros , utipfotinGi, vivificati, fervatizeternafelicitate perfruantur.

Accomodatiffimumidtempori argumentum, & difcuífione dignum credidicüm sereziffoi Principis ac Domini, De«

miii CBERHARDI LUDOFVFICI, Würtemberzie , Tecciaque Ducis, Comitis Montisbelgardie , ac Heidenbemi Dynefle &c. — Dominic Natri-

zj mftri Munificentifimi, mandato Clementiffro , habendarum deinceps,ftatis temporum converfionibus, folennium O-

rationum faciendum effetinitium, fi de Paffionali Chrifti Sanguine, atq; ut intra cancellos ar&taretur fermo,

SUDORE inprimis SANGUINEO meditarer quadàá, eademq; differendo, pi devotionis aufpicandze anfam

præbercm.

Quocirca nec Vobis quidem,quos Dominus Jefus fanguine fuo fignavit, grave fore autumabo;ad punctulum temporis , quod hora X.

pcrcndini diei definiet, fi audire ex me, utcunq; indiferto ;Elogia ifta, inque fpe&ando, anteoculos velut profcripto, cruentato Agonizantis vultu &

corpore, hererc aliquantispcr dignum vobisduxeritis; necad impetrandam iftam, quam quápoffum obfervantiá.ftudio & affe&u rogo , gratiam, fa-

vorem, atque benevolentiam , alijs utar rationibus , ni(i quas in Salvatorem amor & pietas unicuiq; dictabit, .

Itafanguis Domini fuper Vos: Per-

Anno Chriftiano. M DC IIIC.

fcript. XXV. Martij. Ipfo Anrfunciationi fefto dic.

Liters LORBERIANIS.

"

M.

!

*

P.

P

D

.

ES

"

—

-

P

v

w

-

A

)

"us d

lw

i

n

Broia

E

m

MA

-

"m

x

4

--

»

b

"

uv

—

u w

"

Y

.W.x

i

E

i^

YR

Q

W

"-

$

w«

-

——

g

at

-

"

»

-

-

u

*

1

^

l.n

"^

du

-

"T

t

E

W

?

ir

L

L

t

X

LECIURIS

GYMNA

SII STVTGARDIANI

-

JoHANNEs Groncius (Gfidy

a Jesu pro Nobis paffo

2 1 D

ab

E

Ed

Ed

3

LY)

—

N

G

)

Irum nimis & ferale votum eft,

quo proterva fe,omnemq; humanitatem prater-

»*

greffa Judeorum multitudo, fer

:

&ä

amq; una pofteritatem,

coram Syria Pratore, Pilato, li-

d

i

RI

gat, cum is dedu&aam ad Romanum forum Jefu Nazar

eni caufam pro tribunali exigeret,

iRS

2

3

j

d

ä

atque, hinc confi&z per dolum accufàtionis invidià, il

*

^

BG

3

tia

linc fumma f& ingerente innocen-

d

» fceleris conftituti crimen, in quovis alio,quàm fe,

harere mallet :

Sangui Ejus [uper pos , cf

E

E

i

ET

..

fíos noffros !

Omnis acclama

t

opulus, füb Sacra Pafchalia tum in Urbe frequentitiese

trium quafi myriadum.

d

Iftuc pretium À

rtori fuo referunt Solymai , quos condiderc^

fuftentarat, p

recipue dilexerat, tot, tantisque

beneficiis inde à majoribus ornaverat:

uc

-

inftituerat pr

2ceptis ,ut gallina pullos füb alas con

vis oculis,

gregare contenderat :

Ejus anheli fanguinem-

minitabundi velut moloffi

hinnulum circumítant ; ut fameliciin agnum lupi iruu:

imbellem cervam leones.

EE

Dum gementem füb peccatorum mole gentemerigit; dumad fui amc

dum grandibus argumentis

& miraculis Meffiam fe miffum evincit; dumregiamin coclos viam a

-

co,creatorem creatura, nos nobifcum, hominem homini conciliat: ecce,

furiali plebis odio ca -

in

J

]

us tractus, accufatus, damnatus,caefus,

ofcitur.

Os

fpretus,deformatus,in crucem,ad mortem

o

immaniffimum factum!

O rem nullis compertam feculis, & quam cogitatio nul

;

a

penetrare]

itiamabominabil em,

fceleratas fauces, barbara pe&ora!

Judas,facrilegi facinoris archite&us, -

primüm fperárat

;res cecidiffet)(anguinis innocentiffimi vim , fcelerisque & turpitudinem, & imma:

z

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

tiens, proditione

m execratur, proje&oq;impio auctoramentoó, velrefte vitam finit , vel perturbi-

mentiffimà,

aut ipfo malo Daemone defperatum animum ftrangulante,

defublimi loco praeceps fa

D

periaxa cautium membris,

N

laceratisq; vifceribus, interit. Pontius, vircaeterafortaffe non malus/fc-

certe

» & z&qui ftudiofus vi

deri cupiens, pro reo dicit, facit, experitur manibus;, pedibusq; omnia

.

.

ia

integ

us mi&'rrimp 6034

rum & omnimodisin

fontemteftificatur : ut furori ctiam,fxvitiaeq; plebis a

iqu1

ddaret, flagi-

Al al

4f

I

-LGGiJ;

L

21 Tudibrturni rcdinittum, vermi,quam homini

fimiliorem,pa ,

ítrat, fi vel miferationi

sfenfus efferat

z

5

A4imos hoftes fübiret :

ä

z

deniq; cum,fruítra locó clementizc

to fibi extorqueri fententiam cerneret, Malluvió fumto

; involuntaria caedisTuftrationem , Haeb. -

mano mage more , adhibet, diluturus

purgationis piacu

reno negotio contrahi poterat: mirum,ad confum

lo, quicquid inquinamenti £ gefto , cum

ä

P

manduminnocentiz elogium , imperatat.-

decimum , veltricefimum diem fuppliciorum moram

5

uam debuiflet & debuiffet, non obíervafft

confeffione Proditoris liquidà, tremendoq; exitió nih

14

il territa extremi ingenij concio: non lu-

ä

fpe&u commota: non Judicis abfolutione, noninnoc

entizetoties repetito , folemniq; teftimonic

mollitaautem? ad diritatem majorem , ultimam

; accenfa furit, infanit; fremitu, ululatu hor-

13

:

dendum iterum, iterumdue, tollendum, crucifigen

um clamat:

Sanguinis profufionem flagitat

d

necisque poenam, fi qua futurafit, abominabiliobfecratio

12

auget, cum natis , nafcituros vefanà crudelitate devotat:

ne fibiimponit; quodq;truculentiam

Sanguis Jefu N azareni fuper mos ,. & fílios moffros |

(

E-

tum quidem eft, quodin votis habuit populus:

continuis velut arietibus expugnatus Praefes confet

rapi ad fupplicium permittit Jefüm, innoxium

11

crucifigendum transdit,

Scriba, Pharifzi, Pro -

impendió exultant; gratias Praetoriagunt, &

tamdiu cupitam,

ac nunc demum adeptam vi&ori:

gratulantur.

At viciffim vero, poft quadragefim

10

umannum, prater optatum damnata voti Juc-

neítiffimam aliam cataftrophen experiri coacta.

Quibus enim miferiis & arumnis confli&tanon e

regio, deleta Urbs, excifie incolarum myriades,

captivorumabducta multa millia; pauciadignon-

emplum calamitatis fuperftites, incertis fedibus,

es-.

finelare&tribu vivunt. Dilexerunt malediction

um

E

Liceat infanum di&erium in religione

m,dirasin preces vertere! qui fanguis Judais clade

ä

lutem afferat!

Sanguis Jefu Naxareni [uper nos , &

n

filies noffros Y Sanguis divinus , ineffabilis * inCOInPI*ChCHHbiHS,iIT

pretio virtutem omnem& pretium lo

gélongeque füpergreffus: fanguis Filii Dei, fanguis Dei &-

anguis propheticus,facerdotalis, regius,

Sanguis Dei fit [uper s, utilluminemur,fan&ificemur, juftificc

o

liberos noffros , Ut ipfo tin&ti, vivificati,

E

fervatizeternafclicitate perfruantur.

Accomodatiffimumid

temporiargumentum,

& difcutfione dignum credidi,cüm sereifroii rrincig .

miu CBERHARDI LUDOVFI

C1, Würtembe

72

fie, Teccieque Ducis, Comitis Montisbelgardie , ac Heidenbemij Dynafle &c.

1j nofiri Munifícentilfimi, mandato Clemeztil[ro , h

rationum

abendarum deince

ps,ftatis temporum converfionibus, fd.

:

m faciendum effetinitium, fi de Paffionali Chrifti

sanguine, atq; ut intra cancellos ar&tar

g

SUD

ORE inprimis SANGUINE

praberem.

O meditarer quadà, eademq; differendo, pize devotionis aufpid*

Quocirca nec Vobis quidem

,quos Dominus Jefus fanguine fuo (i

o

[d

navit, grave fore autumabo,ad punctulum tempori

perendini diei definict, fiaudire ex me,

utcunq; indi(qrto,Elogia ifta, inque fpe&ando, anteoculos velut profcripto, cruentato Àgo-

corpore, herere aliquantisper dignum

vorem, atque benevolentiam

» alijs utar rationibus , nifi

vobisduxeritis; necad impetrandamiftam, quam quá poffum obfervantiá . ftudio & affe&u rc

quas in Salvatorem amor & pietas unicuiq; di&abit, .

Itafanguis Domin|-

fcript. XXV. Martij. lpío Annunciationi fefto dic.

Anno Chriftiano. M DC HIIC.

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

2

Literis L OKBER»!AN—I,S.

P