LXV6d_fol_116
author: Bonhoeffer, Johann Michael

L

CANJE VIRTUTIS PIETATISQUE VERE AMANTI LECTORI S. P. P.

OHANNES MICHAEL BONHOFFER,

M. ]

GYMNASII RECTOR ET PROFESSOR.

T

r

5

A L

m

3)

l7

)

Ana piorumSencctus non fenibus tàntüm.fed univerfe quoque civitati

jin qua degunt;infigne affert ornamentum. | Perfa-

n

M

A

v

0a

)

pitafua exornantes/fulgidiffimi quafiSoles eranGomnia colluftrantes, Quod aureusSol in polo;id ho-

"

/rl«

/ Pt

um quondam Reges nitidiffimisauri 'aminis

Is

'neftacanitiesin folo. Geftacannus quadruplicem quafi coronam, nunc viridem, nunc flaveam, mox coeruleam, & tandem niveam. Longé praftan-

ER

yYy

P cioreftcanefcentis atatis pulc

lï ; n

iit

itudo. Nivea virtutum coronaincapitequorundam Senum confpicua dignitate fua longé antecedit flavos crifposciu;

us

ts a

*

Abfolonis capillos : qui fingulisannis, eó quód graviores effent, deconfi, nobilioribus Hebraorum virginibus vendebantur. Jucundiffimum gratiffi-

mumwque fuiffet fpc&aculum, Patriarchas videre anre

'ZEJ.lfw:"':n(,-s,vsm*:

randamillam optimorum Senum coronam: Adamum,;nongentefimo trigefimo ztatis anno:

)

Inafar

-

incredibili cum Ititiaintuentium vox fuiflet: corona dignitatis fenectus, que in virisjuftitiz reperi-

Sechum, 912. Enofum;905. Mahaleelem;8 30.

nipiciendum feprzbens piorum canis eternam conciliatgloriam. Idem difertis verbis cano capiti affurge-

cur. Ipfum divinum Numen antiqui dierum imagine co

largitorem fenectutis iplamhabeae Deum. — Tuftz tatis cives florentis R eipublice manifeftiffima funt indi-

refenemQuehonorarejubet : quód fic Parentis inftar, &

cia. Hzc dicit Dominusexercituum : adhuc habicabunt fenes & anusin plateisHierofolymitanis,& viribaculusin manu ejus(eorum ) pre multitudine dierum. Vi-

debitis vitosatate graves fcipionibus fuisinnixos in urbeincedere.

I

.onga nimirum actas przfertim cum mediocri vigore,divina eft benedidio. Hi graviffimi fan-

&iffimidue te(tes funt divinz bonita

tis & providentiz, magna cum auctoritate docentes, fümmum in coclis Pacrem liberos fuos, extremis quoque periculis expofitos

contra quasvis cacodamonis aft utias improbidue munc

li furores , fecus, quàm ipfi fperaveranc ad ultimam ufque &tatem percucerepofle. Navis vehementioribus

ventis crebriusagitata,fcopulosue fepius pretervetta,majori admirationi eft.quàm ea;Que femel cantüm ex portu folvens mare eft ingreffa : ita fenex totinter peri-

cula,cum corporis tum anime potente Dci cextra glori osé fervatus illuftrius divine bonicatis documentum eft,quamjuvenisaliquis, pauciores annos malis excruci-

atus. He vive quafi ftatux Numinis bemgnitatem pleno ore depredicant,exponentes quàm gloriofus fit Deusquàm prompté ipfi confidentibus fuccurrat,& quàm

mirabiliter eos liberet: quód à juventutecos 'ocuerit, verbo & Spiritu fuo fan&to direxerit, ut fcirent, qua ratione in vera fide & pierateambularent, & per quevis ad-

verafortiter perrumperent. Iraqueannunciant mirabilia Dei. & commendantjunioribus brachium ejus. Hi dum prarfi uncprofunt, magnumque Reipublice emo-

latu

Iumentum afferunt.fanctioris vitx exemplo

DI

«lucendo, faluberrima monita fuggerendo, ardenter orando, variajue dona & bonaaliis impetrando. De Methufa-

lemo,omnium hominum;quotrquocunquam in orbe hoc vixerunr,vetuftiffimo magni nominis Interpretes notant;quód eo ipfo demum anno imó vix feptemante

i

T2

À

tus mundus;ceeco libidinis impetu furenshorrenda cataclyfroi poena opprimenduserat, ex hac vita decefferit.. Neque dubium eft,quin..

diebus ) quo impius & ing

fan&iffimus hic Patriarcha calidiffimas ad Deurn preces pro aliis fuderit , quódáueDeusin cetermina

ndo centum & vigintiannorum fpatio poenitentiz dato, maxi-

mam ejus curam habuerit. De Simeone,venerando illo fene pariter conftac;quód faeri ordinis Decusoptimidjue DoGtorisexemplum fuerit omnibus, Hierofolymi-

tanain urbe tum commorantibus. Hiftoriam ipfam à Spizitu S. Luce calamo emphaticis verbis defcriptam non fine maxima deledtationelegesLuce 2. 2 $. Quan-

cam quazfo utilitatem unicus hic Vir univerfz attulit civitati vitzeinte

ritate,precum ardore, virtutumá; fplendore? lItautem palam fiat, neque fequior1 fexui iftam

lariffimzsacerbiffimis quidem malis difcrucia-

SpiritusS. gratiam denegatam effe, memoria di gniffimum fübjiciam exemplum Matronz cujusdam pietate non minus , quam genere c

Ccinne

tz,at penitiori facrarum rerum do&trina probéinftru&z. HacDei bencfi

M £b

potes neptesue nacta,dulciáue Aviz nominenuncupata,

blanda hzc pignora certis diebus, maximé

e

:t,eos liberaiiter laudando incitabat, variisdue exemplis do-

dominicis,ad fe vocavit,eorumáueanimosintentiore cura exploravit. Quosfi ncerz virtutis ftudioduci animadverter

cebat,quàm ztus &jucundus fueritbonorum ex hac vita difceffus ; quos veró nequiores cernebat,eos objurgabat,

&q

ua poterat fieri ratione,ab improbitate avocabat. Nonnunquam

Icius faccharo & melle? refpondebant hi

ad exercenda tenellorum ingenia,cadue genuina pietate imbuenda,varias,fed fructuofiffimas proponebst quzftiones;percontando :quid du

uffitia Chrifti;vitedue fan&imonia. Quanamdivitiz fpl

endidiffi-

(ab optima Avia itaedo&ti ) Gratia Dei, Amor Chrifti,& folatiumSpiritus S. Quinam ornatus pulcheriimus? y ]

mzx? x. Divina Providentia & Benedi&tio. Quinam Honores ampliffimi ? x. Ia filios Deiadoptio. Quodnam Coniugium feliciffimum? z. Jefu vera fide unitum effe. Quanam

maxima in univerfo orbe Felicitas? zj In communione & amore Jefü vitam tranfigere. O veneranda! o fortunata & fructuofà canities! Si jamadmiramur fenes cujuscunque ordi-

o

nis, & vel infimi fübfellii homines; quanto majori ad mirationi nobis erunt femi-f»culares Paftoresjiidue Ant

Iguui

tes,tot inter tantasáue difficultates,& capitalia Satanz impiorumQue

odiagraviffimo munere fuo fumma cum laude perfüngentes. Rariffima funt

longzvitatis hujus exempla. Memorabiledocumentum fuppeditatnobis vicinus DucatusW/ürtember-

us

gicus. Ibi enim abhinc triennio,boc ipfo tempore V T R fummé Venerandus,Amobliffimus atque Excell

entiffim

VE5

Dx. JC

)H. ZELLER US, Sereniffimo Duci N/ürtembergico à

s *

iCOC

ConfiliisSuperintendens Generalis,&Przful Mulifontanus (Maulbrorenfis) Jubilzum fuumEcclefiafticum p

letravit. HicipfisF eriisJacobi;Fefto femi-feculari facram confcen-

dens cathedram,immenfam Numinis bonitatem füaviffimis verbis deprzdicavit, Deodue humillimas exolvit erates, quod ipfum tam longo tempore foverit;rariffimae felicitatis hu-

jus compotem reddiderit, graviffimi officii laboribus largiter benedixerit,bonisdue cumulaverit.

Tum füis valedicens Auditoribus , graviter eos monuit, ut verborum ex facro

brevi rurfüsfociandi. Tandem füpinas ad ccelum manus tendens,cum

locorecitatorum memores, verz pictati ftrenuam navarent operam.fingulidue ad cceleftia afpirarent gaudia,

venerandoSimeone füfpiravit : Domine,nunc dimittis fervum tuum in pace,&c. additis verbis ex cantione illa Ecclefiaftic

a:Sic adeoChriftum,tendens ad fidera palmas (&o fabr id

Ipfa

bín u Syefu Gbrift/2) Nondum quidem ita proftratz tum erant vires, ut tam fübitaneze mortis periculum immineret. At triduopoft beatz vitz exitum ex voto nactus elt.

Haa noftrararam hanc Felicitatem

lo ii

ora

tomemoratore. Illuxit enim tandem,favente coelo,gaudente uniuer(à civitate,faufta illa faftisque celebranda dies (undecima Cal. Aug. Ma-

riz Magdalenz memoriz confecrata, labet

h]

xtisanni, fupra millefimum & fexcentefimum nonagefimi feptimi ) qua , quem lztis intuemur oculis,& animi & corporis viribus infigniter

adhuc florentem, V IR. Maxime

Veneran

dus , Ampliffimus atque Excellentiffimus Dx. M. GEORGIUS BERNHARDUS W'IBELIUS, plur. Rev. Capituli ultra annos

viginti & unum Decanus, in primario Templo Ecclefiaftes primarius, Confiftorialis & Scholarcha undiquaque meritiffimus, dejuen

obis omnibus indies doctrinz efficacia viteQue

laufutranfacto. O fingulareNuminisbene-

fanctimonia przclaré merens, Jubilzum füum Ecclefiafticum celebrat , quinquagefimo facri Minifterii annó maxima cum laude & app

ficium,raramiue Felicitatem !

uàm grata,quàm jucunda,quamdue exoptata nobis omnibus contigit dieshec ! Teenim, Venerande Przful, Ec

clefia accepit 7 heodoretum, agno-

crucelilarius. /reneum'le celebramus omnes.

fcitdue Polycarpum, Ypfemet Eufebium 'T'e exhibes Deo, Zsflinum proximo;Tibi ipfi Aafilium. "Tu dmbrofiwi es in di&tisiin factis Prudentius,in

Tunofter es Chryfoflomus 7 Gregorius. 'Tunofter Athanafiu : 'Tua enimgloria virebitin zeternum.

Pietasitaque jubet etiam infacra

Mufarum zde pia nos edere jubila;junctisQue

co Dx. Confüli W/ IBELIO Directori,quifumma

fuaviffime füfpiriisfaufta quzvts precari cum femi-feculari Antiftiti noftro,tum germano dulciffimodue Dn. Fratri ipfius,Magnifi

cum univerfz civitatis exultatione Reipublice gubernacula moderanda feptima jam vice füfcepit,ea ipfà hebdomade;qua non fine

letiffimo omine (confümmandi cum Deo Jubilai)

dimidium femi-fecularis dignitatis fpacium feliciffime confecerat. Hoc

due pleniffimo pietatis munere,obfervantiam fuam humillimé teftaturus defüngetur Ornatiffimus & Floren-

uditorio eX

tiffinus Adolefcens, NIcoL Aus W iLHELMUsSEYBOT H,quidevotiffimim GaATULATIONEM fuo Marte concinnatam proximi diei hora 2. pomeridiana in novo À

memoria cum Deo recitabit. Interefte igitur huicPanegyri Patroni & Fautores Optimi,quotquot pía & fincera pe&tora alitis & numero maxima ponderedue graviffima Tantorum

Virorum merita grato profequimini animo,Deumue calidis precibus nobiftum exorate,ut paterno eorum confilio & auxilio ftrosin annos fru

i nobis liceat: utiue finguli vitam be-

n? heatéduetranfigamus,& poft mortem cum fan&tis omnibus Jubilzeum ex fubilzocelebremus!

——

Lonsas !

Hallis Suevorum, prelo Q !j:;ris Joannis Rein

ärdi Cgädigl :

*

i

"

»

—

X

Y*

z Whlf

NU

E.

—

.

N

E

K

CANJE VIRTUTIS PIETATISQUE VERE AMANTI LECTORI S. P. P.

M. JOHANNES MICHAEL BONHÓF

FER,

Il!'l'l

GYMNASII RECTOR ET PROFESSOR.

Z

m ^.

Es

A N

A

ggg;-

EE

Kr

ho

)!

AnapiorumSenectus non fcnibus tàntüm.fcd univeifze

quoque civitatiin qua degunt;infigne affert ornamentum. . Perfa

a d H

Y

um quondam Reges nitidiffimis auri 'àminis capica fua exornantes;fulgidiffimi

quafiSoles erant,omnia colluftrantes. Quod aureusSol in polo;id ho -

'neftacanitiesin folo. Geftacannus quadrup

li

iAv

(ig

n quafi coronam, nunc viridem, nunc flaveam, mox coerul

d a

iEj

eam,& tandem niveam. Longé praftan

«.-)

sU

tioreftcanefcentis etatis pulchritudo.. Nivea virtutum coronaincapite quorundam Senum co

n eese

n X

nfpicua dignitatefua longéantecedit flavos crifposui —

X

Abfolonis capillos : qui fingulisannis, eó quód graviores effent, detonfi, nobilioribus Hebrzorum vir

ginibusvendebantur. Jucundiffimum grauffi

mumd(ue fuiffet fpe&aculum, Patriarchas videre ante idl

uvianos,venerandamillam optimorum Senum coronam: Adamum,nongentefimo trigefimo ztatis anno 5

u

naiarn

É

^ p

Sechum, 912. Enofum;905. Mahaleclem;8 30.

eos incredibili cum Ltitia intuentium vox fuiflet: coronadie

o

nitatis fenectus, qua in virisjuftitiz reperi.

W

E

3

tur. Ipfum divinum Numen antiqui dierum imagine confj

iciendum fe przbens piorum canis eternam conciliat

gloriam. Idem difertis verbis cano capiti affürge.

E

refenemqQue honorarcjubet: quód fit Parentis inftar, & largito

H

$

em fene

a.

L^

utis ipum hsbestDeum. / Juftz tatis cives florentis R eipublice manifeftiffima funt indi.

19

cia. Hac dicit Dominusexercituum : adhuc habitabunt fenes & anusin

Ioio:

la

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

i]

teisHierofolymitanis & viribaculusin manu ejus(eorum ) pre multitudinedierum. Vi.

LA

debitis virosztate

ol

cra

ves fcipionibus fuisinnixos in urbeincec

;Cre.

; ,.!'-.4

onga nimirum etas przferrtim cum mediocri vigore,divina eft benedidio. Hi graviffimi fan-

&iffimique teftes funt divinz bonitatis & providentiz, magna cum auctoritate docentes, fümmum in coclis Patrem liberos fuos, extremis quoque periculis expofito:

18

contra quasvis cacodaemonis aft utias improbidjue mundi furores , fecus , quàm ipfi fperaverant, ad ultimam ufque a'tatem percucerepoffe. Navis vehementioribu:

ventis crebriusagitata,fcopulosque fzpius pretervecta,majori admiratio

ni eft.quàm ea;Quz femel cantüm ex portu folvens mare eft ingreffa : ita fenex totinter peri-

/

cula,cum corporis tum animz potente Dei cextra gloriosé fervatus illuftrius divine bonicatis documet

cum ci

d

i

17

quam juvenisaliquis, pauciores annos malis excruci-

atus. Ha vivz quafi ftatuz Numinis benignitatem pleno ore depradican

oexponentes quàm gloriofus fit Deus,quàm prompté ipfi confidentibus fuccurrat,& quàm

16

mirabiliter eos liberet: quód àjuventuteeo: &ocuerit,verbo & Spiritu fuo fan&to direxeric, ut fcirent, quarationein vera fide & pietate ambularent, & per quzvis ad-

ä

verfafortiter perrumperent. Iraqueannunciant mirabilia Dei.& commendantcjunioribus brachium ejus. Hi dum przfunoprofunt, magnumque Reipublice emo-

a --

Iumentum afferuncfandioris vitz exemplo przlucendo, faluberrima monita függerendo, ardenter orando, variajue dona & bonaaliis impetrando. DeMethufa-

15

lemo,omnium hominum;quorquocunquam in orbe hoc vixerunt,vetuftiffimo magni nominis Interpretes notant;quód eo ipfo demum anno (imó vix feptemante

ä

j

diebus ) quo impius & ingracus mundus;coeco libidinis impetu furenshorrenda cataclyfmi poena op

primenduserat, ex hac vita decefferit.. Neque dubium eft;quin.. -

fandiflimus hic Patriarcha calidifimas ad Deum preces pro

aliis fuderit , quódQueDeus in determinando centum & vigintiannorum fpatio poenitentiz dato, maxi-

14

mam ejus curam habuerit. De Simeone,venerando illo fene pariter conftat;quód faeri ordinis Decus,optimidue Doctorisexemplum fuerit omnibus, Hierofolymi- -

n

ä

tanain urbe cum commorantibus. Hiftoriam ipfam à Spizitu S. Luce calamo«

w

mphaticis verbis defcriptam non fine maxima delectationeleges Luce 2. 2 $.. Quan-

cam quzfo utilitatem unicus hic Vir univerfz attulit civitati virz integritate;precum ardore, vircutumdá; fplendore? lItautem palam fiat, neque fequiori fexui iftam —

13

SpiritusS. gratiam denegatam effe, memoria digniffimum fubjiciam exemplum Matronz cujusdam pietate non minus

i ne

quamgenere clariffimz,acerbiffimis quidem malis difcrucia-

tz;at penitiori fcrarum rerum do&trina probé inftru&tze, Haec Dei bencfic

,

£v £l

;»potes neptesdue nacta,dulcidue Avize nomine nuncupata, blanda hzc pignora certis diebus, maximé

dominicis,ad fe vocavit,eorum

q

ueanimosintentiore cura ex

ploravit. Qvos fincere virtutis ftudio duci animadverterat;cos liberaiiter laudando incitabat, variisiue exemplis do-

Q

12

cebat,quàmlztus &jucundus fueritbonorum ex hac vita difc

effüs; quos vero nequiores cernebat,eos objurgabat;:

C

Rcq

1

ua po

forr

I

at ficri ratione,ab improbitate avocabat. Nonnunquam

ad exercenda tenellorum ing

e

[o)

enia,cadue genuina pietate imbuenda,varias

od fructuofiffimas proponebst quzftion

c

s,percontando :quid dulcius faccharo & melle? refpondebant hi

(ab optima Aviaitaedodti ) Gratia Dei, Amor Chrifti,& folatium Spiritus S.

11

uüinam ornatus pülcheriimus? & [uftitia

Chrifti;vitzedue fan&imonia. Quznamdivitiz fplendidiffi-

mz? E. Divina Providentia & Benedictio.

uinam Honores ampliffimi ? . In filios Deiadoptio. Quodnan

: Coniugium feliciffimum? m.]Jefü vera fide unitum effe. Quanam

maxima in univerfo orbe Felicitas? y. In communione & amore Jefü vitam tranfig

ere. O veneranda! ófortunata & fructuofa canities! Sí jam admiramur fenes cujuscunque ordí«

nis, & vel infimi fübfellii homines; quanto majori ad mirationi nobis erunt femi.fz

cularesPaftorcsjiidue Antiftites,tot inter ta

.

ntasiue difficultates,& capitalia Satanz impiorumQue

10

odiagraviffimo munere fuo fümma cum laude perfüngentes. Rariffima funtlongzvitatis hu

jJusexempla. Memorabile documentum fuppeditatnobis vicinus DucatusW/ürtember-

gicus. Ibienim abhinc triennio,boc ipfo tempore V I R fummé Vener

andus, Amoliffimus atque Exce!

lentiffimus, Dx. JOH. ZELL E R US, Sereniffimo Duci V/ürtembergico à

ConfiliisSuperintendens Generalis,&Praful Mulifontanus (Maulbroüenfis)]

ubilzum fuumEcclefiafticum ri

écele*ravit. Hic ipfis FeriisJacobi;Fefto femi-feculari facram confcen«

dens cathedram,immenfam Numinis bonitatem füaviffimis verbis deprzdicavit, Deodue humillimas exol

vitgrates, quód ipfum tam longo tempore foverit,rariffima felicitatishu-

jus compotem reddiderit, graviffimi officii laboribus largiter benedixerit;bonisdue cumulaverit.

Tum füis valedicens Auditoribus , graviter eos monuit, ut verborum ex facro

l10

locorecitatorum memores, verz pietati ftrenuam navarent operam;fingul

idue ad coeleftia afpirarent gaudia, brevi rurfusfociandi. Tandem füpinas ad ccelum manustendens,cum

venerandoSimeone fufpiravit : Domine,nunc dimittis fervum tuum in pac

e&c. additis verbis ex cantione illa Ecclefiaftica :Sic adeoChriftum,tendens ad fidera palmas (&0 fabr íd)

bín ju Sjefu Gbrifl/2) Nondum quidemiita proftratz tum erant vires, ut t

am fübitaneze mortispericulum immineret. At triduopoftbeatz vita exitum ex voto nactus eft.

pia

Hala noftrararam hancFelicitatem grato memorat ore. Illuxit enimt

andem,favente caelo,gaudente uniüerfà civitate,faufta il

riz Magdalenz memoriz confecrata, labentis anni,

la faftisque celebranda dies (undecima Cal. Aug. Ma-

fupra millefimum & f:xcentefimum nonagefimi feptimi ) qua , quem I

ztis intuemur oculis,& animi & corporis viribus infigniter

adhuc florentem, V IR. Maximé Vener

andus , Ampliffimus atque Excellentiffimus Dx.

M. GEORGIUS BERNHARDUS W'IBELIUS,plur. Rev. Capituli ultra annos

viginti & unum Decanus, in primario Templo Ecclefiaftes primarius, Confiftorial

is& Scholarcha undiquaque meritiffimus, dedue nobis omnibus indies doctrinz efficacia vitedue

6

fan&timonia przclaré merens, Jubilaeum firm Ecclefiafticum celebrat , quinquag

efimo facri Minifterii annó maxima cum laude & applaufütranfacto. O fingulareNuminis bene-

ficium,raramque Felicitatem !

uim grata,quám jucunda,quamdue exoptata

nobis omnibus contigitdieshzc ! Teenim,

Venerande Prazfül, Ecclefia accepit 7 heodoretum, agno-

fcitdue Polycarpum, Ipfemet Eufebium T'e exhibes Deo, Zsfliniw proximo, Tibi ipfi Aafilium.

Tu Ambrofiv esin dictisiin fa&tis Prudentivsin cruceHilarius. /reneum'Te celebramus omnes.

5

'Tunofter es Chryfoftomus e7 Gregorius. "Tunofter Atbanafius :

Tua enimgloria virebitin zternum.

Dietas itaque jubet etiam in facra Mufarum zde pia nos edere jubila;jun&tisQue

ä

fuaviffime füfpiriisfaufta quevis precari cum femi-feculari

Antiftiti noftro,

tum germano dulciffimodue Da. Fratriipfius,Magnifico Dx. Confüli V/ IBELIO Dire&orí;quifümma

cum univerfz civitatis exultatione Reipublice gubernacula moderanda fep

tima jam vice fülcepit,ea ipfà hebdomade,qua non fine letiffimo omine (confümmardi cum Deo Jubilzi)

4

dimidium femi-fecularis dignitatis fpacium feliciffi

mé confecerat. Hociue pleniffimo pietat

is munere,obíervantiam füuam

humillimé teftaturus defungetur Ornatiffimus & Floren-

tiffimus Adolefcens,

NicoLAusW'QiLHELMUSSEYBOT H,quidevotiffimam GnATULATIONE

M fuo Marte concinnatam proximi diei hora 2. pomeridiana in novo Auditorio ex

memoria cum Deo recitabit. Interefte ipgitur huicPanegyri Patroni & Fautores Optimi

»quetquot pia & fincera pe&tora alitis & numero maxima ponderedue graviffima Tantorum

3

Virorum merita grato profequimini animo,Deumque calidis precibus nob

ifcam exorate;ut paterno eorum confilio & auxilio ferosin annos frui nobis liceat: utjue finguli vitam be-

ex Jubilzocelebremus!

n& heatéduetranfigamus,& poft mortem cum fan&is omgibus Jubilzum

-

2

Hallis Suevorwm, peec !f:;rlä]oapnü Reinardi ng;digl.

ö Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

LR AAE RUM UET

um m Á

L abl

p-