LXV6d_fol_108
author: Osiander, Johann

IOHANNES OSIANDER,

CONS. VIRT. GREC. LIT. PROFES-

SOR PUBLICUS. ILL. STIP- THEOL- EPHORUS.

L B. $&

A'-a'*

Uantafit eloquentiz vis

i5

ac dignitas, paucis fed efficaciflimis verbis expres-

;;

*

À

fit Romanorum eloquentiífimus, qui plus fzpe linguà valuit, quam alii per,

23

9-

d

v integros exercitus, Conful Romanus Cere: llle enim non dubitavit hoc elo-

.,f

s

od

'gio coronare & exornare linguzx ac oris facundiam, inquiens: Hominem e-

D

æjþ W/,y

loquentem Druw efle inter homines; Idem ante ipfüm fenfit divinus Plato,

cum

hominem eloquentiz dotibus iuftru&um ee &« & »9iéro dicebat ; Orpbeus V atum primus

Deorum inventum vocavit; Phuofrarus in vita e4pollonii vim quandam Magicam ipfi adícri-

bit, eo quód efficax fit ad trahendos Spiritus, ad movendos affe&us, ad fle&endas etiam,

animas, quz aliás nullius imperio fant obnoxiz. Certe JurtANUS /mprraror, illam com-

parat cum Mercurii virgà, quz ubi

Increpuit, tacet omne pecus, volucresque,ferzque,

Et fimulant feffos curvata cacumina fomnos,

Nec trucibus fluviis idem fonus, occidit horror.

ZEquoris, & terris maria acclinata quiefcunt.».

Oftendit ejus potentiam Anaximenes , nam cum Magnusille terrarum domitor ALEXANDER,

Lampfcenos funditüs evertere ftatuiffct,co quoód Perfis ftuderent, jamque erat in procin&u

a«-?s&

ferro & furore incitatiffimus , Orationis tamen ac verhorum rohore ita ejus animum ex-

pugnavit,

ut urbem reliquerit incolumem: Fàc eàdem eloquentià C. grac/u; lacrymas ini-

micis excu

ffit;bella indixit Demofibenes, Catilinam fregit Twliws, Sicariorum enfes in fuum ju-

iw5, urbes cepit Cyseas.

uid multis?

gulum diftridtos hebctavit. Anton

— Per medios ire fatellites,

Et perrumpere amat faxa, potentius

. ]&u fulmineo.

Palmam tamen in hoc genere, omnibus aliis nationibus przripuit Grzcia, quz licet jam,

in cineribus fuis fepulta jaceat , fic ut Grzccia in ipíà Graccià quzratur, nec inveniatur,

vivit tamen adhuc in linguà füà, quam ficut omnium copiofisfimam & ampliffimam,ita ju-

re commendatiffimam habeamus , vel ex eo quoquc titulo, quia Spiritus ille veritatis fan-

Giffimus , (evi Teflamenti Oracula per eam nobis communicavit. Hujus amore cum ctiam.

ducantur infra fcripti Literatisfmi ac Ornatis/imi Juvenes [tatuerunt Vigefimo fexto Augufti Ho-

rÀ primà pomeridianà in Auditorio Philofophorum ZEftivo , de tribus £n triplici Diaiecto trium-

uidem.

Lhantibus €9. excelleutibus Gracia Scriptoribus in Publico verba facere , &

[.

ACOBUS PORTZELIUS, Lindavienfis,Diale&o

j

Jonicá,

[ Fferodoti

laudem.

Il. JIOHANN-CASPARUSSitet&aet) Battenbergà-Palatinus, Atticàjin« /fcratis

1..!!

IILJACOBUS FRIDERICUS G35ltfrr / Iubingenfis, Doricá,

L Platonis 3

Non dubitamus, quin tum ob Linguz ac Materiz dignitatem, tum ob Oratorum in annis

& ftudiis florem,tum ob Parentum quos habent claritatem, Auditores cuiusvis Ordinis &

pari officia,

Gradus frequentiffimé fint affluxuri, fpondemus paria in re tam pari quàm dií

t

Ll

luntatem. Publ. xxv. Àugufti, Axxo M DC XCV.

Eromptamciuc VO

XOPUSEDORONSEUGUSUINNUSDDNUE

vErce

1UBINGAE, Typis GEOR G- HENRICI REISII.

N.q

—

^

£

r

*

i

m

"od

Fr

-

|

M

v

v»h

a

4

m,

p

i

JOHANNES OSIANDER.

CONS. VIRT. GRJEC. LIT. PROFES-

L. STIP- THEOL. EPHORUS.

SOR PUBLICUS. IL

E E S

yr^

a« Llantafit elo

i

quentiz vis ac dignitas, paucis fed efficaciffimis verbis expres-

L N

j

«

/)

fitRomanorum eloquentiífimus, qui plus fzpe linguá valuit, quam alii per.,

Á

p^

$-ï

N

r2

i« inte

gros exercitus, Conful Romanus Cero: llle enim non dubitavit hoc elo-

d

gio coronare & exornare linguz ac oris facundiam, inquiens: Hominem e-

o

Esl

G

O

L

loquentem Dguw effc inter homines; Idem ante ipfum fenfit d';-

cum

hominem eloquentiz dotibus iuftru&tum ee &« £ &9 r dicebat ; Orpheus V a.

-

Deorum inventum vocavit; P^rofratus in vita epollonii vim quandam Magican-

bit, co quod efficax fit ad trahendos Spiritus, ad movendos affe&us, ad fle&e.

-

Y

animas, quz aliás nullius imperio fant obnoxiz. —Certe JuvrANUS /mperator

-

X

parat cum Mercurii virgà, quz ubi

Increpuit, tacet omne pecus, volucresiue,ferzque,

L k

W

Et fimulant feffos curvata cacumina fomnos,

E

Nec trucibus fluviis idem fonus, occidit horror.

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

ZEquoris, & terris maria acclinata quiefcunt.;.

-

Oftendit ejus potentiam dnaximenes , nam cum Magnus ille terrarum domitor Z

Lampfscenos funditüs evertere ftatuiffet,eo quód Perfis ftuderent, jamque erat -

E

«PS&

ferro & furore incitatiflimus , Orationis tamen ac verborum robore ita ejus :

ä

—

gnavit,ut urbem reliquerit incolumem: Hàc eádem eloquentià C. Gracu; l

-

E

po

jnici

is excuflit,bella indixit Demo£fibenes , Catilinam fregit Twlws, Sicariorum enfc

TE

1H22HH

E

-

,-

ä

P

gu]um diftritos hebetavit Antoniw: , urbes Ccpit C]nuu.

uid multis?

— Per medios ire fatellites,

E

ä

Et perrumpere amat faxa, potentius

E

]&u fulmineo.

E

Palmam tamen in hoc genere, omnibus aliis nationibus przripuit Grzcia, q

in cineribus fuis fepulta jaceat , fic ut Grzcia in ipfà Gracià quzratur, nec .

-

vivit tamen adhuc in linguà fuà, quam ficut omnium copiofisfimam & amplifi

re commendatiffimam habeamus , vcl ex eo quoquc titulo, quia Spiritus ille -

E

Giffimus , JNovi Teflamenti Oracula per eam nobis communicavit. Haujus amort-

ducanturinfra fcripti Literatisfimi ac Ornatis/mi Jwvenes .Ítatuerunt Vigcümo fexto .

1

rà rimä-po,mcridianä in Auditorio Philofophorum Aftivo , de tribas in rriplici

--

bantibus €9' excellentibus Gracia Scriptoribus n Publico verba facere , &

uidem.

I

ACOBUS PORTZELILUS, Lindavienfis, Dialeto

J

1

onicà, fHen-

II. JOBHANN-CASPARUS Srte&aer; Battenbergà-Palatinus, Àtticàin4 /fecr. .

IILJACOBUS FRIDERICUS G3ottfet /T'ubingenfis, Doricàá,

[ Flat

Non dubitamus, quin tum ob Linguz ac Materiz dignitatem, tum ob Oratc.

& ftudiis florem,tum ob Parentum quos habent claritatem, Auditores cujusv-

ä

Gradus frequentiffimé fint affluxuri, fpondemus paria in re tam pari quàm d-

oluntatem. Publ. xxv. Àugufti, Axxo M DC XCV.

lgromptamcjuc M

;

1UBINGAE, Typis GEOR G- HENRICI REISII.

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com