LXV6d_fol_104
author: Bruno, Jakob Pankratius

A O

COLLEGII MEDICI

IN VNIVERSITATE ALTDORFFINA

DECANVS ET BRABE VTA

JACOBVS PANCRATIVS

BRVNO,

PHILOS AC MED D. HVIVSQ; PROF. PVBL

BI.S

w

n

——

Z

1/&.

WY

7

W

N

(

)

WO RRÉÁ—À

i

; (y 4[/ :

7

h

N

ZA

N

U

—

—

Á

——

— As

3

1

ET

EN

EW

:

—

vl

UT

À

)

j

l

|

]:

Y

Y

1

— A

A

24 — N2

7

s

LA

PJ

22

G

)

5

N

a.

N a

——

E

r

—

E

T

2

:

A

AE

p

—

—

)

)

(

"

L A

SUN

m

ï

.

ä

E)

du At u,....'.k

[

í

-

A

Z

:

s

E

RW

;

——

( EAU

um N

C

A

"

7I

AMMJJ

ww

Z

I)I

Em

——

SS

M

m

É (((Q;

,

Y ä

.

W

N

.', —

—.; |

A

P

?&XN;

V.

—

Ts

:/

.

V

"

2

.//

Á

-/

&

jSSSSS

14G

Q]

E

—

ATT

///(lk

d

?

Xxx':/

z

/

li

u

SS

S

E

D

s

N

N

—

,

2

7

N

/ï

I

)

VE

T

AAN

39

us

$ c

Lurima paucis.complectitur maximus ille Medicorum &

X

B

E

G2

22

ï

À

hujus Scientiz-Conditor Hippocrates , qvando fenten-

v2

A

e

2

Z

tiam füam de modo ac ratione faciendi feliciter Medi-

2

e

,

]

E -

a a

cinam im primo ftatim Aphorifmo ita exprimit : ANzz

[

fatis eft , ut Medicus faciat , yoa delet , fed €9 nece[e

ä

"257

AW

eft, ut €g ager €9. adflantes cum JVledico cop[pirent ,

CTOA

2

(

p

n

adeoq, externa omnia bene [é habeant. Eqvidem fingula

Laconifi

BegxvAeyics , Coo noftro alias admodum familiaris, pondera

i hUJUS &'.

in fingulis pene verbis laten

tià prolixiori ftudio evolvere jam rion vacat ; 1n-

s

nuiffe tamen haud abs re erit ; non effe unqvam in Me

d1Co

folo, qvantacun-

h

qve Artis pezitia inftruéto , relevetur

ut eger , deperditaqve fanitas huic vel

invito ant reluctaridi reftituatur. .. Ea qv

ippe Medicinaconditio eft, ut, juxta

aliud laudatiHippocratis effatum

,tria hec femper przíto fint oporteat , Mor-

bus nimirum , Medicus & ZEger.

! Depugnant zuter [é Medicus €9 Morbus,

Máedico auidem laborante ,ut Morfbum evertat, Morbo contra annitente,ut.

ne fit inferior.. Te

f

vtint prater bos eft /Eger: Qv , figoidem Medico obedits.

D

Medici amicus eft , €9 cum 1

llo unanimi confenfa smpugnat communem ba-

flem : fin 4 Morbo

atitur fe vuinci , €9 *v. g. frigidam bibit, cum non debe-

[

bat, duobus nomini

ut Medico facit injuriam, altero,

qrvod ipfum prodat , al-

fevo, qvvod boftem nouis armis induat. Ezhzcseriffima qvidem funt: Etenim

a

antum abeft, ut in Medici , Naturz non Arbitti,fed Miniftri tantum & fani-

-atis humang «mgyé facultate pofitum fit vim morbi levare, ut potius oleum

hic perdat atqve operam , i zrger faluberri

mis ejus monitis obtemperando cu-

- Hac de caufa nil hodieq;

rationem promovere vel recufet, vel non audeat.

ve eft prudenti Medico , qvam honefta de fe & fua Arte

magis curz cordiq

r

excitata opinione 1

id efficere , ut plurimum ipfi fidant egri opem ejus implo-

*

Yantces.

AMultos eni

m curat , cui multi fidunt , adeoqve fiducia illa, auctore

Avicenna , plus poteff., quam Medicus €9. omnia ip[ius medicamenta, — u-

culentis hoc exemplis magiftra rerum Experientia toto die confirmat ; qvin

& ipfa Ratio caufam h

ujus rei haud improbabilem perfpectam habere vide-

tur. Nimirum , qvan

do languens & zger fpiritus optima de Medico fuo

concepta fiducia excitatus nervos ac fibras omnes vividius iterum permeat,

impellit , tendit aut conftringit ,

fimulqve humorum motum nec non cate-

hocipfo utiqve curationi fidum fe

ras corporis animalis aCtiones promovet ,

Íocium jungens morbi atro

ciz eo alacrius refiftit, quo majori falutis fpe egro-

tantis animus detinetur. — Qvemadmodum enim frangit & attollit vires in

Medi-

milite caufa: ita qvoqve vis morb1 enervatur , prout egri fiducia erga

cunt

cum magis vel minus conftans eft atqve intrepida. Ad comparandam :

qve Medico falubrem iftam zgrorum confidentiam maximum certe mom:

cum affert , fi his-de virtute illius ac eruditione certo conftat , firmiterqv-

perfvaftirn eft , Medicum , cujus fe fidei committunt , & nofle & poffe mor-

bum,qvo laborant;curare. — At ehim vero, qvia non eft cujusvis de peritia

Hygiez litantium judicium ferre ; hinc'in Studiorum Vgiverfitatibus publi-

ca auctoritate conftitutis Artis preclariffimz Myftis id muneris impofitum

eft , utin eorum, qvi Medicinam exerceré cupiunt, vitam & profectus

non inqvirant folum , fed & , qvos facta exploratione doctos & medendi

fatis peritos deprehendunt , fummis & Doctoralibus fic dictis Honoribus

mactent. Sic enim omnibus palam fit , folemne hoc virtutis & eruditio-

nis przmium reportantes dignos judicatos effe atqve habiles, qvorum dexte-

ritati fanitatem periclitantem homines tuto concredant. "Vtinam vero lau-

dabile hoc & vitz humanz multum profpiciens Sapientiffimorum Majorum

inftitutum ubiqve & femper ea, qva decet, cura obfervaretur ! Dubium fa-

ne non eft, qvin hac ratione cuicunqve fe Medicum profitenti, vel figuram

faltem, & medentis habitum ad inftar hiftrionis fimulanti tam facile, ut fieri

hodie affolet, cum præfentifïïmo fæpius fanitatis & ipfius vitz difpendio, ne-

qvaqvam zcrederetur , fed:iis potius , qvi folidis Artis Poeoniz praceptis 1m-

buti Lauream Apollinarcm bene.mieriti füunt , aut merentur. Atqve horum

3

qvidem ccnfui fuo gobi; merito adícribendus eft

AXOOBILISSIMPES: (LAARLSSIMPSQVE

DN. CHRISTIANVS JOHANNES

HORBIVS,

-

. 'TRARBAC OJQM OSELLA NYS,

qvi,.poüqx;am folers; qvod à Natüra nactus eft minime noverca ; ingeniur'nx

in Pietatis, Literarum bonarumqve Artium ftudis fufficienter excoluit , op-

portuno demum tempore in Almam fefe contulit Philyream , ibiqve Ara

Íervandorum hominum fedulam -navavit operam , dexterrima cumprimis

ufis xaegyoia BouNi1, Ríviui, LaNcn, Pavrr, Medicorum xaeseror.

Qvandoqvidem vero ad penitiorem Jatrices notitiam haud parum qvoq; con-

cit diveríorum populorum mores , vivendi item ac medendi rationes. co-

av r

ram perfpexiffe , ideo Nofter , ne hac qvidem in parte fuis defuturus ftu-

diis , exteras perluftrare gentes , ficqve jacta rite fundamenta ad 4 pro

virili deducere fecum decrevit. — Neqve confilium hoc deftituit fucceflus :

qvippe fub Autumni prateriti medium Italiam, faufto omine , Nofter petiit,

pracipuaqve hujus loca peragrando nullam non occafionem captavit peritiz

Medicz augendz infervientem , ita qvidem , ut redux hinc & in Belgium

atqve Angliam iter parans Palecomen noftram prius adire nullus dubitave-

rit, optatam hic, juffu Maxime Reverendi DN. PARENTTIS fui , exant-

latis ftudiis colophonem additurus.

Inde factum , ut haud ita pridem fum-

mos in Arte Medica honores a Collegio Noftro modefte prenfanti aditus da-

recur

retur ad 30:6&//.«070:4 vigore Legum fübeuntas : in qvibus cum egregie fteterit

Candidatus , & dehinc Differtationem Inauguralem 4e Febrzfuga: Chtna-

China "vtrtute opera non perfun&toria confcriptam. fine Prefide qvidem;

cum laude tamen defenderit , dignus omnino vifus Nobis eft , qui Dignitate

ac Privilegiis Doctoralibus more ac ritu Majorum condecoraretur. Quz So-

lemnia Academica die craftini,, DEO TER OPT. TER. MAX. adípirante;

ex Auctoritate & Gratia SAC. C/ES. MAJESTATIS, fub ILLVSTRIS

SENATVS NORIBERGENSIS Aufpiciis feliciter peragenda, ut

H

MaxiwE GENEROsI PRyDENTISSIMIQVE. .

DNN. SCHOLARCELZ,

MagNiricvs VuivERSITATIS H vjvs

DN. RECTOR,

MaAGNiriCVS PERSTRENVVS ET CONSVLTISSIMVS

DN. PROCANCELLARIVS,

GENEROSVS ATOVE PERSTRENVVS OPPIDI HvJvs,

DN. PRAEFECT VS,

ExcELLENTISSIMI CELEB ERRIMI(QTE

DNN. PROFESSORES,

NOBILISSIMI ET PRESTANTISSIMI

DNN. STVDIOSI,

Omnesqve ac finguli, qvi Academiz Noftrz,

qvi Arti falutari favent,

Splendxda ac honorifica fua præfenma reddant illuftriora , qva par eft animi

fübimiffione , obfervantia & humanitate obteftamur & rogamus , beneficii

oPchqve hoc genus gratis ammls nunqvam non agmturl.

BI ALTDORFI NORIGORVMfub Facult. Medic. Si 1110,

d. xxiix. Junu, A Q.R. M DC XCIII.

Literis HENR1CI MivERI, Univ. Typogr

ÁDD

-!

A. €2!

COLLEGII MEE

m

g

IN VNIVERSITATE ALTJ

x

E

DECANVS ET BRA.

L

JACOBVS PANC.

LE-EHHHHHHH

-

äI

BRVNO,.

ä

ä

PHlLOS AC MED D. HVIVSQ.

-

e S.

E

ä

WJ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com