LXV6d_fol_093

DECANILS

ET. COELEGIUM TACULTATIS

IHEPEOLOGITIUXE

AR L CL

,/)

o2

Xa

v

I-/!«

"MoAoyastApoe pieoes i o mit eucz(Aetar ,uv;ty'uov. Occe tQarepaly. Gy auptii.

Ita Apoftolus,quem vidit coeli tertia

À

A

P

rota , 1. Timoth.c.3. Incarnationem vocat Myterium, quid enim majus? quid abintel-

1

2

ä

d

26 A^

E

l

le&u humanoremotius? Quid Angelis dele&abilius, quàm Unioilla ftupenda, quà coc-

ï;:

-

e

Z

X A

12

7

unt DEUS & limus,»46c- & caro, filius DEI & filius Virginis.

Opponit hoc myfterium

;;a

E5

»

i,

-

omnibus gentilium myfteriis , de quibus Arnobius libro quinto adverfus Gentes: Cypria

-

d

P

Ws

u A

M

V eneris alfirufa illa initia pratereamus : quorum conditor indicatur Cinyras vex fuife: in quibus

OLi-

wmtentes ea , certaa fHpes inferunt ut meretrici , €9 referunt phallos propitui numints [igna.

vioni etiam Corybantia [acra donentur , in quibus [anctumillud myflerium tradutur , frater trucidatus a fratribus , in-

terempti ex [anguine apium natum , probibitum menffis olus illud apponi , ne a manibus mortui inexpiabili contraberetur

effen[ro. Sed €9 illadefiftimus bacchanalia altera pradicare , in quibus arcana €9 tacendares proditur infinuaturque (acras

H : o ut occupatus puerilibus ludicris | diftratius ab Titanibpus Liber fit:. ut abitsdem membratim (éclus , atque in ollulas

conjectus ut coqueretur: quemadmodum Tupiter [nacvitate nidoris tleclus , in'vocatus advvolarit ad prandium , comper-

faque ve gravi gra[fatores obruerit fubmine, atque tm imas tartari pracipttarverit. [edes.

Vocat picmtis myíte-

rium, Rcligionis Chriftianz baíin, do&rinam quz ad pietatem & culrum DEI nosimpcllit, excitat&

accendit.. Genriles crepebanc in fuis templis myfteria, qua erant impietatis, ideb ftudiosé tegebant, de

quibus Auguftinus: Orne, quod boneftum (citur 9 publicari non timetur , illud autem quad turpe €$ imboneftum pro-

hibente padore non poteft publicari , quamobrem pagani myfleria (la im tenebrz celebrant , uelin ea prudentes , erube[cunt

enim palam tdudi piaculaenim qua tll vice legà aguntur, nolunt manifeflare, ne qui Prudentef fe dicunt bebetes videantur,

basþu/tos]udzmnt. Vocatdenique magnum pietatis myfterium , dignum admiratione magná, ad quod hu-

mani fenfus prorfus obftupefcunt. — Grandeenimaliquidgeftum eftin hàc combinatione, & quod huma-

namenscaperenon poteít. Virgo inter paluftres tuguriolocannas, & pecorum anhelitus fuditex utero Re-

gem Angelorum. Opponit hoc itidem Gentilium Sacris: Athenienfes enim laudabant pos2a poeipia AnprroDs

E

S

ójAt-

quz N ugzerantmaximz,putidiffimz,cum maximá impietateconjuncz;atqueorditurita À

Aeysiddug pipa 7l vis wri9dos pseio, quafi dicat confefsés Vetus interpres vertit manifeíté ; Commen

x

É

us ÀÁm-

ia

^

f

.

^

& inter veré Hcles &

brofio inferiptüs legit; omnium confeffi

E

rasmus, finecontroverfi

3

C. ICIpsa

uam, fi vellemus attendere Geotiles, Platonem poflemusad-

pios,interquos nomen fuum profitetur,qua

ucere, qui ex Sibyllinis Oraculis fecundum Scaligcrumre&i(ïïmädixitä DEO genitum DEUM, atquc

fubjicit. Hxcigiturcüm legiffet Plato apud veteres Prophetasac Sibyllasde Domino]Jefu Filio DEI vivi,

neque filium iplum agnofceret, alium fuübdicitium oftentavit nobis, adeoque in nebulà quàdam vidit ali-

quid Divini; (i Mahumetanos, poffemus laudare Mahometem in Alcorano, qui Surata quarta quz

caput de foeminis infcribitur, ita loquitur: Ne dicatis de DE O, niíi verum, namque Chriftus Jctus

Mariz filius ctNuntius vel Legatus DEI, & Verbum ejusdem, quod immifitad Mariam adeoque, Spiri-

tusexipsó. Creditein DEUM & huncLe

)

gatum ejus. Paria quoq; habet Georgius Elmacinus Scriptor

Arabsinfuo Chronico Muslemicorum; hinc Samachgiari qui Commentarium amplifsüm in Alcoranum

Ícripfit, haud veretur Chriftumappellare Verbum Divinum,quodab xternoapud Dcum fuerit. "szeyov er-

góefthoc myfterium, etiam inter Gentiles, inter Muhametanos. Satisautem luculenter delineavithoc

ipfum Angelus Gabriel, dicens Mariz: Spiritus S. fupervenietin Te, & Virtus Altiflimi, h.e. 446: obum-

brabit Tibi, contra Elipandum & Felicem Hiípanos in Concilio Francofurdeníi fub Carolo M. damnatos

quapropteridquodex Te nafcetur, Filius Altiffimi vocabitur, erit Filius Virginis, Filius DEInonadopti-

vus, fed naturalis.. Hoc Do&rinalecüm ex confenfu Decanidelegerit Virplurimüm Reverendus & Excel-

lentiffimus Dn. JOHANN WOLFGANG J&GER, S. S. Th. Candidatus Meriti(fimus, llluftr. Stip.

Magilter DomüsGraviffimus, Collega nofter Venerandus, inargumentum lectionis,ut vocant, Curforiz,

quapropter omnes& fingulos, qui Conceptionem & Nativitatem Chriftiamant& admirantur, peraman-

terrogamus, uthoráfecundà pomerid. fequentis diei frequenterad Auditorium Theologicum confluant,

& ut nuper audiverunt ipfum de Adverfario Chrifti mafculé difputantem: ita per horulz fpatium eun-

dem eádem faventià de Chrifto ejusque Incarnationcexcipiant perorantem. Ut placenthac ftudia, hilabo-

resfacri DEO Ter- Opt. Max,, itaquoque Angelisintrofpicere illa difcupientibus, ita quoque nobis Chri-

ftianis,quibus Author& Confummator fideieft Jefus Chriftus, quiex utero terrz nos aliquando vocatu-

1

rus redivivos ad beatitudinem Cocle(tem & perennis felicitatis gaudia.

Scriptum Tubing. & munitum Sigillo Facultatis noftrz. d. X V. Decemb. 1689.

T'UBINGä,VLitcris MARTINI ROMMEII,

-]

n

a

»*

**

*

T

WaE

E

m

OR

t

P

r

3

-

—

—

s

2

mAU

»

"

-

J

»*

U MT TTPE

x

u

g

w.n.,..l

nl

la

Mi i

e

E

L

-

^

-

V

;

*

Vw-

L

c-—

E

,4.,

*

.

TM

[*

—

DECANDS

ET.COLLEGIUM TACULTATIS

IJIEOLGOYVIUCZS.

& LE

—

CA

g

4

"MeAetystpae uige ci o mifg euce(detar; pu;»;'yov. Gs tQarspa Ui Cy oupxi.

Ita Apoftolus,quem vidit coeli tertia

À

Z

P

£

äc;t

127

2

p

rota , 1. Timoth.c.3. Incarnationem vocat Myfterium, quid enim majus? quid ab intel-

EN

207

7

7

le&u humano remotius? Quid Angelis dele&abilius, quàm Unioilla ftupenda, quà co&-

2N

Z

LA

A

d

E

^

32

Z

o

.

O

d

d

A

,

.

unt DEUS & limus,»4&9. & caro, filius DEI & filius Virginis.

Opponithoc myfterium

x

A

A r

yena.

[

omnibus gentilium myfteriis , de quibus Arnobius libroquinto adverfus Gentes: Cypria

i

ax&/

V eneré abfiru[a illa initia pratereamus : quorum conditor indicatur Cinyras rex fuiffe: in 4

uibud

OLi-

wmentes ea , certaa fHpes inferunt ut meretrici , €9' referunt plhallos propitti numtnis figna.

«ioni etiam Corybantia [acra donentur , in quibus [anctum illud myfferium tradutur , frater trucidatus 4 fratribus , in-

terembti ex [anguine apium natum , probibitum menfís olus illud apponi , ne à manibus mortui inexpiabilis contraberetur

offenfio. Sed €9' illa defiftimus bacchanalia altera pradicare , in quibus arcana €9 Lacendares proditur in[inuaturque [acra-

Hi: out occupatus puerilibus ludierin | diffratius ab Titanibus Liber [it:. ut abtisdem membratim (édut s atque m olulas

conjecius ut coqueretur: quemadmodum j upiter [uavvitate nidorzs tlectus , in'vocatus advolarit ad prand.s

"d

£

taque re gra'vi graffatores obruerit fulemine , atque tm imas tartari pracipitarverit [edes.

Vocat pie

rium, Religionis Chriftianz bafin, do&trinam qus ad pietatem & cultum DEI nosimpelli-

accendit.. Gentiles crepebant in fuis cemplis myfteria, quz erant impicetatis, ideó ftudiosé

:

EY

uibus Auguftinus: Orzne, quod boneff um (citur €9 publicari non timetur , illud autem quod turpe 69 15

-

X

hibente pudore non potest pulblicari , quamobrem pagani myfleria (ua in tenebri celebrant , uelim ea pridenti-

enim palam illudi piaculaenim qua tllic vice legis agantur, nolunt manifeflare, ne qui prudentes (e dicunt bebe ,

o

W

bos féultos judiant.. N ocatdenique magnum pietatismyfterium, dignum admiratione magná,

manifeníus prorfus obítupefcunt. . Grandeepim aliquidgc&um eftin hàc combinatione, & -

19

namenscaperenon poteft. Virgo inter paluftres tuguriolo cannas, & pecorum anhelitus fudit

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

gem Angelorum. Opponit hoc itidem Gentilium Sacris: Athenienfes enim laudabantuez^a

18

qua N uge erant maximz,putidiffimz,cum maximá impietateconjun&tas atque orditurita A.

Aeysidos ia vl vis unfidos pueio, quafi dicat confefsó; Vetus interpres vertit manifefté;; Comme

17

brofio inferiptüs legit, omnium confeffi:

rasmus, finecontroverfià, fc. rcipsa& iuter v -

5

uam, fi vellemus attendere Gentiles, Platonem

b

[-]

pios, interquos nomen fuum profitetur,qua

ä

16

ducere, qui ex Sibyllinis Oraculis fecundum Scaligerum reGiffimédixità DEO genitum D.

fubjicit. Hacigiturcüm legiflet Platoapud veteres Prophetasac Sibyllasde Domino efu Fil-

15

Fj

ä

neque filium ipfum agnofceret, alium fubdititium oftentavit nobis, adeoque in nebulà quàd

quid Divini; (i Mahumetanos, poffemus laudare Mahometem in Alcorano , qui Surata

14

Ccaput de foeminis infcribitur, ita loquitur: Ne dicatis de DE O, ni(i verum, namque C-

FENN

b

Mariz filius ctNuntius vel Legatus DEI, & Verbum ejusdem, quod immifitad Mariam a

13

tusexipsó. Creditein DEUM & huncLegatum ejus. . Paria quoq; habet Georgius Elmac.

Arabsinfuo Chronico Muslemicorum, hinc Samachgiari qui Commentarium amplifsüm ii*

fcripfit,haud veretur Chriftumappellare Verbum Divinum,quod ab xternoapud Dceum fuer

beíthoc myfterium, etiam inter Gentiles, inter Muhametanos. Satisautem luculenter dl*

11

ipfum Angelus Gabricl, dicens Mariz: Spiritus S. fupervenietin Te, & Virtus Altiffimi, h.c-

brabit Tibi, contra Elipandum & Felicem Hifpanos in Concilio Francofurdenfi fub Carolo

10

quaptopteridquod ex Te nafcetur, Filius Altiffimi vocabitur, erit Filius Virginis Filius DE:

vus, fed naturalis. Hoc Do&rinalecüm ex confenfu Decanidelegerit Vit plurim üm Reverer-

lentifimus Dn. JCOHANN WOLFGANG J&GER, S. S. Th. Caodidatus Meriti(limus,

E

Magifter DomüsGraviffimus, Collega nofter Venerandus, inargumentum ledtionis, ut vocat.

quapropter omnes& fingulos, qui Conceptionem & Nativitatem Chriftiamant& admirant,.

terrogamus, uthoráfecundá pomerid. fequentis diei frequenterad Auditorium Theologicu

& ut nuper audiverunt ipfum de Adverfario Chrifti mafculé difputantem: ita per horulaz -

dem eádem faventiá de Chrifto ejusque Incarnationeexcipiant perorantem. Urtplacent hzcf

E

resfacri DEO Ter- Opt. Max,itaquoque Angclisintro(picärcilla diícupientibus, itaquoqt

ftianis,quibus Author& Confummator fideieftJefus Chriftus, quiex utero terrz nos aliqu-

rus redivivos ad beatitudinem Cocleftem & perennis felicitatis gaudia.

1

l5

ä

Scriptum Tubing. & munitum Sigillo Facultatis noftrz. d. X V. Decemb. 1689.

TUOBING.E, Literis MARTINX ROMMEII.

3

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

"

mmE— w -