LXV6d_fol_087

DUCALIS GYMNASII

SIUTGARDIANI

RECTOR ET PROFEFESSORES,:

Qu deliti cultus bonorisque prafatione,

s

—

Le&uris eà dul yen !

—

—

RgiaGrzcorum,quz Liberalibus atqs "Bacchanalibus Romanorum refpondent , unde fuam hauriant

—

nomenclaturam, inter Philologos NON LIQUET.

Si «2 «0 figyev, ab arceudo nomen accerías , quód 'non ini-

r

—

tiati à myfteriis hifce fuerint prohibiti, nihil opinamur Zegocducvueo dixeris,

Sed & »u? Tic óeyie , à Baccbantium furore

d

r

J

& iracundià, rationem £ruuoAcyiaz haud imperité poftules, fi CMarozianum illud animadvertas, quod de Didone, amoris

;

——

;iqxta & furoris oeftro percitá, divinus vates cecinit $

WE

^.

Sevit igtps animi , totamque imen/k per urbem

Nuner.

|

A rl

Bacchatur , qualis commotis excita Sacris

Thyas , ubi audito flimulant trieterica Baccho

Orgia , uotfurutique vocat clamore Citberon, JEn, 1V, v. 300.

Quamvis Phoenici Philologörum Voffo , d

e Origine & Progreffu Idololatr. Lib. IX, cap. 29. ?£yi« quafi £eyia , 22 13 £ys , quod eft

Aàg£ew, i. e, Sacra facere, feu facrificate, verifimilius. deduci videantur,

Interim Infignem Ezfebii locum , ex Clemente Alexandrimo ,

de iwflitutione ac vitibus Orgiorum, prztermittere non poffumus , quem ita tranftulit interpres Latinus ; — Howimes furorb effro perc-

zi ( deSyris, Orgia celebrantibus) Baccbwm Menelen folennibus Orgits celebrant , crudarum carnium . belluatione (acram. infaniam. peragentes , ca[a-

vumue viclimarum partes. peragunt. ,. ferpentibus. coronati, ( ffve, ut meliusreddivideturex Graco: Ab/olvunt carnium ,de viciimis maciatis, di

ffributionem , foris férpentibus | coronatis,)

EPAMque ilam al ululatibus | inclamantes , per quam janua esi , uon errori modó, fed ipff quo-

que marti patefatia,

Et fanà ; cim Orgiorum Bacchicorum fit , quafé quoddam infiane ferpens , avcano vitu confecratus — Tüm verb. [f accurai? vocevm

dpfam Ebraicam interpretari velu, H EV A, cum ajfiratione graviori, ferpentem femmam frgnifeat,

Mos redius, cum Peffio , liv "Euen "£v GgyiaZose

70v , ex ldiomate 3yriaco, ubi pariter foemellam ferpentem notat, omiffó fpiritu afperó, obfervamus,

Serpentezm enim in facris Bacchi E

,yeþun,wäva:s','fcu initiatis,in finum fuiffe miffam, A4r2obiu memoris prodidit.. EVAM autem wgæ-ra'vrAuqov , non à ferpezte, fed à vit4, quód ef-

fet mater omuium viventium , haufiffe nomen , ex Saeris in apríco eft,

Plagium tamen Syrorum v&v &yaóvrov meritó agnofeimus

$d

,

& EVAM,

Adami conjugem , à ferpente feduQam , turbulentis, quz adhuc vigent Orgia , pudendis Lupercalibus , obícoenisque Baccbanalibus , bipaten-

tes aperuiffe valvas, confitemur, 1ndé nimirum omnis noftri fundi calamitas.

Arcemur Cóco k divinis myfteriis ;; quia vd 78 swedpas(O- u-

du avSoere udía, ). i. e, Spiritualia bomini irregenito funt ftultitia,

Sumusà natura yoi ]ic ópyse, filii irz,

Hinc paffim furor, iraque men-

.

*

tem prazcipitat

Ve(ana libido multos in transverfüum agit ? Temulentia, & pergrzcandi atque debacchandi ftudium , é mentis compofitz (ta-

tione plurimos deturbat ; ut effeiuum lubentia fiat peccandi licentia,

Viva iftius A/celiafmilmago, BACCHANALIUM , hodié, proh :

dolor, per univerfum pzné Chriftianum orbem graffantium,dcoría, oculos ubique & aures vulnerat , animasque coclo deditas excruciat, Ac-

cepimus, ex re 2urpi, materiam oppidó bozeffiff/imam , in qua DECLAMATIONIS GYMNASTIC .E tyrocinia Palaffrir« exnofttisaliquot,

cMecenatibus , Patronis atque Fautoribus , vagienti adhuc inter erepundia Gysz4/ , publicé commendarent : Eo quidem ordine & Har-

monià, ut

I

FRIDERICUS MAXIMILIANUS à $*tnjnge; PRO BA

(.ICHANALIBUS , foluto fermone Larino , tanquam pro a-

ris.& focis , joculariter decertet.

l,

OHANNES LAURENTIUS JAN

US, Sulzbaco-Hoenloicus, affine Inftituto nofiro Thema, PURIM f. SORTILE-

GIA & HILARIA Zebreorum, ex libro Eflh, c/IX. potiffimüm, in BACCHI etiam confufionem, Zebraic? receníeat.

l

I1I,

Ethnicos Bacchanaliorum Natales , ad Romanos ufque, turpitudinem nefandam pariter abominatus, GracZdialedo, CHRISTOPHO-

RUS PETRUS KUHORST, Stuttgardianus, enarret,

IV, Hiftoricam porró feriem, & Germanorum etiam Dionyf/a , cum feria profligatz ejusmodi vitz deteflatione, linguà G4/lic4, GODO-

EFREDUS CHRISTOPHORUS OTTO, Lichtenavià- Banoicus , continuet,

V, Colophonem denique huic EXER CITIO, Carmize Heroico Latino, Bacchantibus in opprobrium, cum debità ad Auditores Grarirum

Adiose, J OHANNES JAGOBUS HENRICH, Gochzenfis, imponet,

Quod i ad pri»ss hinc ACTUM DECLAMATORIUM, quoshumiliter, fübmifsé & officiosé invitamus, GY MNASII Noftri,

atque Bonarumuniverfim Literarum, cMecensates , Patrouos , Promotores, Fautores , C Cultores exorare licuerit ; & Divinz gloriz litatum iri, &

*

Pubi Studiofz, & Nobis omnibus, non exiguum quid. commodatum

?

& Declamatoribus potiffimüm noflris maximum ad ulteriorem indu-

ftriam c«lcar additum , cum paratiffimo officiorum redhoftimento, affeveramus.

Habebitur ACTUS ite GYMNASTICUS,

. Die Cinerum, qui IX, Febr, Hora I, pomeridian. P.P. Dominica Quinquagefimz,

M,

DC,

LXXXVII.

Literis Rósst1NIANIS,

e

-

-

.

m

z

£

d

*

*

Ben..

s;

"

m

iW

.

hj

-

*

t b

ha

* .

— ..0

^a.

] M ÀÀ ..

—

2

[

as

t

M»

j

b

W.

355

fj

"m

2

h

—

aA^ -

-

M DUCALISGYMNASII

IUTGARDIANI

RECTOR EI PROEEBSSORES,.

Qu deliti cultis bonorisque prefatione,

-

Lecturis £ 4yzye!

enem

S

RgiaGrxcorum,qua Liberalibus atq5 "Bacchanalibus Romanorum refpondent, unde fuam hauriant

cnAd '"cn

"

]

nomenclaturam , inter Philologos NON LIQUET.

Si «*2 0 igyev, ab arceudo nomen accerí^-

T

tiati à myfíteriis hifce fuerint prohibiti, nihil opinamur zeocdcvueor dixeris,

Sed & 2 ic óeyne , à —

&

j

& iracundià, rationem zzuuoAcyiaz haud imperité poftules, fi CMzaronianum illud animadvertas, quod

"d

Y

z

R

,

$

m

c

z2

z

-iqxta & furoris oeftro percitá, divinus vates cecinit $

*'h./

zM

davit intps auimi , totamque incen[a per urbem

Bacchatur , qualis zommotis exeita Sacrá

;—fx*n

Tbyas, ubi audito flimulant trieterica Baccho

D

Orgia , uocturatique vocat clamore Citbaron, /En, IV, v, 300.

»^

QQuamvis Phoenici Philologörum Voffo , d

e Origine & Progreffu Idololatr. Lib. JX, cap. 20. ?£yi«« qua

CEPTP E

àj&ew, i e, Sacra facere, feu facrificare, verifimilius. deduci videantur,

Interim Infignem Ez/ebii locum , ex Cleis

de lwflitutione ac vitibus Orgiorum , pratermittere non poffumus , quem ita tranftulit interpres Latinus $ Howines

?i ( deSyris, Orgia celebrantibus) Baccbwm Manelen folenzibus Orgits celebrant , erudarum carmium . belluatione (acram . infaniai -

vumque vitdimarum partes. peragunt. ,. ferpentibus corouati , ( ffve, ut meliusreddivideturex Grzco: Abfoluunt carmium , de

ld

ffributionem , foris . férpentibus — coronatis,)

EPAMque ilam «va[tis ululatibus | inclamantes , per quam janua ei , non errc

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

que morti patefacia,

Et fanb ; cim Orgiorum Bacchicorum fít , quaff quoddam inffane ferpens , avcano vitu confecratus — Tüm vei-

dpfam Ebraicam interpretari velu, H EV A, cum a[iratione graviori, ferpentem femmam frenifrat.,

Mos redius, cum Voffo ,

d

750v, ex ldiomate 5yriaco , ubi pariter foemellam ferpentem notat, omiffó fpiritu afperó, obfervamus,

Serpentem enim -

queuomutrai , fea initiatis,in finum fuiffe miffam, 4»2obius memori» prodidit.. E V A M autem seerómeso , non à ferpeate,

E

Íet mater omnium viventium , haufiffe nomen , ex Sacris in aprico cft,

Plagium tamen Syrorum v&v &uaZóvrov meritó agnof|-

Adami conjugem , à ferpente feduQam , turbulentis, quz adhuc vigent Orgi& , pudendis Lupercalibus , obícoenisque Z4 .

tes aperuiffe valvas, confitemur, Indé nimirum omnis noftri fundi calamitas.

Arcemur Qósa X divinis myfteriis ; quic^

d

ä

du dvyOeere uocía. 6c. i. e, Spiritualia homini irregenito funt ftultitia,

*

Sumusà natura djoi Ts épyse, filii irg,

Hinpc paffi

E

tem prazcipitat

.

Veíana libido multos in transverfum agit ; Temulentia, & pergrzcandi atque debacchandi ftudium , ém-

tione plurimos deturbat ; ut effeiuum lubentia fiat peccandi licentia,

Viva iftius Afceliafzilmago, BACCHANALILU

D

ä

dolor, per univerfum pzné Chriftianum orbem graffantium,ccría, oculos ubique & aures vulnerat , animasque coclo ded-

cepimus,ex re zurpi, matertam oppido Ponef'iffznam , in qua DECLAMATIONIS GYMNASTIC £E tyrocinia Palaffr

14

«Mecenatibus , Patronts atque Fautoribus , vagientis adhuc inter crepundia Gysz4/ , public€ commendarent : Eo quide|-

monià, ut

n

ä

L FRIDERICUS MAXIMILIANUS à SXnjnam; PRO

ACCHANALIBUS , foluto fermone Lariz -

z

ris & focis , joculariter decertet.

d ^

]- ].

OHANNES LAURENTIUS JAN

US, Sulzbaco-Hoenloicus, affine Inftituto noflro Thema, PURI*

l

GIA & HILARIA Zebraorum, ex libro Eflh, c/IX. potiffimüm, in BACCHI etiam confufionem, Hebraice recenfea

"9

Ill Erbaicos Bacchanaliorum Natales ,ad Romanos ufque, turpitudinem nefandam pariter abominatus , GracZdialedto,

L-

RUS PETRUS KUHORST, Stuttgardianus, enarret,

11

IV, Hiftoricam porró feriem, & Germanorum etiam Dioznyfía , cum feria profligate ejusmodi vitz deteflatione, ling -

FREDUS CHRISTOPHORUS OTTO, Lichtenavià- Hanoicus , continuet,

V. Colophonem denique huic EXER CITIO, Car»ize Heroico Latino, Bacchantibus in opprobrium, cum debità ad

10

Adiose,J|C OHANNES JACGOBUS HENRICH, Gochzenfis, imponet,

Quod (i ad priz«m hinc ACTUM DECLAMATORIUM, qnosbumiliter, fübmifsé & officiosé invitamus, G Y

as

atque Bonarumuniverfim Literarum, cMecanates , Patrowos , Promotores, Fautores , & Cultores exorare licuerit ; & Divinz g

Pubi Studiofz, & Nobis omnibus, non exiguum quid. commodatum

*

,

& Declamatoribus potiffimüm noflris maximum

"

Habebitur ACTUS ifte GYM? -

ftriam calcar additum , cum paratiüïmo officiorum redhoftimento, affeveramus.

TDic Cinerum, qui IX, Febr, Hor

a I, pomeridian. P,P. Dominica Quinquagefimz,

*

DC,

LXXXVII.

o

Literis RóssrINIANISs,

E

;

ä

&

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

7 um