LXV6d_fol_084b

D*ECAINUS

COLLEGIUM FAäULTATIS THEOLO-

GIC/E IN PERANTIQUA UNIVERSITATE

TUBINGENSE

Lectori Benevvolo Salutem !

A

]

,:

Y

,';:"t

Xhibet AMartyrologium Romanum ad quintum Calend. Sept. five vigefimum octavum Augufti ad finem

7

2r-

r

[

2

properantis, diem, memoriam zurel Zuguflini; Epicopi olim Hipponenfis, quiinter Africana Ecclefiz

^

j

lumina , imó in toto canz & fanz Antiquitatis choro primarium obtinuiffe locum jure meritoque exifti-

ï

.

2

ES

2

/

d

matur. Natuseft Zugu/!us bic Doctor Anno Chrifti CCC LV. Imperante Grariano; cum 7 /racía à

;.

G

othis crudeliffime vaflaretur, & undique bella arderent; vix fedecim annorum, vafti tamen ingenii ado-

[

A

D VE

$207

29

Á

z

-

S

lefcens, Cartbaginem petiit ftudiorum gratià; & emenfo variarum difciplinarum curfü Zanichaorum fe-

z d adh

äüt; Romam veró , famà urbis ille&us , cum poftea accefhiflet anno ztatis vigefimo nono, Rhetoricam ibi

docuit, uti & poftea Aedrolani; ubi le&is D. Pauli 4poffolt Epiftolis, & Z4mbrofíi , eloquentiffimi Do&oris , informatio-

nem na&us, reli&tà Manichzorum harefi , quam ha&enus acerrimé defenderat , ad Orthodoxorum Ecclefiam acceffit à

laudato modo Epifcopo Mediolanenfi baptizatus.

In ZAfricam redux ; cum Eippona fubfifteret, primüm Presbyter, po-

flea Epifcopus fa&tus eft; atque docendo & fcribende tantos labores confecit, ut etiam Gennadto Maflilienfi five Semipe-

lagiano, hoc laudis decantatz te(limonium , hofti licet ; extorferit: Fwi ( Auguflinus) Vr eruditione divina €9' bumana

Orli clarus , fide integer €9' ità purus.

Seripfit, quanta nec inveniri po[funt.

uis ergo glorietur , omnía fe ejut babere ,

Adverfarios habuit Donatiflas, Pelagianos, €9' Semipelagianos , Arianos ,&

aut quis tanto [Eudto !eg:zt, quanto ille ,fC" fPFf .

nonnullos ex Pélofophis , uti vafta Epifcopi Opera oftendunt, qua primus in ordinem redegit Magnus ille fuperioris feculi

literator Erafmsur. — Finem vita habuit Hippona; fenex feptuaginta fex annorum, ubi inter artiffimam urbis obfidionem;

& longé lateque fxvieatem Orthodoxorum perfecutionem , placidé expiravit, cujus Reliquia primó de /I:fä .cz"uitate, propter

Barbaros in. Sardiniam delata , €9' pofltea à Luitprando Rege Longobardorum *l icinum tganslata , iba bonorificé condita funt ,

uti Romanum habet cJXCartyrologium ; quin & Mitram ejusdem, & Baculum Paftoralem illuc translatum, author

eít Fara de rebus Sardois , citante Ce[are Baronto.

Etfi veró vivus tantam adeptus eft nominis gloriam & celebritatem,

ut ex omnibus Orbis partibus ad eum veluti ad quoddam Oraculum Epifcopi controverfias deferrent, tantique Patris ex-

co&tiffima con(ilia venerarentur; Major tamen Parris Maximi fcfiptis poft fua fata ad hzc ufque rempora acceffit exifti-

matio; ut à NVono Seculo & moto à Godefcbalceo Monacho, de Divinz Gratiz auxiliis, certamine, fuum efle Zuguffinum utri-

usque fententiz defenfores maximà ope & editis vaftiffimis usque ad fazeniflarum tempora libris contenderint ; uti do-

cent poft Baronium, Rrvitum, Vofum, Bafiliue: Pontiur, Henricus de INois, Augufiiniant & ali.

Pro Zuguftana Con-

faffianà do&rinà pugnare fan&tiffimum Auruffinum; haCtepus ex Noftris orbi literato oftenderunt B. Chemnitius in Exam.

Gonc. Trid. Gerbardur in Confeff. Cathol. Haul(émsannur in M, A, C. Dor[chaur palhim; hodieque confenfum Auguflini

cum Auguftanà Confeffione oftendit in Difputationibus in Aug. Conf. Dz. D. Offander, dudum inter Theologos celeber-

Veneratur exinde tazti PAT R/$recordationem in hàc lniverfitate Eberbar-

rimus, Noftrz Academiz Cancellarius.

dina Noftra quoque Facultas Theologica; cujus Stgtu;a quotannis, memorià illius 47 xxviir. Zfuguff; in faftis occurrente»,

folennem Orationem , de arg&mento convenienti injungunt,

In felicem itaque Eruditiffimi; & de Eccclefià totà optime

meriti Patrit recordationem, nominatà Jam die; Oratoris dugufliniani Spartam, juffu noftrz Facultatis, in fe fufcipiet Ve-

nerabilis & Literatiffimus Dominus M. Jobannes Philippus Zellerus , Mluftris Süpendii Auguftiniani Repetens, quem zelus

paternus amorque Theologiz fingularis in Parente JC"? ; dum viveret, religiofifimo , Dr. fobanne Ulirico. Zellero,

Divo Ebtrhardo Würtembergico à Confilia Sanclioribut , ad Studium Theologicum feliciter deftinavit. — Dicturus autem

eft, convenienter ad trifles morus modernos Ecclefiarum , quas Reformatas vocant, in Galliis, de Cenfimili perfécutione Ec-

clefra Africana, quz circa Senium Auguftini Orthodoxos exercuit; ut vel hoc argumento conflare poffit, eandem in Theatro

Ecclefiz luditragoediam, mutatisfaltim perfonis. Argumentum hoc ita certé comparatum eft; ut Hiftoriz Ecclefiafticz amor,

etiam absque prolixà invitationis pompá,numerofam eruditorum concionem allicere queat. Nulliitaque dubitamus; quin

juxta cum Sereni/ümo W'artembergia Duce JOH A NNN-FRIDERICO), Domino noflro Clementifimo, Patroni quoque;

qui Facultati noflrz faum hactenus favorem addixerunt, quos inter Dicafferjj Inclytum Prefidem cum Zffefforibus lauda-

tione noftrà majoribus veneramur, & omnes ftudii Theologici Fautores , clementiffimé , gratiosé & favventer , die dictà

XXVIl. Augufti horà nonà antemeridianà in Aulà novà fint comparituri; veluti omnes quoque & fingulos; qui in hàc

Llniverfitate literis operam fuam confecrant , five fanguinis , five meritorum; five officiorum encomiis compellandi fint, ad

Paneg

yricum bunc Auguflinianum decenter undique & perofficiose invitamus, — P. P. fubþ figillo noftre Facultatis die xxvr,

Augtïf-ii Anno Chrifti M DC LXX?(VI.

um — ——

Literis Vidue Jog. Hzwnici RzisI.

d*

m

—

P .

m

j

i,

-

2

À

r

d

hd

..

)b

»

i^

—

P

x

p

^

"

"

J a

N

*

—

"

P

rl

$

L

As

E

uf

D'ECA[NUS

COLLEGIUM FAäULTATIS THEOLO-

GIC/E IN PER-ANTIQUA UNIVERSITATE

TUBINGENSE

Leclori Benevolo $alutem !

R s

4

N

D

N

E

z l'—'-

E

Xhibet ZMartyrologium Romanum ad quintum Calend. Sept.five vigefimum octavum Augufti ad finem

':

Q

A

A

properantis, diem, memoriam zZurelj ZugufHini; Epifcopi olim Hipponenfíss qui inter Zffricana Ecclefiz

^

z 6))

24 ]

iæ

A

lumina ; imó in toto canz & fanz Antiquitatischoro primarium obtinuiffe locum jure meritoque exifti-

Q matur.

Natus eft Zuguflus bic Doctor Anno Chrifti CCC LV. Imperante Gratiano; cum 7 Zracía à

2

z

59

N

;& j Gothis crudeliffime vaffaretur, & undique bella arderent; vix fedecim annorum Vaflitamen incenii 4da-

»

'ä

29 pZ o

$

-

K lefcens, C artbag:

nem petiit ftudiorum gratià; & emenfo variarum difciplinarum cur-

-

Z

a; -u ad

ä[it; Romam veró

; famá urbis ille&us , cum poftea acceffiffet anno ztatis vigefimo no

iffimi Dc-

docuit, uti & poftea AMedrolani; ubi le&tis D. Pauli Apoffolt Epiftolis, & zmbrofii , eloquent

Y

|— ]

nem na&us, relié&tà Manichzorum hzrefi , quam ha&enus acerrimé defenderat , ad Orthodoxorum -

laudato modo Epifcopo Mediolanenfi baptizatus. — ln Zfricam redux , cum Hirppona fubfifteret, prir

-

X

flea Epifcopus fa&us eft ; atque docendo & fcribendo tantos labores confecit, ut etiam Gennadio Mai

lagiano, hoc laudis decantate cefhimonium , hofti licet , extorferit: Fwit (Auguftinus) Vr eruditionis

W

O»li clarus , fide integer €9' vita purus.

Seripfit, quanta nec inveniri po[[unt.

uit ergo glorietur , o

N-

aut quis tanto [Eudto legat, quanto tle [cr iþff .

Adverfarios habuit Donatt/las, Pelagianos, €9' Semipela .

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

nonfmllos ex Philofopbis , uti vafta Epifcopi Opera oftendunt , quae primus in ordinem redegit Magnu:-

literator Erafmur. — Finem vitz habuit ZZippona, enex feptuaginta fex annorum, ubi inter arctiffimar

18

& longé lateque fzvienatem Orthodoxorum perfecutionem, placidé expiravit, cujus Reliquia primo de -

Ty.

Barbaros in Sardiniam delata , €9 poflea à Luitprando

Rege L?ngobardarum g icinum tkanslata , bt bol.

uti Romanum habet cXCartyrologius ; quin & Mitram ejusdem , & Baculum Paftoralem illuc

16

elt Fara de rebus Sardois , citante Cefare Baronto.

Etfi veró vivus tantam adeptus eft nominis glor

g

ut ex omnibus Orbis partibus ad eum veluti ad quoddam Oraculum Epifcopi controverfias deferrent -

:

co&iffima confilia venerarentur; Major tamen Parris Maximi fcffiptis poft fua fata ad hzc ufque ren

BEBEEEEEEEE

15

CEECELEEHEEHE

ä

matio; ut à ANozo Seculo & moto à Godefibaleo Monacho, de Divinz Gratie auxiliis,certamine, füuum e -

14

usque fententiz defenfores maximà ope & editis vaftiffimis usque ad Zaneniffarum vempora libris

J FENN

cent poft Baronium, Rivitum, Voffttum, Bafiliee: Pontius, Henricus de Nowis, Augufiiniant & alit.

feffionis

do&rinà pugnare fankiffimum Auguffinum , haCtenus ex Noftris orbi literato oftenderunt B. C-

Conc. 1

rid. Gerbardur in Confeff. Cathol. Ez/(émannur in M, A. C. Dor[chaur paffim; hodieque c,

cum Auguflanà Confeffione oftendit in Difputationibus in Aug. Conf. Dr. D. Ofrander, dudum inter|.-

rimus, Noftre Academiz Cancellarius.

Veneratur exinde tanti PAT R/$recordationem in hàc LlI-

11

dinà Noftra quoque Facultas Theologica; cujusStatuta quotannis, memorià illius 44 xxvur. Augufli i

In felicem itaque Eruditiffimi; & de E.

folennem Orationem , de argamento convenienti injungunt,

10

meriti Patrir recordationem, nominatà jam die, Oratoris Augufliniani Spartam, juffu noftrz Facultat.

nerabilis & Literatiffimus Dominus M. Jobannes Philippus Zellerus , Muftris Stipendii Auguftiniani R

C79, dum viveret, religiofiffimo , D. foba^

paternus amorque Theologiz fiogularis in Parente ]

Divo Ebtrbardo Würtembergico à Confilia Sanchioribus , ad Studium Theologicum feliciter deftinavils

eft, convenienter ad trifles morur modernos Ecclefiarum , quas Reformatas vocant, in Gallis, de Confí,

ut vel hoc argumentoconflare poffit;-

clefia Africana, qu& circa Senium Augu ftini Orthodoxos exercuit;

Ecclefix ludi tragoediam, mutatisfaltim perfonis. Argumentum hoc ita certé comparatum eft;ucHiftoria .

.

"

etiam a

bsque prolixä it

vitationis pompá,numerofam eruditorum concionem allicere queat. Nulliitat

vuxta cum Serenij(imo Wrtembergia Duce OH A N.N-FRIDERICO, Domino noftro Clementifitn -

hactenus favorem addixerunt , quos inter Dicaffer] lnclytum Prafídem cur -

qui Facultati noftrz fuum

ä

tione noflrà majoribus veneramur, & omnes ftudii Theologici Fautores , clementiftnt , gratiose &

XXVIH. Auguli horá nonà antemeridianà in Aulà novà fint comparituri; veluti omnes quoque & *

Univerfitate literis operam fuam confecrant , five fanguinis , five meritorum, five offictorum encomiis Q

Paneg

yricum bunc Auguflinianum decenter undique & perofficiosé invitamus, — P. P. fub.þügillo nofira -

E

p d

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

Aügufti Anno Chrifti M DC Lxxxv l.

— MÓ n Ó«

2

Literis Vidue Jou. Hzwnici RzisI.

*