LXV6d_fol_084a

DUCALIS GYMNASII STUTTGAR DIANI

EPHORIETSCHOLARCH.E.

Le&oribus Benevolis, atq; Artium Bonarum A matoribus, Salutem.

Rudentisfimé Ciczno, literisomnibus, quod defe teftatur ipfe , à pueritia deditus l. z. de Divin.

Quarenti , inquit, mibi, multumque cr diu cogitanti , quanam re prodeffe peffem quám plurimis , ue quando intermitterem con-

:

.

falere XReipubl. nulla major occurrebat , quàm fi Optimarum Artium vias traderem tmeis civibw.

Suod enim munus Reipublice

afferre maj us, meliusve poffumus, quám i docemus , atque erudimus Iuventuteur ? — His prafertim moribus atque temporibur, qui-

:

ï

i

bus ita prolapfa ef? , ut omnium opibus refrenauda atque corcenda fit.

Scilicet antiquiffimo Sapientum inítituto, literis &

o

moribus formare Juventutem , füprema femper Reipubl. Lex fuit.

Ecquid prius Tullio noflro , atque potius, quàm

ïä

EC

CAthbezas, tanquam in commune bonarum Literarum Emporium, «Marcsm Filium transmittere , ut Cratzppum

audiret , &exipfíius Inftitutione, abundaret preceptis , inftitutisque Philofophiz. lib, r. offic?

Sive enim teneras Ju-

venculorum animas zabulam pudam dicas, cui nihil fit infcriptum ;

omnia tamen infcribi poffnt; Ceram five ffexilem , quz omnes cum

Proteo formas induat :

five raf2 ad inftar zabule obliterati patiantur ac expungi, quod femel receperunt ; ut Ariftotelis, & Platonis ferunt

fententiz ; Sive Veri juxtaac Honelti Acijava , DoGore in Scriptura S,S, tenellis relinquas animis? Terram tamen incultam, & agros frugum va-

cuos habebis , infelix quibus lolium, & fteriles dominantur avenz ; nifi omni conatu ac niíu fübigantur ifta Mentium arva 5 nifi 57udio Peri &

Exercitio Boni , (cire veriffima di(cant, & agere optima,

At ubi Juventutis ifta formatio ?

Hzc animorum ubi cultura, quae maturam dein-

ceps fegetem in omnem xtatem promittat ?

Vix fané in privatis cujuscunque Magiftri latibulis, qui quod ipfe nefcit, aliosdocere facili viá,

Sed in Publicis literarum. Pbhrontifferiüis ,

impudenter pollicetur ; qui coecus ipfe,fuoque abundans [ngenio , facem prafert luce carentibus !

Bic

in ói^olis Trivialibus, in CMonafleris , in Gymnafíis , in Academiis,

Hic Parnaffus, hic Pindus, hic femper florentia Mufarum Viridaria,

communis alacritas & ardor 3

hic zmulorum contentiones; hic commilitonum encomia , fedulorum premia , abfolventium honores, tefti-

monía morum & Studiorum publica, accenfis virtute animis Divinum illud infigunt intimé

.

*

'Aiy &gisÉuew , z L'Wex'goxov EuJuE2A — LV.

In

*

hancrem Alexandriam /Egyptus

?

Tbarfum Cilicia $ aliz Terrz alias Scholas coluére.

lftis rationum momentis indudi SER-E-

NISSIMI VüiR TEMBERGI/ZE DUCES , Magnificentiffimi

juxa & Munificentiffimi

Scbolarum. Fundateres ||| Confervate-

ve$ , Refausratores , zternà nominis memorià , ita, ut DEo & Patrie debuerunt ,

audire voluerunt , diutiffimé meruerunt,

Quantum enim pro Bonis in univerfum Literis primus Würtenbergis Ducum, EBER HARDUS BARBATUS fecit, Effoffor Fontis

vitz, Tubingcnüs Academiz , pientifimus?e Quantas ULRICO CONSTANTI grates, faerz inprimis literaturz , ac purioris

Theologiz Plantarium: Ducale Stipendium Thcologicum , à Monachorum fzcibus ac quisquiliis expurgatum , debet ac debebit, do-

nec cum Patria flabit , eritque fud ? Quid CHRISTOPHORO $A PIENTI, Scholz Monafticz, primis ufibus redditz , fanàiffi-

mis Legibus, velut fepibus, munitz ? Quz non, &qualia Collcgium inter Tubingenfes llluftre, Schola Ducalis Juventutis, tot Principibus,

Comitibus, Baronibus, Nobilibus, &olim, & hodié frequentata, LUDOVIGO PIO refertaccepta ?. Tacemus Gymnafii Momnpcel.-

cartenfíis Fundatorem,FRIDERICUM MAGNANIMU M ,totin Patriá Scholarum Extru&orem ac Dotatorem, abomni magnificentiá

e

g

loriofüum, Etquznon incrementaliterariz Paletreà JCOHANNE FRIDERICO PAGIFICO, fumferunt, quem in Illuftris Collegij

Cathedra publicé difputantem, examore Scholarum , magnam gloriz partem venari , nec indignam Principe Artium Bonarum famam quzrere,

Scholatticum illud Exercitium appriméoftendit? Quid jam EBER HARDUM commemoremus, recenti ztatis memoria, fummis Ben:-

ficiis in Schólas ,"uti inomnem noftram Patriam , poft Catholicum Germaniz Excidium, ex ultimis pene parictinis inlauratam, M A GNU M,

laudes noftras longefüpergreffum? Quid WILHELMUM LUDOVICUM, MITE M,dicamus, cujus propenfisfimam in Scholas volun-

& decreta, pramaturus tantummodo fati rigor deftituit * Amplisfima tandem /B, B. Antecefforum de Scholarum Bono Confilia,

in pugnum quaf(i contraxit Serezi[fzmus Princepsac Dominns, Domiuus FR IDERICU

S CAROQLUS, Dux W ürtenbercia C Teccia , Comes Mom-

pelaardi , Dynafla Heidenbeimii, « 4dminiflrator & Tutor Supremus,

Dominus uoffer Clementifftmu, : Sagacinimirum animo , infignem zz vxr/a fcbe-

Lallico Hiafum acSaltum deprehendens,& xecpuo illud vattiffimum, quod inter 7rivii Puipzia, & Academia Noffratis Catbedras , vifum eft haQenus, de-

lorandà Humaniorum Studiorum ja&turá,& irrevocabili Juventutis errore,expleturus,Nomine,Bonoq; Omine Sereniff/mi Pupil; EBERH AR DI

LUDOVICI-Terrarum Patriarum Haredis; Advigilante, pro eo,quocftin Principem , Patriamq; Studio, SPLEND1DIssIMO Rrco1MINE Coxru-

TORIOj ScholamIntermediam , & Studiis Academicis fuccenturiatam, DUCALE hicloci G YMNASIUM , maturo Confilio , pio ze-

lo, f3pienti Inftituto, Scopo faluberrimo , inftituit; ut cujuscunque deinceps Facultatis Studiofis, omniumque Ordinum Adolefcentibus, /zZ/ce-

pl aque, ac Extraneis, politioris Literaturz deliciashiclibare , Humanioraexcolere, ac Philofophiz etiam fundamenta ponere, e(fet integrum 5 nc-

ve ad altiora Academiarum penetralia,illotis,quod ajunt,manibus pofteà irrumperent, Sicutautem Ipfe PRINCEPS,Scholarum ac Literarum aman-

tisfimus, Ducali Dextera acapparatu, Primum bujus Scbole Lapidem, inangulofundaminum , ad plagam Orientalem 4, 27. Marrii anni fuperiorit,

aufpicató pofuit , & memorandà apud omnem polteritatem munificentià , V], cum RECTORE , GYMNASII PROFESSO-

RES

Ita;per

,

Totidemque PZEDAGOGH , huic annexi , PR/ECEPTORES , ex aliquo jam tempore conftituit,

Confiftori] Senatus

q

ue Ecclefiaftici Directorem z»s4wm Aperturus Publicum , (olenni LEGUM PRIVILEGIORUMQ VE

PROMULGATIONI; & INAUGURATIONI ZEDIS GYMNASTIC /E,(quznondum vertentealtero anno,

é primisfundamentis

furrexit,digna Mufisfedes) diem dixit XIII. Sepzemb,Horam matutinam Nonam,

Cztera Series Lectionum hzc erit Profefforibus, qui com-

muni operá, Claffibus duabus Gymnafficis przerunt , finguliq;, in utraq;

demandata fibi Studia docebunt, eratis , liber?,ac frue ulla mercede: Morum prz-

tereà & p/etatis non minus,atq; Literarum Cenfores, & Magiffri vigiles. I M.Johann Gcorgius Esfich, Rector, TLeologiam ex Compen-

dio B. D, Hefezrefferi , noviterexcufo; Phbilofopbiam Pracficam juxta Tabb. Thomafianas, Hi/foriamque Civilem tradet , ex Theat. Hiftor. Chrift, Mat-

Concionator in Summo Templo Vefpertinus,

thiz; additurusfuo tempore Ecclefeflieam, 1T. M. J'ohann Heinricus Schellenbaur,

Logica; cujus ipfe authoreft,przceptaexplicabit,& ad ufum applicabit: conjundturus deincepszerminos Me

tapbyficos ex Tabb.R udrauffianis, Helream

endio Heinliniano dilucidé & accuraté pro-

item Lipgaam feduló ex Schickhardo inftillabit. 1I1I. JohannesSchuccard, wa/efsà Comp

ponet, IV. Tobias Mcurcr,LinguamLatindm&Orntorz'zm,iuxtaAuthorcsGlasücos,ö Progymna

(m.Pontani, & Vosfij R hetorica profitebitur;

V. Melchior Fridericus Bartol,

»du&uque Aphthoniano, Thematibus & AGibus Oratoriis frequenter Auditores reddet occupatos,

Ecclefiaftes Gallicus , Lizguam Gallicam ita przleget , utnon Gymnafticis faltem difcipulis, per trihorium

,quávis hebdomade, fitvacaturus; íed&

V,&IV.Clasfis Scholaribus, peralterum etiam trihorium, in ftudio Gallico,le&tiones fuas fitexplicaturus,

VI. M. David Michael Seiz,

fitionis lcüm Grzcanicz , tàm Poe-

Linguam Grecam, ex Evaugelio Lucz, & Po2/iz ex Ovidij rriftibus, cum Mythologià docebit : materiam Compo

ticz, ftatis diebus dictaturus.

Vocabula item Grzca, latinà Civitatedonata, & in Syllabo 'Subfidio

rüm Literariorum feorfim excufa, in gratjam

eorum,qui Grzcisdeczetero non incumbunt, explicabit, & ad ufüm applicabit.

Czterum A nalyfin maximé Authoris Grzci, ad duOu

m P. D. faco-

ium,folertiam

bi Velleriurgebit Pby/fcam exStrauffio,ubié re Studioforum fuerit, non negle&urus,. Quin &Singuli,privatum requifituris Stud

folici-

ac facilitatem lubentisfimé fuam demon(trabunt.

PR/JECEPTORES pariter CLAS

SICI per V. Ordines,fuccesfivé ita gnaviterque;

t curá, ordinatis LeCtionibus invigilabunt, ut laboríspoenitereneminem debeat, Denique Gymnaffica & Nobilibus aliis Exercit.

ationibu: vacaturis,

Con£iuite igitur; Jztis Aufpiciis, ad Panegyriniflam primam,Lite-

Perfe&i Magiitri, Artificesq;, defideriisillorumexvoto refponfuri, non deerunt,

Favetc Ama-

rarum Parroni, Cultores , Difcipulá , Maximi, Medioxumi, Minimi, . Favete, Mecoenates ac Statores Artium, Literati, Boniqueomnces.

toresliterarum, acfruimini i(tisInitiisatque Secundis, quOsfperare licet, Suecesfibus: & cog

itate, non minus fruges Solis clementia provocari,

quàm sonorum favore Literarum Incrementa, lta Fortunante SanGisfimo Numine,diu nobis;feliciterque fuperfint,cum Patronis,aytium

Studia X

Seminaria. P,P, Dominica XV.,Trinit. M. DC, LXXXVI,

-

^

"

us

V

»

*

t

K

*

*

u

[

-

a

m

"

QV

"

B)

Y

rÉc

s x

*

*

X]ï'

J

99

K

Z

v*

—

d

DUCALIS GYMNASII STUTTGAR DIANI

EP

HORIETSCHOLARCHL.E.

Le&oribus Benevolis, atq; Artium Bonarum A matoribus, Salutem.

a

g

Rudentisfimé Ciczno, literisomnibus, quod defe teítatur ipfe , à pueritia deditus l, z. de Divin.

&

2

Quarenti , inquit, emibi, multumque ( diu cogitanti , quanam re prodeffe peffem quàm plurimis , me quando intermitterem con-

NG

falere Reipubl. nulla major occurrebat , quàm f6 Optimarum Artium vias traderem meis civibw.

Quod enim munus Reipublice

| afferre majus, meliusve poffumus, quàm fi docemus , atque erudimus luventuteur ? — His prafertim moribus atque temporibu:, qui-

x

Es

E

';

lbus ita prolapfa es? , ut omuium opibus refrenauda atque cozrcenda fit,

Scilicet antiquiffimo Sapientum inftituto, literis &

moribus formare Juventutem , fuprema femper Reipubl. Lex fuit.

Ecquid prius Tullio noflro , atque potius , quàm

CAthbenas, tanquam in commune bonarum Literarum Emporium, «Marcum Filium transmittere , ut Cratippus

N

of

audiret , &exipfius Inftitutione, abundaret preceptis , inftitutisque Philofophiaz. lib, 1. offic ?

Sive enim teneras Ju-

venculorum animas zabulam zudam dicas, cui nihil fit infcriptum ;

omnia tamen inícribi poffint ;

Ceram five fexilem , quz omnes cum

Proteo formas induat: five ra/z ad inftar eabula obliterati patiantur ac expungi, quod femel receperunt ; ut Ariftotelis, & Platonis ferunt

fententiz ; Sive Veri juxtaac Honefti Aeijava , Do&ore in Scriprura S,S. tenellis relinquas animis: Terram tamen incultam, & agros frugum va-

cuos habebis , infelix quibus lolium, & fteriles dominantur avenz ; nifi omni conatu ac ni(u fübigantur ifta Mentium arva $. nifi 5zudio Peri &

Exercitio Büni , Ícire veriffima difcant, & agere optima,

At ubi Juventutis ifta formatio ?

Hzc animorum ubi cultura, qua maturam dein-

ceps fegetem in omnem xtatem promittat?

Vix fané in privatis cujuscunque Magiftri latibulis, qui quod ipfe nefcit, aliosdocere facili vià,

impudenter pollicetur; qui coecus ipfe,fuoque abundans Ingenio , facem prafert luce carentibus !

Sed in Publicis literarum Pbrontifferüis ,

in Si^olis Trivialibus, in CMonafferits , in Gymnafíis , in Academiis, Hic Parnaffus, hic Pindus, hie femper florentia Mufaru m Viridaria.

Híc

communis alacritas & ardor 3

hic emulorum contentiones; hic commilitonum encomia , fedulorum przmia , abfolven ,5

*

*

monía morum & Studiorum publica, accenfis virtute animis Divinum illud infigunt intimé

*

"Auy egigéuey , X, SAXEIQOXOY

£

hancrem Alexaudriam /Egyptus

E

Tharfam Cilicia $ alie Terrz alias Scholas coluére.

l(tis rationum momenti -

NISSIMI YVüR TEMBERGIZE DUCES , Magnificentiffimi

juxa & Munificentiffimi

Scholarum . Futa

audire voluerunt ,

dit

Y

ve$ , Refluratoret , aterná nominis memorià , ita, ut DEo & Patrie debuerunt ,

Quantum enim pro Bonis in univerfum Literis primus Würtenbergis Ducum, EBERHARDUS BARBATUS fecit -

yit2, Tubingcnfis Academize , pientiffimus? Quantas ULRICO CONSTANT I grates, facrz inprimis liti-

X

Theologiz Plantarium; Ducale Supendium Theol

ogicum , à Monachorum fzcibus ac quisquiliis expurgatum, d

nec cum Patria flabit , eritque [ud ?. Quid CHRISTOPHORO SAPIENTI, Schole Monafticz, primis ufibus

W

mis Legibus, velut fepibus, munitz ? Quz non, &qualia Collcgium inter Tubingenfes llluftre, Schola Ducalis Juvent

Comitibus, Baronibus, Nobilibus, & olim, & hodié frequentata, LUDOVICO PIO refertaccepta * Tacemus Gyn.-

19

&

cartenfis Fundatorem,FRIDERICUM MAGNANIMU M,totin Patriá Scholarum Extru&orem ac Dotatorem, ab

.

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

glori

ofum, Etquznon incrementaliterariz Paletreà JOHANNE FRIDERICO PA GIFICO, fumferunt, quen-

Cathedra publicé di

fputantem,examore Scholarum , magnam gloriz partem venari , nec indignam Principe Artium Bonari

18

Schola(ticum illud Exercitium apprimé oftendit? / Quid jam EBER HAR DU M commemoremus, recenti ztatis memc.

ficiis in Schólas ,"uti inomnem noftram Patriam , poft Catholicum Germaniz Excidium, ex ultimis pene parietinis inftaura:

17

laudes noftras longefupergreffum? Quid WILHELMUM LUDOVICUM, MITEM,dicamus, cujus propenfisfim.

tatem, & decreta, przmaturus tantummodo fatirigor deftituit ?

Amplisfima tandem /B, B. Antecefforum de Scholaru -

in pugnum quafi contraxit Serezi[f/mus Princeps ac Dominms, Dominus

FRIDERICUS CAROLUS, 2Dex Wsurtenbergie Ó &

Dominus uoffer Clementiffmus, / Sagacinimirum animo , in

ä

16

pelaardi , Dynafla Heidenbeimii, A4dminiflrator dr Tutor Supremus,

VA. d2

E

4

ä

lallico Hiatum acSaltum deprehendens,& xecya illud vaftiffimum, quodinter 77v Puipiid,

cademia Noffratis Caibedras , vií

H

E

EEEEFEEE|

lorandà Humaniorum Studiorum jacturá, & irrevocabili Juventutis errore,exp

leturus, Nomine,Bonoq; Omine Sereniff/mi Pup. -

ï,

15

BEBSEEEEEEE

ä

LUDOVICI*'Terarum Patriarum Haredis: Advigilante, proeo,quocftin Principem , Patriamq; Studio, SPLEND1DISSIMO

TORIOj Scholam Intermediam , & Studiis Academicis fuccenturiatam, DUCALE hicloci GYMNASIUM , matu |

lo, fapienti Inftituto, Scopo faluberrimo , inftituit; ut cujuscunque deinceps Facultatis Studiofis, omniumque Ordinum Ad

E

14

J CENN

pl aque, ac Extraneis, politioris Literaturz deliciashiclibare , Humanioraexcolere, acPhilofophia etiam fundamenta ponere,:

ve ad altiora Academiarum penetralia,illotis,quod ajunt, manibus pofteà irrumperent, Sicatautem Ipfe PRINCEPS,Scholarum

tisfimus, Ducali Dextera acapparatu, Primum bujus Schole Lapidem, inangulofundaminum , ad plagam Orientalem Z, 27, X

aufpicató pofuit ; & memorandà apud omnem pofteritatem munificentià, Vl cum RECTORE , GYMNÁ:

RES , Totidemque PZEDAGOGH , huic annexi , PR/ECEPTORES , ex aliquo jam tempore coi-

ftici Directorem z»4«m Aperturus Pullicum , (olenni LEGUM PRIVILI

Confiftorij Sena

tusque Eccleíia

é

PROMULGATIONI, & INAUGURATIONI ZEDIS GYMNASTIC ZE,(quxznondum vertentealtero anno,

11

furrexit.digna Mufisfedes) diem dixit XIII. Septemb, Horam matutinam Nonam,

Cztera Series Lectionum hac erit. Profet

muni operà, Claffibus duabus Gymnafficis przerunt , finguliq;, in utraq; demandata fibi Studia docebunt, gratis , liber?,ac feue ullam

tereà & pietatis non minus,atq; Literarum Cenfores, ö"Mdngri vigiles. . M.Johann Gcorgius Esfich , Rector, 7Lei

10

dio B. D, Hafezrefferi , noviterexcu(fo; Pbilofopbiam Pracficam juxta Tabb. Thomafianas, Hi/fforiamque Civilem tradet, ex Theat.

thiz; additurusfuo tempore Eceleffafficam, IL M. J'ohann Heinricus Schellenbaur, Concionator in Summo T«

Logica, cujus ipfe authoreft,preceptaexplicabit;& ad ufüm applicabit: conjun&urus deincepszerminos Metapbyficos ex Tabb.R udr:

jo Heinliniano diluc

item Lizgz4m feduló ex Schickhardo inftillabit. ÍIL. Johanncs-Schuccard, Matbefiué Compend

ponet, IV. Tobias M eurer, Linguam Latinam & Oratoriam,yuxta Authores Clasficos,é Progym nafm

.Pontani,&Vosfij R hi

V. Melchior Fri

»du&uque Apbthoniano, Thematibus & AGibus Oratoriis frequenter Auditores reddet occupatos,

Ecclefiaftes Gallicus , Lizguam Gallicam ita prxleget , utnon Gymnafticis faltem difcipulis, per trihorium ,

quávis hebdomade, f

VI. M. David

i

V.&IV.Clas(is Scholaribus, peralterum etiam trihorium, in (tudio Gallico,lectiones fuas fitexplicaturus,

Linguam Grecam, exEvangelio Lucz, & Poz/ip ex Ovidij rriftibus, cum Mythologiáà docebit : materiam Compofitionis |cm G!

ticz,ftatis diebus didtaturus. — Vocabulaitem Grzca, latinà Civitatedonata, & in Syllabo "Subfidiorum Literariorum feorfim

E

Czxterum A nalyfin maximé Authoris Grzci; ?

corum,qui Greeisdecztero non incumbunt, explicabit, & ad ufüm applicabit.

bi Vellerturgebit PPyfcam exStrau(fio,ubié re Studioforum fuerit, non negle&u

rus,.. Quin &Singuli,privatum requifituris -

ä

Ü

ac facilitatem lubentisfimé (uam demon(trabunt.

PR/JECEPTORES paríter

CLASSICI per V. Ordines,fuccesfivé itz

;

tà curá, ordínatis Lectionibus invigilabunt, ut laboríspoenitereneminem debeat, Denique Gymz

aflica & WNobilibus aliis Exerci

N

'.

4

Perfe&ti Magiitri, Artificesq;, defideriisillorum exvoto refponfuri,nondeerunt, Confiuite igitur;

Jatis Aufpiciis,ad Panegyrin -

rarum Parrozi, Cultores , Difcipuls , Maximi, Medioxumi, Minimi, | Favete, Meccenates ac Statores Artium, Literati, Bonique on

tores literarum, acfruimini i(tisInitiis,atque Secundis, quósfperare licet, Succesfibuss & cogitate, non minus fruges Solis cl ^

3

quàm sonorum favore Literarum Incrementa, lta Fortunante San&isfimo Numine,diu nobis;feliciterque fuperfint,cum Patre

E

Seminaria, P,P, Dominica XV, Trinit.

M. DC, LXX XV1,

2

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1