LXV6d_fol_078
author: Kaldenbach, Christoph

P

.. CHRISTOPHORUS CALDENBACH,

EM IN ACADEMIA TUBINGENSI

EL PROF.EJUSD

STUDIOSIS SAL.

7

U

LA LA CDHAET M

"

-

XAnti pon-däris & mo

menti noftra de Chrifti Refurre&ione fides eft, ut veteres jam

(

AC

g

zW

m

d

D z

dixerint: Chriftum paffam effe , etiam Etbnici credunt vefarrexiffe ero eundem Jfides Chriflianorum pro-

x

E

3 C

uX pria eff.

Scilicet nec rationi quicquam ;à coeleftiadhuc lumine remotz,adeó averfatur,quàm vitalis;l-

9)

4

v

;

Z

u-

:'e Capitis noflii à morte reditus ; unde & noftra membrorum , que futura eft olim ; refurre&tio pendet.

1——

V?

5 Sane esminenteua. illam

fcientiam J ESA C H R IST H, Domini fui , pra quaomnia pro detrimentis €9'

Q

e

K(

€

e.

6274

Z

exerementis arbitratur , Apoftolus fere cum Refurredtione ejus, & Refurrectionis hujus virtute , quz

noP;ra ePL refurre

&io , undique conjuugit; cujus rel expreffisfimus , maximeque emphaticus, P£jl 5 , .locuseft:ubide

fe, Chriflum lacrifatiuro, Apoltolus inquit j ut zmveniar in illo non babens meam jufiitiam , qua ex .lege 631 s fed ilam , qua ex

fíde eft Chriflis qua ex D E O eff, jusiitia in fíde , ad cognoftendum illum , €9 virtutem vefarrectionis ejue , 9 focietatem pas-

fonis illiner scovftguratus morti ejí15/f quo modo occtirram ad vefurreciionem ,quee efl ex mortuis. . Xaque & Apoftolis ipfis,

Chrifti dilectiffimis Difcipulis, nteunque in fchola ejus, & difciplina , tam diu verfatis, nihil unquam adeó obfcurum, ni-

hil perplexum adeó,atque à vero abfonum , vifüm fuic, quàm quoties de refurre&ionefua ad eos verba Dominus faceret;

quod ex colloquio , habico cum ip(is fub transfigurationem gloria tanta ac majeftatis in J baborino saonte , non fine faarvis-

f(imo figendorum tabernaculorum defiderin, maximé patet. — Tum enim;cum druulgare vutfa ,antequam a umortuis refurrexis-

fet ii probiberentur : Et verbusm , ait de ipfis Codex facer , continuerunt apud fe conquirentes , quid effet3 antequam à mor-

ts refarrexifiet. 1mó apud Athenienfes in foro npubiico cu

m Paulus,fub acerrimam cum Eptcuress & Scoicis contentio-

nem, evangelium Chrifti & refürre&ionis denunciafiet, jamjam ad Areopagum adducendus: £ !d il , inquiunt, ? zrsue-

i

)4y O« $Gs feminator bic sverborum , aut , joxta vul;

»-:l'ï

»

3f

A M on

1

m femtooerbisas , fibi? AAn fcire ex te pojjumms , qua tu dogmata novas

quos fermones de Damoniis no*vis ,€9. docdirina r

va , auribus infers noflris ? Quin eandem de refurrectione doctrinam cum

Juàm arc&o interim nexu Chrifti illa ; & nofltra;re-

coram Fefto Cafarez Paulus propofuilet, /»fanizc Fefto dictus fuit.

furredtio cohzreant; quàmque fit uterque hic, de gemina hac refurre&ione, Chriftianorum dogmatum articulus palma-

rius ,in altera yquaad Corintbios eft , epifola luculenter oftendit; ubi ;contra negantes mortuorum refurrectionem, $; refar-

reddio iaquit smortaortm non efl ,neq, Chriffus vefrrexit. — $ autem Chrij u non ve[urrexit ; pradicatio noftra ananis ,fides

eurftra inanis eff. — Utbafin quandam atque fundamentum Chriftiani cultusarticulum eum dicere queas ; cum aurei oris

Chryfoftomo; qui , To/le , inquit ; [pem vefürrectiouis , € refoluta e[E obfereoantia omuis pietatis. Qua ipfa caufa eft , cur &

à T imotbeo (ao tefürtectionis memoriam ,eamque jugem , nunquam interruptam , gentium hic € Tarfo DoGor exege-

rit, Enimvero plus fatis nota eft ejus hac exhortatio : ZMewor efío; Dominum j E $U. M Chrislum refarrexiffe à

Es

mortuit , ex [émine Dacvid , icundum evangelium meum ; in quo laboro wutq, ad vincula. — Hanc ergo Chrifti refurgentis me-

er vacivos hosà ftudiis, qui elabuntut modó , Sacri Pafchatis dies, compellandi mox STU DIOSI

moriam quàm & fibip

JJ VENES;literis €9 moribus Ornatisfmi habuerint;HYMNO DE GLORIOSA GHRISTI EX MORTUIS

RESURRECTIONE teflari 4 meridie bora r.in publicum cupiunt; quem ;cum Exegefin continuam contineat , in 7 res

interim quafi Z illi recitando divident;ita ut

S

1N PRIMO ACTU JOHANNES BALTHASAR

us QBieIatib/ Beilfteinenfis, pof£ deprecationem «vena , can-

tutd, paupertini, Plutonem introducat ,qui , pendente adbuc ,€9' jamjam in eruce expiraturo,[nacvisfimo Redemtore,pro-

videns ejus decen[um ad inferos ,cum füts deliberet :cedendumne modó , an adoerfiu bunc Promachum nofirum inviittuim

^

Ü

ugnandum fit

Cui,in ambiguam quafi fententiam propendenti , Levotathan [é opponat ,extrema potius tentare,quàm

cedere «bl ceffare , fadens :cum victor interim Chriftu, D El Filius devico mox, €9 (ubacto genitw univverfo infz-

vorum cotui tn[altat ,latumq, de iudem quafí triumphum canit.

brunnenfis DEl Patris Sermonem ad ZAngelos €x-

IN SEGUNDO JOHANNES JACOBUS fta/Tenuen

- bortatorium explicetypro apparandis iis,qua Refargentis Filii majeftatem atq, Gloriam augere queant..— [nde Natura

ip[a,togam Triumphalem eidem texens inducatur , quà Veteris T eftamentt Hifforiam geftaq, pracipua , €9 typos depin-

gat: Vigilesitem fepulchri ,"varia confabulantes: eorumq, per apertum mox snonumentum , terror eg fuca; mundi auteim

cum Chriflo refargente gefHens undique babitus ,€9- letabunda factes.

IN TERTIOZeague ACTU: JOHANNES ULRICUSS«(mnbc

(fp/ Tubingenfis ,Zm bominum requifita buc hzmia

inquirat : €9 Apoflolorum quidem primó defértionem y ecus ac promiferant ,arguat unciuras autem deinceps Chrifli cor-

at , Mulieves yuti €9 7Mariam Magdalenam ,cum Petro ypanitentia ducioy€9 Marta,C. orifH genitrice laudet ; erigat,

con[aletur : unicoer[um tandemy Chriflo fidelezn cotum,ex Refurrectione bac confortet um devota ad tpfum Refargentem

"

1nwocatione €9' Elogio.-

Y

Hwmnus ifte fermone vernaculo con

fcriptus recitabitur;ut quem fermonem non minus, quàm Latialem Græcumquu;

PERORAT lIRLtanquam de cathedra olim familiarem habituri ; excolendum fibinorunt. Aufcultationis interim de-

vota officium ,guod fanctitas argumcknti exigit f perare ultroneum;quam operofiüs exambire malunt, 18. Mai], Ànno 1682.

v

& RzrsIl;ANNo. M DC LXXXII.

at

TVPFING-E'? Typis JoHANN HiNRiC

,

-

N

-

dieeeo n

N

ÀÁ—

&

Y

A

V

v

..,.u.

A

J

"

?

T

—

-

L

.

éts

*

N

CHRISTOPHORUS CALDENBACH,

EM IN ACADEMIA TUBINGENSI

— ELPROFEJUSD

STUDIOSIS SAL.

7

æ [

a -

A.

( Ó

OX

xAnti pond&ris & momenti noftra de Chrifti Refurredione fides eft, ut veteres jam

7

a;»/

A

n

dixerint: CLr

rj

f

2

t

-

YÀ 4274

fhum paffm e[fe , etiam Ethnici credunt j vefarrexiffe utró eundem yfides Chriflianorum pro-

,ä;

A TZT,

i3

3

s bria eft.

Scilicet nec rationi quicquam ;à coelefti adhuc lumine remotz ,adeo averfatur,quàm vitalis;l-

C

1

[2

C

CA

V

/ E.

c»

»

)

X* 'e Capitis noftii à morte reditus ; unde & noftra membrorum , quz futura eft olim ; refurrectio pendet.

—

Sane esainentema illam (ctentiam ] E $VL C HR LST D, Domini fits pra qua omnia pro detrimentis €9

z

A

e

6274

Z

A o a d s ia

exerementis arbitratur , —qufjcöl

us fere cum Refurrectione ejus, & Refurrectionis hujus virtute ; qua

Phil. 2 ,. locuseft:ubide

noüra efï*reurre

&io , undique conjungit; cujus rei expreffis&mus , maximeque emphaticus,

fe , Chrifium lacrifacturo, hpoftolus inquit ut inventar in illo non baben

s smtam juflitiam , qua ex lege e$1 j fed ilam , qua ex

fide eft Chrifli s qua ex D E O eff; juslitia in fide , ad cognoftendum illum ,

€9' virtutem ve[farrecitonts ejus ; €9 focietatem paz-

rram ad refürrectionem ,que eft ex amorttuts.

Itaque & Apoftolis ipfis,

ffouis illiar covfiauratus morti ejussf quo modo occti

Chrifti dilectiffimis Difcipulis, nteunque 1n fchola ejus, & difcip!

ina, tam diu verfatis, nihil unquam adeó obfcurum, ni-

hil perplexum adeó,atque à vero abfonum , vifüm fuit, quàm quoties de refürre&ione fua ad eos verba Domings fa,ccre.t;

quod ex colloquio , habico cum ipíis; fuP transfigurationem gloria tanta ac smaje[latis in À babortno smonté s

fimo figendorum

tabernaculorum

defiderio , maximé patet. lum enim,cumZroulzare wi/?z,antequamäm

tur: Et uerbum ,ait de ipfis Codex facer ; continuerunt apud fe »Conquirentes y qu

id effet 5 «-

fet , illt probiteren

tuis vefarrexifgt. . 1mó apud Athenienfes in foro pub/ico cn

m Paulus ,fub acerrimam cum Epicureis & $

nem, evangelium Chrifti & refürre&ionts dfl]!,?ïiïgääü'öt; ja

mjam

ad Areopagum adducendus: €) zid vt ;

cam ,femtoerbita , fibi ? 4An fcire ex te pojjumus , qua t -

A4yO- $G« feminator bic vverborum ,aut , jaxta vulga

quos fermones de Damoniis novois ,€9. docirina tic

v , aurtibas infers noftris?.

uin eandem de refurrectiont,

Quàm ar&o interim nex

a Chnfti

coram Fefto Cafarez Paulus propofuiflets /;fazizc Fefto dictus fuit.

E

furredtio cohzreant; quàmque fit uterque hic , de gemina

hac refurre&tione, Chriflianorum dogmatum-

E

zius i altera , qua ad Corintbios eft

, epiflola luculenter oftendit ; ubi ,contra negantes mortuorum refurre:

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

i autem Chrifius non ve[ürrexit pradicatio i

A

retlio iaquit smortuorum non eff ,neg, Chrifhut vefarrexit.

E

cueflra inanis eft.

tba(in quandam atque fundamentum Chriftiani cultus ar

ticulum eum dicere quea:-

i.

Quaz ipf.

Chryfoftomo; qui , Toffe ; inquit ; fpem vefürrectiouis , €9 refol

ta e[t obfervantia omuis pietatis.

P

à T imotbeo (t0 refürte&tionis memoriam ,eamque jugem ;

nunquam interruptam , gentium hic é Tar-

rit, Enimvero plus fatis nota eft ejus hac exhortatio : ZMemm

óreslo, Dominun 3 ESULAM Chrisis

g

E

ug, ad vincula. — Hanc ergoChrii

snortuit , ex [emine David , (ecun

dum evangelium meum in quo laboro

TIHILH

[

ui elabuntut modó,

Sacri Pafchatis dies, compellandi n

-H

D

moriam quàm & fibi per vacivos hosà fludiis, q

HYMNO DE GLORIOSA CHRISTI .

ä

JUVENES,2literis€9 moribus Ornatisfimi ; habuerint;

14

- RESURRECGTIONE teflari 4 »neridie bora r.in publicum cupiunt;

quem,cum Exegefin continuam :

interim quafi Z4czr illi recita

ndo divident;ita ut

"

ä

1N PRIMO ACTU JOHANNES BALTHASAR

U S 9idlatio/ Beilfteinenfis, pos? deprecai

,pendente adbuc ,E9 jamjam n cruce expiraturo, gavvisfir.

tusd, paupertini, Plutonem introducat qui

«idens ejus defcen[um ad inferas ,cum fiuts deliberet : cedendumne mo

dà, an adverfue bunc Promacbum "

12

Leviathan fe opponat ,extrema po —

qugnandum ft.

Cui,in ambiguam quafi fententiam pr

opendenti ,

cedere «cel ceflare,

,

faadens : cum victor interim C briflu, DE1 Filiue; devicto mox;€9 fu

Lbacto gem i

11

vorum cetui znfaltat ,latumq, de isdem quafi triumphum canit.

.

brunnenfis, D E1 Patris Sermon |

10

IN SECUNDO JOHANNES JACOBUS f«b /Tenuen

bortatorium explicet,pro apparandis iis,

qua Refargentis Filii majeftatem atq, Gloriam augere queant

*

ip[a,togam Tviumpbalem eidem texens yin

ducatur ,quà Veteris T eflamenti Hifloriamgeftaq, practp -

gat M

Vigilesitem fepulchri 'varia confabulantes: eorumq,»per apertum smox smonumentum» error € ].

cum Chrifto refurgente g

efliens undique babitus ,€9- latabunda facies.

IN TERTIO ezique ACT

u1 JOHANNES uLRlCLISSefenbecfb/Tubingcnüs,z'nbaminum:—

quidem primó defértionem y (écus ac promiferant , arguat :uncturas autem c

inquirat : €9 Apoftolerum

ii , Mulievessuti €9. 7M

ariam Magdalenam ,cum Petro ,peenitentia ductoyE9" Marta;C. briffi genit,.

cum devota ad -

confa

oletur : unicver[um tandemy Chriffo fidelem cetumex Refurreäionebac confortet ;

Imvocatione €9' Elogio. -

ä

Hymnus ifte fermone verzaculo confcriptus recitabitur;

ut quem fermonem non minus quàm Latia-

PERORATURLtanquam de cathedra olim familiarem habituri , excolendum fibinorunt. À

ufcultis

votz officium ,gu.od fan&titas argume»nti exigitfi perare u]troncum,quäm operofiüs exambire malunt, 12—

3

a Ranl.Anno M DC LE |

T'uanc—æ, Typis ] OHANN- HENRI

L

1

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com