LXV6d_fol_070
author: Posner, Caspar

DI N BU IN t

RECTOR ACADE;MIAE JENENSIS,

SNER,PHILOSOPH.NATURALIS

D

.CASPAR PO

PROF, PUBL,

L

UuNA CUM PROFESSORIBUS CAETERIS,

CIVITATI SUAE S,P.D.

x

157

— m

Vando fidesnoftra facró hoc tempore ad contemplandum Chufti refürgenus corpus glor

iofum admittitur , fäcil&: fit, ut menshominis Chiftiani, col-

T

cx

(5

OT

iv

»

latione inftituta,redeat ad confiderationem cjusdem corporis (alutarisquale ante refurre&tionem & ;z 4;e/us carmis, quos vocatScriptura,fuerit? prefertim quód non adeó expeditum etle videtur ,

N

»

3

æ

^

utrum illud corruptibile? an incorruptibile potius dicendum (it^ — INotae(t antiqua fefta APHTHARTODOCETARUM ; qui nomenindetraxerunt ; quód corpus Chri(liinde à

N

conceptione 445«]c» fcu incorruptibile fui(fe putarunt : Sedzeifthac Aere/frem intricatam efTe fatetur D'N. D. Ca/ovins aeghey, Inflizut, Theol. defidei artpag.247. D. M. Chemnitius P, iL L,

*

(

r

de Filio cap.Y. de Flum. Nat. in Chriffo , [ed. WW. de Certam,Ycribit : Fueruntz mufti , inter quos etiam (uit Hilarius ,qui contemderunt, bumanam naturam in Chriflo pyogter per[onalem unionem cum

XA

verbo nulli pa[fonibus fuiffe obnoxiam.Dicunt enim: fcut vubigomon potefl cadere tn ferrum ignitum,.: pa[fones non po[Junt in corpus Chrifli deificatum cadere,.— E pauto poft addit; fuifle »"/757

xR

N

alios doclos qz»pios viros, quibus vi[umfuit indignum e[fe Per[àna Filii Dei &i3u4ov&s (quod habetur Mazz A. XXVIv.27.) « tantá conffernatiatte conffilari,ut M Angela confortante ipiiopus fuerit :Ydeo-

queillos varías «4/7ui/je expofftianes verborum Evangeliftz.Alias autem conítat, INoftrates | equidem diverfas agnofcere conditiones corporis Chrifti, pro diverfis ftaiibus Exinanitionis & Exaltationis, (i-

veante & poft refürre&tionem ; ut tamen (imul doceant, Chriftum non folüm idcó , quód corpus ab omni peccatilabe purum habuit ; fedetiam propter unionem períonalem , & hinc refultautem . 752/ydcno» divi-

ne naturz,paffionibus ac morti nullà naturz neceffitate obnoxium, adcoquecorpus ejus revera incorruptibile fuilfe: maximé cüm & primi hominis corpus in ftatu integritatis immortale dicatur, & naturá quidem

tale;juxta fententiam Noftratium communiorem. — Curcrgó Aphthartodocetarum nomen & dogma in vitio ponatar ? queri poteft, ^ Quod i £uz/ymisem Zigatenum südiamus, videntur illi non aziam £Q22 256

& impaffibilitatem corpori Chrifti adícripfi(Te , quàm quz excludit paffiones & corruptionem ex narure neceffitatefuícpiendam. — Ita enim ille Pazop/ie tit. YVL de iftis: Dominam quidem moleflías e& eruciatus

*

pertuliffe dicunt , ut famem Qp ffesm & lafptudinem ( reliqua ; non tamen eodemsquó mos,modüeapertulte, — Nosemim , inqutunt , maturali nece[tate perferimus

*

Chriflus autem ffonte cuncla fulnuit, — Non

enim nature legibus erat obnoxius, / Sed Leontiue Byz,att.de fellic, AU. X, & Niceph.Hifl, Eccl, Lib, XF II c2p, XXIX.. quamvis fimilia ab hominibus iftis prolata recenfeant ; addunt ramen, quó paétó füb verbis e-

jusmodi, fraus latuerit, Ad qua re&tius intelligenda, repctenda cft origo dogmatis ex Liferazi Brev.de Cavfa Neffgs Eutych.cap. xix, Nempé cüm 7/mo/czc, homo Eutychianus, Alexandrinz vero Ecclefie Epifco-

pus, Segerum Antiochenum ac Jw/iantm Halicorosfíeum, & ipíos Eutychianos, tunc autem fogitivos, recepi(Tet ; factum eft; ut monachus quidam quaftionem moveretSevero, de corpore Chrifti;ratione ftatus

ante refurre&ionem (pectato : 4474 oporreret dicere corpus Domini noflri Tefu Chrifti ? corruptibile ? amincorruptibile * Refpondente Severo; /anéos Patrescorruptibtle i/íuddixiffe : mox quidam Alexandrino-

rum Julianum in alio locofedentem interrogarunt ; 974 (v ipfe diceret de eadem quaflioue * & vefponfum abftulerunt, /amiZos Patres contrariadicere, — Horum ttaque, , ergit Liberatus, /(mguliffartere (tueri) re-

6)

ui vetitentes in multitudinem civitatis ,eccloffam illam diviferunt sqz: alios quidemfecerunt Corrupticolas appellaris verum incorruptibilita-

ffonjum proprium volentes, feripferunt. librzs adver[us alterutrum.

K..

zis alfertores,Phantafiaflas. — Julianifententiam precipue feclabatur Ga/azu: , archidiaconus Timothei :Severi partes tuebatur 7/204o/us, Ícriptor orationum : uterque poft mortem Timothei Epifcopatum pren-

fabat; ille quidem magnatibus urbis fretus, hic plebis favore nixus: unde urbs rota c fententits e fatl iontbus bominum diftrahebatur. vid, Lileratus cap. XX. Leentius A. V. — Etnata indefunt nomina plura, qui-

bus (e&ta altera alteram appellavit: nempé vt Corrwpzico/a f. Phbthbertolatra , ctiam TÀeodofrant & Scenolar re dicerentur ; incorruptibiliratis veró patronis prater Gajaizeroum ctiam Manich«orum nomen adjicere-

tur, Niceph, Lib, XV/Hl.cap,x1v. quibusaccedit ApAzAardocetarttm nomcns quod apud NicepA,L. XVIl,cap, xiX- e$ Damafcenum, Lib. de barefibus ex pxeffum legitur.Cüm ergó certum fit,in Éutychetis aut füccefforum

fchola natum effe dogma illud de corpore Chriftiiacorruptibili: aliàs autem conftet , Euty chianos negaíTe quod corpus Chrifti nobis fit confubftantiale, & ftatuiffe unionem divinz atque humanz naturg non per»

fonalem , qua fiat, falvà manente naturà utraque; fedaliam quamcunque, five per coiverfionem naturz divinz in humanam,five per abforptionem humans;(ive per mixtionem utriusque:(de hisenim nunc noneft

difputandi locus:) fané non ftatim illipro orthodoxis habendi fuerunt, cüm docerent Chrirtum fponte pa(Tum effe, non autem naturali peceffitate,| Et notandum eft, quód Jw/ianu; ipfe , in/ffens opinioni

priffina Eutychianorum;& CAriffi corpus incorruptibile e(le contendens,hocip(o argumento contraSevcrum ufus fuerit, ut diceret: 57 »on izcorrugtibile fed corruptibileylixerimus s inter corpus ( fermonem Dei di-

ferimen introducimus, — At verü f diferimen conflituazur, dua in Chriffo natura reperiuntur, . F£ eur tám mmporzuné fynodum (Chalcedonenfem) /mpugnamus ? vid. Leont, a&],V, — Exgompu]or £03oc , unde ille al.

ter errror natus eft;confiftitin figmento de una tantüim Chrifti natura: ncc negari poteft,Scverum parüm fuiffe memorem z hypothcíeos, cüm corpus Chrifti corruptibile fuilfe concederet: licetreíponderit cunc

juliano. Zc. poffe fe pariter & ChrifH corpus incorruptibile dicere « difcrimen conftguere, qy titbilominus tmam ei ertbuere naturam : quà enim ,non dico veritate.(ed (pecie duntaxat, id facere potuerit ; non apparet,

-Atnos hactenusintelligimus, quantum differat 29252 Tuliani & (e&tatorum, ab ca quam noftrates corpori Chrifti, noftris corporibus ? zsc:» adícribunt, Deindenon tantüm jam olim orthodoxi contra hos i-

píos Z Q9«jjeóoxica; , & nominatim Leonríus 252.x fed & noftratiá quidam docuerunt;eguivocum cffe corruptioms vocabuly.Nam aiille,corruptio dicitur plena diffplutio corport inclementayle quibus compofitum fuir,

3tidemá corruptiont vocamus adfettiones ffve paffrones illas Dumanasyut e[uviresitire guad, fant ejusgeneris alia Quum erga addit; patri afrquis dixerit Chrifli carpus mon [ufinuilje corrnptionems boc nimirum dicis ,

mon pror [us fuiffe diffolutum, quod fant verit efe decontraritt corumddiiti patee.Dlaripg enum in (ovts ante refurrectioné spfum ejfe corruptibile tradunt-pofl refurre&lione imcorruptibile, Confet Nicephor?, qui prolixiüs

hecexponit Lzb, X/ I.cap.xix« Caffodorii ia Explic.Pfal, XVI.eg Damafcenü L4b.ll.de orthad.F.cap. 2. quibus accedit P,Ge/gerus DifpXU . pro Libro Canc.S. 48,p.1.470,& DN.D J.Olearíus in Contin.l[ag.Carpx,im Form.

Conc.dePerf.Chr pag9.g70.Certum auté eft, &Leontius acNicephorusll,cc,di(erté indicanr,quod Gajanitz (. Aphthartodocete utriusq; generis corruptioné,adeoq; etiá quzvis zvJeumva av 94 Chrifto denegaverint;

aut fi maximécorpori Chrifti aliquid eorü competat,tamen non aliter,quàm proutChriítus poft refurrectioné cum difcipulis fuis ediile legitur;id eft per (ingularé quandá difpofitionem,intelligi debere docuerint:

quod profe&tó iterü ab orthodoxa doctrina, de formá (ervi,adeoq; & infirmitaribus AChiifto in ftatu exinanitionis fusceptis,totó coelo differt. Quamobre & 754, Langus in anmotat. ad Niceph. L.X ILcap, XLX (cripfit:

"Ipbtbartodocita ifli non fatis per[pexerunt [acFamentum a[[amtionis Lominis quod facramentum Dei vocat Hilarius : non item minorationem (j exinanitianem verbi Dei, formamá, fervi,non exaltationem bominims.

Chrifli cjusd primogenituram ex mortui, — Catexüm quod Leeztíus,/. «. docet ; quando orthodoxi, (ententiam de corpore Chrifti noftris corporibus con(ubftantiali tnentes, ex hac fua hy pothefi jatatam incor.

ruptibilitate impugnaverunt;potui(Te fortaffis adverfarios excipere; 2womodo nos à refurrectioneChrifli corpus incorruptibile dientes nibilominus ejusdé elje nobifcum fulftantia tradamus s eodt fe quod modo.dicentes

idem ante vefurrellionem incort uptibile, nibilominus ejusdem effe nobifeum fullantia fateri (quam obje&tionem Nicephorus, Leontium aliàs (cquens, tanquam revera à Gajanitis prolatam pro

jonit) d novam

difficultatem gignere videtur ; cum non fatis congruat ci; quod anté diximus;de primo fundamento erroris Aphthartodocctarum,in negata ozoszíz corporis Chrifti & noftrorum corporum confiftente.

?

Sed vi-

ciffim obfervanda fünt duo : unum, quod Eutychiani, morc hzreticorum, nonnunquam diffimulaverint coram orthodoxis duriores fuasac jam condemnatas hypothefes ; & confenfum cum illis in pracipuis

dogmatibus prz íe tulerint : aleram,quàd obje&io ilía (i non ex meate ipforum hzrecicorum, Juliani, Gajani & (equacium ; (altem ab iis afferri potuerit , qui cdm orthodoxi alias e(en: ; tamen fpecie fanóti do-

matisde Chri(ti corporc incorruptbili decepti, & in (ocietatem iftorum hzreticorum tranfiiíIe vifi fuerunt; quam n rem vid. Njcep/ /. «. qui prxter alios multos ex facro & politico ordine viros,etiam ipfum Im-

peratorem Juftinianum eà harefi correprum memorat,qvi so 2/£i£s tale dogma invefigaverityverum verbi ipfius frgnificationi acríiuis infliterityvidelicet qui baudquaguam tale quiddamde Chr:ffo(corruptibili)pro-

pter fummum ipffus erga illum amorem cg- defíderium audire conffituerit. Quamvisveró ctiam hac narratio, de Juftiniano in errorem lapío ; procul dubio cx £uagríi Lzb. Ill, Cap. XXXV Ilt, petita, ab aliis negetur

autin dubium vocetur: (vid, 7.Forbef. Lib. HI. Inftr.Ehft, Th. cap. XVIH, nm,ult .qui hanc in rem citat Richardi Crakantborpi; Vigilium dormitantem;quem quidem in Germania vifum aut le&um non cognovimus:) tamen

quód revera fuerint quidam, qui non malo animó & curn alias corpus Chrifti noftro óze£awr agnofcerent, corruptibile dicere noluerint : aliis autem & forté ipfi Leontio occafionemifta, quz diximus.fcribendi dede-

rint, negari non poffe videtur. — Quin & ftatus controverfiz nonnunquam minüs recté in difputationibus veterum formatus fuiffe deprehenditur , ut aliquando inter fe acriter contenderent , qui facilé pote-

runt confentire ; adeóg diversó fentü corpus Chrifti corruptibile & incorruptibile dici potuerit. Sed de his hodie plura addere nonlicet, Interim Eutychetis & fociorum fobolem graviter erraffe credimus ac femper

meminimus dicti Apoftolici, quó Chriftus dicitur crwcifixus s£ adevahus ex ivfirmitate, aut fecundüm infirmitatem affumtam ; vivere autem poft refürrectionem ex potentia Dei : Il. Cor. XIII. 4. Agite ergó, Cives, quando

nobis licet veram ac falutarem de Chrifto & refurretione ejus doGtrinam audire,& feftum noftrum religiosé celebrare; faciamus quz vetcribus líráclitis in fefto preftanda erant ; qvibus injungebantur i. TASAf1. Cbag;-

g ahbifive oblatio pacifigorum ; 1. 'NTMeu Comparitio in atrio, 3. Y2'U (ive Latitia.vid. Ligbtfoot.n Hor.ad Evang. Luc.cap, 14, verf.43. p.740. Intelligitis;ceetus publicos nobis effe frequentandos; & gaudium,non cum mundo, in

voluptatibus impuris; fed in Domíno pié quzrendum ac fruendum : quin & facrificia feu munera offerenda Reverendis Ecclefiz Diaconis. Novimus illud Apoftoli Ebr, XIII. 16, eneficentie & communicationss nt obli-

:

Literis

MüLLERIANIS,

wfmfm'm': talibns enim witlimis placetar Deo, — Valete. P, P. feria I. Pa(-hatis A, C MDC LX)SVH.

n sR NORSRSARAREVUIT

-

m

—

k*

i

$u

dÀ

2

-

E

$6E

€

-

r

*

2

j

"

p

'6

-

$

À

N L

X

/'v

æ l

j 44

4

p

P.

T

]

"

"

f^.

b

x UHNUN UE tmon

'RECTOR ACADEMIAE JENENSIS,

SNER,PHILOSO

RALIS

.CASPAR PO

)PH.NATU

PROF, PUBL,

[

üuNA CUM PROFESSORIBUS CAETERIS,

CIVITATI SUAE S,P.D.

—

b

Em d

r2

iofüm admittitur , facile fit, ut mens hlo

z

A53

.

Vando fides noftra facró hoc tempore ad contemplandum Chitti refürgenus corpus glor

e,

9T

NU latione inftituta;redeat ad confiderationem cjusdem corpo

ris falutarisqualeante refurre&tionem & ;; d/elus carnis, quos vocatScriptura,fuerit? prefertim quód non a« -

3

À

^

';

umim illud corruptibile? an incorruptibile potiüs dicci

1idum(it? — Nota e(tanciqua fetà APHTHARTODOCETARUM ; qui nomenindetraxerunt

N

i

/ conceptione 2 9«j]cv ícu incorruptibile füi(Íe putarunt : Sed zeifthac Zare/frem intricatam e(Te fatetur D'N. D. Ca/evéws aegAey. Inffizut, Theol. defidei av t.pag.247 —

"

(x*

de Filia cap.Y. de Hum. Nat. in Chriffo , fed. IW. de Certam,lcribit : Fuerunt mufzi , inter quos etiam(uit Hilartus , qui contenderunts bumanam naturam in Chriffo pyoy

Euroskala Offset

XA

À

dere in ferrum lanitum.it.: pa[fones non po[Junt in corpus Chrifli deiffcatum cadere. — E pau ..

,

N

-

U verlonullis pajhonibus fuiffe obnaxiam.Dicunt enim: ficut rubigo non potefl ca

alios dotlos « pios viros, quibus vi[um fuit indigmum e[fe Der[àna Filii Dei aduaovein (q uod habetur Mazz A. XXVIv. 27.) €? tanta conflernatiatte conffiülart,ut JAngela confoi

queillos varas q44/7

vilfe expofftianes verborum E,vangelift.A lis autem con(tat, Noftrates . equidem diverfas agnofcere conditiones corporis Chriftt, pro diverfisftatibus Exina: «

veante & poft vefurre

étionem; ut tamen (imul doceant , Chriftum non (olüm ideó , quód corpus ab omni peccati labe purum habuit ; ledetiam propter unionem períonalem , & hinc re

nc naturz,paffionibus ac morti nullà naturz neceffitate obaoxium,

adcoque corpus ejus revcra incorruptibile fui(Ie: maximé cüm & primi hominis corpusin ftacu integritads immortal.

talejiuxta fententiam Noftratium communiorem. — Curcrgó Aphthartodocetarum nomen & dogma in vitio ponatur? queri poteft, Quodfi Eue/ymiem Zigabenim iadiamus, videni -

19

VierFarbSelector Standard *

&impaffibilitatem corpori Chrifti ad(cripfi(fe ; quàm que excludit paffiones & corruptionem ex

natura neceffitate(u(cpiendam. — Ita enim ille Pezopia tit AVL de iftis : Dowinam qui

*

dicunt , ut famem Qp fFtim e Lafitudinem (g religua ; nom tamen codemsquó nos, wodóeapertulte. — Nosemim , inquiumt , naturali nece[/tate perferimus

*

Chriflas autem ffoi -

percuüiffe

18

enimnattura legi

bus erat obtoxius. / Sed Leontius Byz,attde feldic A .X, & Niceph-Hift. Eccl, Lib, XF l. cap, XXIX,. quamvis fimilia. ab hominibus iftis prolata recen(cant ; addunt tam

jusmodi,

fraus latuerit, Ad qua rectius intelligenda; repctenda cft origo dogmatis ex Liferazí Prev.de Cawfa Neffety Eutych.cap. xix, Nempé cüm 7/morZezc homo Eutychianus,Alexanc ^

pus» Severum

Antiochenum ac 7w/iantin Halicarnaffeum, & ip(os Eutychianos, tunc auzem fugidvos, recepi(Tet ; fatum eft , ut monachus quidam quaftionem moveretSevero, de cor

17

antcc re

(urre&ionem (peCtato : quid opor reret dicere corpus Domini noffri Tefa Chriffi ? corrtptibile ? am incorruptibile * Refpondente Scvero ; /ancios Patrescorruptibtle ilud dixiffe : —

rum Julianum in alio locofedentem interrogarunt ; 24 ( ipfe diceret de cadem quaflione * & cfponfum abftulerunt, faniZos Patres contrariadicere, Horum ttaque, , ergit Liberatus

6)

ffonjum proprium volentes, feripferunt. f

brss adver[us alterutrum.

N..

ui vetientes in multitudinem civitatte ,éccleftam illam diviférunt s g:alios quidemfecerunt Corrupticolus appellar *

ä

16

zit alleytores,Phantafíaflas. — Julianifen

tentiam przcipué fe&labatur Gj2 , archidiaconus Timorhei : Severi partes tuebatur 7/e04o/ius, Ícriptor orationum : uterque poft mortem Tii

Eu E

fabat; ille quidem magnatibus urbis fretus, hic plebis favore nixus: unde arbs tora i fententits ( fact iontbus hominum diffrahebazur.vid, Liberatus cap. XX. Leontius AG, V. — Etnata ini —

rH

p

15

bus (e&ta altera alteram appellavit: nempé ut Corrupzicole f. P5ebertolatra , ctiam Theodofrani & Scenolat re dicerentur ; incorruptibiliratis veró patronis pratter Gajanitarum ctiam Maz

ä

ä

tur. Niceph, Lib, XV Hl.cap,x1v. quibus accedit 4p/z hardocetarum nomcn, quod apud NicepA, L. XVIl.cap, x1X- e Damafcenum, Lib. de barefebus €x pxeílum legitur,Cuüm ergó certum fitiin E..

Íchola natum e(fe dogma illud de corpore Chriftiiacorruptibili: aliàs autem conftet , Euty chianos negafTe ,quod corpus Chrifti nobis fit confubftantiale, & ftatuiffe unionem divinzatque

14

fonalem , qua fiat, falvà manente naturà utraque; fedaliam quamcunque; five per cor;verfionem naturz divinz in humanam,five per abíorptionem humans,(ive per mixtionem utriusque —

. cENN

difputandi locus:) fané non ftatim illipro orthodoxis habendi fuerunt, cüm docerent Chrittum fponte pa(Tum effe, non autem paturali neceffitate, Etnotandum eft, quód 7uz

13

priflina Extychianorum;& CÀrifli corpus incorruptibite e(le contendens,boc ipío argumento contraSevcrum ufus fucrit, ut diceret: 5/ pon izcorruz t ilile fed corruptibilelixerimus y inter .

fcrimen introducimus..

"t veró fédifcrimen conflituazur, dua in Chriffo natura reperiuntur, — Pt cur tám import uné fynodum (Chalcedonenfem) impugnamus ? vid. Leonta&].V, — Exgoa -

ter errror natus eft;confiftitin figmento de una tantüm Chrifti natura: nec negar! pote!

LbScverum parüm fuiffe memorem fuz hypothcíeos, càm corpus Chrifti corruptibile fuiiTe concede ,

12

juliano,

Lc. pafje fe pariter e& Chrifli corpus incorruptibile dicere e difcrimen conftttuere, G tibilominus unam ei zribuere naturam : quà enim ,non dico veritate.(ed fpecie duntaxat, id face -

-Atnos hactenusintelligimus,

quantum differat 4'5z;cia Tuliani & fe&tatorum, ab ca quim nofteates corpori Chrifti, noftris corporibus uescio adícribunt, Deindenon tantüm jam oli

píos &Q9o.jjeooxrica; ,& nominatim Leontíus ad.x.

(ed & noftratid quidam docueruniequivocum effe corruptions vocabuli.Nam oille,corruptto dicitur plena diffolutia corporis inelementa, —

11

itidemd, corruptiont vocamus adfettiones f£ve paffones illas bumamassuk e[uvireitire quad fant ejus generis alia Quum erga,addit patzA aliqua dixerit C/yri/li('arpu,; non fuftinuiffe corrnpti

mon pror fus fuiffe diffolutum, quad fand verit eje decontraritt eorumditit patee.Pl'arijpenum i ( & ente refurretlioné tpfum efe corruptibile tradunt.pof re[urreétione mcorruptibile, Confe —

hecexponit Lzb, X/ILcap.xrx- Cafftodorii ia Explie.Pfal XVT.eo Dama[cenl Lab. l. de orthad.F.cap.ag. quibus accedit 2,Ge/gerus DipXI/.pro Libro ConcS. 4,p.3m.470.& DN.D J.Olearíus inC

10

Conc.dePer[ Chr p.g9.570.Certum auté eft,&Leontius acNicephorus|l,cc.di(erté indicant,quod Gajanitz ( Aphthartodocete utriusq; generis corruption&,adeoq; etià quavis zv9esmva au -

aut fj maximécorpori Chrifti aliquid eorü competat;,tamen non aliter,quàm proutChriítus poft refurrectione cum dilcipulis fuis e

diilelepitur;id eft per fingularé quandá difpofitionem;

quod profe&ó iterü ab orthodoxa doctrina, de formá fervi,adeoq; & infirmitaribus aChrifto in (tatu exinanitionis fusceptis,totó corlo differt.Quamobre & 7o/.Lezgus in annotat. ad Nice, —

"Iphebartodocita ifli non fatis per[pexerunt [ackamentum a[famtiomi Lominis,guod [acramentum Dei vocat Hilarius : non item minorationem (j exinanitionem verbi Dei, formamá fervi,

Chrifla cjusd primagenituram ex mortus, — Catexüm quod Leonzíus,/. c. docet; quando orthodoxi, (ententiam de corpore Chrifti noftris corporibus con(ubftantiali tnentes, ex hac fua1 *

ruptibilitate impugnaver

unt;potuilfe fortaffis adverfarios exciperes 2womado zos à refurrectioneChrifH corpus incorruptibile dentes nibilominis ejusde effe nobifeum fulflantia tradamus s.

2029 1

"

idem ante vefurredl

incorr uptibiles nibilomimus ejusdem ejfe molifeum fulllanzia fateri (quamobjetionem Nicephorus, Leontium aliàs fzquens, tanquam revera à Gajanitis prolai -

difficultatem gignere videtur ; cum non fatie congruat ci; quod anté diximus;de primo fundamento erroris Aphthartodocctarum,in negata oposziz corporis Chrifti & noftrorum corporv

ciffim obfervanda fünt duo : unum, quod Eutychiani, morc hereticorum, nonnunquam diffimulaverint coram orthodoxis duriores fuasac jam condemnatas hypothefes; & coníenfu.

dogmatibus prz fe tulerint : alterum,quód obje&tio ilía (i non ex meate ipforum hzreticorum, Juliani, Gajani &fequacium ; faltem ab iis afferri potuerit , qui cüm orthodoxi aliàs e(Ien: ;

gmatis de Chrifti corporc incorruptbili decepti, &in focietatem iftorum hzreticorum tranfüilIe vifi fuerunt: quamin rem vid. N/cez/ /. c. qui prxter alios multos ex facro & politico ordir

dogma invefligaverityverum verbi ipfíus fgnificationi aeriis snfliterityvidelicet qui baudquaquam tale quiddamde —

peratorem Juftinianum eà harefi correptum memorat,qvi soz 2/£/£s £ale

pter fummum ipffus erga illum amorem eg* defiderium audire conflituerit. Qua mvis veró etiam hzc narratio, de Juftiniano in errorem lapío , procul dubio cx £vagrii Lib. Il/, Cep. XXXV1

autin dubium vocetur : (vid, $.Forbef. Lib. ILI. Inftr.Ehft. Th. cap. XV1II, nm,ul .qui hanc in rem citat Richardi Crakantborpi, Vigilium dormitantem;querm quidemin Germania vifüm aut letum n —

" - L

quod revera fuerint quidam,

qui non malo animó & cum aliás corpus Chrifti noftro éue£awr agnofcerent, corruptibile dicere noluerint : aliis autem & forté ipfi Leontio occafionemifta, qua

rint, negari non poffe videtur.

Quin & ftatus controverfiz nonnunquam minüs recté in difputationibus veterum formatus fuiffe deprehenditur , ut 2liquando inter fe actiter conten *

dici potuerit. Sed de his hodie plura addere nonlicet, Interim Eutychetis & fociorum fobolem graviter e:

runt confentire ; adeógy diversó fentü corpus Chrifti corruptibile & incorruptibile

meminimus dicti Apoftolici, quó Chriftus dicitar crwesfrxus e£ ecMeveias ex infirmitate, auf fecundüm infirmitatem affümtam ; vivere autem poft refürrectionem ex petentia Dei : II Cor. XII, 4. A. —

nobis licet veram ac falutarem de Chrifto & refurre&tione ejus doctrinam audire, & feftum noftrum religiosé celebrare; faciamus quz veteribus Iíraclitis in fefto przftanda erant ; qvibus inju:

g b,[rve oblatio pacific

orum; i. TNMeu Comparitio in atrio, 3. VT12'U (ive Leritia.vid. Ligbtfootn Hor.ad Evang. Luc.cap, H, ver[.43. p.740. Intelligitis,ceetus publicos nobis effe frequentandos; & gaud

voluptatibus impuris

*

3

&

fed in Domino pié quzrendum ac fruendum : quin & facrificia feu munera offerenda RcyerexIQis Ecclefiz Diaconis. Novimus illud Apoftoli Ebr. XIII.16, "Bezeficent;

L

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

vifcamini : talibne enim vitlimis placetur "Deo, — Valete. P, P. fcria I Pa(zhatis A, C MDC LX)SV[I.

M a MBApE