LXV6d_fol_065
author: Zeller, Johann Ulrich

DE CQINUS

OLLEGIUM FACULTATIS

JURIBIC]E

FLORENTISSIMA HAC EBERHARDINA

STUDIORUM UNIVERSITATE

Ledlori Benevolo $. €? O.

7

P/»x)'-

"

É

/()1 m

Xä

N

Ua fit Imperii Romano-Germanici ejusque regiminis forma , qua ejus admini-

A

w

"C

27

Sy

flrandi ratio, hujus feculi ingenia, nobiliora pariter ac ignobilia ; fübinde exercuit. Sed uó lon-

!

Z

gids abeft à fimplicitate formarum , quibus respublicas conftare dudum ex Hiftoriarum., monu-

A

72M

"

Z

7

;/;

L

»

Z

z

| mentis obfervárunt Politici, eÓ audacis in divería fententiis isum eft , aliis Statum ejus Monarchi-

s

er

z

2 cum, aliis Ariflocraticum, aliisex Monarchia & Ariftocratià mixtum; aliis Monarchicum, fed Ari-

s

,

x

472

y ^

ftocraticeé temperatum, afferentibus: aliis adminiftrationem Reip. effentialem, cum ipfa fcil. Maje-

flate ac Reip. flatu coherentem , Imperio; accidentalem veró Imperatori & Ele&oribus, à quo & ille & hi eandem

fibi demandatam habeant, diversà tamen iterum, quoad diverfa jura, rationetribuentibus, Et quisformas omnes,

quas alii quidem amore veritatis; haud pauci veró vel fibi placendi ftudio, vel alios corrigendi p.ruritu, vel rerum Im-

perii ignorantià , vel in Sacratiffimam Imperatoriam Majeflatem odio , vel aliis ex caufis ingenio conceperunt atque

in vulgus ediderunt, in unius pagellz anguftias cogere poffet , ciim eas vix immen(à comprehendant volumina? U

veró experientià tefle;juxta , Imperatoris etiam noflri effatum in . Nov. 7. i praf-

princ. €9' INov. 74. cap. 1.

:

natura femper deproperat edere novas formas; ita nuper Orbi literato ornaté fluido

f«

er

ibendi genere fe infinua-

vit libellus quidam , cujus Author poftquam ; ur refert; in iririere Irmperii Romano - Germanici Statüs exploran-

di ergà fufcepto per Germaniam & in ea per aulas Principum eminentiores circumcurfitavit ( utimur voce ipfius

proprii) atque aliquandiu Ratisponz , ubi frequentior tüm ob exardeícens bellum Turcicum Principum conven-

tus erat;haffit; ex Viris, ufu rerum fpectatis, id tandem de hoc Statu fe didiciffe fcribit;nempe: Germantam effe irre-

gulare aliquod corpus €9' monftro fimile, fi quidem ad vegulas [eientia civoilis exigatur: quod lapfa temporum, per focor-

dem facilttatem Cafarum, ambitionem Principum, turbulentiam Sacerdotum, ex regno regulari in tam snale concinna-

tam formam [it prorvolutum , ut neque regmum, etiam limitatum, amplitus fit ylicet exteriora fimulacra tale quid pra [e

Trant; neque exactà corpus aliquod aut foflema plurium cicitatum. federe nexarum , [ed potitis aliquid inter bac duo

futiuans. & pauló póft differitita. — Germania ad federatorum aliquod fyflema ultró *vergit. — Imó fi tollas mutuam.»

éllam inter Imperatorem €9' Ordines renitentiam , jam erit reuera Germania corpus aliquod, féufyflema fociorum sna-

uf«

quali fidere ntxorum ideó,quód Ordines, qui-vocantur,comiter colere €9' vecverentià profequi Cefarem teneantur.

bushoc tandem fübjungit : Ergó commodsffime Statum Germania pofmwur defignare, quod proximé accedat ad fyfíe-

sma aliquod plurium Civoitatum , in quo. unus -velut. Princeps aut. Dux. federis emineat funulacris. Regis veftitus.

Sed càm argumentum hoc de nova & monflrofa prafentis Imperii Romano - Germanici Statüs forma ; ab

Authore illo ( five peregrinus fit;five Germanus fub peregrini nomine delitefcens:) nuper efformata, ob novitatem;

fed & füà momentum, dignum fit, ut ad lydium veritatis& rationis lapidem examinetur,ad id; dum Facultatis noftrz

SACRA IPHONIANA anniverfarià Oratione excolere Collegii permiffu conftituit Vir- Juvenis € Nobiliffima

& in incluto hocDucatu florentiffima familia Clariffimus Da. M. JOCGOHANNES ULRICUS 3cef(cr/ Juris Lltrius-

que Candidatus meritiffimus, anía haud vulgaris die X IV . hujus menfis, horà antemeridianà nonà;in confueto Aulz ,

quam vocant , Novz conventu dabitur.

uem ad A&ume Literatorum Ordine omnes, quotquot Collegium

noftrum favore comple&untur, fed & familiz Peroraturi in publicum merita, qux ipfe in futurum augere omni

honefto nititur & graffatur molimine, xflimant, decenter & omni officiorum votorumque promptitudine invita-

—

mus Pcrfcfiptum roboratumque Facultatis noftrz figillo die X 1I. Septembris, Anno M. DC. LXVIL -

idndiiet

TU R1 WN-G6G wE,

p

Á

Typis JOHANN-HENRICI REISII.

l

i

*

-

»

w

P

&

w

h

M-

&

-

L

Z

1

hVA

^

^f

t

.M

W

a

M.

"rX

—

—

s

j

«

g

m8ü8

w

*

ECä&NUS

COLLEGIUM FACULTATIS

l4

JURIDIC £

FLORENTISSIMA HAC EBERHARDINA

STUDIORUM UNIVERSITATE

Ledlori Benevolo $. €? O.

UE5

r

d ) d

xä

d

j

V

Uze fit Imperii Romano-Germanici ejusque regiminis forma , qu::

Z

s

flrandi ratio, hujus feculi ingenia, nobiliora pariter ac ignobilia , fubinde exercuri

!

giüs abeft à fimplicitate formarum, quibus respublicas conftare dudum ex Hift -

ä

d

Z

2

þ/y/i

z

Y

Z

L

»

£*9) mentis obfervárunt Politici, eó audacius in diveríà fententiis isum efft , aliis Statur.-

-

O

7

E

z

2 cum, aliis Ariftrocraticum, aliisex Monarchia & Ariftocratià mixtum; alus Monai

:

ie

(

9 7

I A

PA^

X

flocraticé temperatum, afferentibus: aliis adminiflrationem Reip. effentialem; cu -

flate c Reip. flat

u coherentem , Imperio; accidentalem veró Imperatori & Ele&oribus, à quo & *

W

fibi demandatam habeant, diversà tamen iterum, quoad diverfa jura, rationetribuentibus — Ec qu

quas alii quidem amore veritatis; haud pauci veró vel fibi placendi ftudio, vel alios corrigendi pruri

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

perii ignorantià , vel in Sacratiffimam Imperatoriam Majeflatem odio , vel aliis ex caufis ingento cc.

in vulgus ediderunt, in unius pagelle anguftias cogere poffet , ciim eas vix immenfà comprehendan

18

veró experientià tefte;Juxta , Imperatoris etiam noftri effatum in.. Nov.

73. in praf. pr

inc. ö,

f«

V

natura femper deproperat edere novas formas; ita nuper Orbi literato ornate fluid

cribendi j

17

vit libellus quidam ; cujus Author poftquam , ut refert, in irinere Imperii Romano - Germanici

di ergó füfcepto per Germaniam & in ea per aulas Principum eminentiores circumcurfitavit (u^

ä

16

proprii) atque aliquandiu Ratisponz , ubi frequentior tüim ob exardeícens bellum Turcicum Pr.-

EEE

tus erat;hafit, ex Viris, ufu rerum fpectatis, id tandem de hoc Statu fe didiciffe fcribitjnempe: Ger

E-2EHHHHHHHHHH

LE-EHHHHH:

ä

15

LL

ulare aliquod corpus €9' monftro fimile , f quidem ad vegulae [cientia ciroilis exigatur: quod lapfa tem-

dem facilitatem Ca[arum, ambitionem. Principum, turbulentiam Sacerdotum., ex regnoregulari in tai

N

14

tam. forma fit provvolutum , ut neque regnum, etiam limitatum; amplitis fit licet exteriora fimslac:

13

Crant; meque exactà corpus aliquod aut [yftema plurium civuitatum. fadere nexarum , [ed potitis ali-

ET

fluttuans. & pauló poft differitita. — Germania ad fderatorum aliquod fyftema ultró vergit. Imó .

állam inter Imperatorem €9 Ordines renitentiam , jam erit vevera Germania corpus aliquad, fémfyfhi -

quali federe ntxorum ,ide2, quód Ordines, qui vocantur,comiter colere €9' recverentià profequi Ca[arem -

11

bus hoctandem fübjungit : Ergó cqmmadzfimä Statum Germania poffimus defignare, quod proxim

ia aliquod plurium Crvitatum , in quo. unus uelut. Princeps aut. Dux. federis emineat tmulacr -

10

Sed cüm argumentum hoc de nova & monflrofa prafentis Imperii Romano - Germanici St-

Authore illo ( five peregrinusfit, five Germanus füb peregrini nomine delitefcens:) nuper efformat

fed & füi momentum, dignum fit, ut ad lydium veritatis& rationis lapidem examinetur, adid,duni.

SACRA IPHONIANA anniverfarià Oratione excolere Collegii permiffu conftituit Vir- Juves

& in incluto hocDucatu florentiffima familia Clariffimus Dn. M. JOHANNES ULRICUS 9.

que Candidatus meritiffimus, anfía haud vulgaris die X IV.hujus menfis, horá antemeridianà nonà; |-

quam vocant, Novz conventu dabitur.

uem ad A&ume Literatorum Ordine omnes; quc.

noftrum favore comple&tuntur, fed & familiz Peroraturi in publicum merita , quz ipfe in futui

honefto nititur & graffatur molimine, zftimant, decenter & omni officiorum votorumque pro

n

mus. Pcrfctiptum roboratumque Facultatis noftra figillo die X 11. Septembris, Anno M. DC. lf

5

4

TUBI!NG £,

.H zW2 NESS

3

Typis JOHANN-HENRICI REISII.

2

1

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com