LXV6d_fol_050

DECANUS

EGIUM FACULTATIS

DOHE

" THEOLOGIC E

Bo ; I.J.

v

x2 —

SyA7

Ó

2

N

45

E

d

«

A

Gregié Gregorius Nazianzenus: c]"rz'fzm'dm A Pojiolis datus . esl S piritus , prout

:

7

, p

2

E

ipfórum captus ferebat , tribusq, temporibus: nempe antejuam Chrifime per pajsonem glorificareturs poft-

,

7

D o

Ho»

quam ve[urrectione glorificatua eff ; pofe ejus $m coclum afcenfum [Froe veffitutionem , five quo alio nomtne

[/ C)"

d

A

e

'L

$

N

res ea fit appellanda. — Ffoc autem per[picue offendit tum prima illa morborum Spirituumque depulfio,

ä

d

.f

qua fcil. non absque Spirttu fiebat ; tum illa poft confetium Salutis nofera negotium in[ufflatio, qua drvi-

-

T

(2

212 $0A

S

nioris procul dubio In[pirationis Specimen babebat, tum poflremó prafens tgnearum linguarum dicifío

folennifzfto celebramus.

Verum primo quidem ob(Gure : fecundó expreféitts: nunc veró perfeétitis : ut qui non

qmm-atia

jam Operatione fola prafens fft, ut antea fed fubfeanttal ut fic loquar, modo adfit ac fimul verfetur.. Decebat enim ut,cum

Filiur corpoream nobitcum con(uetudinem babui[[et, Spiritue quoque corporeo nobicum modo ver[aretur €9' corporeo modo

apfe cerneretur : €& cum. Chriffus ad fefe vevverfus effet, tlle ad mos defcenderets ita quidem, ut €9' tanquam Dominus veni-

vet,E9 tanquam D EO nequaquam oppofitue, mitteretur.. nec tantum Apoftolis datus eft Spiritus ille, cum Orbis refor-

mandus,utinftar Avis cujusdamfoveret fibifuppofitosad primzva CreationisExemplum,tanquam Ignis coelitus demiffus

animaret meticulofos, ferenaret mentem, inflammaret affe&tus , tanquam ventus propelleret ad extremos Mundi fines

vel pede invias vias etiam quarente , vel fono fopitos fomno impietatis excitante, fed & delapfus eft in alios inferioris

flatus & conditionis homines & adhucdum fucceffivé fe promovet , ac per gradus opes fuas in mentibus fidelium expli-

cat,atq; quod maximum de confequenda Beatitudine certos reddit & confirmat. — Eocollimat gentium Apoftolus no-

canter Spiritum vocans ajjs&.» in cordibusnoftris, voce àSyris& Phoenicibusper mercatoresin Helladem translata, quam

S'cgiptura aptat obíidibus, fidejulloribus; quà defignant eru,fiiti pignus, Symbolum, quod in ie?«« dabatur ei fodalium,

qui Jubebatur coenam comparare , quod tanquam pars precii in anteceflum folvebatur venditori, ut fides fieret relique

Summz perfolvendz , quod denique Sponfüs Spon(zx & viciffim exhibebat in pignus de futuris nuptiis fa&z fponfio-

nis: Quis enim quzfo Spiritus ille coelitus in nos defcendens,quam Obfes pacis cum DEO, de quo Chryfo&omus:qqem-

admodum [i bellum inter fe gentes aliqua gerant obfides dartfolent: fic Deue Filium (uum dedit pacit,imduciarumque pignus

€5' Spiritum f(anciumsqui ab ipfo procedzt? quam fidejuffor gratiz in nos diffu(x, de quo Hieronymus : $$ Zrrbabo tan-

tur» quanta ip[a poffeffio ? quam pignus de flatu adoptionis, quo pii in hàc vità gaudent? quam Symbolum in futuram

ccenam, deliciaramque cocleftium apparatum? quam pars noflrz Beatitudinis & primitiz Meffis, quam expectamus?

quam denique prolufio quedam illius fuavitatis, quam defiderat Sponfa Chrifli in his terris, ambiunt omnes & finguli;

qui ad nuptias agni vocati.

Optumé Auguflinus : zírrba son redditur , fed tanquam pars pretit manet. ei, cui totum.

deinde pretium fokoitur, unde Sptritus $.,qui per gratiam [anttificantem donatur melis Arrba,quam pignus *vocatur, quia

morienti juflo oita aterma tanquam pretium f^"uitur gratia fanclificans non aufertur,(éd impletur. — Elegithoc Argumen-

tum fibi occafione inflantis Feftivitatis enerabilis €9. Praflantiffimur Vir Juvens CHRISTIANUS PHILIPPUS

LEUTWEIN,ertbemia Francus $.T beol. Studiofas indefeffues L. B.à Polbeim fIndwrus 14'Præj?ä?w, accenfusquip-

pe hoc Spiritu,quod Apoftoli quondam fecerunt pio mentis conatu zmulanter exprimere ii *endit, & quemadmodum

ipfi charifmata acceperunt , ut aliis quoque communicarent; Lucem coeleftem, ut tenebras diffiparent & coecos illumi-

narent, vim illam fupernam;ut mortales DEO ne&erent ; fic utut non paflibus zquis in eandem cum illisMetam Sco-

pumque contendit, Quotquotigitur Salutis zternz cupidi,& quanta certitudo fit Chriftianorum circa Coronam glo-

riz, pro qua hic decertamusfcire avetis, nec non averfamini Scyllam fecuritatis, Charybdin diffidentiz, remigantesinter

utrumque extremum ad portum Felicitatis die funj quinto, borá nona antemeridiana ad majus Auditorium, quod

Aulatheologica vocatur, frequentes convolate, & de Spiritu Arrhabone, quem accepiftis in primordio vitz adbucà ma-

tre rubentes per lavacrum aqua differentem faventer, attenté & patienter audite, — Exaratum Tubingz jt. Maji Anno

M DC LXXIV.

T 'ypä ]obann-glenrici Refit.

S

T

^i

ii

b

A^

(

]

-

-

la.

*5

^

"n

m

u

P

d

x

Al

vt

D

o

-

w

n

&

"

i

.w

M

*

DE CATNU $

COLLEGIUM EACULTATIS

LEHEOLOGIC/E

B R s

Q*

2

5

$

3

Gregié Gregorius Nazianzenus: 4 rifariam Á poffolis datus e5i S piritus , prout

:

d

Ts

N

$J ipfórum captus ferebaty tribusq, temporibus: nempe anteg'mm Chriflus per pajmonem glorifice -t --

A

Z

2

quam vefarrettione glortficatua eft , poft ejus im cerlum afcenfum [frve veffatutionem ; frroe quo —

"d

£

2

P

9)

2

d

a res eafita

ppellanda.

Ffoc autem per[picue offendit tum prima illa morborum Spirituume .

es

ä

e:

79

^

qua fal. non absque Spiritu fiebat y tum illa poft confeétum Salutis noffra negotium injufflati

.

TY

K r

(

QUE

SS

ntoris procu

EE

l dubio In[pirationis Specimen babebat. tum poftremo prafens ugnearum linnga—

qmm'&tia

olenni fcflo celebramus. — Verum primó quidem ob(Gure : fecundó expreféttis: nunc uero perfectins,

-

X

jam Operatione fola prafens fit, ut antea fed fubflantiali ut fic loquar, uodo adfit ac fimul verfetur. Decelat e.

Filiue corpoream nobiscum confuetudimem babuiffet , Spivitue quoque corporeo nobistum modo cver[aretur & cai*

o

W

spfe cerneretur : €9 cum Chriflius ad fefe recverfus e[fet, tlle ad nos de[cenderets ita quidem, ut €9' tanquam Do:

19

ret,E9 tanquam D E O nequaquam oppofitur, mitteretur.. nec tantum Apoftolis datus eft Spiritus ille, cum C -

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

mandus,utinftar Aviscujusdam foveret fibi fappofitosad primava CreationisExemplum,tanquam Ignis coeli.-

animaret meticulofos, ferenaret mentem, inflammaret affe&us ; tanquam ventus propelleret ad extremos.

18

vel pede invias vias etiam quarente , vel fono fopitos fomno impietatis excitante, fed & delapfus eft in alic-

flatus & conditionis homines & adhucdum fucceffivé fe promovet , ac per gradus opes fuas in mentibus fidi -

T.

cat,atq; quod maximum de confequenda Beatitudine certos reddit & confirmat. — Eocollimat gentium Aj

g

16

canter Spiritum vocans ajjedéa in cordibusnoflris, voce à Syris& Phoenicibusper mercatoresin Helladem tra: *

Scriptura aptat obfidibus, Hdcjufïoribus ; quà defignant eru»di.ti pignus, Symbolum, quod in iez« dabatur «

|REEEEEEEEE

18

qui Jubebatur coenam comparare , quod tanquam pars precii in anteceffum folvebatur venditori, ut fides fi

E-HHHHGI-

ä

,quod denique Sponfus Sponfz & viciffim exhibebat in pignus de futuris nuptus fac-

Summaz perfolvcndæ

14

nis: Quis enim quafo Spiritus illecoelitus in nos defcendens,

quam Obfes pacis cum DEO, de quo Chryfoftc -

J FENN

admodam [f bellum inter f€ gentes aliqua gerant obfides dari folent: fic Deus Filum [uum dedit pacts, inductarui

13

procedi? quam fidejuffor gratiz in nos diffufz, de quo Hieronymus : 52 2-

€5' Spiritum [anttumsqut ab ipfo

H

1u£) quant

41

P

a

"r

o[feffio ? quam pi

gnus de flatu adoptionis, quo pii in hàc vità gaudent? quam Symbolum,

coenam, d

eliciaramque coeleftium apparatum? quam pars noflrz Beatitudinis & primitiz Meffis, quam e -

am illius fuavitatis, quam defiderat Sponfa Chrifti in his terris, ambiunt omni-

quam denique prolufio qued

11

qui ad nuptias agni vocati.

Optumé Auguflinus : Zrrba non redditur , fed tanquam pars pretii manet e

quam pignus « -

deinde pretium foFoitur, unde Spiritus $.

»qui per gratiam [andtificantem donatur melius Arrba,

10

morienti juflo vita aterna tanquam pretium f^"uitur gratia [ancit

ficans non aufertur, (6d impletur.

Elegit hoc

tum fibi occafione inflantis Feflivitatis Venerabilis €9' Praflanti,

imur Virjuveniss CHRISTIANUS PFE

LEUTWEIN,IWerthemia Francus $.T beol. Studiofus indefeffe

i, L. B.a Polbeun /Zudlaruf"mee&m, a(

pe hoc Spiritu,quod Apoftoli quondam fecerunt pio mentis conatu zmulanter exprimere ii "endit; & queis

ipfi charifm

ata acceperunt, ut aliis quoque communicarent , Lucem coeleftem, ut tenebras diffiparent & c

narent, vim illam fupernam,;ut mortales DEO neGterent ;

fic utut non paffibus zquis in eandem cum illis -

[f

pumque contendit, ngtquotigiw;r S

alutis xternz cupidi,& quanta certitudo fit Chriftianorum circa C«

6

riz, pro qua hic decertamusícire avetis,

nec non averfamini Scyllam fecuritatis, Charybdin diffidentiz, ren:

antemeridianá ad majus Auditc-

utrumque extremum ad portum Felicitatis die funij quinto, borá noná

Aulatheologica vocatur, frequentes convolate, & de Spiritu Arrhabone, quem accepiftis in primordio vita

5

ä

tre rubentes per lavacrum aqua differentem faventer, attenté & patienter audite, Exaratum Tubingz 31

ls

M DC LXXIV.

4

3

T ypis ]abann—äenrici Reifit.

2

1

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.cóom