LXV6d_fol_046

DECANUS

ET COLLEGIUM FACULTA-

TIS THEOLOGIC £ IN UNIVER:

SITATE TUBINGENSI

e

.L:äoriäw.&!ulem!

2299

a.

UE

.

À

)

Uemädmoäum nihil zequ

& Ecclefiam zdificat, ac Minifterad eam à Chrifto miffus,

A

e

e

2

'cujus vita do&rinz Veritati re'fpo-päec;»quipp: qui p xesà Cfb acréfdoy2. Cor. $. V. 10. Varnpéon Xej59 V Cor.

;

2

Z

A

E

^

M

£

Z

L

4« V. 1. 08 cngyO" 1. Cor.3. v. 9. qui; quod unà doctrinz manu zdificat, alterà probatz vita ftabilit; Indeque

A

;

£

A

d ;""3',4'7507 g fä-aeääEt qude 0713 Cams cït:(Zæ;rv "075*U;äfïüþl-fms;-'quenlaäm()dum rj Üavárs mic amwpetrois &6 $aram , 2, Cor. z.

Mo-

2

(.æ

ZA

ZA

WA

16 HuicenimChriftusetiamnum per Ecclefiam,legitiméeum vocantem;provinciam przdicationis verbi

*

4.5s

r u

d

2277 divini ; tà

m contra fcelera mundi in lege detonantis;.ac v «érvy & BammepZ &c aidvos aivor àraai r Apoc. i4.

V. I ,Tver&

minantis, quàm r»ixerQuyeaéons mvoc per Evangelium (A&or.2.v.1.) f pirantisadminiftrandam demandat; clavibus

etiam Regni Catlorum commilfis, cum claufulà ratihabitionisomnium eorum in ccelo, qua ab eo ex officio re& fa&o in ter-

ris funt gefta: quo ia officio qui Ecclefiz Miniflerinoffenfo pede progrediatur,fiipfius v ita.noneftinoffenfa; utut do&trina nihil

aduflionis de hzrefiaut heterodoxià capiat? LInde Hilariustom.s. Can.5:in Matth.fol.343. dicere folebat: Optizum e[fe exem-

plo potius docere, quam dictit : Ex Auguftinus tom.2, Epift. nz, Col.515. Plus vvalere snodum «vicendi, quàm docendi, juxta tritum

verficulum;

(—Regula virtutum pulcherrima *vita docentis:

Et Hieronymum tom.3. Epift.ad Fábiol. de vefleSacerdot fol. 82. T anta;inquientem, Zebet effe eientia 9 eruditio Pontificit

LJEP toto:eam babitu refonet,€9 ornatu; ut

DEl,ut €9 egré[[fus ejus, 9. motus, €9 unicverfa vocalia [int ,"veritatem mente conetpta

quicquid agit,quicquid loquitur yfit.doctrina populorum ;

Quemadmodum,;inquimus;

Ecclefiamnihil equé xdificat;ac ejus Mi-

nifter,cujus vitacum doGrinzfinceritateconvenit:Tta ean

Y

1

dem viciffim nihil magis.offendit & deftruit;quàm fi ejus vitaàdoüri-

nà diffidet;& incontraria Omina abit; puta, f11s virtutes dicendo crepat, viven

do autem'fcandalofa vitiadefignat: Siexi, adTi-

moth. 6, v, $. àvnloveen; arget , ipe veró :avarus sapdiar jyrpravuéror r)eri£ius habet; xasiqas 3b5 2 Pet, , v.14: S1 Chbarttatem; pie ve-

ró pr odio adverfus proximum, nil tale meritum, ilia rumpit, ceu àeems - vitam.zternam prodigens, i. Joh. 3. v. 13: Si u-

*

-

anittatem; ipke

e vero

Cwegä;þavïäv,*cu

i Deus refiftit,r. Pet.5. v. 5.e. cympanitide lábora ns,cuJus pathologiam Apoftolus tàm exacto

aphorifmo exprimit ; ut Hippocrates exaGtiüs mon exprimeret; inquiens 4/Cor.8. vetf. 1.5 yZnc Qui; S1 àwstueym [nceritatem in

didlit ac i horim 9 fs eum fic loqui jüberet; Ipfiushingua veróà naemate pectoris tanto-intervallo diftat;quanto.diftat mel

à felle, ingenuitasà fuco :- Etita deinceps progrediendo in univetíum per oppofita, quibus-virtutes à vitiis ; tanto diaftemate

funt remotz,quanto coclum perx4es« séysabinfetno; quo praCtico Oppofitorum 'Elencho quicunque Ecclefiz Minifler peccat;

fimilis eft ei; qui cornu geritfine Vulcano; alteráà manu per vitam'bonis exemplis carentcm:.de&nicns,-quod«dcxtcraïDo&rinæ

adificavit, linde Auguflinus, :ut legere eft t. 4. cap. 27. de doctr. Chrift. «col. 91 evangelicis Do&oribus hoc monitum

gt

praícripfit; V:den

dum ejfe eu ,ne temere quid agant , £mó ne nibil, neve etiam male-quid agant, ne eloquenter dicendo , nequi-

ter "vicendo anima [ua fint 3nuttles :

:quales erant Scribe& Pharifzi , de .quibus Salvator "Matth 23. verf, s.inquit: Swper

cathbedram. Mofis federunt Scriba €9' Pharifeis Omnta ergó , quacunque dixerint vobis fervare , fermate, €9. facites dicunt

enim, €9 non factunt. . "Scandalaquz ex hoc Ecclefiafticorum cacoethe in-epidemica-.vercunt,-,&:contemptuzvcrïbi, infectione

lacrymarum, etiamfi fanguinez-effent ;rheumate fatis deplorari

impietatis, imÓ etiam apoflafià à verà Ecclefià glifcunt;largo

non poffent; quorum copià quia 'experientia fatifcit , quid-opus-eft ,.eorundem exempla .ad dictis:fidem faciendam ad-

ducere ? Hazc cüm ita fe habeant , vifum:eft Facultaii Theologicz folenne, B. Auguftino.defacratum feftum,:nonaad cultum

B. Patri prxftandum, fed ad ix8aco — äm,-gacpä;—"ejus,"& aevintuendam & imitandam, publicà quafi parentatione celebrare ; quà

tàm illuftris Sideris Ecclefiz radii donorum;virtutum, & totius vitz Zodiaci quafi.aliquo tubo colle&i ocilostotius Auditorii,

preferim Civium Facultatis-noftrz,qui fe Auguftini dogmatum

;quotquot eorum ad facrz Scripturz prafcriptum quadrant,

alumnos profitentut , percellant, ut, qui.nunc in fludiorumtramite , ceu Juvenes, Augiiflini virtutes aud:unt, aliquando in Ec-

clefia Viri fa&i;ceu w o eas etiam ad gloriam DEI, in Ecclefiz xdificationem ; & ;p.roprium;animæ :«emolumentum imi-

centur ?

uod eà tempeftiviüs fiet., «quia aliis temporibus.de dotrinà B. Patris, ejusque ; ut.& reliquorum Patrum,

autoritate fatis füperque fuit.a&tum , & tranfitus à doctrina ad vitam nullius, tàm pratoriz 'cohortis ,.quàm iriferioris cen-

L

turi

& Theologi

ámitatione non digtüffimam fponte fià patet : Quod pietatisofficium eximiz;non vulgariseruditionis praftans

MICHAEL SCHUSTERlS Memmingenfis , Theologiz Studiofus folertiffimus,die 29. Augufti,

Vir Juvenis, Da., M.

qui B. Auguftino facer eft ; hori antemerid. 9. in Aul:

novi Theologorum publici Oratione ita exequetur ; ut Auditores; be-

nevolas aures ei exhibituros, eum audiviffe non poenituerit.

Qui de causá civibus Facultatis noftrz mandamus, ut die; ho-

iquos veró peramanter rogamus, ut & ipfi ad virtutes

ri & loco di&tis.ad panegyrin inflituti fefli frequentes confiuant: Rel

.

B. Auguflini perciprendas , anim

isque fuis penitus irfigendas, huc feconferant, & de vice, fimili in flatu publicz neceffitudinis

inob. reddendi,nullidübitent. '"Exaratumdie 24. Augufti, Anno Chrifti 1675.

Typs JOHAN N-HENKICI KEISII,

d.

2

a

)

Vs

"

-

P

P

Z

*

-

L

s

*

-

d

—

H

»

5

"

:

m

-

ass

T

Tehete* i

ER É

f«b

d E

As

DECANUS

EICOLL

GIUM FACULTA:

TIS THEOLOGIC £ IN UNIVER-

SITATE TUBINGENSI

Leäoriäw&!u!emi!

$2

eo»

Z

O G.

Uemadmoäum nihil equ

é Eccefiam zdificat, ac Minifter ad eam à Chrifto miffus,

e/ 3

A

Z LdN

N

c

L

7

'cujus vita do&rinz Veritati re'fpo-näec;»qui pp; QUi r Xejss Cfb veerBiBuy.2. Cor, s. v. 10. x2

pénie Xgj58; l. Cor.

;

(

)

s

"

E

4« V. 1. 08 ringy « 1. Cor.3. v. 9. qui; quod unà doctrine manu zdificat, alterà probatz vit ftabilit; Indeque

»

. ^

*

"

A

z

A

.

zM

d Suu) ia Xejs g Tä"aiääEt qude 0713 um ä;(ïæ;;v m"glæ;;g'o,.æ'mg;z-quemaämodum rj Üaváze mic ámuptrois éc óbvamr , 2, CoF. 2.

C

.16: HuicenimChriftusetiamnum per Ecclefiam;legitiméeum vocantem;provinciam pradicationss verbi

2

f

"c

d

"-

//

J//

.AC TÓy x dryey & ana-p; & cudiyatg cuovay ämfäm'vw& AP-OC.. -i4.

divini, tàm contra fcelera mundi in lege -detonantis;

V. I ,'er& mina

den;

ntis,quàm r»fxerQueubn 7vois per Evangelium (A&tor.2. v. 12 * fpirantis.adminiftrandam

etiam ïchni*Coe*lorum;comnaims, cumclaufulà ratihabitionrsomnium eorum in:coe

lo;qua.abeo'ex officior

"d

noneftinoffenfa; ui-

ris funt gefta: quo ia officio qui Ecclefiz Minifterinoffenfo pede progrediatur; fiipfius vita

aduftionis de hzrefiaut heterodoxià capiat? Llnde Hilariustom.s. Can.5.in Matth.f£0l:348. dicere folebat: O

-

plo potius docere, quam dictis :Et Auguflimus tom. , Epift. : Col.s25. Plus valere snodum «vivends quám doce.

T

x

verficulum;

— ARegula virtutum pulcherrima *vita docentis:

d5

dehet effe [Cientia€9 « .

?Et'Hieronymum'tom.*;.pri-R.,ad"F,aibiol.:de-che'Sa-c&rdot, fol. 82. T antá;inqurenten

z

DEl,ut &5 egré]fus ejus, Co^-

snotus, €9 unicoerfa wocalia fint ,«veritatem emente contiptai 7

toto-eam babitu refoi

eliamnihil ,æquä zd.

ngicquidv agt

*

quicquid logqui

tur yfit. doctrina populorum : Quemadmodum inquimus;Eccl

o

finceritateconveriit:Tta eandem viciffim nihil magis'offendit & deftrurt,

fguäm (

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

nifter,cujJus vitacum do&rinz

nà diffidet;& incontraria Omina abit; puta;fi is virtutes dicendo crepat; viven

do autem'fcandalofa vitiadefign "

a 352252 Pet, 2, v.14: SiCh -

moth. 6, v 6. dvnieeum; urget ; ipfe VerÓ avatus sapo jeyopran uéey )eviEios habet xavie

m,ilia rumpit;ceu àpeml Q« vitam.

ternam prodigens, r. J«

rÓ prz odio adverfüs proximum, nil tale meritu

amiitatem; ipfe verÓ GareíqarOs, cui Dzus refifüit 1 Pet.s. v. $-6«

tym pa!nitideïläïbom ns,cujus pathologiam Apo:-

aphorifmo exprimit ; ut Hippocrates exadtiü

snonexprimeret;

inquiens.1/Cor.8. vetf. 1. $ y»2nc Qundi; S1 àmziae) «

g

" ,L V- :.u

ditis, ac fà éorings) eifs eum fic loqui jüberet;

Ipfiushngua verÓà noemate pectoris tanto intervallo diftat,;

-

deinceps progrediendo:n univerfum per oppafita;

:-quibus*vimrte-s*ä vitiis ; -

ECEEEH-HHHHHH

à felle, ingenuitasà fuco : Etita

lefix

ä

funt remotz,quanto caclum äperxæaþm péyaabinfetno;quo pra'&icg

Oppofitorum 'Elencho quicunque Ecc

lterà manu per vitambonis exemplis carentem.deflruens, qu

od«

fimilis.eft ei; qui cornu geritfine Vulcano; a

:E

zdificavit, linde Augiiflinus, :ut legere eft t. 4. cap. 27. de dodtr. Chrift. -col..9r.

:evangelicis -Docorib -

Vab

praícripfit; Videndum ejfe u ,ne temere quid agant ; £m ne nibil;

nevve etiam mal-quid agant, ne eloquente

13

:de.quibus Salvator Matth 23. verf. —

ter vivendo anima [ua fint inutiles: quales erant Scriba& Pharifzi;

runt $cribs €9' Pharifeis Omma ergo , quacunque dixerint -vobis fervvare , fervate, €*

catbedram. Mofís fede

enim, €9' non faciunt.

'Scandalaqua ex hoc Fcclefiallicorum cacoethe in epidemica vertunt, & contemptu

E

11

impietatis, im:

Ó'etiam apoflafià à verà Ecclefià glifcunt;

largo:lacrymarum ,-ctiamü-'fanguineæfeifent ;rheum:

ià quia 'experientia fatifcit, quid-opus-eft;

.eorundem exempla ad di&tis:fiden.

non poffent; quorum cop

10

ducere ? Hazc cüm ita fe habeant ; vifum eft Facultati Theologicz folenne;

'B.AÀu gu*Pcin-o .defacratum feftun

publicà quafi parentatior

B. Patri przftandum, fed ad ixGaco v sss ejus, & a!wintuendam &imitandam,

tàm illuftris Sideris Ecclefiz radii donorum;virtutum, & toti

us vitz Zodiaci quafi.aliquo tubo colle&i ocilos -

rafertim Civium Facultatis-noftrz,qui fe Auguftini dogmatum

;quotquot eorum ad facrz Scripturz pratfer

Augiiflini virtutes audiunt,.

alumnos profitentur, percell

ant, ut; qui nuncin fludiorumtramite , ceu Juvenes,

clefia Viri fa&ijceu «j esi.

:eas etiam.ad gloriam DEI, in Ecclefiz «dificationem , & proprium:animz :em

Es

centur : Quod eà. tempefliviüs fiet ; quia aliis temporibus de

doctrinà B. Patris;

ejusque , ut.& reliq

tam nullius, tàm pratorix cohortis ,quàr-

autoritate fatis faperque fuit.a&um , & tranfitus à doctrina ad y:

etatisofficium eximiz;non vulgarisert

E

turiz Theologi imitatione non di üfünmnm*fpontc*fuä atet :Quod p

Vir Juvenis , 'Dn.

'M. MICHAEL SCHUüUSTERUS '"Memmingenfis ,

Theologiz Studiofusfolertiffimu

'Oratione ita exequetur ; -

ï;?

qui B. Auguftino facer eft ; horá.

antemerid.:9. in Auli:novà Theologorum publici

Quà de causá civibus 'Facultatis nofir

z mand:

nevolas aures ei exhibituros,eum audiviffe non poenituerit.

frequentes confluant :

Reliquos veró peramanter rogamus; ut :

ri & loco didtis.ad panegyrin inftituti fefti

huc fecoriferant, &:de vice;

B. Auguftini perciprendas , animisqu

e fuis penitus irfigendas,

fimiliin ftatu publi-

Anno Chrifli 167

E

ànob. reddendi,nullidibitent. 'Exaratumdie 24. Augufti,

Typs JOHAN N-HENKRICI KEISILI,

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com