LXV6d_fol_043

.

RE CE;I OR

SENATUS ALMA EBER-

HARDIN£, QU/E TUBIN-

Glb TILOBMEBR

Lecdori $alutem.

G

Z

z

7)

s

E

2

v

ir/

2

C5

d

Antuserga ferenisfmmum atque Meritisfimun P AT R 17E noftrz P AT REM EBERHAR-

AV

z

x

a

DU M (c. debitum noftrum exolvendi amor, tantumque amoris debitum eít, ut auguítiffimam D. Auguitini votorum

eto)

A

D

trigam,fuo quodam jure,noftram facerecogamur,.

Vota illiushzcfuere: 7zdffe CHRISTU M incarne, Paulum i catbedra, Ro-

Z

c

-

- d

ZA

-

£5

E

At

mam i flore.. Noftra hifce fuccedanea , talia hactenus erant ; Videre Sereaiffemum moffrum par Princtpum Filierum , D N.

A N

z

a

WILHELMUM LUüDOVICUM &c. Et DN. FRIDERICUM CAROLUM &.c, in patriam feliciter redux,

A

ä/x o

:

A

:

E

Videre univerfum cum Patriz Parentibus, furculisque fuis, Teccium hunc orbem in letitiarum triumphis &iorentem,

E

x

E)

t

Reduces denique illos juventutis Principes, non modó in candidiffimz humilitatis, quod jam ante factum eft, charta;

N7 7Z

W

2

€

z

fed & ex Academica Cathedra , folenniffimo quopiam applaudentis voventisque pietatis & gratitudinis teffimonio at-

que

monu

cxto exci

pere.

Et ecce! nec votis hiíce fua defuere, in quo Auguftino fcliciores fumus , faventia fata.

Ex quo nempe Ducalis

illa Fratrum biga, triennio fermé abhinc, é paternis alias in oras dimiffa eft ditionibus; Exquo,medio in itinerum cur(u, per terrasque, tra-

étusque maris , coelumque profundum progreffa ; Ex quo fuum in patriam, paterno juffu , meditata fauftequé emenía eftregreffum; Ex quo

tot infüper votis, precibus ac defideriis, indivulfi nos adhzfimus fatellites & pediffequi; proh! quanto tandem cum gaudii exultu, expletis

undiqué & undiqué votis, factum eft , ut Ce/fimi ac Defideratiffemi. noftri itinerum focii, propitià Spiritus fancti, Angelorumque ftipatorum

curà & aurà dudti reductiqué, patriam fuam metropolim Szuzgardiam, haud ita pridem, applaufu longé lateque triumphali, omincqué corlitüs

benigno ingreffi fuerint, Erat etenim dies ille tertius dati menfis , qui Solis eft, DEOque facer, &, Reminifcere , ingeminat , infuperque uni-

verfam domum Tecciam fauftiffimis irradians fignis, à Sole Lunaque , illo in p/fbus, hac in Firgize, (qua Jurtembergica funt Ipffetia )

datis, gaudiorum quafi plenilunia celebrare juffit,

O ergo felicem , tanto DEI beneficio , patriam noftram ! ófceliciores, tan-

to folatio , patriz Parentes! Ó feliciffimos, dereportatis tot virtutum thefauris, 2/uffrzsfimos peregrinatores Filios ! At quid nobis, tanto

pro munere,facto jam opus eft? Ignara ver1 DEI turba olim nautica ; ad portum usqué defideratum fervata, facra diis fuis marinis folverunt

vota,

Nos itaque potius , vel injuffa , fed ardentiora D E O , patriz Patri , liberaque legatione fua defunctis jam Filiis ipfius Prin-

«ipibus, facrificia perfolutum ibimus nunc & impofterum Euchariftica, utpote meritiffima gratitudinis noftra fymbola,

Tibi quidem pri-

Tibi, à Excelfisfime

mo, Ó benignifime DEUS ! pro colitüs fecundato 1tinerum Ducalium fucceffu, in fapplicia procumbimus genua,

Patrie Atlas, pro cura Tua in fubditos nos providentiffimà, quz ex Tuis tam Inclyte fpei, paternique delicii Filiis , peregrino hactenus orbi

commiffis, vel unicé maximeq; elucefcit, gratias agimus, acturiqué fümus non tàm immortales, quàm humilimas. Tibi pariter, à AMagnazimo-

rum Princeps par Fratrum , pro exantlatis, in patriz falutem , peregrinationum tot tzdiis, laboribus atque periculis, proqué advectis vobifcum

tot heroicorumanimi donorum gazis, devotiffima denuó nos mancipamus gratitudine atqué adveneratione,

Quin porró, fi fua Romanis

Quirinalia & Popularia , fuaque Gracis Panbellenia placuere feíta , quidni multó majori jure, in patris patriz, Afcaniorumque ipfius hono-

rem memoriamqué indelebilem, latiffima nobis arrideant Charzzzalia ?. Quidni univerfim pro Principum Sofpitatorum , populique (alu-

te , fefla nobis quoque celebrare liceat Pepw/zria ? Quidni vel tandem ita exclamemus ? Eja, eja! Vireat, fructificet, perennet Divus

EBERHARDUS nofter, ut vitis invinea DoM rN1! Vivant, floreant, deorfüm radices agant , furfumqué in meffes excrefcant, Perigchzi

Principes noftri, tanquam ficus in horto DoMIN1! Vige(cant, gaudeant, fecuraqué pace, fub hac vite, ficuqué fua, patria & Academia nof(tra

fruantur in perpetuum ! Sic etenim, ó fic, fub (zviente, in hoc Mundi agone, gchennalis incendiarii, per vitiorum bella, bellorum-

que vitia tyrannide; fub naufragà propemodum, per occultum peftilentis atheifmi cancrum, perque virus eructantia (candalorum fermen-

tantium ulcera, militantis Ecclefiz , Chriftiane

que politiz naviculà, fic, indubie, nofter ille ; velut per nubium tranfennas , effulgebir adhuc

juftitie gratieque Sol &oculus JESUS CHRISTUS.

Sic, ófic; (ua DEO, tàm gratiofiffimo patri, quàm & juftiffimo propediem irru-

pturo judici noftro , fua ftabit adhuc , ingratiffimos licet inter Mundi hujus cuculos, GLORIA,

Sic, ó fic (ua apud nos, Ducali in

Regimine juftitia; Via, veritas & vita in choro ; Lex & jus in foro ; Concordia fidesque in thoro; Difciplina ac pietas in Schola ; Tan-

demque nullo non in patriz noftrz angulo , fua caput fuum extollent; horum atque aternorum temporum SALUS & VITA.

Fax:t

DEUS! Porró, quó nihil, primis noftris diffonum deficien:

qué fuperveniat curis, votisque, accedit hifce, quod 7r Nob;lis ,. Preclartsfz-

mus d Cofutisims, DN, JOHANNES ULRICUS PREGIZERUS, Phibf. & Suris Utr. Daclor meriifimus , (ui etiam tam pii

debiti, gratizqué demerende haud immemor, z aufprcatisfprnm pralaudata Ducalis biga veditum , Orationtm aliquam devotiffimz deftinatam gratu-

hli

Rs

[

cé haben-

lationi atque devenerationi concinnaverit; quam veró , majorisob dicendorum momenta authoritatis ac fplenderis ergo,quó pu

dicopiam obtineret, ferió nosrogavit; Cui tam laudabilis intenti petito atque defiderio ,nosnon modó plenis annuentes votis, /ed &calcaria

addentes, vias eidem foresqué omnces, adíolenniter in(tituendum celebrandumgueActum illum aperuimus, Prodibitigitur peroraturinoftri

Suada,inque Aula noftra majore, quam vocant novam, craftini horalX, antem.publicé audiendam fe fiftet, Cui utinterele velintPanegyri ,

quotquot five illuftre Collegium , five Academia hzc, fivetotum hoc o

ppidum literata , & erga Serenisffmam Domum JFürtembtrgicam, pi€ , devoté,

o9

humilimeq; affectaaluntpectora, haud opusforearbitramur, multis utr

5

emus, fed ut publico duntaxat Programmate hoc, notum iis peragenda

hacreddamus; non nefii, vel fpontefüáneminem nonad comparendum fatisfore paratum, imóalacrem, — inicum faltem hocingeminamus ;

Aufcultate , C Tecetis Evvergetis noffr1y mobiscum conaratulamtui, optimeque , ceu addecet, precamini; Sic nimirum DEUS T. O. M. nobisetiam

b

; quod preca-

mur, omnibus: BENE! Sic neque noftrorunit

ér(ubmifsé nos confecramus, Princi

pum Nutritiorum, indulgentiffima aliàs,unquam & ufpi-

am nobis defuerit, GRATIA, P.P. Tubingz , (ub Sigillo Solenni,

DomincaL/ETARE. Anno reducis noftrz Salutis CI9 15C Lxxtr.

-—

T UTUNU'-

Typs, JOHANN-HENRICI REISI.

*

-

*Nj

m

i

n

*

Ia

attÉ

i a

-

m

am.

m

ix

L

RECE'TFOR

SENATUS ALMJAE EBER-

HARDIN./E£, QU.£ TUBIN-

GJE FLORET

Ledori Salutem.

122

-

2

,

2773 j

z d

z

À

14

A

a

GA

»

/

PA

GE w Antuserga Serepisfmum atque Meritisfmun P AT R 14E nofttiz P AT REM EBERHAR-

2

ZA

S

d

Ü

DU M (« debitum noftrum exolvendi amor, tantumque amoris debitum eft, ut auguftiffimam D. Àu, $

z

trigam,fuo quodam jure,noftram facerecogamur. Votailliushzcfuere: 7z4iffe CHRISTU M in carne, Pauli [:

e

-

e

p

d

æ&

2

E

o

mam in flore, . Noftra hifce fuccedanea , talia hactenus erant ; Videre Sereuiffpum moffrum par Principt -

ZA

-

»

Y

QN

WILHELMUM LUüDOVICUM &c, Et DN. FRIDERICUM CAROLUM &.c, in patriam

A

——

d

À

Videre univerfum cum Patriz Parentibus, furculisque fuis, Teccium hunc orbem in latitiarum triun

Y

;

d

W

-

Reduces denique illos juventutis Principes, non modó in candidiffimz humilitatis , quod jam ante fa.-

d

fed & ex Academica Cathedra , folenniffimo quopiam applaudentis voventisque pietatis & gratitudin:

Euroskala Offset

X

qu mnucnto exci

pere.

Et ecce! nec votis hiíce fua defuere, in quo Auguftino fcliciores fumus, faventia fata.

Ex qui-

illa Fratrum biga, triennio fermé abhinc, é paternis alias in oras dimiffa eft ditionibus; Exquo,medio in itinerum cur(u,

D

H

étusque maris , ceelumque profundum progreffa ; Ex quo fuum in patriam, paterno juífu , meditata faufteque emenla eftre *

W

tot infuper votis, precibus ac defideriis, indivulfi nos adhzfimus fatellites & pediffequi; proh! quanto tandem cum gaudi

:

undiqué & undiqué votis, factum eft , ut Ce/fffzmi ac Defideratiffrmi noftri itinerum focii , propitià Spiritus fancti, Angelorui-

curà & aurà ducti reductiqué, patriam fuam metropolim Szuzgardiam, haud ita pridem, applaufu longé lateque triumphali, o

19

benigno ingreffi fuerint, Erat etenim dies ille tertius dati menfis, qui Solis eft, DEOque facer, &, Reminifcere , ingeminat ;

VierFarbSelector Standard *

verfam domum Tecciam fauftiffimis irradians fignis, à Sole Lunaque , illo in pbss, hac in Virgine, (qua M'urtember,

datis, gaudiorum quafi plenilunia celebrare juffit,

18

O ergo felicem , tanto DEI beneficio , patriam noftram ! é-

to folatio , patrie. Parentes! ó feliciffimos, dereportatis tot virtutum thefauris, J/uffrzsfemos peregrinatores Filios! At qt

pro munere, facto jam opus eft? Ignara veri DEI turba olim nautica ; ad portum usqué defideratum fervata, facra diis fuis n

17

vota,

Nos itaque potius , vel injuffa , (ed ardentiora D E O , patriz Patri , liberaque legatione fua defundtis jam E -

—

«ipibus, facrificia perfolutum ibimus nunc & impofterum Euchariftica, utpote meritiffima gratitudinis noftra fymbola,

E

RTO

ä

16

mó, Ó benigniffime DEUS' pro coelitüs fecundato 1tinerum Ducalium fücceffu, in fupplicia procumbimus genua.

Patrie Atlas, pro cura Tua in fübditos nos providentiffimà, quz ex Tuis tam Inclytz fpei, paternique delicii Filiis , peregri

commiffis, vel unicé maximeg; elucefcit, gratias agimus, acturiqué fumus non tàm immortales, quàm humilimas. Tibi pari -

rum Princeps par Fratrumn , pro exantlatis, in patriz falutem , peregrinationum tot tadiis, laboribus atque periculis, proqué a

15

EHHEHEEHEHH

ä

tot heroicorumanimi donorum gazis, devotiffima denuó nos mancipamus gratitudine atqué adveneratione,

Quin porrc-

Aícaniorun

Quirinalia & Popularia , fuaque Gracis Panbellenia placuere fe(ta , quidni multà majori jure, in patris patriz,

14

rem memoriamqué indelebilem, latiffima nobis arrideant Charizizalia — Quidni univerfim pro Principum Sofpitatorum -

te , fefla nobis quoque celebrare liceat Pepsria ? Quidni vel tandem ita exclamemus ?. Eja, eja ! Vireat, fructifice

EBERHARDUS nofter, ut vitis invinea DoMr1NI1! Vivant, floreant, deorfüm radices agant , furfümqué in meffes exi-

13

Principes noftri, tanquam ficus in horto DowIN1! Vige(cant, gaudeant, fecuraqué pace , füb hac vite, ficuqué fua, patria &

fruantur in perpetuum ! Sic etenim, Ó fic, fub (xviente, in hoc Mundi agone,gcehennalis incendiarii, per vitiorum.?

12

que vitia tyrannide; fuüb naufragà propemodum, per occultum peftilentis athei(mi cancrum, perque virus eructantia (can

tantium ulcera, militantis Ecclefiz , Chriftianzque politiz naviculà, fic, indubie, nofter ille , velut per nubium tranfennas -

juftitiz gratieque Sol &oculus JESUS CHRISTUS.

Sic, ó fic, fua DEO, tàm gratiofiffimo patri, quàm & juftiffimc

11

pturo judici noftro , fua ftabit adhuc, ingratiffimos licet inter Mundi hujus cuculos, GLORTA,

Sic, ó fic fua apu -

Regimine juftitia; Via, veritas & vita in choro ; Lex & jus in foro ; Concordia fidesque in thoro; Difciplina ac pietas

demque nullo non in patriz noftrz angulo , fua caput fuum extollent, horum atque xternorum temporum SALlUS &

10

DEUS! Porró, quó nihil, primis noftris diffenum deficiensqué fuperveniat curis, v

otisque, accedit hifce, quod 7zr |-

mus d cConfuttisims, DN, JOHANNES ULRICUS PREGIZERUS , Philof. d Suris Utr. Doclor meruifimus ,

debiti, gratiequé demerenda haud immemor, zz aufpzcatisfrmaum pralaudata Ducalis biga reditum , Orationtm aliquam devotiffimz -

lationi atque devenerationi concinnaverit; quam veró , ma

joris ob dicendorum momenta authoritatis ac fplenderis ergo,d,

dicopiam obtineret, ferió nosrogavit; Cui tam laudabilis intenti petito atque defiderío nosnon modó plenis annuentes v«

addentes, vias eidem foresqué omnes, adfolenniter in(tituendum celebrandumqueACtumillum aperuimus, Prodibit igit!

Suada,inque Aula noftra majore, quam vocant novam, craftini hora IX. antem.publicé audiendam fe fiftet, Cui utintere(-

quotquot fiveilluftre Collegium , five Academia hzc, fivetotum hoc oppidum literata , & erga Serenisfmmam Domum Iürtemba

humilimeq; affectaalunt pectora, haud opusforearbitramur, multis uc rogemus, fed ut pub

lico duntaxat Programmate hoc, n«-

hacreddamus; non neícii, vel fpontefuàneminem nonad comparendum fatisfore paratu

m,imoalacrem.

Uunicum faltem |

Au[Gultate , " Tecctis Exvergetis noffris mobiscum congratulamtui, opliwäquä, ceu addecet, precamini; Sic nimirum DEUS T. O. M. nobisc-

mur, omhibus: BENE! Sic neque noftrorumipér(ubmifsé no

sconfecramus, Principum Nutritiorum, indulgentiffima ali

i. DomincaL/ETARE.Anno reducis noftre Salutis CIo 15l—

am nobis defuerit& GRATIA, P.P. Tubingz , (üb Sigillo Solenn

"-

ä

Ls

——

l5

T U 117

Iyps, JOHANN-HENRICI REISI,

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1