LXV6d_fol_039

A

RECTOR

SENATUS ALM/E EBER

L

HARDIN , QUE TUBIN-

GIETLEORETI

Lettori Salutem,

^5en

L

ZA

r a

jf

Z

E

Antuserga Serenisfimum atque Meritismum P AT R 1/E| noftrz PAT REM EBERHAR-

C

æ

5

o

à

E

ZAS

Q9

DU M («. debitum noftrum exolvendi amor, tantumque amoris debitum eft, ut auguftiffimam D. Auguftini votorum

Ló

zl

:

b ;

trigam,fuoquodam jure,noftram facere cogamur.

Vota illius hzcfuere : 7Ziffe CHRISTU M incarne, Paulum 12 catbedra, Ro-

z

3

22

Ba

s

mam in flare, . Noítra hifce fuccedanea , talia hactenus erant ; Videre Sereziffimum noftrum par Princtpum Filiorum , DN.

,

2

0*

t2

X

—

AE

GN

N o

NY

x

D

$

E

ZA

d

WILHELMUM LUDOVICUM &c. Et DN. FRIDERICUM CAROLUM &., in patriam fceliciter redux,

f

2

727

p

Videre univerfum cum Patriz Parentibus, furculisque fuis, Teccium hunc orbem in lztitiarum triumphis lorentem,

Z

z

2

27

Q

M

Reduces denique illos juventutis Principes, non modó in candidiffima humilitatis, quod jam ante factum efít, charta;

z

é

WQ'

9o

ZA R

Z9

fed & ex Academica Cathedra, folenniffimo quopiam applaudentis voventisque pietatis & gratitudinis teftimonio at-

que monuümento excipere.

Et ecce! nec votis hifce fua defuere, in quo Auguf(tino fclicioresfumus, faventia fata. Ex quo nempe Ducalis

illa Fratrum biga, triennio fermé abhinc, é paternis alias in oras dimiffa eft ditionibus; Exquo,medio in itinerum curíu, per terrasque, tra-

&usque maris , coelumque profundum progreffa ; Ex quo (aum in patriam, paterno juffu, meditata fauftequé emenfa eftregreffum; Exquo

tot in(üper votis, precibus ac defideriis, indivulfi nos adhafimus fatellites & pediffequi; proh! quanto tandem cum gaudii exultu, expletis

undiqué & undiqué votis, factum eft , ut Ce//ffrmi. ac Defideratzfffmi: noftri itinerum focii , propitià Spiritus fancti, Angelorumque ftipatorum

curà & aurà ducti reductiqué, patriam fuam metropelim Srurgardiam, haud ita pridem, applaufa longé lateque triumphali, ominequé coelitüs

benigno ingreffi fuerint, — Erat etenim dies ille tertius dati menfis , qui Solis cft, DEOque facer, & , Remizifcere, ingeminat, infuperque uni-

verfam domum Tecciam faufliffimis irradians fignis, à Sole Lunaque , illo in pbwe, hac in Firgme, (ua Jurtembergtca fünt Infrguía )

datis, gaudiorum quaíi plenilunia celebrare juffit,

O ergo felicem , tanto DE! beneficio , patriam noftram ! ó feliciores , tan-

to folatio , patriz Parentes! Ó feliciffimos, dereportatis tot virtutum thefauris, I/uf/rzsfgmos peregrinatores Filios |

At quid nobis, tanto

pro munere, facto jam opus eft? Ignara veri DElI turba olim nautica , ad portum usqué defideratum fervata, facra diis fuis marinis folverunt

vota,

Nos itaque potius , vel injuífa , (ed ardentiora D E O , patria Patri , liberaquc legatione fua dcfendtis jam Filiis ipfius Prin-

cipibus, facrificia perfolutum ibimus nunc & impofterum Euchariftica, utpote meritiffima g. ..itudinis noflre fymbola,

Tibi-quidem pri.

moó, Ó benignifime DEUS'! pro colitüs fecundato itinerum Ducalium fucceffu, in fupplicia procumbimas genua.

Tibi, 6 Exce/fisfrme

Patria Atlas, pto cura Tua in (ubditos nos providentiffimà, quz ex Tuis tam Inclyte fpei, patern'que delicii Filiis , peregrino hactenus orbi

commiffis, vel unicé maximeg; elucefcit, gratias agimus, acturiqué fumus non tàm immortales, quàm humilimas. — Tibi pariter, à Maggantmo-

vum Princeps par Fratrum , pro exantlatis, in patriz falutem, peregrinationum tot tzdiis, laboribus atque periculis, proqué advectis vobifcum

tot heroicorum animi donorum gazis, devotiffima denuó nos mancipamus gratitudine atqué adveneratione,

Quin porró, fi fua Romanis

Quirinalia & Populsria , fuaqueg Gracis Panbellenia placuere fefta , quidni multó majori jure, in patris patriz, Aícaniorumque ipfius hono-

rem memoriamqué indelebilem, latiffima nobis arrideant Charitizalia ?. Quidni univerfim pro Principum Sofpitatorum , populique falu-

te , fefla nobis quoque celebrare liceat Peps/aria € — Quidni vel tandem ita exclamemus ?. Eja, eja ! Vireat , fructificet, perennet Divus

EBERHARDUS nolter, ut vitisinvinea DoM1NI! Vivant, floreant, deorfüm radices agant , furfumque in meffes excrefcant, Perizchti

Principes noftri, tanquam ficus in horto DoMINt1! Vige(cant, gaudeant, fecuraqué pace , füb hac vite, ficuqué fira, patria & Academia noftra

fruantur in perpetuum ! Sic etenim, Ó fic, lub feviente, in hoc Mundi agone;, gehennalis incendiarii, per vitiorum bella, bellorum-

que vitia tyrannide; fub naufragà propemodum, per occultum peftilentis atheifmi cancrum, perque virus eructantia (candalorum fermen-

tantium ulcera, militantis Ecclefiz , Chriftianzque politiz naviculà, fic, indubié, nofter ille , velut per nubium tranfennas , effulgebit adhuc

juftitie gratieque Sol &oculus JESUS CHRISTUS,

Sic, à fic, (ua DEO, tàm gratiofiffimo patri, quàm & juftiffimo propediem irru-

pturo judici noftro , fua ftabit adhuc , ingratiffimos licet inter Mundi hujus cuculos, GLORIA,

Sic, ó fic fua apud nos , Ducali in

Regimine juítitia; Via, veritas & vita in choro ; Lex & jus in foro ; Concordia fidesque in thoro; Difciplina ac pietas in Schola ; Tan-

demque nullo non in patriz noftrz angulo , fua caput fuum extollent; horum atque zternorum temporum SALUS & VITA.

Faxit

DEUS! Porró, quó nihil, primis noftris diffonum deficiensqué fuperveniat curis, votisque, accedit hifce, quod Vr Nebilis ,. Praclarisfi-

mus d ConfultissoAÀs , DN, JOHANNES ULRICUS PREGIZER lU S, PLibf. & Suris ütr, Doctor meritifimus , (üi etiam. tam pii

debiti, gratizqué demerendae haud immemor, z aufprcatisfum pralaudate Ducalis biga reditum , Orationem aliquam devotiffimz deftinatam gratu--

lationi atque devenerationi concinnaverit; quam veró , majorisob dicendorum momenta authoritatis ac (plenderis ergo,quó publicé haben-

dicopiam obtineret, ferió nosrogavit; Cui tam laudabilis intenti petito atque de(iderio Jnosnon modó plenis annuentes votis, fed &calcaria

addentes, vias eidem foresqué omnes, ad folenniter inftituendum celebrandumgueActumillum aperuimus, Prodibitigitur peroraturinoftri

Suada,inque Aula no(tra majore, quam vocant novam, craftini horaIX, antem. publicé audiendam fe fi(tet,

Cui utintereífe velint Panegyri ,

quotquot fiveilluftre Collegium ,five Academia hzc; fivetotum hoc oppidum literata , & erga Sereszsfmzam Domum Würtembergicam, pié , devoté,

humilimeq; affectaaluntpectora, haud opusforearbitramur, multis utrogemus, fed ut publico duntaxat Programmate hoc, notum iis peragenda

hzcreddamus; non ne(cii, vel'fponte (üàneminem nonad comparendum fatisfore paratum , imóalacrem.

Unicum faltem hoc ingeminamus ;

Aufcultate , i Tecetis Everqetis aoffris nobiscum congratulamtni, obtimtquà , ceu addecez, precamini ; Sic nimirum DEUS T, O. M. nobisetiam, qued preca-

mur, omnibus: BENE! Sic nequenoftrorum, perfubmifsé nosconfecramus, Principum Nutritiorum, indulgentiffima aliàs, unquam & ufpi-

am nobis defuerit, GRATIA. P.P. Tubingz , (üb Sigillo Solenni, DomincaL/ETARE. Anno reducis noftrz Salutis C19 19C LxXIt.

——

T TV Bt N X

.Typ.is, ]OHANN-HENRICI REISEL

J

[

À

7

E

^.

ia

E

B

" o

RE

—

lffi

i

EEE

—

«

u-

-

—

d hat WI.!F&.!?L.J[.V

z

— M Ó Ó Ó €€À " U g R

3

-

*

VR EA

*

T

C

r

Ms

j

N

y

*

:

MTFa

*

2

-

x

3

-

d-

^

V

3^

*

*

Is

R

iA d CE'TI' OR

ENATUS ALM E EBER-

L

» HARDIN. £, QUE TUBIN-

GE FLOREI

Lettori. Saluteus.

A

I

2

A A

Z

ATR

A

l

o

Antuserga Serenis/imum atque Meritislimun P AT R 14E nofltrz PAT REM EBERHAR-

p

CYZAS

e 5

z.

Z

DU A £. debitum noftrum exolvendi amor, tantumque amoris debitum eft, ut auguftiffimam D. Auguftini vororum

o

;ä-(

z

z

B

o

trigam,fuoquodam jure,noftram facerecogamur. — Vota illius hzcfuere: JiZiffe CHRISTU M incarne, Paulum 1 catbedra, Ro-

Á

3*2,2?2

2

2

997

2 À

mam in flore, . Noftra hifce füccedanea , talia hactenus erant ; Videre Sereziffemum moftrum par Princinum Filierum , D N-

o

DC

2

ZA

-s

GN

((2

ï.

P A

Z

WILHELMUM LUüUDOVICUM &c, Et DN. FRIDERICUM CAROLLUM &.c, in patr: *

P

2

AA

i

Videre univerfum cum Patriz Parentibus, furculisque fuis, Teccium hunc orbem in letitiarum tr

-

z

.

Z

r

e2

:2 Reduces denique illos juventutis Principes, non modó in candidiffime humilitatis, quod jam antc -

A

é

7 WJ' g

QU LA G

*

P (ed & ex Academica Cathedra, folenniffimo quopiam applaudentis voventisque pietatis & gratituc

Ex

que mnuamo cx

cipere.

Et ecce! nec votis hiíce fua defuere, in quo Auguftino fcliciores ífumus , faventia fata.

T

illa Fratrum biga, triennio fermé abhinc, é paternis alias in oras dimiffa eft ditionibus; Exquo,medio in itinerum curíu -

étusque maris , coelumque profundum progreffa ; Ex quo fuum in patriam, paterno juffu, meditata fauftequé emenfa ef

Euroskala Offset

X

tot in(üper votis, precibus ac defideriis, indivulfi nos adhafimus fatellites & pediffequi; proh! quanto tandem cum ga'-

undiqué & undiqueé votis, factum eft , ut Ce//ffni. ac Defideratiffftmi: noftri itinerum focii, propitià Spiritus (ancti, Angelc,

curà & aurà ducti reductiqué, patriam fuam metropelim Srurgardiam, haud ita pridem, applauíu longé lateque triumphali/

W

benigno ingreffi fuerint, Erat etenim dies ille tertius dati menfis , qui Solis eft, DEOque facer, &, Reminfcere, ingemir

verfam domum Tecciam fauftiffimis irradians fignis, à Sole Lunaque , illo in pibw, hac in Firgme, (Qqua Jürtem-

datis, gaudiorum quafi plenilunia celcbrare juffit.

O .ergo felicem , tanto DE! beneficio , patriam nofiram

19

VierFarbSelector Standard *

to folatio , patrie Parentes! ó feliciffimos, dereportatis tot virratum thefauris , J/luf/rzsfmos peregrinatores Filios ]

A.—

pro muncere,facto jam opus eft? Ignara veri DEI turba olim nautica , ad portum usqué defideratum fervata, facra diis fu

18

Vota,

Nos itaque potius , vel injuffa , fed ardentiora D E O , patriaz Patri ; liberaquc legatione fua dcfenctis jaun-

;ipibus,facriücia perfolutum ibimus nunc & impofterum Euchariftica, utpote meritiffima g. ..itudinis noftra fymbola,

mó, Ó benigniffine DEUS ! pro colitüs fecundato itinerum Ducalium fucceffu, in fupplicia procumbimus genua.. —

17

Patria Atlas, pro cura Tua in (ubditos nos providentiffimà, qua ex Tuis tam Inclytz fpei, patern'que delicii Filiis , pere

N

commiffis, vel unicé maximegq; elucefcit, gratias agimus, acturiqué fümus non tàm immortales, quàm humilimas. Tibi p$

g

16

rum Princeps par Fratrum , pro exantlatis, in patriz falutem , peregrinationum tot tzdiis, laboribus atque periculis, proqt

"m

tot heroicorum animi donorum gazis, devotiffima denuó nos mancipamus gratitudine atqué adveneratione,

Quinpi-

EEE

|smuu

Quirinalia & Populsria , füaque Gracis . Panbellenia placuere fefta , quidni multó majori jure, in patris patriz, Afcanio

15

|EESEEEEEEEEEN|

ä

rem memoriamqué indelebilem, lztiffima nobis arrideant Charizizalia ? — Quidni univerfim pro Principum Sofpitatort

te , feíta nobis quoque celebrare liceat Pepslaria ? — Quidni vel tandem ita exclamemus ?. Eja, eja ! Vireat, frudti -

EBERHARDUS nofter, ut vitisinvinea Dow1N1! Vivant, floreant, deorfüm radices agant , furfumqué in meffes

14

Ext

Principes noftri, tanquam ficus in horto DoMtN1! Vigefcant, gaudeant, fecuraqué pace , füb hac vite, ficuqué fira, patri -

fruantur in perpetuum ! Sic etenim, ó fic, lub feviente, in hoc Mundi agone, gehennalis incendiarii, per vitior

13

que vitia tyrannide; fub naufragà propemodum, per occultum peftilentis atheifmi cancrum, perque virus eructantia ^

E

ET

tantium ulcera, militantis Eccle(ie , Chriftianzque politiz naviculà, fic, indubie, nofter ille ; velut per nubium tranfen:

-

[:]

juftitie gratieque Sol &oculus JESUS CHRISTUS,

Sic, ó fic, (ua DEO, tàm gratiofiffimo patri, quàm & juftifi ^

Sic, ó fic fua

pturo judici noftro , fua ftabit adhuc , ingratiffimos licet inter Mundi hujus cuculos, GLORTA,

Regimine juftitia; Via, veritas & vita in choro ; Lex & jus in foro ; Concordia fidesque in thoro; Difciplina ac pi-—-

11

demque nullo non in patriz noftrz angulo , fua caput fuum extollent, horum atque zternorum temporum SALU*

DEUuS!

Porró, quó nihil, primis noftris diffonum deficiensqué fuperveniat curis, votisque, accedit hifce, quod —

eus d Confultis[ous , DN. JOHANNES ULRICUS PREGIZER US, PLif. c jJuris Utr. Doctor meriifim

10

debiti, gratizqué demerenda haud immemoor, zn aufpicatisfimum pralaudata Ducalis biga veditum , Orationem aliquam devotifl-

lationi atque devenerationi concinnaverit; quam veró , majorisob dicendorum momenta authoritatis ac fplenderis er;

dicopiam obtineret, ferió nosrogavit; Cui tam laudabilis intenti petito atque de(iderio ,nosnon modó plenis annuente-

addentes, vias eidem foresqué omnes, adfolenniter inftituendum celebrandumqgueActumillum aperuimus, Prodibit

Suada,inque Aula no(tra majore, quam vocant novam, craftini horalX, antem. publicé audiendam íe fiftet; — Cui utint $

quotquot fiveilluftre Collegium , five Academia hec; fivetotum hoc oppidum literata , & erga Seresisfmam Domum W'ürte

humilimeq; affecta aluntpectora, haud opusforearbitramur, multis ut rogemus, fed ut publico duntaxat Programmate ho| -

hzcreddamus; non neícii, velfponte (uà neminem nonad com parendum fatisfore paratum , imóalacrem.

Unicum falt

Au[eultate , &i Tecctis Evergetis moflris mobiscum concratulamimni, aptimequà , ceu addecet, precamini ; Sic nimirum DEUS T, O.M. nol -

mur, omnibus: BENE! Sic neque noftrorum, per(übmifsé nosconfecramus, Principum Nutritiorum, indulgentiffim:

am nobis defuerit,GRATIAf P.P. Tubingz , fub Sigillo Solenni, DomincaL/ETARE. Anno reducis noftra Salutis Cr:

quas

"o

:

ä

T

UBtitN C 4

:

l5

ATypis, ]OHANN-HENRICI REISI.

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1