LXV6d_fol_029

DECANUS

COLLEGIUM FACULTATIS

JURIDICAE

FLORENTISSIMA HAC EBERHARDINA

STUDIORUM UNIVERSITATE

Ledort Benevolo $.€9 O.

2

m

f

N

:

e2

2

2227

2

U fit Imperii Romano-Germanici ejusque regiminis forma, qua ejus admini-

*N 2

E

Z 7

3

VR

2

firandi ratio, hujus feculi ingenia, nobiliora pariter acignobilia ; fübindeexercur. — Sed quó lon-

CA

2520

J

2

.

Z

2

á

e

J

J

ä

C

[2

E

:

ids abeft à fimplicitate formarum ; quibus respublicas conftare dudum ex Hiftoriarum., monu-

Z

LA

Z22

z

u

Á

:

—

27

Z

z

P.

mentis obfervárunt Politici, eó audaciüs in diverfa fententiis itum eft , aliis Statum ejus Monarchi-

z

" cum,

aliis Ariftocraticum, aliisex Monarchia & Ariftocratià mixtum;aliis Monarchicum, fed Ari-

o

272

s m

d

5

P

d

án

-,

:'

?

72775 [tocraticé temperatum, alferentibus: aliis adminiftrationem Reip. effentialem, cum ipfa fcil. Maje-

flate ac Reip. flatu cohzrentem , Imperio; accidentalem veró Imperatori & Ele&toribus, à quo & ille & hi eandem

fibi demandatam habeant, diversà tamen iterum, quoad diverfa jura; ratione tribuentibus. 'thuisformas omnes;

quas alii quidem amore veritatis; haud pauci veró vel fibi placendi ftudio, vel alios 'corrigen-dip.ruritu, velrerum Im-

perii ignorantià ; vel in Sacratiffimam Imperatoriam Majeflatein odio , vel aliis ex caufis zngenio conceperunt atque

in vulgus ediderunt, in unius pagellz anguftias cogere poflet , cüm eas vix immenfà comprehendant volumina? llu

veró experientià tefte;juxta , Imperatoris etiam noflri effatum in . ANov. 77. in praf-. princ. €9 Nov.74. tap. t.

ww

nfinua-

natura femper deproperat edere novas formas; ita nuper Orbi literato ornaté fluido fcribendi genere fe:

f

vit libellus quidam ; cujus Author poftquam , ut refert; in itinere Imperii Romano - Germanici Statüs exploran-

di ergó fufcepto per Germaniam & in ea per aulas Principum eminentiores circumcurfitavit (utimur voce ipfius

proprià) atque aliquandiu Ratisponz , ubi frequentior tüm ob exardeícens bellum Turcicum Principum conven-

tus erat hafit, ex Viris, ufu rerum fpetatis, id tandem de hoc Statu fe didiciffe fcribit;jnempe: Gersmaniam ef[e irre-

tlare aliquod corpus €9' smonftro [imile , ff quidem ad vegulas fcientia civilis exigatur: quod lapfa temporum, per focor-

dem facilitatem Ca[arum, ambitionem. Principum, turbulentiam Sacerdotumy ex regnoregulari in tam wnale concimna-

tam formam fit prorvolutum , ut neque regnum, etiam limitatumy amphitas fit , licet extertara fimulacra tale quid pra [e

ferant; neque exacté corpus aliquod aut fyffema plurium ciuitatums federe nexarum , [ed potitis aliquid iter bac duo

flnciuans. & pauló poft differitita. — Germania ad federatorum aliquod fyftema ultró vergit. — Imo f tollas mutuam

illam inter Imperatorem €9' Ordines renitentiam , jam erit vevera Germania corpus aliquody eufyftema fociorum 1na-

ut-

quali fadere mxomm,ide?, quód Ordines, qui-vocantur,comiter colere €9 veverentia profequi Ca[arem teneantur.

bus hoctandem fübjungit : Ergo commodsffime Statum G'ermania po[imms defignare, quod proxime accedat ad fyfie-

sa aliquod plurium Croitatum , in quo. unus "velut. Princeps aut. Dux . faderis emineat fimulacris Regis cellituz.

Sed cüm argumentum hoc de nova & monfílrofa prafentis Imperii Romano - Germanici Statüs forma , ab

Authore illo (five peregrinus fit,five Germanus füb peregrini nomine delitefcens:)nuper efformata, ob novitatem,

fed & fai momentum, dignum fit, ut ad lydium veritatis& rationis lapidem examinetur; adid, dum Facultatis nofltrz

SACRA IPHONIANA anniverfarià Oratione excolere Collegii permifIu confüituit Vir uvenis é€ Nobiliffima

& in incluto hoc Ducatu florentiffima familia Clariffimus Da. M. JOHANNES ULRICUS 3«fcr/ Juris ltrius-

que Candidatus meritiffimus,anía haud vulgaris die X IV . hujus menfis, horà antemeridianà nonà,in confueto Aulz ,

quam vocant, Novz conventu dabitur.

Quem ad Actumé Literatorum Ordine omnes, quotquot Collegium.

noftrum favore comple&untur , fed & familiæ'Pcroraturi in publicum merita ; quz ipfe in futurum augere omnt

honeílo nititur & graffatur molimine, zflimant, decenter & omni officiorum votorumque promptitudine invita-

Pïus. Perfcriptum roboratumque Facultatis noflrz figillo die X 11. Septembris, Anno M. DC. LXVII.

T U B I N G 44

Typis JOQHANN-HENRICI REISII.

*

r

m

r st

—

£:

.

&

"

»

X

E.

z*

DECANUUS

COLLEGIUM FACULTATIS

JURIDIC E

FLORENTISSIMA HAC EBERHARDINA

STUDIORUM UNIVERSITATE

Lettort Benevolo $. €? O.

E

2

2

a

rA

L

e

2

k

2222

2

Ua fit IÁmperii Romano-Germanici ejusque regiminis forma, qua-

g

A

3

VR

ftrandi ratio, hujus feculi ingenia, nobiliora pariter ac ignobilia ; fübinde exercuit.

Y

C

2

ZA

A

Z

E

C

A

A -

z

gius abeft à fimplicitate formarum , quibus respublicas conftare dudum ex Hifto^

ï

Z

Z

Á

///

A

,/ä

Á

77

CA

X

222

i

///f '

mentis obfervárunt Politici, eó audacirs in diverfa fententiis itum eft ; aliis Statum|.

QU

A

cum, aliis Ariftrocraticum, aliisex Monarchia & Ariftocratià mixtum,aliis Monarc

z

P

d7

7

z

GA

v s

cJ/'/(/

flocraticé temperatum, allerentibus:aliis adminiflrationem Reip. effentialem, cun "

W

Pcae ac

Reip. flatu coherentem , Imperio; accidentalem veró Imperatori & Ele&oribus; à quo & 1.

fibi demandatam habeant, diversà tamen iterum, quoad divería jura; rationetribuenübus, — Et -qm's

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

quas alii quidem amore veritatis; haud pauci veró vel fibi placendi ftudio, vel alios corrigendi pruritt -

18

perii ignorantià , vel in Sacratiffimam Imperatoriam Majeflateim odio , vel aliis ex caufis ingenio cot

in vulgus ediderunt, in unius pagelle anguflias cogere poffet , cüm eas vix immenfa comprehendant

Ty.

veró experientià tefle;juxta. Imperatoris etiam noftri effatum in . Nov. 73. iz praf. princ. €9. 2-

natura femper deproperat edere novas formas; ita nuper Orbi literato ornaté fluido Ícribendi gt;

f

O Baane Q

16

vit libellus quidam ; cujus Author poflquam , ut refert, in itinere Imperii Romano - Germanici S!

di ergó fuüfcepto per Germaniam & in ea per aulas Principum eminentiores circumcurfitavit ( uti-

15

proprià) atque aliquandiu Ratisponz ; ubi frequentior tüm ob exardefcens bellum Turcicum Prir

Focus

tus erat; hafit ex Viris, ufu rerum fpectatis, id tandem de hoc Statu fe didiciffe fcribit;jnempe: Ger» -

N

14

gtlare aliquod corpus €9' mon[tro [imile, ff quidem ad regulas fcientia civilis exigatur: quod lapfa temp-

dem facilitatem Cafarum, ambitionem. Principum, turbulentiam Sacerdotumy ex regnovegulari in tam

M

13

tam formam fit proxvolutum , ut neque regnum, etiam limitatums amptitas [it , licet extertora fimulacre -

HENE

L

erant; neque exacté corpus aliquod aut fyftema plurium civitatum» irdere nexarum , fed potits aliqus

fluctuans. & pauló poft differitita. — Germania ad federatorum aliquod fyflema ultrà svergit. . m fi

illam inter Imperatorem €9' Ordines renitentiam , jau erit vevera Germania corpus aliquod, fen pyfen -

11

quali fadere nexorum 1deó,quód Ordines, qui-vocantur,comiter colere €9 veverentia profequi Cafarem t -

bus hoctandem fubjungit : Ergo commodifimà Statum Germanta poffimus defignare, quod proximé

J

10

s2a aliquod plurium Croitatum , in quo. unus velut Princeps aut. Dux . faderit emineat "nulacriüt -

l

Sed cüm argumentum hoc de nova & monftrofa prafentis Imperii Romano -Germanici Stat-

Authore illo ( five peregrinus fit; five Germanus füb peregrini nomine delitefcens:)nuper efformata

fed & fià momentum, dignum fit, ut ad lydium veritatis& rationis lapidem examinetur,; adid, dum E*

H

SACRA IPHONIANA anniverfarià Oratione excolere Collegii permiffu conflituit Vir. Juveni:

& in incluto hocDucatu florentiffima familia Clariffimus Da. M. JOOHANNES ULRICUS 3«f

o

que Candidatus meritiffimus, anfa haud vulgaris die X IV.hujus menfis, horà antemeridianà nonà;in-

Quem ad A&ume Literatorum Ordine omnes, quotc -

F

quam vocant, Novz conventu dabitur.

noftrum favore complectuntur , fed & familix Peroraturi in publicum mernta ; qux ipfe in futuru

E

honeflo nititur & graffatur molimine, zflimant, decenter & omni officiorum votorumque promj;-

mus. Perfcriptum roboratumque Facultatis noftrz figillo die X 11, Septembris, Anno M.DC. L,

[

D

l

a m NENNS N 3

T U Z W - G. od

C

Typis JOHANN-HENRICI REISII.

B

2

æ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1