LXV6d_fol_028
author: Wagner, Tobias

"

-

-

TOBIAS YAGNER D.

IVERSITATIS

TUBI

GENSIS

]

Cancellarius, & Ecclefix Prepofitus,

Ledloribus Salutem

z

C

Eu

£Zà

Q^2

d.

Z

z

22

Ippis, putem, notum effe , nec tonforibus, nedum viris hiftoriarum , & naturz curfus gnaris; inco-

a

Xt

4

22

2

272

gnitum, quód inteftina malalongé nocentiora fint, quàm qua ob oculorum aciem verfantur, & in exteriores fenfus incur-

L

Z

Z :

runt. lllcus, quod zasvegy intern&.aäiigit,-q*uotics lethumaccelerat! Cum écontra bubones,qui in mufculis, & exterio-

z

22

Z

Q s

re parte corporis harent, utut, dum pus fit; dolóremafferant, folius emplaítri impofitione curentur; Sicut ulcus Ezechie

2

2

z

7729

Regis, juffu Prophetz, mafsà de ficis impofità fanatum in Scripturalegimus: Et ita de vifcerum azw/z refpectu pathema-

a

"

a

m

"

LA

tum corporis externorum loquendo in.univerfum, .Parratio eft bellorum, quz ficivilia funt, & interna, longé nocene

2

;

tiüs erumpunt, quàm fi aliquis Hannibalad portas caftrametaretur, & ad evertenda valla quafi vpiesuésze ($9« tormenta-.

»A;

sE

)

e

-

n

fi

ma

£L & cxploderet; quod Germania noftra irreparabili füo damno in ultimo tricenaali bello,

tahquam ictus piícator, fuit experta;

x

é e ali

orum populorum

bellis inteftinis ob affectatam vecordiam nihil compertum haberet: quà methodo maleferiatus Spiritus nomn

tàm potenter etiam ad Ecclefiz

portas ruit, quàm multoties nocenter eam per difturbia inteftina confundere, & de ftatione Confeffionis fal-

"

vificz deturbare conatur;

(icutexemplo-effe poteft ipfius Chrifti,

tempore fuz carnis in his terris, pafta-Ecclefia, cu

)

us difcipulos Satanas expeti-

vit cribrare ficut triticum ; Ut & Ecclefia Apoftolorüm, &q

uz longo feculorum tractu fuit fubfecuta, usque ad erumpens Anti- Chrifti Magni

feculum, cujus obítetrices antecedanex per divería fecul

a herefes fuere, quarum cunabula nufpiam invenimus, quàm in Ecclefia: lit non mi-

remur, fietiam Auguítane Confeflionis Ecclefi

anon pilo meliorem fortem experiatur, dum vix jacto primo Reformationis lapide fuos in her-

bbaangues habuit, Sacramentarios

puta, quorum antefignanus füit CiNGLIuS, qui quas tragulas currenti rota*Evangelii fuo fcismate Sacramen-

«ario injecerit, acta füuperioris fecul

i teftantur; ut dubium fit, ouodnam bellum Megalandro noftro füerit gravius; id ne,quod ftatim geffit con-

tra Roman

am Thaidem,; an veró quo ci adverfus Sacramentarios fuit depugnandum; linde etiam factum, ut in Evangelicà, ex Babel egreísá

Ecclefià Manaffes feré (emper fuerit contra Ephraim, & Ephraim contra Manaffen, & fimulipíi contra Judam, fchismate hoc inteftino usquead

hat exulcerata mundi tempora continuato; cui quidem. Reformati identidetm. conati fuerunt mederi, vario lapide ad noftras Ecclefias cuma

Q('&

fuis reduniendas moto, (icut henotica ipforüm (cripta, & noviffimum anno 1661,

Caffellis babitum Colloqutum,in quo nonnulli etiam noftrez Con-

feffionis Theologi;n henoticam ipforum naffam fuerunt attradii , teftantur;

fed quia non aliaid przítare conati funt methodo, quàm que aut.

&pux g, payooew, hoc eft, res diffociabiles,lucem cumtenebris, fociare laborat,

aut neglectà morbi causáàzgritüdiné tantüm palliat,non ollit, meri-

tofruítrafuerunt,& rzamdiu erunt, quamdiu Chriftum in confeffione fua

per Nefforii prinäz'pia dividunt, Deum omnium Q fingulorum bominum [alutem jerio

«elle neghnty ey. in Sacramentis, quantum ad fabflantiam,

prater nuda Symbala iil relinquunt ; quantocunque vel tandem zelo fefe pacificos erga nos pro-

iiteantur; bile tamen adverfus nos non diffimul

atà,

fi nobis hecipforum defiderata cum noftris Ecclefiis coalitio difplicet; ficut D. Hurzingerus,

(quem, ntut Reformarorum Confeffioni addictum,

.de republica tamen literaria meritiffimum , & contra idolomaniam papifticam zelofum

virum, non fine profnndo,

udisque oculis humectato

gemitu ante paucos dies in aquis lacus Bodanici periiffe inaudivi) in Dfuzatione Iapole-

gttica nuper Tiguri imprefsà, animií

ui egritudinem, ob Zzguifiriegem noftram ip Atfa Henotica, prolixzquiitatione, adverfus me, per multas pa-

ginas aperuit, interalia indigné feret

1$, quód Reformatos invitaverim

que "p t

,tit nuncio beterodoxia mi/fo,ad imcunabula veteris Ecclefiay ad nos, puta, redeaut, ejus-

lerata, quám um Confe[ftomis Spiritn animata membra fíant.

Quomodo enim, (cxibit Auguftinus tom, 6. Orat. des. haref. c.6.. apud illos pax il-

Mibata effe pateft, apud quos fídes integra noneit?. Et Hilarius tom,

1,.lib. cont. Aux, p. 282.

Speciofum eff quidem momen pacis, d pulchra eff apinto unitatu: . fed

quis ambigat, eam folam Feclefia atque Ev

S

Wpert'am £Enere CHY AHHUA,

angeliorum unitam pacem ejä, qua Chrifia est ?. Hanc os, fngm dulectiffimi, & amilfam guærerf, Q turbatam componere, &

.. Subiit hic Ecclefiz noftrz denuó imminens paroxifmus animunu S&renz[ïmi Dycis EBERHARDI,

Dorini noffi Clemeutiffimi , pientiffimé ve-

riti ne glifcens malum in nervum erumperet; ut juffus à Serenilfmà Ipfius

Clfitudine füuperiori anno modó indigitatam Inquifitionem Theologicam in

moffri temporis A&fa Henotica (crip(erim: quem librum , ut fundamenta ad tu

endam noftram Confeffionem inibijacta; in animis ftudiofz juventutis

€ó altiüshareant, tot Difp

&aondente fuo defignato;

utationibus, in quotSectiones dittributus eft, puta Sgrep, publico examini fubjicere confti.tut»i, unicuique Sedtioni Re-

/

' Sc&i oni pr1 mz,de un z (tione, Ap inter Aug. Confelffoni cr kqþ»räatæ

Eecl'fia T beologos Spéritu.dlis confociatio [Anciri po[fit?

Refpondente

M. GEORGIO HENRICO HAEBERLINO.

b

Scctioni (ccunda 4e Conféquentiis ad abfardum; R.eípondente,

M. PHILIP-JACOL O SCHLOTTERBECKIO.

hm

Sc&iöni tertiz

de Perfona Chriffé Refpondente

"

M. VITO ENTENMANNO.

4

Sectioni quart£, de Pradeffinatione £ Reprobatione, cum

N

$

M. CHRiISTOPHORO WVAGNERO.

qnatis queffionibus, Re fp

Sectioni quintz, de Sacrameztis in genere, C in ffecte de Eucbariflia Refpond.

M. JOHANNE THURINO.

Scáioni fext, d

Sacramento Baptifmi ; Refpondente.,

i

PHILIPPO JACOBO BOEDECKER O.

Sectionifeptime, de qua/Honibus Pracfich ad con[aciarionem motis; Refp.

M, JOHANN-FRIDERICO BETZIO.-

His ceopuxois henoticus, denuó à Reformatis refü

fcitatus ardor, hac currente aftate, fi publica impedimenta non intervenient, in 44/4 Nov4Uni-

verfitatis noftrz feptenis vicibus, diebus & horis rité defignandis, difputabitur; Et hoc quidem cum fructu Auditorii, ut fperamus, non poni-

tendo, etiam apud Themidos Alumnos, qui ex profeffo Iuritum privato, tum publico funt defacrati, feffuri aliquando ad temonem Rerumpu-

blicarum inStatu & Regimine Politico, fi ex inftituàcollifione argumentorum prefentes audient, quàm pura & neíciaadmiffionis ullius extranei

dogmatis, vel de Chriffo dimidio, faltem quoad divinam naturam uebis ompipotenter prefente, vel de Pradeffinatione C Reprobatione abfolutá, vel de gratia irrefiffi-

jbili, vel de Saeramentorum Baptifmatis d* Cena orére, vationi quidem, fed nan fidei 4nalogá, lint fundamenta Confeffionis noftre; Et quantum ad Ecclefiz

ftatum in Rebuspaublicis fartumtectumque confervandum referat, ut miffis Reformatis in quzftionibus fidei

3

.

; domimaneamus, ip(iq.ue viciffim,

,etiam mi

fis nobis, domi maneant; in reliquo nullo velcharitatis, vel humanitatis officio ipfis denegato.,

Hac vice Arene Sectionis primz, Reíponfuro 24, Georgie Heprico Haberlino, defigpamus horas promeridianas dierum . & 6. futuri menfis Jalii;

.

$

ibi ceptis ad(it Spiritus Sanctus, ex Chrifti promiffo Deductor in omnem veritatem ; et

!

$9

z

iam nos in hoc negotio H?nötico in candem deducu-

ÁJEMMEEN

Wï! /Dabam z;,Junij.. Anno 1667.

TT

-

fryþis JOHAN-HENRICI KEISII

-

E

meck -

P.

»

w

F

&

E

Ó

n

—

E

—

-

"

-a

2

st

T

T

x

AT

as

i

4

1.

:

d

EY

-

-

"

TOBI

ER;y

]

ERSITATIS TUBI

GENSIS

Cancellarius, & Ecclefix Przpofitus, -

Ledloribus Salutem

e

.

2 s

Cs

X& E

Z

Z

g

p

Ippis, putem, notum effe , nec tonforibus , nedum viris hiftoriarum , & nattitx curíus gnaris; inco-

ZH

d

:///,,,/

gnitum, quód inteftina malalongé nocentiora fint, quàm qua ob oculorum aciem verfantur, & in exteriores feníus incur-

s

i

Z

A

7

4'/////

runt. lllcus, quod zXeveg» interné affligit,quoties lethum accelerat! Cum écontra bubones, qui inmufculis, & exterio-

E

i A

a

ez

2d

re parte corporis harent, utut, dum pus fit; doloremafferant, folius emplaftri impofitione curentur; Sicut ulcus Ezechie

2407

^

Z

72

7

$ Regis, juffu Prophete, mafsà de ficis impofità fanatum in Scripturalegimus: Et ita de vifcerum àrsyía refpectu pathema-

ATa

v(

d

e2

2

tum corporis externorum loquendo in univerfum, . Parratio eft bellorum, quz ficivilia funt, & interna, longé nocene

A

A

:

tiüs erumpunt, quàm i aliquis Hannibalad portas caftrametaretur, & ad evertenda valla quafi ójigespévre (e0s tormenta-

5

AWIemw

—

EO

2

i

T

g2 cxploderet; quod Germania noftra irreparabili fuo damno in ultimo tricen.aali bello,tanquam ictus ^ifearor. fuitexperta,

fi max

iB

àd

ealiorum populorum bellis inteftinis ob affedtatam vecordiam nihil compertum haberet; quà methodo ma 5

täm'.,,potemer etiam ad Ecclefie portas ruit, quàm multoties nocenter eam per difturbia inteftina confundere, & de fta:

"

vificz deturbare conatur; ficutexemplo-etfe poteft ipfius Chrifti, tempore fuz carnis in his terris, pafta-Ecclefia, cujus dif -

vit cribrare ficut triticum ; Ut & Ecclefia Apoftolorim, & qua longo feculorum tractu fuit fubfecuta, usque ad erumpe

feculum, cujus obftetrices antecedanez per diverfa fecula hzrefes fuere, quarum cunabula nufpiam invenimus,quàm ii -

remur, fietiam Auguftanz Confeffionis Ecclefia non pilo meliorem fortem experiatur, dum vix jacto primo Reformatic

i:baangues habuit, Sacramentarios puta, quorum antefignanus füit CiNGLius, qui quas tragulas currenti rota*Evangelii

Euroskala Offset

tario injecerit, acta fuperioris feculiteftantur; ut dubium fit, ouodnam bellum Megalandro ngf*cro füerit gravius; id nej8

tra Romanam Thaidem; an veró quo ei adverfus Sacramentarios fuit depugnandum:; Unde etiam factum, ur in Evan ,

Ecclefià Manaffes feré femper fuerit contra Ephraim, & Ephraim contra Manaífen; & fimul'ipü contra Judam, fchismate

ha« exulcerata mundi tempora continuato; cui quiderm Reformati identidetr. conati fuerunt mederi, vario lapide ad

fuisreduniendas moto, (icut henotica ipibi'üm fcripta, & noviffimum anno 1661, Ca[fellis babitum Ca/laguwm,in quo nonn-

19

feffionis Theologi ;jn henoticam ipforum naffam fuerunt attradti , teftantur; fed quia non alia id przítare conati funt m

VierFarbSelector Standard *

äpmä piyisey, hoc eft, res diffociabiles,lucem cumtenebris, fociare laborat, aut neglectà morbi causà agritudine tantüm :

tofruítrafuerunt,& zamdiu erunt, quamdiu Chriftum in confeffione fua per Neftori prinäz'pia dividunt, Deum omnium C fingulo.

18

«elle peghnt, ey in Sacrameutis, quantum àd fabflantiam, prater uuda Symbola. iil relinquunt ; quantocunque vel tandem zelo fefe —

ffiteantur; bile tamen adverfus nos non diffimulatà, fi nobis hzecipforum defiderata cum noftris Ecclefiis coalitio difpli

(quem,. utut Reformatorum Confeffioni addictum , de republica tamen literaria meritiffimum , & contra idolomania. -

17

virum, non fine prafindo, udisque ocülis humectato gemitu ante paucos dies in aquis lacus Bodahici periiffe inaudiv

gefim nuper Tiguri imprefsà, animi fui egritudinem, ob Jzquifiziozem noftram z CAGZa Hepotica, prolixzquiritatione, adve: «

ginas aperuit, interalia indigné ferens, quód Reformatos invitaverim, s zupcio beterodoxie mi/fo,ad sncunabula veteris Ecctefie.

c;)g

16

que non t2 toleratay quám umo Confelfiomis Spiritn animata membra fiant.

Quomodo enim, icribit Auguftinus tom, 6. Crat. de;.ha -

dibata e[fe patefe, apud quos fídes imtegra noncit? Et Hilarius tom, r,.lib. cont. Aux, p. 282..— Speciofum eff quidem momen pacis, d puk

EHRH

15

quis ambigat,eam folams Ecclefia atque Evv

angeltorum unitam pacem e[fe, qua Chriffa es ?. Hanc nos, fratres drlectiffimi, dy amiffam guæxerg, z

ä

,repertäm £enere cuY AHHUS,

.Subiit hic Ecclefiz noftrz denuó imminens paroxifmus animun S&wm'[imi Ducis EBERHAR D1, Domini nofci Clem

14

riti, ne glifcens malum in nervum erumperet; ut juffus à Serenijftma Ipfeus Celfitudine fuperiori anno modó indigitatam Z^ -

moffri temparis Adfa Henatica (cripferim: quem librum, ut fundamenta ad tuendam noftram Confeftionem inibija&a, in an;

b

€ó altiüs hareant, tot Difputationibus, in

13

quotSectiones diftributus cü,putai&ipæm,publico examilli fubjicere con&itutki*

&)ondentc fuo defignato;

: Se&ioni primz,de QLlæüioxïe, "n inter Aug. Confeffronis &quormtæ

12

Ecclsfia T beologos Spiritu.«ls confociatio [Anciri po[fit-?

KR efpondente

M. GEORGIO HENRICO HAZBERLINO.

11

Sectioni (ecunde 4e Conféqueniiis ad abfurdums R e(pondente,

E

M. PHILIP-JACOL O SCHLOTTERBECKIO.

"5-..:

de Perfona Chriffi; Refpondente

D

10

Sc&iöni tertiz

M. VITO ENTENMANNO.

.'Se&ioni quartz,

de Pradeflinatione & Rep

vobatione, cum agnatis quefliamibur, Re rP :

M. CHRISTOPHORO WAGNERO.

Sectioni quinta, de Sacramentis in genere, C in [ecie de EucharsfHa; Refpond.

|10

M. JOHANNE THURINO.

Se&lioni fexte, de Sacramento Baptifimi ; Refpondente,

Y

Y

PHILIPPO JACOBO BOEDECKER O.

-

Sectionifeptimaz, 4e quafizonibus Pracfica ad confaciationem moetis; Refp.

M, JOHANN-FRIDERICO BETZIO..

His etepaxuc henoticüs, denuó à Reformatis refu

fcitatus ardor, hac currente aftate, fi publica impedimenta non interv-

ver(itatis noftre feptenis vicibus, diebus & horis rité defignandis, difputabitur; Et hoc quidem cum fructu Auditorii

tendo, etiam apud Themidos Alumnos, qui ex profeffo Iuri tum privato, tum publico funt defacrati, feffuri aliquando -

blicarum inStatu & Regimine Politico, fiex inftituàcollifione argumentorum prafentes audient, quàm pura& neíciaac

dogmatis, velde Cbriflo dimidio, faltem quoad divinam naturam nobis omnipotenter prafente, vel de Pradeflinatione d Reprobatione ab .

dbili, vel de Saoramentorum Baptifmatis d* Ceena opéres, vationi quidem, fed nan fidei analogá, fint fundamenta Confeffionis noftrz;

ftatum in Rebuspublicis fartum tectumque cónfervandum referat, ut miffis Reformatis in quaftionibus fidei, domimat «

a

etiam miffis nobis, dorni maneant; in reliquo nullo velcharitatis, vel humanitatis officio ipfis denegato,

Hac vice Arena Sectionis primz; Refponfüro 44. Geergie Henrico Haberlino, defignamus horas promeridianas dierum.

aibi coeptis adfit Spiritus Sanctus, ex Chri

fti pr(ij'miffo Deductor in o;;nncm veritatem ; etiam nos in hoc negotio Fl?ilc É

L

&u

u

m

ï! ,Dabam 23. Junij.. Aan 1667.

B-

E

Typs JOHAN-HENKICI KEISIL

1

W) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com