LXV6d_fol_007
author: Lansius, Thomas

THOMASLANSIVS

: Benevolis & Amicis Le&oribus

5- BED

77

ieA)

e

41

W

Dmiranda publicz tranquillitatis eft ubertas: adeoque nullum prope t&mporïs

Mi

;;;

z

E

Y

z

punétum beneficio fterile tranfigitur. — Et obfervant curiofi; plerunque Principes, ubi fopito bello

7

C

A

£

z

z

ï

AA

G

A

o

quietem reddidere ditionibus fuis,exinde tacita quafi virtutum confpiratione, feculum fpectatiffimo a-

«s

liquo monumento infignire folere. Quare nominatim dilaudant illam Imp. MaxiwiLiANi I etatem;

d

D

a

cum florente per Europam concordia viderenrur redire aurea fecula ; atque ipfi Reges & fümmates

:

E

«

s Dynaftz, acri ftimulati emulatione, inter fe contenderent,

ecquis illorum probirate monetarum vince-

1e alterum, & gentium applaufura pracipue mereri poffet. — Etenim provocaverat jam C.esaR alios, egregiz notz nu-

mis. Captaverat & nomen He NR1cus VIL Angliz Rex, ex praftantia duplicium Rofatorum, valoris libre Sterlinga.

Atqui altius ire tentabat EM A NuE 1. Rex Portugalliz; qui e monetariis officinis effundebat in Orbem Cruciatos ponde-

ris X. ducatorum; hodieque dile&tos peculiorum obfides, ac veluti palladium Euclionum. — Communi tamen candide

fentientium judicio przrogativam adepti tunc funt FE& piNANDuS & ErisapsTH, incomparabile illud Conjugum

Regumque par; qui gratiofiffimos iftos Bicipites auteos , fingulos plutimum duorum, fübinde & quatuor, aliquando

decem quoque, aut etiam viginti ducatorum. — Qualia profe&to numis matum ornamenta zquiffimi regiminis juftique

commercii character fünt, femper & ubique exoptanda. — Verum plura exempla, quibus Imperiorum & Rerumpubl,

Rectores antiquitus coronaverint Pacis zvum, huc arceffere velle , non fert hujusloci , nec infütutiratio. Hoc faltem

affeverare aufim; quantumvis illi modo celebrati fceptrorum Atlantes inauraverint commercium Europz; hodie tamen,

pofteaquam Germania triginta amplius annos civili innatavit fanguini , Heroes noftrates longe luculentioribus defidera-

tiffimam Pacem excepiffe fpeciminibus documentisque, quam ut de palma debeantdubitare. — Cum enim acerba nimis

ac horrida paffim fpectacula fidem facerent abunde, barbariem ab irato ac cruculento Marte invectam, undique fere con-

culcaffe bonos mores, Virtutibus fimul & praclaris Artibus cum pernicie ferale indixiffe filentium , (philomela namque

aviario cum corvo inclufa ocyus defiftet canere.) nihil habuere divini magna Patriz noftrz parentes prius, quam ut ex-

terminarent actutum immanem diramque peftem; ad hunc finem reparatis renovatisque, qua bellorum injuriis disjecta

collapfave fuerant , Mufarum & gratiarum domiciliis, vel etiam novis de integro conditis, vel adhucdum füb manu con-

ditorum & architectorum exurgentibus: ex quibusdein invicti confüummatiq; Bonz mentis athletz jufto numero, velut

ex equo Trojano, in omnes Imperii provincias quaquaverfüs queant emitti; pietaris, honefti , ac literarum ftudiis reftitu-

endis, civilitati fundandz , & barbarismis morum penitus exftirpandis, Atenim quantis hac parte curarum undis zftua-

verit ha&tenus Sereniffimus Princeps ac Dominus nofter clementiffimus, D. EBERHARDVS III. Dux Würtem-

bergiz, &c. ut Teutonicz Ia EN & pignus & ppér»» conftitueret fplendidum & conveniens culmini fuo; quantum item

laborum, deliberationum, addo & fümptuum, impenderit in tam fanctum opus Protagon nofter prudentiffimus, & porro

Ts

impendere paratus fit; quantum przterea commodorum, haud multis annis, inde redundaverit in Patriz falutem & glo-

q; fperare habeat ab inexhaufto illo ingeniorum & doctrinarum promptuario

riam; quid denig; in futurum magis magis

pofteritas; hzc omnia exequerer prolixius,

nii vetb e(fent jonge infra amplitudinem & majeftatem rerum dicendarum.

?

n

L

r;"'lfl;ü;c P

àíiveiSulio LCEC )

nz(timaL!ies funt: ita magmtum praluftria facta.

T eftatur in-

Sicuti margaritz gemmave rariffimz pulch

clyta hzc Academia Tubingenfis; & quicunq; ex ifto h«ac «uiro Sapientiz latifundio meffem jam meffuerunt, aut poft-

hac fru&tus colle&uri fant, teftabuntur immortalibus laudum przconiis providentiam & perennem benignitatem fummi

Ducds. Atque hac erunt in animis Profefforum & Studioforum illi confecrata cempla , & effigies perpetuo maníüra.

Quz fàxo, arc, argento, auroque ftruuntur, fi quando judicium pofterorum in odium vertit, pro fcpqlchris fpernuntur.

Inprimis Jlluftre Collegium, quod dudum trifti fato vocale effc defierat, nunc iterum vernans, revocatis tanquamab exi.

lio Pallade & univerfo votivo Mufarum choro, cunctas pene elcquii virtutes refumpfit; 4x«es« crimen fubiturum nun-

quam,

quin potius optimi maximi Inftauratoris & Evergetz memoriam veneraturum encomiis non ceffaturis, & eulogiis

fempiternis..

L

.

L]

Quippe pronuper Ser"* CEL siTu D o ejus, cum pauculis poft diebus proficifceretur Ratisbonam ad Co-

mitia Imperit

» diferte juffit Illuftre Collegium denuo pandi, fine longiori mora, atqve in illius domum, convictum , au-

ditoritfm, & gymnafia recipi omnes Studiofos, dummodo in Leges &

Ordipationes peccetur nihil. Neq; hoc injunxittan-

tum; curavit etiam diligentiffime , ne qua ftatus Jllu(tris Collegii aliquid caperet detrimenti. Et hac caufa exquifito rauo-

num libramine quafivit Ephorum, fcliciter invenit, & in obligationem traxit ; nempe Nobiliffimum ac prcellendiffi-

mum Dn. Lupovicuy BrERcHTOLDUM, Excelfiffimi & florentiffimi Ptincipis &« Domini, DN. JOANNIS-

FRIDERICI, Ducis Virtembergiz &c. Aulz Prafectum, omni exceptione majorem,

Virum certe ampliffimo iQeecoe

munere digniffimum, & ad talia gubernacula temperanda prater cateros füummopere idoneum.

Meautem fingula-

riter hifce inftruxit mandatis, uti pfimo quoque & commodo tempore landatum novum Ephorum pro more in fre-

uentem llluftris Collegii coetum adducerem, & interpres Ducalisjuffionis ea proponerem moneremque , quz po-

tiffimum SEREN"* CeLs."* pietas & gloria , tum & refürgentis Ill. Collegii decus famaque, nec non veneranda Ephori

autoritas & exiftimatio ; & tandem de omnibus Collegiatis, de Officialibus quoq; & Miniftris concepta expectatio, re-

quirere videbuntur.

Maturando igitur & commiffum negotium ad pracriptum expediundo, qnandoquidem in

Confilio de(tinatus eft dies craftini, & in eo horaantemeridiana nona ; volui hoc ipfüm publico programmate notum

facere omnibus Reipubl. Tubing. Literariz Ordinibus, quacunque fint dignatione, meritis titalisque prafignes, & cos-

dem honorifice ac peramanter invitare rogareque, ut ad praftitutum temporis articulum in llluftri Collegio prafto ffe,

atque folennitatem actus tam in Prytanco , honori magnifici Ephori congratulationes & pia vora adjuncturi; quamin

Athenzo Nobilem & clarifimum V. Lupovicuw Du Mar, Equitem Gall. Regii Ordinis San- Michaclij &c.

Erit dies & oc-

accommodate pro Illuftri Collegio dicturum , libenter audituri , przfentia fua exornare dignentur.

cafio, ubi llluftre Collegium newi illam memorabit animo gratiffimo, & exhibitam benevolentiam omnibus officiis

cumulate rependet. PP. & Sigillo Illuftt. Collegii munitum , ipíofefto Purificationig Beatz & femper- Virginis MAR14;

Amw Cu& M. DCG LIIL

-

OR

FE

,

d

-

€—

$

-

"t

As

-

p

T

-

E«

E os

E EE

E

i

u

t

f

Ea

M s

WE

i*

F3

-

4-.

-

f

d

?

E

A

g

1

"f

i

2*

"

z

o

T

$-

E

EN

*»

*

t

I

E

w

&

i

*

M

*

»

4

*

-

&

i

'X'i

»

^

u p d

^

&

r

vé

13

E

"

H

':

V

E

"

w

r

x

-

ii

i

E

*v

m

;

F

m

J«l

*

"

"

Ws

j

a

[

!

--l

3

$

EM r

äh

F.

&i

(

w

E

»

k

P2j

lA

al

s

3

^v

& 3

:

i

?

:

:.

':

"

$x

Y4 .

;ï;

a

i

Fs

;).

UER

w

H

*

,

t

P

]

& u

B5

ä

i2

5

LA

:E

i

à

—

1

-

BG

2

3-)

:

E

2

^ x

-

4ad

3

1

y 1

r

ag

-*

-

$AW

À

ET

uH

i

w

as n Pt

H

L d

-

P

1

*

»1

r

)—.—-ä d

o

-

"

r

"*

?s

£

.

á

*

&z

«

Y

-

W.

4

refs

1

T

r

* F

ríá

?;

ii jäl

-

&

$

023

ii

k

H

"

Pt

I2E

Hl

E

i d

ES

V L

3j

1

&

m

H

t

R&

y

H

«

i';

L

H

*

Cit

à

3

ZT

l:'.*:*

xr

"

LE

^

w

APE

.

l

f

!

t

C

|

4

í

;

H

£

i

*

"$

*

i t

DPHb um

^"

;

ub r

"V

i

»4

H

ï;i-* -

H

E

a

i

5.

L

E

j

i

E

À

;.

kíafid

;

ia

& & F E

ï

Hez&«

-

D

;':-' "0

"

pe

[]

II

^

d

"

——

H

"

1

*

aO^

Y

I

i—

:

I

E

&

I*

*

.:

]

R

s

-

€

I.

-

:

*

?

otfi ia

£

LE

*

xf

g

tf

3*

*

1

t

"

1

J

$409

A

-

H

" deuid o du

ss A^

nE

ä

E

I5 d o

LEU

v 4

[2

ww d

i.

1;.1'-'1

w i

LT.

;E

* ad và.

r

M

L

Sd

4

^

[

s r

«

k

THOMAS LANSIVS .

: Benevolis & Amicis Le&oribus

5 P-D

^

h

AA

E

[2 41/2.

Dmiranda publice tranquillitatis eft ubertas: adeoque nullum prope t&mporis

Mi

E21

G

JJ

[5 277

^

punctum beneficio fterile tranfigitur. — Et obfervant curiofi; plerunque Principes , ubi fopito bello

E

82

Z

E

AR

o

;

d

ä

uietem reddidere ditionibus füis,exinde tacita quafi virtutum confpiratione, feculum fpectatiffimo a-

a2

liquo monumento infignite folere. Quare nominatim dilaudant illam Imp. MaxiwiLiANi L. ztatem;

En

z

cum florente per Europam concordia viderenrur redire aurea fecula; atque ipfi Reges & füummates

N ZPAZ

N

3 Dynafítz, acri ftimulati zmulatione,

inter fe contenderent, ecquis illorum probitate monetarum vince-

1e alterum, & gentium applaufuna precipue mereri poffe. — Etenim provocaverat jam CzsaR alios, egregiz notz nu-

mis, Captaverat & nomen He N g1cus VII. Angliz Rex, ex praítantia duplicium Rofatorum, valoris libre Sterling.

qui e monetariis officinis effundebat in Oibem Cruciatos ponde-

Atqui altius iretentabat EM A Nu& r Rex Portugalliz;

ris X. ducatorum ; hodieque dilectos peculiorum obfides, ac veluti palladium Euclionum. Commwuni tamen candide

fentientium judicio przrogativam adepti tunc funt F&& p1NANDus & ELisasETE, incomparabile illud Conjugum

Regumque par; qui gratiofiffimos iftos Bicipites aureos , fingulos plutimum duorum, (übinde & quatuor, aliquando

decem quoque, aut etiam viginti ducatorum. — Qualia profecto nu

mis matum ornamenta zquiffimi regiminis juftique

commercii character fünt, femper & ubique exoptanda. — Veram p

lura exempla, quibus Imperiorum & Rerumpubl.

Hoc faltem

Rectores antiquitus coronaverint Pacis zvum, huc arceffere velle , non fert hujus loci , nec inftituti ratio.

affeverare aufim; quantumvis illi modo celebrati fceptrorum Aclantes inauraverint commercium Europz; hodie tamen,

pofteaquam Germania triginta amplius annos civili innatavit fanguini , Heroes noftrates longe luculentioribus defidera-

tiffimam Pacem excepiffe fpeciminibus documentisque, quam ut de palma debeant dubitare. Cum enim acerba nimis

ac horrida paffim fpectacula fidem facerent abunde, barbariem ab irato ac truculento Marte invectam,undique fere con-

culcaffe bonos mores, Virtunbus fimul & prclaris Artibus cum pernicie ferale indixiffe filentium , (philomela namque

aviario cum corvo inclufà ocyus defiftet canere.) nihil habuere divini ma

gna Patriz noftre parentes prius, quam ut ex-

terminarent actutum immanem diramque peítem; ad hunc finem reparatis renovatisque,

qua bellorum injuriis disjecta

vel etiam novis de integro conditis, vel adhucd

um füb manu con-

collapfave fuerant , Mufárum & gratiarum domiciliis,

ditorum & architectorum exurgentibus: ex quibusdein invicti confummatiq;

Bonz mentis athletz jufto numero, velut

2 J:.- -nn:tii -

ex equo Trojano, in omnes Imperii provincias quaquaverfüs queant emitti; pietaris, honcfti , ac lierarum ,

endis, civilitati fundandz , & barbarismis morum penitus exftirpandis, Atenim quantis hac parte curaru

verit hactenus Sereniffimus Princeps ac Dominus nofter clementiffimus, D. EBERHAR DVS IIl. -

ut Teutonicz IR EN & pignus & wpie» conftitueret fplendidum & conveniens culmini füo:

bergix, &c.

laborum, deliberationum, addo & fümptuum, impenderit in tam fanctum opus Protagon

nofter prudent

dorum, haud multis annis, inde redundaverit in Patriz. -

JDMS

impendere paratus fit; quantum praterea commo

»

futurum magis magisq; fperare habeat ab inexhaufto illo ingeniorum & doctrinarui

riam; quid deniq; in

-

pp&ctitas $

hzc omnia exequerer prolixius , nili V

€rD effent longe infra amplitudinem & maieftatem tert

Id

f;fl'!fl

ini5 iere inz(timaLiles fünt: ita magaarum praluftria fact-

—Sicuti margaritz gemmave rariffima pulch

clyta hzc Academia Tubingenfis; & quicunq; ex iftc l«« «uiro Sapientiz latifun

dio meffem jam mefft

D

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

hac fru&us collecturi (unt, teftabuntur immorta

libus laudum praconiis providentiam & perennem benig -

effigies per

D

Duds. Atque hac erunt in animis Profefforum & Studioforum illi confecrata cempla , &

uz fàxo, «re, argento, auroque ftruuntur, fi quando judicium pofterorum in odium vettit,

pro fcpql(

im

Inprimi

s Jllnftre Collegium, quod dudum critti fato vocale effc defierat, nunc iterum vernans, revocats -

"

cunctas pene elcquii virtates refumpfit ; äxw.ef'u; crimen .

*

lio Pallade & univerfo votivo Mufarum choro,

isnon ceff:

:;

p

quam,

quin potius optimi maximi Inftauratoris & Evergetz memoriam veneraturum encomt

EHHHHHHHHHHHH

Íempiternis. — Quippe pronuper Ser

" CELsITUDO ejus, cum pauculis poft diebus proficifceretur Rat -

EHEHHHHHHHRHE

EHHHHHHHHHHEH

SEEEEEEEEEEEE|

E

mitia Imperii , diferte juffit Illutre Collegium denuo pandi, fine longiori mora,

atque in illius domum,

CELELEEETTEECG

ä

ditoriifm, & gymnafia recipi omnes Studiofos,

dummodo inLeges & Ordinationes pecceturnihil. Neq; -

detrimenti. Ethac cauí

E

tum; curavit etiam diligentiffime ,ne qua ftatus Jllu(tris Collegii aliquid caperet

ä

num libramine quafivit Ephorum, fcliciter invenit, & in obligationem traxit ; nempe N obiliffimum

E

mum Dn. Lupovicuu BrncHTOLDuM, Excelíiffimi & florentiffimi Ptincipis & Domini, DI

E

ea:

ERIDERICI, Ducis Wirtembergiz &c.. Aulz Przfectum, omni exceptione majorem, Virum cert

M

12

munete digniffimum , & ad talia gubernacula temperanda prater cateros füummopere idoncum.

riter hifce inftruxit mandatis, uti pfimo quoque & commodo tempore laudatum novum Ephorum-

11

uentem lllufttis Collegii coetum adducerem, & interpres Ducalisjuffionis ea proponerem moner

üiffimum SEREN"* CeLs."* pietas & gloria, tum & refürgentis Ill. Collegi decus famaque, nec non

10

autoritas & exiftimatio ; & tandem de omnibus Collegiatis, de Officialibus quoq; & Minfftris conce|-

E

Maturando igitur & commiflum negotium ad prafcriprum expediundo, q

quirere videbuntur.

Coníilio de(tinatus eft dies craftini, & in eo horaantemeridian

a nona ; volui hoc ipfüm publico proj -

facere omnibus Reipubl. Tubing. Literariz Ordinibus, qu

acunque fint dignatione, meritis titalisque p *

dem honorifice ac peramanter invitare rogareque, ut ad

praftirutum temporis articulum in Illufti C«

atque folennitatem actus tam in Prytanco , honori magni

fici Ephori congratulationes & pia vora adj-

7

Athenxo Nobilem & clariffimum V. Lupovicuy Du Mar;

Equitem Gall. Regii Ordinis ;-

ä

accommodate pro Illuftri Collegio dicturum , libenter audituri , przíentia fua exornare dignentur.

6

cafio, ubi Illuftre Collegium newio illam memorabit animo gratiffimo, & exhibitam benevolentiai

5

cumulate rependet. PP. & Sigillo Illutt. Coll

cgii munitum , ipio fcfto Purificationis Beatz & icmper-

".

E

.ALN. 'CHKg M- DCQ LI[L

4

3

2

W' Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1