LXV6d_fol_005
author: Wibel, Joachim

PRO:RECTOR

VNIVERSITATIS SCHO-

LASTIC £, STUDIJ TU.-

BINGENSIS5

JOACHIMUuUS

WIBEPELIU S:

J U. Dod&or & Profeflor ,

V

Ledloricum delita bonoris prafatione falutem.

,

z

j»—

Z

r

/Vg,

,

LA

2X

5

23

2

e

*(

NÀ

"

//

Ui exiftimantoptimarum artium ac linguarum cognitionemad quemvis potius

z

2

z

E

2

2

de plebe & proletaria tutba, quàm ad Illuftres genere & dignitateanima: pertinere: n il!i infoediffi-

3

Y

À

A

-

a

Fïä:

Z

?

4

2

ma fui ipforum ,ac praftantia illius humane ignoratione verfantur:nihilalind meriti, quam utcum

z

X/////«

,

Z

z

|importuna ac plane portentofa fua fententia , vite civilis communione , in ultim« foli-

e

Z

Z

z

77

N 6

GÉON

z

Z

tudinis Barbariam deportentur.

Cujus rei,quó minus vel rationes plures allegare & congerere

d

o

x

d

A

42772 cxempla fit neceffe, facit, qui omnium exemplorum vim , & authoritatum pondera, & rationum

momenta unus facilé obünet , Alphonfüs Siciliz Rex : qui negante quodam aulico literas dedecere Principem , o«

em bovvis non bominis efe pronunciavit. . Sunt enimliterz excelfie quxdam dotes , & quoties magnum aliquod pe-

€usinvaferunt,propediving, — Homines inter hominesolim eminentes , & qui divinitati proximi coclefte in terris

munus fuftinebant , Artium numina coluerunt , quafi regno ac diademate omnino digni , quos fapientie genius ex-

tuliffet. Pulchrum videlicet erat parem Imperio habere mentem:non tam tegere multa, quamfcire:ut tantamquisque

caperet animo potentiam, quantam fceptro ufürparet. — Profectó rerum commods ac fclices tra&tationes non magis

fine inftru&o doctrinis & prudentia animo effe poffünt, quam abfque colluftrante aérem lumine, juxta effatum Sta-

gyrit Philofophi , inoffenfz atque felicesprogreffiones. — Caterüm cum memorabile Perarum pronunciatumfit,

INeminem efe dignum magiffratu , qui non fit melior omnibus , qui magiftratui fabfünt : quo Magiftratus etiam necef-

fitatem, prxcellentiam & authoritatem fignificarunt : meri

o t

—

tati. digniffima qnoqne.ner^e^ - E iatss

Quu»: GKX&'"-J

t? omni contentione annitendum , ut tanti muneris digni-

[

—2 faarteputaret Senatus nofter Academicus , non

o p

longe hinc fibi abeundum aut deliberandum c

enfüit, cuii

"

uens femeftre ífümmum Rectoratus Academici mu-

nus committeret : quin

poüus vivum fibi exemplum apertis & defixis oculis contuendum in indito Tuventutis

Principe vidit reprzfenta

t Cüm enim non ita pridem recepto Univerfitatis more ,

publica renunciatione defi-

gnandus effet füpremus ejufdem Magiftratus,

Patres Academici communi fuffragiorum calculo, & debitx fubmiffio-

nisadfe&tu elegerunt Jlluftris. & Celíifs. Principemac Dominum, Da. JFOHANNEM FRIDERICUM.

Ducem Wirtembergiz ac Teccie , Comitem Montisbeligardiz , Dominum Heidenhemii , &c. Dominum no-

ftrum clementifsimum: cujus generofifsima indoles, rara ingenii fclicitas,

heroicz virtutis fplendor, laudata in animo

juvenili prudentia , in amabili fermone facundia »egregia in actionibus d

exteritas , temperata feveritate benignitas ,

fingularis denique in literas earum

que cultores clementia & favor , plura

que alia virtutum ornamenta luculentis ar-

gumentis ita comprobata fünt

hodierno die, finita ftatim con

ut omnem ftyli quantumvis diferti facundiam füpergrediantur. Quapropter cüm

Y

cione antemeridiana , in Aula Nova, Novus hic llluftrifsimus & Magnificentifsimus

RECTOR

. omnibus Academiz ci

vibus folenni inaugutatione renunciandus fit : meritorum tanti Principis di-

gnitas ,ipfius Magiftratus divina authoritas,

& Univerfitaus falus ac incolumitas füi quemque admoncbit officii, ut

qua debet & valet

animi veneratione, optima & fecundifsim

à quzque Magnificentifsimo noftro precetur ac vove-

at, DEuM QUE przpotentem fuppliciter oret ut omnia Illuft

rifsimi Ducis inftituta & vitz rationes pietate folidatas,

doctrina confirmatas , pientia perfectas, omnique virtute an

imi, corporisac fortunz cammulatas , fanctas , & au-

guítas effe perpetuó jubeat.

Actum autem hunc publicum ut frequentifsime celebrent omnium ordinum Do&to-

tes , Profeffores , Cives Acade

mici, hocQue officio obfequii füi gloriam teftentur , & magnopere cenfemus , & gtà«

viter etiam adhortamur.

Valete P. P. die nono Maji Anno recuperatz gratiz M D C.. LII.

pxe

L^

[ 57

AE

i od --i-,.. n

r -

x

—

s

3

ET

5

j

-

dl

T.

L

P

P

—

PA

"E

d

*

t

x

-

E

ic

z

-

Eu

zi

ss

E

PA

"

o

VNIV

ERSITATIS SCHO-

p

LASTIGC £, STUDII] TU-

BINGENSIS5

WIBELIU 5

JOACHIMUS

J U. Dod&or & Profeflor ;

Ledioricum debita bonoris prafatione falutam.

zWz

2

Se

z

P o

p

;

72

.

,(&

3

A

,

e

Ui exiftimantoptimarum artium ac linguarum cognitionemad quetmvis potius

2

7A

Z

,

de plebe & proletaria tutba, quàm ad Illuftresgenere & dignitateanima: pertinere: n ili infoediffi-

,:

d

42

E

A

$]

ä

g

ma fui ipforum ;ac prftantiz illius humanz ignoratione verfantur : nihil aliud metiti, quam utcum

A

*

NZ

d

/4

QZ

z

CA

A

2

mpotrtuna ac plane portentofa fua fententia, € vitz civilis communione , in ultimz foli-

&

e

z

GÉON

Z

2

tudinis Barbariam deportentur. —Cujus rei,quó minus vel rationes plures allegare & cong:

(

NDI

C A

o

D

.

22

o

2

£0 cxemp

la fit neceffe , facit, qui omnium exemplorum vim, & authoritatum pondera , & ratic

momenta unus facilé obtinet , Alphonfüs Siciliz Rex : qui negante quodam aulico literas dedecere Principem

cem bovit non bominis effe pronunciavit. / Sunt enim literz excelfe quxdam dotes , & quoties magnum aliquo.

€tusinvaferunt,propedivinm. — Homines inter homines olim eminentes , & qui divinitati proximi coclefte in

munus füftinebant , Artium numina coluerunt , quafi regno ac diademate omnino digni , quos fapienti& genit

tuliffzt. Pulchrum videlicet erat parem Imperio habere mentem:non tam regere multa, quam fcire:ut tantamqu «

caperet animo potentiam, quantam fceptro ufürparet. — Profectó rerum commodz ac fclices tractationes non t

-

fine infttucto do&rinis & prudentia animo effe poffünt, quam abfque colluftrante aérem lumine, juxta effatun-

p

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

gyritz Philofophi , inoffenf atque felicesprogreffiones. — Caterüm cum memorabile Perfarum pronunciatu

—

INeminem e[fe dignum magifiratu , qui non fit melior omnibus , qui magiferatui fab[ünt : quo Magiftratus etiamr

w

fitatem, pracellentiam & authotitatem figuifi

carunt :-mcri»cggmm

$

contentione annitendum , ut tanti munetis (

konte

tati. dzgmfïïma (]I'lnqueænrffm;e nE ziatts

'qu»: cür;;;

MA La

u --

Za«zteputaret Senatus nofter Academicus . -

i

longe hinc fibi abeundum aut deliberandum cen(üit , cuii

Íequens femeftte fammum Rectoratus Academic:

ä

—

nus committeret : quin potius vivum fibi exemplum apertis & defixis oculis contuendum in indito Tuver

:

Princpe vidit reprxfentar; — Cüm enim non ita pridem recepto U niverfitatis more , publica renunciatione .-

Ha

'gnandus effet fupremus ejufdem Magiftratus, Patres Academici communi fu&"ragiorum calculo, & debitz fubinr

EGEEHHHHHHRI

ä

P

nisadfe&u elegerunt JIluftrifs. & Celfifs. Principemac Dominum, Dn.JOHANNEM FRIDERICU

E

Ducem Wirtembergix ac Teccie , Comitem Montisbeligardiz , Dominum Heidenhzmii , &c« Dominum-

ftrum clementifsimum: cujus generofifiima indoles, rara ingenii fclicitas, heroicx virtutis fplendor, laudata in a:

E

juvenili prudentia , in amabili (ermone facundia , egregia in a&tionibus dexteritas , temperata feveritate benigr -

ä

fingularis denique in literas eatumqQue cultores clementia & favor , pluraque alia virtutum ornamenta luculent*

12

umentis ita co mprobata fünt , ut omnem ftyli quantumvis di

fera facundiam füpergrediantur. — Quapropter

hodierno die, finita ftatim concione antemeridiana ,in Aula

Nova, Novus hic llluftrifsimus & Magnificentfs -

11

RECTOR-, omnibus Academiz civibus folenni inaugut

atione renunciandus fit : meritorum tanti Princip -

10

gnitas ,ipfius Magiftratus divina authoritas, & U niverfiatis falus ac incolumitas füi quemque admoncbit offic |

qua dCth & valct-, animi 'Venerationc, op*tima & fecundifsi ma quæquc Magnifïccntifämo noftro precetur ac v

at, DEuM Qu prapotentem fuppliciter oret ,ut omnia Illuftrifsimi Ducis inftituta & vitz rationes pietate folic-

doctrina confirmatas , fapientia perfectas, omnique virtute animi, Corporisac fortunz caummulatas , fànctas , &.

guftas effe perpetuó jubeat. — Actum antem hunc publicum ut frequentifsime celebrent omnium ordinum D«

1e5 , Profeflores , Cives Academici, hocque officio obfequii füi gloriam teftentur , & magnopere cenfemus , & -

p

viter etiam adhortamur. — Valete P. P. die nono Maji Anno recuperatz gratiz M D C.. LII.

?

ä

l5

EF

2

ö Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

o 2

EX

a