LXV6d_fol_002
author: Dannhauer, Johann Conrad

&ï

4f d

hd

T

m

RE CO 25

^

dudedsda

N OMN

E

J

d.

F

"TPPIT

dashe

. is »

d d

d d

L2

«s E DODUUR,

u

QD

MA

4

Rs

u u E

:

:

RUR

QOOK COR

SX

3

3y

3a s.

G*

i

Gs

s

t

VC

ö*)

t

Y

*

E

Y

?

L

Y

TY

Y

TesdtLtctiei

YTttbtttot

ee

TT

PRODECANUS FACU

à

LTATIS THEOLÓGIC

j

:

IN e4LMA e4RGENTORATENSIHM HNIVERSITATE

21

E

E

TOvctt

*

q

OH.CO

IR.DANNHAW

- SS. THEOLOGIAE D. PROFESSOR

p

*gä

ET ECCLESIASTES

&&

Corong Crvium e/Academicorum a Coronato Rege— IESH

TTTTTTY

Q*

Corozam.» «vita!

-

v

4

&&

(44

L

o at

ORONAM /hineam aureo Sionis Regi, aculeatam paliuris Inhocenti agno,rhamno in-

db MaRY

i

E

&

WT

fesd

i

KW famem füccnlentz olivz vitique impofitam,ac in divinis Evangeliftarum commentariis longe certius ,. quam in revela-

($4

O

Uz

$ tionibus nefcio cujus Brigittz no&is Filiz delineatam: CORONAM /feuratam vepreto , cui fatalis arics , qui Abra-

Ti

R

d

S) hamo victimam lfaci fuccedaneam prabuit , implicatus ;. Ita enim àZ«guffizus ]. XVI. Civit. D. cap. 32.

Ü

-Quis , inquit,

Y

l. .

!i

(

-

ä&

2f

E

Ó

illa ariete figürabatur , nifi IESUS Chriflus antequam immalaretur ,

inis Judaicis coronatus? concinnins pauló, qnam

1

Á

)

quod de plantá Sabec , (ad quam Leo Caftrius ad cap. X XI X. Efai. allufiffe Chriftum in verbis i? b a«uz efexfan au-

L

r2

—fo)

O

? vumat) Hebrearum literarum imperiti , à celebri anti- barbari biblici auctore caftigati , füunt commenti: CORO.

Z NAM precio Zzeffimabilem , ad quam pluma fit talentaris illa manubiarum Ammoniticarum corona, cx auto corona

: "

J o

7

i

CORONAM widimariam , fic cnim religio erat apud eos , vqui Chrifto hanc contumeliam intulerunt , nobis in-

TTY

e

dodisde ial

2

d

fcii folatiuïm attulerunt,

**

Pontificum feffis fä)imda /þcur;äw 7//.

Jumina vaccarum fleterant , vitulu que revinéla

- Prudent. in apoth. confer A&.XIV,:.

"

Fronte coronatas umbrabat torta cupre[fus.

1

J dadts

-

CORONAM qmRegiíam titulo tripi&o confentaneam , in quà fpinz radiortim aureorum inftar haberent: CORONAM Jfponfalitiam , qua.

A.

d

M

Noverca fynagoga in die nuptiarum Spon?

n

pulcherrimun ad genialem quafi crucis thalamum , cum yellet dehoneftare , ornavit: C O.

TPPPIT

Á

RONAM. vvi&ricem , quà orci debellator,olympi vi&or fpienduit longé gloriofius quàntZpud veteres 4OXvie s ; five Nero is fuerit, cum

du d

au&tore Sueton. in Neronecap.25. Joma o curru , quo olim Auguflus triumphavit , d in veffe purpured Cj clamyde diffinttá flellis aureis inve- .

&us , coronam capite eeflavit olymp*tam , dextrá manu Pythiam ; (ve Eutbymius py&a ( apud Plin.L.7,47.) fémper Olympia vitior : (ive alius ali

-

quis civicá coroná ob fervatos cives ma&tatus heros. Hancinquaam CORONARUM CORONAM fufpendet, proponet, ccle

brabit, ad amplexum , ut €à redimiti magnà animi fiduciá compareamus in foro juftificationis coram Deo, omnium fuppliciorum fecuri

:

nam quis intentabit litem hoc umbone tutis, his 6 dumeto radiis fan&is ac 4xaue? Chriffus 1IESULS, ait doGiffimus Afer in coroná mili

tis , quale fertum pra utroque exu fnbiit ? ex fpinis apinor & tribulis in igukgm delitforum , que nobis protulit terra carnis, Abflulit autem virtus

erücis , omnes aculeos zmortis in Dominici capitis zülerautiá obtundens: ad carnis juge facrificium ut hisaculeis aculeum mortis peccatum retun-

damus; ac fpinarum Chrifti memorces , quicquid fpinarum in cordibus noftris autgit aut agit, aut aget radices, funditus extirpemus, ad ex-

:

9.

emplum , ut quos corona vitz eminus allectat , eos nec pigeat lu&z,viz fpinis obfitz, coronz fenticofz, pudeaz coztra fub fpenato capite in 8

,

membris deliziari : Indue fpineam Chrifli coromams ut j illam amuleris (denuó cum Tertull.dicam) que obveniz eà , qui & faves poft fella eufla-. G.

vit, uec ante Rex glorie 4 celeflibus falutatus est , quàm Rex Tudeorum, proferiptus in crucem , eninoratus primb à Patre modicum quid citra an-

W

gelos j ita gloria . bonore coronatus: ff ob bec caput es faum debes , tale, ff potes, ei repende , quale fuum pro 1e obtulit : aut mec fleribus co-

aoneris , ff [pinis non potes.

Godefridus Bullanius , cum primus captorum Hierofolymorum Rex Chriftianus crearetur , aureá coroná ornari

noluit, dicens, non decere Regem Chriftianum coroná aureà infigniti in illà urbe, in quà Chriftus geftaffet fpineam. . abfit à nobis , qui :

duce Chrifto meremur , mundi, Sathanz, carnis triumphatores, ut fpinarum obliviofi , in illoorbe, in quo Chriftus coronam geftavit fpi-

neam, nil nifi aurum.cogitemus, foliauro inbiemus. Denique ad oblationcem omnium , quz in nobis coru(care videnfir,coronarum; So-

lenne olim fuitac legitimum , coronas aureas, ac harum vice aurum coronarium fpecie triumphorum vel exigere vel offerre.

A pud Athe-

neum Chares in rebus Alexandti M. ait; 9off vic£um Darium , miffas coronas gartim à Legatis gentium aliifa,. eflimatas decem millibus 4€ quin-

ä

44 d d d d d du

gentis talentis, — Cum, Livio audore, Cn. Manlius Gal/ogrecos viciffet, eoque errore A(iam liberaffet , miffe undique Jegatienes non gratula-

e

tum modh venerunt , féd coronas etiam aureas, pro fuis facultatibus attulerunt.— Quid nobis hic faciendum fit, XXIV feniores in divinà Apoca-

$

lypfi docent; qui fedenti in throno adgeniculati; coronas fuas ad thronum abjecerunt. Hisinquam & fimilibus finibus CORONAM IE--

E

4

SU CHRISTI- SPINEAM cras borá V11I. matutina in folemni torouá exponct ;- gladii in Virum Deo próximum diftri&i, hoceft , in.:

ftramentorum paffionalium Iüterpres feliciffüimus & Orator mellitifimus :qué acdevotiffimus Dn. JOHAN. SCHMIDT, SS. Theolo-

«

gie Do&or pracellentiffimus, Profeffor primarius, Facult. Theol. Decanus Spectatiffimus, Comuentus Ecclefiaflici Prafes ampliffimus, Promotor , Com--

ä

M

)

pater e& in Chriffo Pater admadum venerandus, ut.coroná à vobis excipiatur, audiaturq; frequentiffimá digniffimus. Prodite ieitur Sionee anima, ä *

3

2 feifatum Regem Salomonem, n coroná , quam curavit ei CMater ejus in dre [ponfaliorum ejus, & in die latitie amime ejus.

Bzc promulfis efto, $&

t

ad folatifluum ac opiparum convivium. - 'Valete Cives Academici ac florete in ]E SU fpinis coronato. Exaratum Argentorati XVII, Martii : 1

Anni ab orbe .red'cmtq M.DC.XLVL

E

r

*,

P l

XtC€

ud;äat Joawmuss Puirrrrus Mürs rus, e/dcademia lepagm—phwf

L

ä,

ddubd d

ää:sä-ä&

D T.

i4£2102:f2222£12214

E

U

bdsdadiadte d

Es

E.

d

729

AA

8

RD OOK

rA

X*

XX RX XXAN d E

-x.

m»

3

*

d

"

T

k d

TY

TTT

C?,?

- r*gæ.?

';" | . 2.

TEPETTTETYYTTTY

NT

SY

a

"12

T

4&

L

xv

p

r

m..

W

A

1

E^

»mm

*

z

iU

ENNDS

)..

1

&

v

H

d

*

x

^i

m

3

"

"

*

—

4

T

j

T

(s

5

VA T MEA

OM.

$

M

lj

"

N

La

p

T

8X

-

as

-

A

-

.w

CA

ss

p

EU ET

ET

r

—

E onces

BPACTESnR US

ss

gt

MU

UKR S

a

i

K u

m

x

T

[

r

ts

o

"

—

p

-

h

SYNOSE

d

V9

db d o

j

r

E

.;

RE

du

&

';41

»

d

PA

d d

&

gn

VOAV

T

Vi

M

2

;

u

A

1 ia

EKO

m

:

VEDQRP AO N UR

:

x

*

Gägc

QGrfs

Gs

o;

T

E

aæäga

GgägG*GG*'

Pï*)

YYTY

"**

ï'&

TTTUTTYSY

T

H

T

TTUE

&

:

RODE ANus FACULTATIS THEOLOGIC

EC

ï

GENTORATENSIHM HNIFERSITATE

IN e4

LML e4 R

d

E

I. D

E

NNHA

[-o

EOLOGIAE D. PROEFE€S

- $$ TH

Em

ET ECCLESIASTES

Corona Crvtum eAcademicorum à Co;'okato Rege— IESH

s

v Coro:mm.: vital

"&x

ORO N AM intam aureo Sionis Regi, aculeatam paiiuris Inhoca

,

J famem füccnlentz olivz vitique impofitam,ac in divinis Evangeliftarum commentariis lo

«

G

N

2

/

AC

tionibus nefcio cujus Brigittz no&is Filiz delineatam : CORONAM /feuratam vepreto. -

,:

| hamo victimam Ifaci fuccedaneam prebuit , implicatus ; Ita enim ÁZwgwffizus 1. XVI. Civ

o

WU

inis Judaicis corona —

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

ts

:

$

illa ariete figürabatur , rifi IESU $ Chriflus Antequam immolaretur ,

D

i

quod de plantá Sabec , (ad quam Leo Caftrius ad cap. X XI X. Efai. allufiffe Chriftum in v

d d da d d d dl d. od dod d d t

(3J

tumat) Hebraarum literarum impetiti, à celebri anti- barbari biblici au&tore caftigati ; -

EO

C

Ed

A

NAM precio zzaffimabilem , ad quam pluma fit talentaris illa, manubiarum Ammonitic

;

d d

CORONAM : w;'äimarizzm » fic ci/1im rcligio erat apud eos , qui Chrifto ,hayt contu -

"

Rt;

Balance Q

i

19 fcii folatiuþu attuleru

Pontificum feflis f&imda Fcuriäw DA

E

O

4

L

4 gml&m VACCAVUMm fz*etmznl, vitulu que revintl4

" Prudent. in aj

AN

Iumevvrs

z

;

n

r

E

—— Á

EEEEEEEEEEEEE|

EEEEEEEEEEER|

Fronte coronatas umbrabat torta cupre[fus.

^

EHEEHHHHHHHEH

EE

E|

E

n

xx-

CORONAM mRegiam titulo tripi&o c

Lo)

R

entaneam , in quà

fpinz radiorum aureorum inftar haberent: CO

T'L

Focus

-

:

Noverca fynagoga in die nuptiarum Spont

9f pulcherrimum ad genialem quafi crucis thalamum , cum yellet d-

—

DCKNURC

RONAM. viéricem , quà orci debellator,oolympi yi&or fpiendnit longé gloriofius quàntZpud veteres £óAves..

N

-

au&ore Sueton. in Nerone cap.25. Roma o curru , quo olim Auguflus triumphavit , c in veffe purpureá & clam; —

äää

dus , coronam capite aeflavit olymp*tam , dextrá manu Pytbiam ; ve Eutbymius py&a ( apud Plin.1.7,47.) femper.

--

quis civicá coroná ob fervatos cives ma&atus heros.. Hancingraam CORONARUM CORONAM .

brabit, ad amplexum , ut cà redimiti magnà animi fiducià compareamus in foro juftificationis coram Deo,

I

TOi ET

. nam quis intentabit litem hoc umbone tutis, his € dumeto radiis fanGis ac &xowue? Chrifíus 1IESUIS, ait doi»

12

--

tis ; qzm!e fertum pro z)traguz fexu þtþijt ? ex üinisþpj?zarö' tribulis iz ,ä'guxgm delitforum , .quæ-mþ,f; prgmli;,tgr

E

erücis , amnes aculeos ssortis m Dominici capitis 10lerantia obtundens: ad carnis juge facrificium ut hisaculeis acu!

damus; ac fpinarum Chrifti memores , .quicq-uid'fpinätunl in cordibus noftris autÜgit aut agit, aut aget radice

emplum , ut quos corona vitz eminus allectat , eos nec pigeat lu&z, viz fpinis obfitz, coronz fenticofz, puz

E

U

E

s

membris deliciari : Indue fpineam Chrifli coromam, ut ef illam amnleris (denub cum Tertull.dicam) qua obvenit ei

vit , nec ante Rex glorie a celeflibus falutatus eí , quàm Rex Judaorum, proferiptus im crucem , eminüratus prim .

E.

10

s

gelos &b ita gloria & banore coronatus : ff ob bec caput ez fuum debes » Hle, f potes , ei repende , quale faum pro 1—

aoueris , ff [pinis non pates.

Godefridus Bullanius , cum primus captorum Hierofolymorum Rex Chriftianus cri

noluit, dicens , non decere Regem Chriftianum coroná aureá infigniri in illà urbe, in quà Chriftus geftaffet -

duce Chrifto meremur , mundi, Sathanz, carnis triumphatores, ut fpinarum obliviofi , in illoorbe, in quo (

Es

o

neam, nil nifi aurum.cogitemus, foliauro inhiemus. Denique ad oblationem omnium , quz in nobis corufc

lenne olim fuit ac legitimum , coronas aureas, ac harum vice aurum coronarium fpecie triumphorum vel exig

du du d d d

nzum Chares in rebus Alexandti M. ait; 20f vitium Darium , miffas coronas partim à Legatis gentium Aliifny, af

*

D

558

gentis talentis, Cum, Livio audore, Cn. Manlius Galfogrecos viciffét, eoque terrore A(iam liberaffet,, miff u

&

Y

£um modo veuerunt , fed coronas etiam aureas,pro fuis facultatibus aztulerunz. Quid nobis hic faciendum fit, X-

o

EEE

—

lypfi docent; qui fedentiin throno adgeniculati, coronas füas ad thronum abjecerunt. Hisinquam & fimilibu:

WL ;.i

ä

d

?

SU CHRISTI SPINEAM cras horá F11I. matutina in [olenni roroná exponet ;- gladii in Virum Deo prc

i

ftramentorum paffionalium Interpres feliciffimus & Orator mellitiffimus zquéacdevotiffimus Dn. JOHAN -

1

-

'x

giz Do&or przcellentiffimus, Profeffor primarius, Facult. Tbeol. Decanus Spectatifimus, Comventus Eccleftafliei Prafe.

4

/

B pater && in Chriflo Pater adimnadum venerandus, ut-coronà à vobis exci

"

» g

piatur, audiaturq; frequentiffimá digniffimu "

fpeitatum Regem.Salomonem, m coroná , quam curait ei eMater ejus iu die [ponfaliorum ejus, & in die latitie anii

ad folatifuum ac opiparum convivium. — 'Valete Cives Academici ac florete in

JES UV fpinis coronato. Exarc^

An'ni ab orbe red'cmktc')x M. DC. .XLVL

A

E

Exmä;/mt Jo A NNEs P HILIPPUS M uL s1us, eAmdemiæ.f qug,—

2

daste a d

d.

d

du d d d.

CY

&

TRU S Ts

h

ddddddut

& Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

723j

:

[2

BE,

i

A D UE

í

"

C5

2

Md

*

f

Y

oA

N

1

*

*

:

j

TTT

'1,4.

*

T

r

d

L

*

Ttt

&

TTYTY

1 :

.L- ."- "

a

*??

At

2

TAE

: T