LXV6c_fol_66

i d

f

RECTOR

UNIVERSITATIS

"TUBINGENSIS

z

— 7;

L

Terum funus indicere vobis jubemur, Cives, neque vulgare illud, quin éprimi-

ä

Jj

N

Z

LAX

ceríis unum , patriz , eccle(iz,noftrz Academiz, orbi univerfo literario,noftro

-

z

Theologorum quam maxime ordini, bonis denique & cordatioribus quibus-

—2

cunque perquam triíte, perquam acerbum, perquam luctuofum. Jacturam per

/

hofce dies fecimus haud fane parvi pendendam, nec temere negligendam,

&

N

:

:

fed omni attentione feriaque meditatione digniffimam, eo quippe graviorem,

p — N

W

quo minus facile, quam quidem veliniquis, vel imperitis rerum zftimatori-

bus videri poffit, refarciendam. — Virum amifimus, de graviffimis fun&ionibus immortaliter

meritum, Academie noftr (ingulare decus atque ornamentum, ftellam primz magnitudinis,

€ui itaque non ex recepto tantum more Academico, fed multis titulis pullatas hafce paginas

dicamus, atque e tabula publica inter communem lu&um moeroremque füfpendimus. — E(t

autem ille (fed FUIT prohdolor!) Zir Summ? Reverendus , Digniffanus atque Excellentiffimus , DN,

CHRISTIANUS EBERHARDUS W'EISMANNIIS, S5.7beol. apud nos D.€9 Prof-

pub. Ord. profundiffimus, perque complura amorum luftra famigeratiffrmus, Eccl. Decanus Q9 Ill. Stipen-

&l Tbeologici Superattendens graviffimus. Cujusin hon

orem perennemque memoriam, five feniume

decumatam eruditionem cum pietate

ejus proríus venerabile , (ive munerum digonitates, five €

agendique prudcntia ac fapientia conjuncta

m fpe&temus, multa in medium proferri poffent at-

que accumulari , huc apprime facientia.

Cum veró Vir optimus idemque nunc B. curricu-

lum vitz fuz atque extantia in eo

Divinz providentiz veftigia quam luculentiffima ipfemet

literis confignaverit ,

ab omni pompa faftuque humano long? alieniffimus, atque ita in zdibus

ea cantum conceptis verbis fti-

facris przlegi jufferit, nos & fchedis ejus tantifper fapiemus,

tare ve€

1 neceffarium ipfimet vifüm

loque recitativo enarraturi, quz& ad manus nobis füppedi

H

fuit, velfaltem allubuit, Ita namqueille in MSC. — Mei

" D. C. E. W. Lebenslauff, vvie en

uach meinem Tod an flatt eines andern gevvobnlichen folle abgelefen

vverden. Pergit dein : Creato-

MDCLEXXVII, d. 2, Sept, i

E

ris mei atque Patris cocleftis gratia lucem hujlfs mundi afpexi A.

[

*

fg

!

?

fa Domin. Xli. Trinit. Hir.(b*vïï.' B. mel Parestes eratt DN. ERY CIIS NVEISMANNUS,

t, t. Preceptor & Ecclefiaftes in dicto coenobio, poftea SpecialisSuperattendens NV/aiblingz ,

Kirchhemii ad Teccam, Nurtingz, Stuttgardiz, Anti(tes porró in pofteriore hoc loco Eccle(iz

Cathedralis a.due Confiftorialis, Abbas denique Cosnobti Mulifontani & 'Generalis Superat-

Z

tendens, fato fuo A. MDCCXVII. ibidem pié ac placide fun&us,

B. Mater füit DN. M A-

LA ELISABET H A, Theologi deEcclefia optimé meriti, DN, M. Tobie CANSTETTERI,

$pec. Superitt. — Brackelibeeiis la, neptis autemiconiciobatoris quondam aulici atque Confi-

üarii Ecclefiaftici , DN- D. Chriffophori Z EL'L ERI, cujusfamilià in-noftrahac patría radices

longé lateque-egit , -aàtque brachia mirificé-explicuit, Cum dein optimi Parentes 1nei facro

baptifmatis fonti me traderent, meminerunt inprimis ultimorum verborum Evangelii ipfo die

meo natali explicati :: Benefecit omnia; quibus-poftea quoque tanquam fymbolo aliquo ac

teffera quavis data occa(ione mihi benedixerunt, . Deofit laus, qui horum verborum per uni-

verfüm vitze mez deeurfum£elicifimum-deditcomplementum. — Cajus.quidem primum ftatim

fuit pecimen, quod à teneris jam unguiculis reverentiam divini füi nominis, obfequium erga

parentes, aliosque pios motüs animo meo ingeneravit ;quotieshorum memini,

toties przdico

De donis,

amorem Dei oviculain füàm maturé quxrentis & ad gregem fuum perducenris.

quz divimz bonitas mihi conceífit, naturalibus multa dicere eo minus attinet, quod

illis, quantumvis egregiis, boni nihil efficitur, nii Domino fandtificentur, füumque (copum

attingant : hoc ego quoque pede me metior, culpamque a DEO deprecor, fi quid hujus ne-

t

glexi, eundem laudo ac celebro, fi forte officii mei non plané faiimmemor. Primum vi

mez duodecennium in zdibus parentum meorum tranfegi, eorundem íub cura, gravitate &

amore intermixta, nec non füb fideliinftitutione publicorum Praceptorum, accedente privato

optimi Parentis labo

re, quibus jun&tis tantum addifcerem, quantum ztas mea fatis adhuc te-

nera caperc poterat.

. Quod autem potiffimum duco, animz quoque füum nunquam defuit

pabulum, przíente femper fà

n&ioris Spiritus difciplina atque à levitatibus juvenilibus , quan-

tum quidem atas nondum confirmata ferre poterat, graviter me dehortante, Erant hac pri-

mordia eo magis neceffaria ; quod fingular] providehtia divina factum eft, utanno atatis mec

.

duodecimo hüc Tubingam translatus, atque in Stipeadium,, quod Tifferniticum vocant, re-

ceptus fuerim.

Quanquam enim audax ac temerarium videri poterat, adoleícentulum ztatis

P

lebant tamen optimi Parentes occafio-

adhuc minus exercitatz peregrinz aur& committere, no

nem adeo tum capillatam , pofthac forte calvam futuram , dimittere, Deo de catero confifi,

fpeque certiffima freti,füpremum animmarum Paftorem me oviculam fuam folicite cuftoditurum,

id quod fane fecit, variis ad hoc u(us inftrumentis, plum hoc inftitutum promoventibus. Pri-

mo loco referri huc meretur infpeGio fratris mei natu majoris, FRIDERICI CHR ISTO-

PHORI, qui Specialis Superint: Kirchhemii ad Teccam munere functus ibidem in Domino

obdormivit. Vigilanter hic me obfervavit, atque ad ingenerandam mihi venerationem erga

fuperiores ;

amorem difciplinz bonique ordinis , vitz infüper fedatze & folitarize; fugam a mala.

us, poft Deum plurimiüm adjuvit j conferentibus huc fuam

& pravis quibuscunque focietatib

uoque operam haud paucis aliis,

.

qui juventutem meam innocenrem neque forre invenuüam

d

eamabant : quamvis neque petu

lantes deerant, malevoli atque invidi, multa in me machi-

nati, quz vero verten

.

te ita fümmo rerum moderatore in meum potius cefferunt commodum,

Studia mea Academica ro

borata ac promota fuere à Dodtoribus t. t. celeberrimis, quorum in.

^

ftitutiones ordine non interr

upto avide haufi ; acceffTi

ttamen privata etiam diligentia, nequd

deerant mihi occáfiones, ut

£

é multiplici éaque fele&a le&ione multà colliserem, qu deinceps

.

maturiori fa&o in ordinem religere atque preti

ofüm à vili difcernere integrum fuit : Omne

$. qui verum falfo, folidum füperficiario , neceffa-

tamen pun&tum hic tulit difciplina Spiritus

rium füpervacaneo anteponere

me fideliter docuit ;

& (ine meminiffe me puto certi

qua

Deus mihi hoc ipfo labore occupato benedi&tionem . füam

€ujusdam temporis periodi ,

blané luculentam affudi

$

.

"

t.

C

um eo ipfo tempore in rebus ad relipionem fpectantibus varii es-

Deus hic quoque mihi profpexit, atque moxium quodvis procul à me

ent animorum rnotus,

effe j

P

uffit , bonum autém atque falutare in me confirmavit,

non tamen absque omnibus prorfüs.

tenta

per hoc temporis fpatium gradus emenfus,juffu ac pravía vocatione

rionibus, Confüetos

füperiorum meorum variis

officiis fun&tus fui, & quidem A. 1702.'ad munus Diaconi Calven(is

[7

ffum in animos hominum inveni,atque frequentibus catechifationibus

vocatus,faventeDEO,ingr

,

.

d-

tumj

uventutem in(tituend

.

i,tum adultiores corroborandi dulcemi n5&tus füi occafionem,A, r70£.

ZUS proprio iipulfu, ex rationibus ta-

^

Sereniffmus Pri

uceps EBEKRHARDUS LUDOVI

men mihi jgnotis facéllanum aulic

um me conftituit ,

.

atque intus quidem haud parum relu&an-

en habui

L:

t quo quidem in geíto officio neque cognitionem , neque

tem, at obíequentem tam

dem., neque apimum arqu

e in diéendo libertatem defuiffe mihi'exiftimo , unicum autem de-

Principum neceffatio requiritur. Quapropter ad munus

erat mihi, & tale quidem,quod in aulis

Profefforis n Illutri Gym

nafio Ducalil ;

nec non Ecclefiaftis in templo cathedrali translatus fui,

providen-

wullo meo détrimentó, quin mu

Ito potius com:ïono,nec fine luculentiffimis Divine

tiz

--

d

P mis

j

modum contigerunt , mihi , (i in priori munere perftitiffem,

tie veftigiis , fiquidem varia poft

nox«e forfitan infigniter futura.

In hoc ipfo duplici munere quatuordecim annos tranfegi , ab

fatis commode ac tranquillé, nulla quippe ordinaria eaque pri-

A. fcil. 1707. usque ad A. 1721

vata animarum cura oneratus. V

aría per hoc temporis fpatium experiri me voluit Divina pro-

*

2

noca,

amaximam partem tranquilla & fedentaria commodum

*

multiplices é

Ingens € vit

variis patrix noftrz r

evolutionibus exortas affli&tiones , cum triftiffimis fequelis conjunctas :

immeritum amorem mu

lorum , qui non aliunde me noverant, nifi quod fortein fuggeftu fa-

ftodiam à variis mundi hoftilitatibus fiepius valdé mi-

cro me viderant atq

ue audiverant: cu

ufüm conventüs

Chriftiani ànonnullis minifterii Ecclefiaftici membris in commu-

hipropinquis:

nem zdificationem et

iam in rebus ad ipfam animarum curam fpeGtantibus fingulis hebdoma-

*

tibus inftituti , nec non alius cujusdam

,;1

n gratiam nonnullorum, qui majorem in partibus

Chriftianifini gravitatem fectabancur :

e

multiplices in Rorentiffimis vitz mex annis per varios

mnorbos variique generl

s infirmitates infecutas exercitationes.

Laboribus meis Gymnafticis

omni, qua potui, fi

de & fedu

litate , licet inter varias nubili ac fereni- mütationes incubui, per-

.

Dei, forte mea contentus ac tranqui

lus, ad illud ufque tempus, quo conti-

gens ita in nomine

que füperiorum

git, ut vacuo tum aliquo in Fa

cultaté Tubingeafi Theologicá locó ego quo

fneorum nutu ac placito urià

cu

*

m nonnullis aliis ia cenfüm venirem,; - A. 172 1, ad Profeffio-

A. 1726. autem ad Profeffionem Theol. Or-

nem Theol. Extraord

E

; nec non Paftoris munus ,

din, vocatus ; quam

binam mutationem tertía excepit; vocatio

fcil. ad Profeffionem Ordin,

;

fecundam , Decanatum

Ecclefiz nec non munus Superintendentis in llluftri Stip. Theologico

fecuta. Quod fijam in gerendis hifce function

ibus perquam arduis mecum re-

À. 1739, 1n

cogito , quales re

quirantur hüm

.

eri ad portandum hoc onus & implendam debiram fidei men-

ltum autem mi

hi defit, coram Deo hurniliter me prófterno ; quod fi autem

füram, quam muü

fo modo eundem talenta fua di(tribuiffe, neque adeó rigidum

pàáriter mente r

evolvo, diver

.

effe exactorem , ut qui metere veli

t, ubi non fevit, fpe denuo erigor, fore, ut benigniffimus

ypatienter ferat rnezeque

hic pater me, ficubi fortea

liquid nequefciens neque volens neglexérim

infirmitati indulgeat ; non mints confidéns ;

eum viam àd animos eormm, qui curz mez ha-

erturum ,

fuaque gratia infinities plus effe&urum ,

&enus traditi fuerunt, ipfummer fibi ap

fieri unquam potuit.

Novit fané is ; qüà cura , qua follicitudine, quot

quàm quidem per me

inarii 'Theol, fünétus fue-

quantasque inte

r anx

ietates munere Superintendentis Dücalis fem

erfüm hoc corpus, quod in animo fempér

.

*

geffi, ubi vites me£ defecerunt,

rim, atque univ

mis votis commen

daverim; de prolpéris rerum fpiritualium

füupremo animaru

m Paftori calidiffi

ce(fibus impense l&tatus ,

de adverfíis ex animo contri(ítatus,

Utinári veró Supremum ià

fuc

cüm hxc fcribo , tampoft obitüm meum latgitér éx al-

Coc

lis Numen huic corpori, tum nunc,

to- benedicat , in Divini nominis füi g

loriam, ceu de qu

aunice agitüt. . Quod hi jám Deus per

am meam omhnia bene mecu

m fecit, idem fans. & modo quidem plane exi-

üniverfam vit

*

L

mio preftitit i

n conjugio meo , fponfam q

uippe

mihi adjarixit fidiffimam ; Virginem t: t; &GNE-

TINAMnstai: BADERIÍA

M, Viri bonis quibtscanque probati(fimi, B;

TEM CHRIS

Da. 'fo

b. 3oach. BADER I,

statuum. Provincialium Secretarii atque "Advocáti, pie aütem matris

nosque ad ingravefcens fentum usque Gratia:

B. Aenetis Sibylle,

niteBR ODBEQUIA Efiliam,

fua clementer confervavit. Quam benigneid

em nec fa

piénter minus beneficia fuá tum corporis,

nosque a

dmutuum, aft fólidum adjürnéntum prépátare vo-

tum animi páttitus inter nos fuerit,

luerit, hoc quidem fan&o premimus

filentio, nontà

men fine ardentillimà Divini nominis ce-

.

noftrum éti

am apud hoónmiides, quibüscufn ver-

lebratione, fpe de cetero confifi , conjugium

(andum nobis fuit, non absque omni rmelioris

exemplifeintillis fuíffe cratisa&um, —^ Equidem

oc ipfo aütem nos cohfangai

neis ac propinquis

rolem nobis negavit fapiens Dei confilium, h

uo-

rioftris benefatores elegir, illisque

propius qu

oddám ad aimorem noftrüm jüs conceffit.

iter vix poffevidetur,

uiti idérh flat in. teríhino vi-

niam annis haud admodum diftamus, fierial

tz: quod (i camen conjux mea dile&iffima

idquod omnibüs votis eXoptó ; mihi füperfüerit ,

üs in Coelis Pater

f

4

uam mihi comprobatani fidéi; diuturaai, rüultipli-

rependat illi benigniffim

.

.

cem, folidam atque exi

miám otrini bénedi&ionis g

enere; viduitate.inprimis tolerabili divi-

*

in beata xterni

rare denuo conjungat.

x Q,O

rró

nique. folatii plena, nos, denique.

*

ícire defiderat, hau

Qs

equi

dem

e mea inter homines vivendi

ratio faerit, fi quis

qualisv

énté med longé

"álieniffimám — aliis. exempli

przeíuümo, te

per jaétauoném .aliqnam à m

loco fiftere ,

fed & hoc dolerem , fi cuiquam

fciens volensque offehdiculo unquam fuiflem,

n do&rina, tum in mori

bus , ad di&tamen confcientiz folicite exegif-

P

neque rationes meas tumi

fem. Levia atque laxa ho

dierni feculi principia inrebus, qua falutem &ternam proxime at-

fuafione cum convictione approbare nunquam potui; certus, p

re-

tingunt, pro mea tum per

fentem Chriftiani(mi ftatum in oculis Dei effe deft

abilem , nec multo diutius tolerandum, Ul-

ftrum Ecclefiafticum mea e

fto admonitio , cum ardentiffimis vo-

tima itaque hzcad caetum no

tis conjun&ta,ut. quilibetin retam feria animum fa

um probe exploret,

atque itafegerat, ut de

zíe-

gratia Dei & nunc & polthanc vitam certus gffe que

*

at. Quod íi quempiam yel infcius l

A

rim

—

fim, deprecor hanc culpam ex animo : (i quis fe lefuüm à me faltem putaverit, nondum recté

!

Xoformatus, precor Deum ut fcrupulum illi eximat. Mihi a nemine prorfus,nulloque modo,ullam

fa&tam effe injuriam, equidem haud dixerim, hoc unicum tamen in votishabeo, ut Deus hané

maculam eadem facilitatevel deleat, vel emendet, quanta egoin oblivionem dedi univerfam,

Quotquot mihi ,. in officio meo veradicenti, cum viverem, fidem adhibere detrectarunt, hos

Mihi autem ex hoc

idem poft meum quoque obitumé fopore excitet, convincat , convertat.

mundo abiturienti comitem addat mifericordiam, cum omnibus thefauris in filio amoris ex

gretia mihi donatis iisdemque in zternum perennaturis, Hucusque pertingunt Verba B. noftrí

defundi, graviafane, atque Viro fapiente, Chriftiano, Theologie denique Doctore digni(-

fima, quibus vel rantillum velle faperaddere, prafertim, cumid pagine vetet anguítia, tan-

tundem. effet, ac foli lucem affundere.

Quod jam valetudinem noftri & ultima medica fpectat , illa quidem advería frequenter

per annos adolefcentiz ac juventutis ufüs , febribusque tum intermittentibus , tum eryfipe-

laceis, aliquando etiam continuis acutis eft exagitatus, ut longas inchoare fpes jam tum

auderet minime,

!

Accidit tamen, ut füpera

to quadragefimo etatis anno finitas aliquanto firmior. zffulge-

ret, vires enim fübíequentibus annis re(taurari,(anitatem obfirmari morbisque rarius fübjici per-

fenfit, tanto lztior , quanto hinc facilius atque plenius gravi fuo defungi officio valuit.

Obrepfere poíthac quidem fübinde varia incommoda, & maxime , quz vitz (edentariz de-

ditos atque hypocbondriacos vexare folent, mala , paffim quoque defluxiones rhevmaticz

catarrhales ac eryfipelacez , hoc ipfo menfe infeftiores Ipi ac alio cempore.

Imo, ztate ingraveícente , femel iterumque- non modo cum tufífi & febre catarrhali

acuta conflictatus eft, non fine vitz difcrimine, fed ab aliquot etiam annis retinuit dyfpnce-

am, preíertim à motu corporis, & pulfam , zque fub ítatu fano ; ac morbofo , inter-

mitcentem.

j

Annus fere agitur, ex quo in gravem incidit apople&ticum infultum ; Unde tam

en adhibitis

tempeftive remediis fücceffive, DEO benedicente, vires ita recepit animi corporisque, ut

nullas hinc fenferit reliquias. .

e

Abhinc ali

quot vero fepti

mahi& tufífi cátarrhali coepit moleftari cum intercurrentibus fe-

brilibus fymptomatibus, quz tamen primum tanti non fecit, quod functiones oeconomiz hu-

manz parum videbantur turbari, donec invalefcente ac increbefcente non modo tuffi, fed etiam

viribus magis magisque deficientibus & fomnolenta capitis turbatione fubito ante fextiduum

füperveniente, graviora metuens le&iffima Ipfius conjux Medicum judicaret accerfendum:

Is vero ftatim animadvertens triftem mixturam ftatus ex imminpenti apoplexie recidiva.

& ftafi fanguinis pulmonum inflammatoria properavit ad efficaciffima queque remedia.

Sanguinem venafe&tione pedis revulíoria invitare aliorfum, copia minuere ; Veficatoriis

n

'& revulfionem adjuvare , & languentem excitare naturam : Clysmate alvum referare ac fti-

mulare : Internis refolventibus , diapnoicis, analepticis, diera & regimine prioribus indica-

tionibus refpondente , pro viribus pugnare ccepit ,. fed nihil niái aliquantillam fymptomatum

mitigationem obtinere- & plenariam apoplexiz eruptionem impedire valuit. *

Lnde febri inflammatoria invale(cente , viribus autem penitus. proftratis & exfcreationi

tenacioris atque picei quafi muci minime fufficientibus , placide animam efflavit Vir Senez

quidem, fed longiore tamen vita digniflimus,

Nos Viro de tot graviffimis muneribus egregie merito poft pera&tum pauciffimis conce(-

fum fenium , poft exantlatos tot labores; poft fuperatam denique omnem morbi vim, zternam

requiem atque brabeum omnibus fidelibus Dei fe

rvis deftinatum atque repofitum ex animo

gratulamur, memoriam Ejus perpetuam in animis noftris fervaturi ; Mocftifimz DN, 7iue,

univerfz Familie H'eismannane, & quoquotalie cum hac connexe funt, omne folatii genus

é plenitudine Divinz gratiz apprecamur ; noftros autem Cives in comitando magna frequen-

tia funere, quod horis hisfe pomeridianis deducetur, haud fegnes futuros, prorfus multisque

[2: raqtionibus confi(?imus. Tub,.l, d XXV May. A. MDCCXLVII,

qaaeem

"

"'JTUB 1NG £,

Jypis, GEORGII FRIDERIG] MEZII

; yidu?f! U

Jsarciig

f

*

A RECT ä-:

-

-

Euroskala Offset

UNIVERSI

L o

tc

o

"TUBINGEI

VierFarbSelector Standard *

z

us

:

L:

ä

o

-L

ä

14

Cs

ä

13

g

12

ä

zj

—

11

E

z

Terum funus indicere vobis jubemur, Cives, |:

S

As

ceriis unum , patriz , ecclefiz,noftrz Acaded "

Theologorum quam maxime ordini, bonis

10

—

2

cunque perquam triíte,

SSN

perquam acerburm, p-

N

33*

g

l hoíce dies fecimus ha

ud fane parvi pencel

fed omni attentione feriaque meditatione di| -

P LSEESESSSNWN

quo minus facile, quam quidem veliniquis,

bu

s videri po flit

, refarciendam.

Virum amifimus, de grav .

meritum, Academiz noftrz (ingulare decus atque ornamenti*

€ui itaque non ex recepto tantum more Academico, Íed m

dicamus, atque € tabula publica inter communem luctum

autem ille (fed FUIT prohdolor !) 7ir guzzm? Reverendus , Dig

CHRISTIANUS EBERHARDUS WEISMANNU

Pub. Ord. profuudiffimus, perque complura aumorum luftra famigeratis.

4lii Tbeologici Superattendeus graviffimus. Cujusin honorem peret*

€jus proríus venerabile , five munerum dignitates, five edecu|.

agendique prudentia ac fapientia conjuné&tam fpectemus , muli

ä

que accumulari, huc apprime facientia.. Cum veró Vir opt

i

um vitz füz atque extantia in eo Divinz providentiz veftigi "

literis confignaverit, ab omni pompa faftuque bumano longé

facris przlegi jufferit, nos & fchedis ejus cantifper fapiemus, *

loque recitativo enarra

turi, quzx ad manus nobis füppeditare

fuit, vel faltem allubuic,

Ita namque ille in MSC, — Mein I

!

nücb meinem Tod an flatt eige

s andern gevvobulichen folle abgelefen| -

j

ris,mci atque Patris coclefti

$ gratia lucem l'm)'l!s mundi afþcxu'i

L

l

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1